Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Atatürk İlkelerinin Amacı

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Atatürk İlkelerinin Amacı

  Sponsorlu Bağlantı

  Atatürk İlkelerinin Amacı

  Atatürk İlkeleri ve Amaçları
  Atatürk İlke lerinin Amacı
  Atatürk ilkeleri ne amaçla yapılmıştır

  Akla, bilime ve insan sevgisine dayanan Atatürk iilkelerinin amacı; Türk ulusunu, aklın ve bilimin öncülüğünde çağdaş uygarlık düzeyiinin üstüne çıkarmak milli kültür değerlerimizi geliştirmek milli ve beraberlik içerisinde onurlu ve mutlu bir şekilde yaşatmak ve ayrıca güçlü bir Türkiye oluşturmaktır. Atatürk ilkeleri Türkiye Cumhuriyeti’nin bu amaçlara ulaşmak için rehber aldığı Atatürkçü düşüncenin esas ögeleridir.


  Bu doğrultuda uygulamalarla ülkemizde çok partili demokrasi, insan hak ve özgürlükleri gibi alanlarda gelişmeler sağlanmıştır. Ayrıca ekonomik hayata yön veren ilkeleriyle de toplumsa ve ekonomik kalkınma gerçekleşmiştir. Aklım ve biliimin önderliğinde, Atatürk ilkelerinin gösterdiği çizgide yürüyen Türk ulusu mutlu onurlu ve cağdaş yaşamaya devam edecektir.
 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Atatürk İlkelerinin Amacı

  Atatürkçülüğün İlkeleri

  Atatürkçülüğün bir öğreti değil
  , Türkiye gerçeklerinden doğmuş düşünsel ve eylemsel bir akımdır. Atatürk ilkelerinin tümü her şeyden önce bu ülke halkının sorunlarına gerçekçi çözümler getirebilmek, çağdaşlama yönünde köklü değişiklikler yapabilmek amacıyla konulmuştur. Bundan ötürü de temel anlamıyla bir devrim sayılabilmektedir. Bu devrim, Türk tarihinin Türk toplumuna getirdiği kültürel birikimler içinde, üst yapıdan başlayarak alt yapıya doğru ilerleyen bir çağdaşlaşma devrimidir. Temel öğeler olarak bilimsel düşünceyi, akılcılığı, ulusal egemenliği, tam bağımsızlığı öngören özgürlükçü, halkçı, devletçi, ulusçu, cumhuriyetçi, devrimci ve laik bir atılımdır Atatürkçülük. Çoğulcu ve demokratik bir toplumsal yapıya dayanan çağdaş bir toplum yaratmak, Atatürkçülüğün başlıca ereğidir. Bundan dolayı Atatürk ilkeleri, Atatürk devrimleri ile eş anlama gelir.
  Atatürkçülük
  , her türlü gericiliğe, tutuculuğa, bağnazlığa, yobazlığa ve boş inançlara kesinlikle karşıdır. Atatürkçülük baskı, korku ve bütün toptarıcı yönetimlere de kesinlikle karşıdır, insancıldır, özgürlükçüdür, ulusçudur, gerçekçidir. Bundan dolayı da hem ırkçılığa, hem de bunun sonucu olan sınır ötesi serüvenlere karşı olan bir ulusçuluk anlayışına sahiptir. Atatürkçülük, kendini Türk bilen, Türküm diyen herkezi Türk sayar. Yurt yönetimince sınırlararası çatışma ve kavgayı reddeder. Bunun yerine hem sınıflar arası, hem de uluslar arası barışı öngörür. Üretim ilişkilerine Hukuk Devleti ve Sosyal Adalet anlayışı ile yaklaşır. Gerek insanlığa, gerek topluma, savaşın değil toplumsat adalete dayanan barış ve kardeşliğin mutluluk getireceğine inanır.
  Atatürk Dervimleri adı altında toplanan Türk Devrimi
  , başlıca iki temel düşünceye dayanır :1 - Türk'e doğru,
  2 - Batı'ya doğru.


  Bu iki temel düşünce
  , Atatürk'ün kafasında durup dururken doğmamıştır. Son yüzelli yıllık toplumsal, tarihsel gelişmemizin, denilebilir ki doğal bir sonucu olarak meydana çıkmış, O'nun üstün kişiliğinde karar ve eylem haline gelmiştir. Bunun içindir ki, Atatürk bir rastlantı değildir. Tarihsel çizgimizin üzerinde, ondan fışkırmış bir önderdir.
  Çeşitli yenilgiler
  , gerileme ve bocâlamalardan sonra, Atatürk'ün dehasında, kurtuluşumuzun iki çıkış noktası olarak beliren yukardaki temel düşünceler, bizi bir yandan kendi öz kaynaklarımıza, ulusal değerlerimize yöneltirken ve böyleçe Türk'ün, İslâm dinini kabul edişinden çok önce de yüksek bir varlığı, kendine özgü bir dili, kültürü, uygarlığı olduğu gerçeğini ortaya çıkarırken, bir yandan da, ûçyüz yıldan beri çağ dışı kalmış alan Doğu uygarlığından, o uygarlığın tutucu, engelleyici, yozlaşmış değerlerinden onu kurtararak, çağdaş Batı ,uygarlığının akılcı, insancı, özgürlükgü dünya görüşünün yörüngesine oturtmuştur. Birinci temel düşünceden, uluslaşma sürecimizi hızlandıran Atatürk milliyetçiliği ile, O'nun halkçılık ilkesi, bunların yanısırada, maliyede, iktisatta, siyasada, kültürde, dilde, bağımsızlık yani, o zamanki deyimi ile ''İstiktâl'i tam'' ilkesi doğmuştur. İkincisinden ise, ulusal egemenlik, lâyiklik, cumhuriyetçilik, kadın - erkek eşitliği, lâtin alfabesine dayanan yeni Türk harfleri doğmuştur.
  ki bunlar
  , yeni Türk devletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin üst yapı örgüsünü temellendiren başlıca ilkeleridir.

  Yük. Müh. Mehmet SALİHOĞLU

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atatürk İlkelerinin Amacı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları
  By MaqiwoL in forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 22.10.14, 19:52
 2. Atatürk ilkeleri ve Kısaca Atatürk İlkelerinin Açıklamaları
  By mavi_su in forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.12, 20:25
 3. Atatürk İlkelerinin Ortak Özellikleri
  By Hırs Adamı in forum Atatürk İlkeleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.12, 16:21
 4. Atatürk İlkeleri - Atatürk İlkelerinin Ortak Özellikleri
  By LaDyRoSe in forum Atatürk İlkeleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.11.11, 19:49
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.02.11, 20:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.