Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Bebek Aşıları Hakkında Bilgi - Aşıların Sınıflandırılması

 1. #1
  Senior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Bebek Aşıları Hakkında Bilgi - Aşıların Sınıflandırılması

  Sponsorlu Bağlantı

  Aşılar, aktif bağışıklığı sağlarlar. İki tür bağışıklık vardır:
  ■ Aktif bağışıklık bir hastalığın geçirilmesi ile (aktif doğal bağışıklık) ya da
  aşılanma ile (aktif edinsel bağışıklık) kazanılır.
  ■ pasif bağışıklık ise ya anneden ge*çen antikorla (pasif doğal bağışıklık) ya
  da belirli hastalıklara karşı aşılanmış hayvanlardan elde edilen serumlarla
  (pasif edinsel bağışıklık) kazanılır.
  İşte aktif edinsel bağışıklığı oluştur*mak için kullanılan antijen ya da anti*jenler karışımına “aşı” denir.

  Belirli hastalıklara yakalanmayı ön*lemek amacı ile aşı yapılmasına daha yenidoğan döneminde başlanır. İlk aşı verem (BCG) aşısıdır. Bebek iki aylık olduğunda difteri, boğmaca ve tetanoz karma asısı yapılır. Yine aynı ay polio (çocuk felci aşısı) yapılır. Bu aşıların belli sürelerde yeniden yapılması ge*rekir. Tıp dilinde aşının yinelenmesine “rappel” denir. Rappel yapılmasının nedeni, bu aşılardan bazılarının geçi*ci bağışıklık sağlamasıdır. Sözgelimi, karma aşı (difteri-boğmaca-tetanoz)iki aylık aralarla 2., 4. ve 6. aylarda ya*pılır. 18 aylık iken bir kez daha yine*lenir. Aynı uygulama üç değerli (triva-lan) çocuk felci aşısı için de geçerlidir.
  Aşılardan bazılarının birtakım yan et*kileri vardır. Bu yan etkiler her çocuk*ta aynı şiddette ortaya çıkmazlar. Ço*cuk hekimleri bu nedenle bazı durum*larda aşı yapılmasını yasaklarlar. Söz*gelimi, ateşli bir çocuğa aşı yapılmaz.
  Yaygın ve etkili aşılama kampanya*ları sonucu birtakım hastalıkların önü alınmıştır. Sözgelimi uzun yıllardır dün*yada çiçek hastalığı görülmemektedir. Bu yüzden Dünya
  Sağlık Örgütü çiçek aşısını uygulamadan kaldırmıştır.

  Bakteri aşıları:
  Difteri aşısı, Tetanos aşısı, Boğmaca aşısı, Tifo aşısı, Meningokok aşıları, Verem (BCG) aşısı.
  Virüs aşılan:
  Kızamık aşısı, Kızamıkçık aşısı, Kabakulak aşısı, Çocuk felci (polio) aşısı, Kuduz aşısı, Hepatit B aşısı, Çiçek aşısı.

  Yenilik iyidir.
  .............................................. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Bebek Aşıları Hakkında Bilgi - Aşıların Sınıflandırılması

  Aşılar Hakkında Her Şey
  Bu yazı 180.169 kez okundu.

  Hastalıklardan korunma önlemlerinin en etkilisi olan aşı, hastalık riskinin olduğu sağlıklı kişilere yapılan, hastalığa neden olabilecek virüs, bakteri ve mikropların hastalık yapıcı özelliklerini yok eden biyolojik bir maddedir. Aşıların herhangi bir hastalık karşısında tedavi edici bir özelliği yoktur. Önemli olan bireyin ve toplumun korunması, hastalığın önlenmesidir.


  Sağlıklı bir toplumun temelleri çocukluk dönemlerinde yapılan kontrollü aşılamalara dayanır. Bir aşının koruyucu etkisini gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve uygun aralıklarda yapılması gerekir. Bağışıklığın oluşabilmesi için aşılar bu nedenle çocukların hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılır. Geçirilmiş bir hastalık sonrası yapılan aşının hiçbir faydası yoktur.

  Bebeklerin korunması, gebelikten itibaren anne adayına uygulanan aşılar ile başlar doğumdan sonra sağlıklı bir gelecek için uzun araştırmalar sonucunda oluşturulan 'Aşı Takvimi' ile devam eder. Aşı takvimine uyulması, en yüksek düzeyde koruma sağlar, bebeği ölümcül hastalıklar ve sakatlık riskleri içeren hastalıklara karşı korur.

  Aşılar, yaşamın ilk günlerinde Hepatit B aşısı ile başlar. Bunu bir ay sonra ikincisi ve 5 ay sonra da üçüncü Hepatit B aşısı takip eder. Bu süre sonunda yapılan bağışıklık testinde eğer bağışıklığın oluştuğu saptanırsa, sonrasında beş yılda bir tekrar edilir. Yaşamın ikinci ayından sonra çocuk felci, difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı ile beraber BCG aşısı yapılır. Felç ve karma aşıları 30-45 gün arayla üç kez tekrar edilir. Son yapılan felç ve karma aşıdan bir yıl sonra birinci rapel ve ilkokul birinci sınıfta ise ikinci rapel yapılır. Kızamık aşısı 9. ayda tek olarak ve 15. ayda ise kızamık-kızamıkcık ve kabakulak aşısı ile birlikte yapılır. HIB aşısı 2.-4.-6. aylarda yapılır. Genel olarak menenjit aşısı olarak bilinen HIB ile aileler çoğunlukla çocuklarının menenjite karşı korunduğunu düşünürler. HIB aşısı hemofilus influenza B adlı mikroorganizmaya karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Koruyuculuğu sadece bu mikroorganizmanın meydana getirebileceği menenjite karşıdır. Henüz “Ulusal Aşı Takvimi” nde yer almayan bu aşının yapılıp yapılmaması isteğe bağlıdır

  1. Bebekler neden aşı olmalı ?
  Çocukluk çağında ciddi komplikasyonları olan ve hatta ölümle sonuçlanabilen ve çok tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızın korunması için mutlaka aşılanmaları gerekir.

