Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi - Bebekler İçin En İyi Ve Doğru Mama Seçimi

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi - Bebekler İçin En İyi Ve Doğru Mama Seçimi

  Sponsorlu Bağlantı

  Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi - Bebekler İçin En İyi Ve Doğru Mama Seçimi

  Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi Nasıl olmalı?
  Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi

  Son günlerde gıda sektöründe bilinen bir firmaya ait bebek mamasının içinde cam kırıklarının bulunduğuna yönelik haberler ortaya atıldı. Firma konuyla ilgili basın açıklaması yaptı ama yine de aileleri büyük bir telaş sardı. Biz de çıkan bu haberler üzerine Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu’ndan doğru mama seçimi hakkında önemli bilgiler aldık.

  Her bebek için en doğru besin annesinin sütüdür. Her annenin sütü kendi bebeği için özeldir. Peki, emzirmek istemesine rağmen gerek sağlık gerekse kişisel nedenlerden ötürü bebeğini emziremeyecek durumda olan annelerin başvuracakları besin ne olmalıdır?

  Her ne kadar anne sütüne yapısal olarak en yakın süt inek sütü olsa da geçmişte yaşanan deneyimler yeni doğmuş bir bebeğin bu sütü hazmetmesinin ve içeriğinden yararlanmasının son derece güç olduğunu göstermiştir. Bu yüzden inek sütünün saf haliyle 1 yaşından önce zorunlu kalınmadıkça bebeklere verilmesi önerilmemektedir. Şu an için anne sütüne alternatif olabilecek tek ürün anne sütüne adapte edilmiş inek sütünden üretilen formül mamalardır. Raflarda çeşit çeşit yer alan bu ürünler arasından anneler bebeklerine en uygun mamayı nasıl seçmelidirler?

  Özel Üretilmiş Mama Tipleri

  Öncelikle seçim bebeğin yaşına göre yapılmalıdır. Özellikle erken doğan bebeklerde anne sütü verme imkânı olmadığında prematüreler için özel üretilmiş mama tiplerinin seçilmesi gerekir. Bu mamalar prematürelerin olgunlaşmamış sindirim sistemine uygun özellikler içerir.

  Zamanında doğmuş bebekler için ilk bir yıl süresince kullanılması önerilen anne sütüne tam adapte formül mamalar bebeklerin iştahına göre ikiye ayrılır. I. düzey mamalar normal iştaha sahip bebekler için yeterli olurken bu mamalarla doymayan iştahlı bebekler için yine ilk 1 yaş için üretilmiş ancak biraz daha yoğun kıvamlı II. düzey mamalar kullanılabilir. II. düzey mamaların protein, şeker ve yağ oranları I. düzeyden farklı değildir. Sadece içerdikleri kazein miktarı anne sütüne göre daha fazla olup, inek sütüne daha yakın olduğundan daha kıvamlı ve doyurucu niteliktedir. Bu nedenle annelerin bu mamaların kalorijenik ve kilo aldırıcı olmasından endişe etmeleri gereksizdir.

  Devam Mamaları

  Bir yaşından sonra içeriği zenginleştirilmiş devam mamaları bebek beslenmesinde yerini alır. Ancak eğer katı gıdalara geçilmişse mama içeriğini devam mamasına değiştirme zorunluluğu yoktur, 1 yaş altı kullanılan standart mama ile devam edilebilir.
  İnek sütüne alerjisi olan bebeklerde bu mamaların hiçbiri kullanılamaz çünkü hepsinin temelinde inek sütü vardır. Bu tip bebekler için zaman zaman önerilen keçi sütünden veya soya sütünden üretilmiş mamalar hastalık kontrolünde yetersizdir. Bunun nedeni inek sütü ile keçi sütünün %70 benzer özelliklere sahip olması ve çapraz reaksiyon göstermesidir. Aynı durum soya sütü için %30 oranında geçerlidir. Bu yüzden inek sütü alerjisi olan bebeklere aminoasit düzeyinde saflaştırılmış özel mamaların kullanılması gerekir. Ancak bu şekilde alerjik reaksiyon yaşanmadan beslenme sağlanmış olur.

  Standart Mamalar

  Eğer bebeğinizde özel bir beslenme gerektirecek bir durum yoksa standart mamalardan birisi seçilebilir. Tek dikkat edilmesi gereken yaşa göre seçim yapmaktır. Tam adapte özellikte olarak sunulan bu mamaların birbirlerinden çok fazla ayırt edici özelliği yoktur. Avrupa Birliği standartları anne sütüne adapte mamaların tüketimine ilişkin bazı şartlar getirmiştir. Dolayısıyla piyasada bu başlık altında satılan tüm mamalar asgari şartları sağlamaktadır.

  Marka seçimi yaparken deneme yanılma metodu kullanılmak en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin beslenirken mutlu olduğu, büyüme ve gelişiminin iyi seyrettiği bir mama bulmuşsanız o doğru mama demektir.

  Mama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1- Doktorunuz tarafından özel bir sağlık sorunu nedeniyle farklı bir öneride bulunulmadığı takdirde standart bebek maması seçilebilir.

  2- Bebek mamasının mutlaka bebeğin yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

  3- İnek sütü alerjisi olan bir bebek için mama seçilirken mamanın hangi proteinden (İnek sütü, keçi sütü, soya sütü v.b.) hazırlandığına bakılmalıdır.

  4- Alerji veya hazımsızlık sorunu nedeniyle doktor tarafından özel bir mama önerildiyse buna uygun seçim yapılmalıdır (Örneğin; laktozsuz mama önerildiyse laktoz içermeyen bir ürün seçilmelidir).

  5- Dokosaheksanoik asit (DHA) beyin gelişimi için önemli bir uzun zincirli yağ asididir. Mamalara mutlaka eklenmesi yönünde bir bilgi yoktur. Her mamada değil bazı mamalarda bulunur. Seçim yapılırken bu açıdan da dikkat edilmelidir.

  6- İnek sütü demir ve D vitamini açısından fakir bir süttür. Mamaların bu yönden demir takviyesi ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

  7- Mamanın son kullanma tarihine mutlaka bakılmalı ve ona göre tüketilmelidir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Bebekler İçin Doğru Mama Seçimi - Bebekler İçin En İyi Ve Doğru Mama Seçimi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.06.12, 19:15
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.10.11, 02:43
 3. Bebekler İçin Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  By ArchAngeL in forum Anne ve Çocuk
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.09.11, 02:15
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.06.11, 07:55
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.08.10, 02:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.