Sponsorlu Bağlantı

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Emzirme Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilir

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Emzirme Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilir

  Sponsorlu Bağlantı

  Emzirme Döneminde Hangi Besinlere, Nelere İhtiyaç Duyulur?


  Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler Hangileridir?
  Emzirme Döneminde Beslenme

  Anne Sütü

  Anne sütü zamanında doğan, fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yeni doğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan yeni doğan ve süt çocukları için en uygun ve doğal bir besindir. Bu nedenle emzirme döneminde beslenme, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Annenin günlük tükettiği besinlerin çeşit ve miktarı, vücut depo düzeyi, psikolojik durumu gibi etmenler süt miktarını ve kalitesini etkilemektedir. Emzirme döneminde; günlük enerji, alınması gereken sıvı, protein, vitamin, mineral, temel ve eser element ihtiyaçlarının arttığı bir dönemdir. Emziren annenin salgıladığı sütteki enerjinin önemli bir kısmı yediklerinden sağlanır. Buna bağlı olarak bu dönemde annenin kişisel farklılıklarına (kilo, boy, fiziksel aktivite durumu vb) göre enerji ihtiyacı artmaktadır.

  Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin doku oluşumu için kullanılması amacıyla annenin yeterli ve kaliteli protein tüketmesi gereklidir. Her gün 1 adet yumurta ve 100 - 150 gr yağsız et (tavuk, balık, hindi vb.) veya 1 porsiyon kurubaklagil yemeği tüketilmesi önerilmektedir. Balık tüketiminin haftada ortalama 2 kez olmasına önem gösterilmelidir.


  Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

  Emzirme döneminde tüketilen yağ miktarı kadar çeşidi de önemlidir. Anne doymuş (margarin, tereyağı gibi katı) yağlardan kaçınmalı, doymamış (zeytinyağı, kanola, fındık, mısırözü, soya, ayçiçek gibi sıvı) yağları tercih etmelidir. Ayrıca çok fazla yağ içeren (pasta, kaymak, krema, mayonez gibi) besinler tüketmemeli, yemekler ızgara, buğulama, haşlama, buharda ve fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıdır.


  Emzirme döneminde kalsiyum ihtiyacı artmaktadır. Yeterli kalsiyum alamayan annelerde kemiklerde yumuşama şeklinde beliren osteomalasi sık görülür. Artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması amacıyla kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda ve düzenli olarak tüketilmelidir. Bu dönem de kalsiyumdan zenginleştirilmiş süt ve ürünleri de tüketilebilir. Hatta doymuş (kötü) yağ alımını azaltmak adına süt ve türevlerinin yarım yağlı hatta yağsız (light) alternatiflerinin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.


  Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde sık karşılaşılan bir sorun da demir eksikliğidir. Emzirme döneminde vücudun demire olan ihtiyacı artar. Anne sütüyle bebeğe geçen demir bebeğin demir depolarının dolması ve kan yapımında kullanılması açısından önemlidir. Buna bağlı olarak bu dönemde anneler demir içeren besinleri düzenli tüketmelidirler. Et ve et ürünleri, yumurta, yağlı tohumlar, kurubaklagiller, kuru meyveler, demir içeriği yüksek besinlerdir, günlük beslenmede düzenli tüketilmesinde yarar vardır. Ayrıca demirin emilimini azaltan çay, kahve ve gazlı içecekler yemeklerle birlikte içilmemeli, demirin emiliminin artırılması için ise C vitamini içeriği zengin besinler portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşilbiber gibi besinlerle beraber tüketilmelidir.


  Emzirme Döneminde Nelere İhtiyaç Duyulur?


  Emzirme döneminde ihtiyaç duyulan vitaminlerin karşılanması için düzenli ve dengeli beslenilmeli, vitamin ve mineral yönünden zengin olan sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır. Vitamin tabletleri tek başına insan vücudunun tüm vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktan uzaktır, dengeli ve yeterli bir beslenme programına ek olarak alınabilirler. Ek vitamin - mineral tabletleri doktora danışılmadan alınmamalıdır.


  Emzirme döneminde süt oluşumu sırasında sıvıya ihtiyaç artmaktadır. Artan sıvı ihtiyacının karşılanması amacıyla her gün 10 - 12 bardak (2,5 - 3 lt) su içilmelidir. Salam, sosis, sucuk, hazır çorbalar gibi gıda katkı maddesi içeren hazır besinler mümkün olduğu kadar az tüketilmemelidir. Çay, kahve yerine ıhlamur, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları içilmelidir. Fazla tüketilen çay, kahve ve gazlı içeceklerden bebeğin sütüne geçen kafein bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler, yemeklerle beraber içildiğinde demir emilimini azaltmaktadır. Ayrıca iyotlu tuz kullanılması son derece önemlidir.


  Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Hazır meyve suları ve gazlı içecekler yerine %100 veya taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata, aşırıya kaçmadan bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Yenilen kurubaklagiller, lahana, turp gibi besinler bazı bebeklerde gaz sıkıntısı yapabilir. Eğer bebekte böyle bir durum gözlemlenirse bu besinlerden uzak durulmalıdır. Ancak herhangi bir sıkıntı yaşanmıyorsa haftada 2 kere kurubaklagil yemeği yenilmelidir.


  Emziren Anneler İçin Örnek Beslenme Programı


  Sabah;


  Süt (İstenirse 1 tatlı kaşığı pekmez eklenebilir.),

  Light peynir,
  Yumurta,
  Kepek ekmeği,
  Söğüş salata.
  Ara;

  Meyve

  Öğle;

  Etli sebze yemeği,

  Pilav veya makarna,
  Ayran veya yoğurt,
  Salata veya meyve.
  Ara;

  Süt,

  Meyve.
  Akşam;

  Çorba,

  Izgara et/ tavuk/ balık,
  Zeytinyağlı sebze yemeği,
  salata veya meyve,
  Kepek ekmeği.
  Ara;

  Süt veya yoğurt,

  Meyve
  Emzirme döneminde annenin yukarıda belirtildiği gibi yeterli ve dengeli beslenmesi, yeterli sıvı alması, stresten uzak durması, dinlenmiş olması, sık aralıklarla bebeği emzirmesi ile annenin süt miktarı ve kalitesi artmış olacaktır. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Emzirme Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilir

  Emzirme Döneminde Bitki Çayları İçilir mi?
  Emzirme döneminde bitki çayları


  Emzirme döneminde anneler bazı durumlarda süt kalitesini ve miktarını arttırmak için bitki çaylarına başvuruyor. Çemen otu, ahududu, devedikeni ve rezene çaylarının anne sütünü arttırdığı geleneksel olarak kabul görmekle birlikte bu bitki çaylarının anne sütünü arttırıp arttırmadığı konusunda yapılan bilimsel araştırma sayısı çok az. Siz yine de güvenliği elden bırakmamak adına bu çayları tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Emzirme döneminde tavsiye edilmeyen, anne sütü kalitesini düşüren veya süt üretimini azaltan çaylar arasında ise adaçayı, nane çayı, kuş otu, kekik ve maydanoz çayı ilk sıralarda geliyor.
  Emzirme Döneminde Bitki Çayları

  Emzirme döneminde annenin tükettiği tüm besinlerin içinde bulunan iyi veya kötü bileşenler süt yoluyla bebeğe geçer. Tek besin kaynağı sizin verdiğiniz süt olan bebeğiniz için bu hassas dönemde tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklere önem göstermelisiniz. Anneniz, akrabalarınız, tanıdıklarınız bu dönemde size onların kullandığı yöntemle sütü arttırmanız için bazı tavsiyeler verebilir ancak her uygulama her insan için aynı olumlu sonucu yaratmayabilir. Örneğin çemen otu anne sütünü arttırmak için yüzyıllardır kullanılır ancak fazla çemen otu çayı içmek bebeğinizde ishale ve mide sorunlarına yol açabilir. Burada önemli nokta bitki çayı veya herhangi bir bitki takviyesi almaya başlamadan önce aynı hamilelik döneminde olduğu gibi doktora danışmalı ve kullandığınız bitkisel ürünlerin dozajını iyi ayarlamalısınız.

  Bazı bitkilerse kafein içerir ve fazla miktarda kafein tüketimi emziren annelere önerilmez. Türk çayının da üretildiği “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çay da kahvenin yarısı kadar kafein bulunmaktadır. Ayrıca mate çayı, kakao bitkisinden üretilen çaylar, guarana çayında da kafein bulunur. Satın aldığınız bitkisel çayın kafein içerip içermediğini öğrenmek için ürün etiketinde bulunan “içindekiler” bölümünü dikkatlice okuyun.
  Güvenli Bitki Çayları

  Bu listede bulunan çaylar genel olarak emziren anneler için güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak bu çayların fazla tüketiminin mide bulantısı, kusma, uykusuzluk gibi yan etkileri olabileceğini unutmadan az miktarda tüketmelisiniz. Doktorunuzdan günlük olarak içebileceğiniz miktar hakkında sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

  Zencefil: Kurutulmuş değil taze zencefili dilimleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Kan akışını arttırır ve mide ağrısını, bulantısını yatıştırır.