  2. Aşılar çocukları hangi hastalıklardan korur?
  Verem, Polio “Çocuk Felci”, Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkcık, Kabakulak, Haemophilus influenzae tip b (Hib hastalığı), Hepatit B, Suçiçeği

  3. Çocuğumun kaç kere aşılanması gerekir?
  Aşağıdaki aşıların yapılmasına doğumdan sonra veya bebek iki aylık olunca başlanır ve büyük bir çoğunluğu bebek 2 yaşına varıncaya kadar bitirilir. Bunlar:

  I) “Ulusal Aşı Programında” yer alan aşılar
  3 doz Polio “Çocuk felci” aşısı
  4 doz difteri/boğmaca/tetanoz (DBT) aşısı
  3 doz hepatit B
  Verem aşısı (BCG)
  Bu aşılar 'Ulusal Aşı Programında” yer alan, TC Sağlık Bakanlığı tarafından çocuklara yapılması zorunlu aşılardır. Bu aşılar Sağlık Ocaklarında ücretsiz olarak yapılır.

  II) Dünya Sağlık Teşkilatının önerdiği ancak “Ulusal Aşı Programında” yer almayan aşılar
  1 doz kızamık/kızamıkcık/kabakulak aşısı (KKK)
  4 doz Hib aşısı (menenjitin en önemli nedeni)
  1 doz suçiçeği aşısı
  Bu aşılar Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) çocukluk çağında yapılmasını önerdiği aşılardır. Belirli bir ücret karşılığı olup doktorunuz tarafından yapılır.  4. Aşılar emniyetli midir?
  Çok nadir olmak üzere aşıya bağlı olarak reaksiyon görülme riski vardır ama aşılanmamış çocuklarda oluşabilecek ciddi hastalıklar, aşılara bağlı gelişebilecek ciddi reaksiyonlardan çok daha fazla tehlikelidir.

  5. Aşıların yan etkileri var mıdır?
  Aşıdan sonra yan etkiler görülebilir. Yapılan aşıya bağlı olarak hafif ateş, döküntü ve aşı yerinde ağrı gibi bulgular normal kabul edilir. Korkulmaması gereken bu durumda doktorunuzdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  6.Ciddi bir reaksiyon olduğunda ne yapmalıyım?
  Çocuğunuzda yolunda gitmeyen ciddi bir durum farkettiğinizde hemen doktorunuzla irtibat haline geçmelisiniz.

  7. Aşılara okul çağında başlanamaz mı?
  Çocuğunuzun aşılanmasına doğumdan hemen sonra ya da en gec 2.ayda başlayıp, 1 yaşına gelene kadar bitirirseniz, kreş ve okul dönemine gelene kadar bağışıklık sistemini bu dönemlerde sıkça karşılacağı bulaşıcı hastalıklara karşı geliştirmiş olursunuz ve çocuğunuzu bu hastalıklardan korumuş olursunuz. 5 yaşın altında aşılanmamış çocukların henüz tam olarak olgunlaşmayan bağışıklık sistemleri, ciddi enfeksiyon hastalıklarına karşı dayanıksız olacaktır.

  8. Aşı karnesinin tutulması önemli midir?

  Çocuğunuza yapılan ilk aşıyla birlikte karnenin işaretlenmesi size ve sağlık personeline büyük kolaylık sağlar. Hem siz hem de doktorunuz, düzenli bir şekilde kaydedilmiş bir 'Aşı Karnesi''yle çocuğunuzu takip edebilirsiniz. Başka bir yere taşındığınızda, doktorunuzu değiştirdiğinizde ya da herhangi bir sağlık kurumuna başvurduğunuzda Aşı Karnesi size kolaylık sağlar, kreşe veya okullarda çok yardımcı olur. Doktorunuzu her ziyaret ettiğinizde Aşı Karnenizi de yanınızda götürmeyi unutmayın.

  9. Aşılar ücretsiz nasıl temin edilir?
  Sağlık Bakanlığı “Ulusal Aşı Programı”na dahil olan Verem, Çocuk Felci “Polio”, Difteri, Boğmaca, Tetanoz ve Hepatit B aşıları ücretsiz olarak Sağlık Ocaklarında yapılmaktadır. Diğer Haemophilus influenzae tip b (Hib ), Hepatit B ve Suçiçegi aşıları ise Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) çocukluk çağında yapılmasını tavsiye ettiği önerdiği aşılar olup, belirli bir ücret karşılığında sağlık personeli tarafından yapılır.

  Aşılama ile ilgili daha fazla ve ayrıntılı bilgi için doktorunuza veya size en yakın Sağlık Ocağına başvurabilirsiniz.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Bebek Aşıları Hakkında Bilgi - Aşıların Sınıflandırılması


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.01.13, 13:17
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.13, 21:49
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.05.11, 23:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.11, 13:56
 5. Canlıların Sınıflandırılması Hakkında Bilgi
  By Sword_of_HeLL in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.10, 19:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.