Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yeni Doğan Bebek Hangi Pozisyonda Yatırılmalı

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Yeni Doğan Bebek Hangi Pozisyonda Yatırılmalı

  Sponsorlu Bağlantı

  Çocuk hangi pozisyonda yatırılmalıdır?

  Bebekler nasıl yatırılmalı

  Uzmanlar vatandaşları ani bebek ölümleri konusunda uyararak, bebeklerin bir yaşına kadar kesinlikle yüz üstü yatırılmamasını istedi.
  Uzmanlar aileleri ‘ani bebek ölümleri’ konusunda uyardı. Yapılan açıklamada; halk arasında beşik ölümü olarak bilinen ‘ani bebek ölümleri’nin, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğu ifade edilerek, bu ölümlerin yüzde 95′inin bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukla 2-4 ay arasındaki bebeklerde gerçekleştiğine dikkat çekildi.
  Ani bebek ölümleri açısından bir çok risk faktörü bulunduğu kaydedilen açıklamada 1-12 aylık ve özellikle 1-6 aylık bebeklerinizi kesinlikle yüz üstü yatırılmaması gerektiği vurgulandı. Yan yatış pozisyonunun da bebeğin uykuda dönme ihtimali bulunduğundan uygun olmadığı ifade edilen açıklamada şu uyarılara yer verildi:
  - Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir.
  - Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 30′u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu gerçekleşmektedir.
  - Bebekleri yumuşak yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.
  - Yatak ve karyola uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak yada 2 cm’den daha fazla aralık olmamalı, karyola parmaklıkları arasında 2 parmak yada 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır.
  - Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum
  bebeklerin boğulmalarına yol açıyor.
  - Bebeklerin çok kalın giydirilmeleri ve kundaklanmaları, ‘ani bebek ölümleri’ açısından risk faktörleri arasında yer alıyor.
  - Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve kundak yapmayın.
  - Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığının yaz-kış 24 derece olmasını sağlayın.
  - Bebeklerinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.
  - Bebeklerinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verin ve 6.aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürün.
  - Bebeklerinizi kendi yataklarında yatırın.
  - Sizinle beraber uyumaları; yatakların bebekler için uygun malzemeden olmaması, ağırlığınız altında kalma riski nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir.
  - Bebeklerin uyudukları yatakların çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye veya örtü kullanılacaksa bu malzemeler yatağın altına sıkıca yerleştirilmeli ve bebeğin ancak göğsüne kadar örtülmelidir.
  - Bebeklerin örtü veya battaniyeyi yüzlerine çekme ve nefessiz kalma ihtimaline karşı, uykuları süresince aralıklarla kontrol edilmeleri gerekmektedir

  Çocuk hangi pozisyonda yatırılmalıdır Bebeklerin yüzü koyun yatması tehlikelidir. Bebeğinizi sırtüstü, yastık kullanmadan yatırın.

  Sağlıklı bebeklerin bir yaşını doldurmadan nedensiz olarak aniden ölümüne, Ani Bebek Ölümü Sendromu adı verilir. Daha çok ilk 2-4 ay arasında görülen bebek ölümlerinin otopsilerinde herhangi bir nedene rastlanmaz. Ani Bebek Ölümü Sendromu, küçük bebeklerde görüldüğü için beşik ölümü olarak da tanımlanır. Beşik ölümüyle kaybedilen bebeklerin yüzde 95’ini, 6 ayın altındakiler oluşturur.


  Birçok faktörün tetiklediği beşik ölümlerinde, bazı bebekler diğerlerine göre daha risklidir.

  Riskli bebekler hangileridir?

  Yüzüstü uyuyan bebekler,

  Gebelik sırasında sigara içen veya bağımlılık yapıcı madde kullanan annelerin bebekleri,
  Düşük sosyoekonomik durumdaki annelerin bebekleri,
  Prematüre ve düşük doğum ağırlığı olan bebekler,
  Ani bebek ölümü sendromu çoğunlukla sağlıklı bebeklerde görülse de bazen virüslere bağlı enfeksiyon geçiren bebekler de riskli gruba girebilir.

  Yüzüstü uyuma pozisyonuna bağlı ölüm


  Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre yüzüstü uyuma, ani bebek ölümlerini artıran faktörlerin en önemlisi. Bebeklerin sırtüstü uyumaları için kampanyalar düzenleyen bu toplumlar, ani bebek ölümlerini yüzde 50 oranında azaltmayı başardı.