  Kırmızı Ahududu: Anne sütünü arttırdığı söylenir. Hem anne hem de bebek için faydalı çok sayıda mineral içerir.

  Isırgan Otu Çayı: Geleneksel olarak süt miktarını ve yoğunluğunu arttırmak için kullanılır.

  Kuşburnu: Yüksek oranda C vitamini içerir ve enerji verir.

  Devedikeni: Anne sütünü arttırır.

  Ekinezya Çayı: Meme ağrılarını hafifletir, enfeksiyonların daha çabuk geçmesine yardımcı olur, anneyi soğuk algınlığına karşı korur.

  Çemenotu Çayı: Sütü arttırır. Fazla tüketimi sindirim sorunlarına ve bebekte ishale neden olabilir.
  Süt Üretimini Azaltan Çaylar

  Nane, adaçayı, karahindiba çayı ve keklikotu çayları süt üretimini azaltabilir. Karahindiba çayı şişliği almasına karşın fazla su kaybetmenize neden olabilir. Bu çayların emzirme döneminde içilmesinin ne gibi yan etkileri bulunduğu konusunda bilimsel bir çalışma olmamasına karşın geleneksel olarak tüketilmeleri önerilmemektedir. Bu çaylardan uzak durmak en azından bebeğiniz 6 aylık olana kadar daha doğru bir seçim olacaktır.
  Uzak Durulması Gereken Çaylar

  Bazı bitkiler emzirme döneminde tüketilmesi önerilmeyen “alkaloidler” içerir. Bu bitkiler C vitamini bakımından çok zengin olsa bile anne sütü kalitesini yakından etkileyen “folik asit” üretiminin azalmasına neden olabilir. Bu çaylar bebekte sindirim sorunlarına, ishale yol açabilir ve süt kalitesini düşürebilir.

  Yeşil Çay
  Ravent
  Ginseng
  Papatya
  Boyotu
  Gingko
  Maydanoz
  Hodan
  Akdiken
  Kekik
  Sarı Kantaron
  Anason Çayı

  Bu liste tam liste değildir ve liste dışında kalan bazı çaylarında emzirme döneminde tüketilmesinin yan etkileri bulunabilir. Sonuç olarak hamilelik, emzirme gibi vücutta değişimlerin yaşandığı hassas dönemlerde tüketilecek gıdalar hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

  Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
  Biliyor muydunuz?
  Yeşil ÇayYeşil çay ve siyah çay aynı bitkinin, Camellia sinensis'in yapraklarından üretilmektedir ancak yaprakların işleniş biçimi dolayısıyla bu iki çay birbirinden ayrılır. Yeşil çayın işlenmesi sırasında buhar kullanılırken siyah çay yaprakların oksitlenmesiyle elde edilir.

  5 Çayıİngilizlerin ünlü "5 çayı" geleneği 1800'lü yılların başına dayanmaktadır. 5 çayı ilk kez, Bedford Düşesi 7. Anna tarafından öğle ve akşam yemekleri arasında açlığı yatıştırmak için başlatılmıştır. Daha sonra insanların sosyal olarak bir araya geldiği bir aktiviteye dönüşen 5 çayı başta İngiltere olmak üzere tüm dünyada popülerlik kazanmıştır.

  Çay TüketimiBir İngiliz günde ortalama 3 fincan çay tüketir. Tüm İngiltere nüfusunun yaklaşık %70'i düzenli olarak çay içmektedir. Çay, sudan sonra tüm dünya genelinde en çok tüketilen içecektir.

  Biberiye Çayı1 çay kaşığı (yaklaşık 3 gram) kurutulmuş biberiye günlük C vitamini ihtiyacının %3'ünü, demir ihtiyacının %5'ini, kalsiyum ihtiyacının %4'ünü, A vitamini ihtiyacının %2'sini ve manganez ihtiyacının %3'ünü karşılar.

  Yeşil ÇayJaponya'da Tohoku Üniversitesi'nin 70 yaş üzeri 1003 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak yeşil çay içmek hafızayı güçlendiriyor ve belleğin zayıflamasıyla ortaya çıkan anlama zorluklarının oluşmasını engelliyor.

  Isırgan OtuIsırgan otunun ilk kullanımı bronz çağına kadar dayanmaktadır. Ancak ilk kullanıldığında sağlığa faydaları ön planda değildi. Danimarka'da yapılan arkeolojik kazı sonucunda bu çağa ait ısırgan otu sapları ile yapılmış kıyafetler bulundu.
  Topluluklar

  Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Siteyi kullananlar kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Emzirme Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.09.11, 02:54
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.10.10, 01:28
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.09.10, 18:35
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.08.10, 01:25
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.08.10, 02:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.