  Araştırma sonuçlarına göre;


  Bebeğin daha çok ısınması,

  Burnunun tıkanma olasılığının artması,
  Bebeğin omurilik damarlarına baskı,
  Verdiği nefesi tazelenmeden geri alması,
  Bebeğin uykudan daha zor uyanması gibi faktörler, bebeğin kaybedilmesine yol açabilir. Ani ölüm riskini azaltmak için bebeğinizi mutlaka sırtüstü uyutun.

  Sigara dumanına bağlı ölüm


  Gebelik sırasında veya doğum sonrasında sigara içen annelerin bebekleri, riskli grup içine girer. Üstelik buradaki risk, annenin içtiği sigaranın miktarına bağlı olarak artar. Sigara dumanının bebek ölümü üzerine etkisi henüz tam olarak saptanamasa da bebeğin uyanmasını güçleştirdiği düşünülüyor.

  Anneyle bebeğin birlikte yatması ve ölüm

  Bu durum özellikle alkol alan annelerin, bebekleriyle birlikte yatması durumunda görülür. Annenin zor uyanması, bebeğinin hareketlerini yeterince kontrol edememesine yol açabilir.

  Ani bebek ölümü riskini azaltmak için neler yapabilirsiniz?

  Bebeğinizi sırtüstü pozisyonda uyutun.

  Yan uyuma pozisyonu da yüzüstü pozisyonundan daha az risklidir. Fakat bebeğin yüzüstü dönme olasılığı olduğu için önerilmez. Ayrıca bebeğin yan yatmasını sağlayan ve hareketlerini kısıtlayan araçları kullanmayın.
  Bebeğinizin bulunduğu ortamda sigara içilmemesini sağlayın.
  Gebelik sırasında sigara içmeyin ve içilmemesini sağlayın.
  Bebeğinize anne sütü verin. Tek başına anne sütü ani bebek ölümünü engellemez ama bebeğin bağışıklık sistemini artırdığı için son derece önemlidir.
  Bebeğinizin giysilerinin ve yorganı veya battaniyesinin çok sıcak tutmamasına dikkat edin.
  Bebeğinizin yatağının sert olmasına ve yatakta yastık ve oyuncak olmamasına dikkat edin.
  Mümkünse alkol kullanmayın. Alkol aldığınız günlerde, bebeğinizle aynı yatakta yatmayın. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Yeni Doğan Bebek Hangi Pozisyonda Yatırılmalı


  Yenidoğanın yattığı oda annesi dışında başka erişkinlerle sürekli paylaşılmayan, sıkça havalandırılan, kış aylarında 20 Cº’ yi aşmayan, yaz aylarında da mümkün olduğunca bu düzeye yakın sıcaklıkta bir oda olmalıdır. Odada süs eşyaları, çok sayıda çiçek ve çok sayıda kitap gibi toz barındıran eşyalar olmamalıdır. Oda tercihen güneş almalı, kapısı kapatılmamalıdır. Anne henüz yataktan kalkamıyorsa bebeğini beslemek için yatağına almalı ancak gece veya gündüz bebeğiyle aynı yatakta uyumamalıdır. Bebeğin iyi uyuyabilmek için mutlak sessizliğe ve karanlığa ihtiyacı yoktur. Ancak daha sonra geceyi öğretmek için, gece uykularında odanın loş veya karanlık olması daha doğrudur.

  Bebekler yataklarına, karyolanın ayak ucuna yakın, yüzü açıkta kalacak şekilde üzeri örtülmüş ve sırtüstü olacak şekilde yatırılmalıdır. Yüzüstü yatış pozisyonu bebekler için tercih edilmez. Bebek beslendikten hemen sonra ve gazı çıkarılmadan yatırıldıysa veya beslendikten sonra sıkça kusma alışkanlığı varsa, yatağına yan yatırılabilir. Bu durumda yüz üstüne dönmediği kontrol edilmelidir. Herhangi pozisyonda yatarken kusmuş olduğu fark edilen bebeğin, ağız içi de telaşsız bir şekilde temizlenmedir. Bebeğin yastıkla yatması doğru değildir. Bebeğin çarşafının, örtüsünün ve elbiselerinin desensiz ve beyaz renkli olması, kusma ve vücuttan çeşitli akıntıların geldiği durumların daha erken fark edilmesinin de kolaylık sağlayacaktır.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yeni Doğan Bebek Hangi Pozisyonda Yatırılmalı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yeni Doğan Bebek Sözleri
  By MaqiwoL in forum Kutlama Mesajları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.02.13, 20:28
 2. Yeni Doğan Bebek için Dua
  By mavi_su in forum Dua ve Sureler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.06.12, 21:12
 3. Yeni Doğan Bebek Mesajları
  By RedBuLL in forum Kutlama Mesajları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.12, 21:59
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.08.11, 03:53
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.08.10, 13:03

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.