Sponsorlu Bağlantı

4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Like Tree3Likes
 • 1 Post By Sword_of_HeLL
 • 1 Post By Sword_of_HeLL
 • 1 Post By Sword_of_HeLL

Konu: Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesuarları

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesuarları

  Sponsorlu Bağlantı

  Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesuarları
  AKSESUARLARI

  KRAVAT İĞNESİ  Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, "g.m. Kemal" ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.


  DÜĞMELERİ  Büyük düğmelerin üzerinde 29'ar, küçük düğmelerin üzerinde 25'er adet elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri bulunan

  KOL VE FRAK DÜĞMESİ  Toplam toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur. Alt tarafında dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır. Kutusunun kapak içinde "A.Forster-Wien" yazılıdır.


  BROŞU  Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.


  ÇAKMAĞI  Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.


  TABAKASI  Altından yapılmış sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört pırlanta, altı safir taş vardır. Kanallar üzerinde ince çizgiler ve nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş gömülüdür.
  Büro eşyalari DOLMA KALEMİ  Sivaslıların, Sivas Kongresi anısına Atatürk'e hediyesidir. Yakut ve pırlanta taşlarlara süslüdür. Kalemin üzerinde 412 adet küçük, 45 adet orta boy ve tepe kısmında ise 2,5 kırat olan büyük boy 1 adet pırlanta taş vardır. Kalemin üzerinde yakut taşlarla eski yazıyla yazılı "4.9.1335 (1919) Sivas Kongresi" yazılıdır. Ayrıca yedek kalem ucu bulunmaktadır.
  Kalem ve ucunun muhafaza edildiği gribej renkli süet kutunun üzeri ve kenarları altın işlemelidir. Kutu üzerinde dikdörtgen plakada eski yazıyla "Türkiye Reisi Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine Sivas Hatırası " yazısı bulunmaktadır.


  KAĞITLIKLIĞI, MAKASI VE ZARF AÇACAĞI  MAKAS VE ZARF AÇACAĞI

  Yeşil renkli deri kabı içeçindeki madeni makas ve zarf açacağının üzerinde çiçek ve yaprak desenleri işlenmiş olup, zarf açacağının sap kısmında ise helezonik çizgilerden oluşan işlemeler vardır.
  KÂĞITLIĞI Çeşitli boylardaki not yazım kağıtlarının konunabilmesi için kristal cam üzerine pirinç kubbeli vidalarla tutturullarak şekillendirilmiş bölmeleri olan kâğıtlıktır.


  MASA ZİLİ VE ÇETVELİ  MASA ZİLİ

  Gümüşi renkli madenden olup, çan şeklindedir. Gövdesi çiçek ve yaprak motifleri ile işlemelidir. Zilin tepesinde ise çalmak için beyaz renkli bir düğmesi bulunmaktadır.
  ÇELİK ÇETVELİ Gümüş renginde metalden imal edilmiştir. Uç kısmından ise 4 mm. çapında asma deliği bulunmaktadır.  KÂĞIT DELGECİ  Madeni siyah renkli "Soennecken 232 D.r.Patent" markalı, kâğıt delgecidir.


  KİTAP DESTEKLERİ  Tunçtan imal edilmiş, kitap görüntülü iki adet kitap desteği olup, üzerlerinde ise İngiliz Yazar W.Sheakespeare' in portre kabaartmaları ve kabartmaların altında ise yazarın ismi yazılıdır.


  KÂĞIT AĞIRLIĞI  Altlığı koyu kahverengi damarlı mermerden küp şeklinde olup, üst kısmında ise "WAGNER" in yarım boy tunçtan büstünü sembolize etmektedir. "WAGNER" in adının da yazılı olduğu bu eser kağıtların dağılmasını önlemek üzere ağırlık işlevi görmektedir.


  HOKKASI VE ÇETVELİ  HOKKASI

  Beyaz mermer üzerine oyma tekniği ile renkli taşlardan çiçek ve yaprak motifleri işlenmiş olan, orta kısmında ise sarı madenden çiçek desenli kapağı bulunmaktadır. Manevi Evladı Prof. A. AFETİNAN tarafından Anıtkabir Müzesi' ne bağışlanmıştır.
  AHŞAP ÇETVELİ Çift taraflı ölçüm çizelgesi bulunan, sırt kısmında ise tutma bombesi bulunan ağaç metrik cetveldir.  KURUTMA TANPONU  Somaki taşından yapılmış kahverenkli, üst kısmı dikdörtgen, üzerinde küre şeklinde tutamağı bulunmaktadır.  MASA KALEMİ VE MÜHÜRLERİ  MASA KALEMİ
  Kaidesi, damarlı kahverengi mermerden yapılmış yarım daire şeklinde Shaffres marka dolma kalemdir. Mermer kaide üzerine dikdörtgen şeklinde üç yizli sarı madeni plaka yapıştırılmıştır.


  NOT DEFTERİ  Gümüş kablı olup, ön kapak üzerine altından bir mermi kabartması, gönderi ve ipi altın olan bir Türk Bayrağı ve 18 ayar altın minyatür bir piyade tüfeği yer almaktadır.

  Tüfek kurşun kalem olarak kullanılmaktadır. 1925'de "Kurtuluş Günü Hatırası" olarak bir subay eşi olan Saadet Hanım tarafından Kendilerine hediye edilmiştir.


  KURŞUN KALEMİ  Baş tarafı halkalı olup altından yapılmıştır. İiçerisinde daha ince ve uzun uç kısmı bulunmaktadır. Gövdesi üzerine bitkisel motif ve üzüm salkımları işlenmiştir.
  İçecek Takımları FİNCANI VE PORSELEN KAHVALTI TAKIMI  FİNCANI

  Fincan takımı, altı adet fincan ve tabaktan oluşmaktadır. Porselen fincan takımının kenarlarında ince çizgi halinde, kulpları ise tamamı yaldızlıdır. Fincan takımında beyaz zemin üzerinde kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır.
  PORSELEN KAHVALTI TAKIMI Takımın sütlük ve şerliğinin kulpları, kapakları ve emziği sarı yaldızlıdır. Zeminleri beyaz renkte, üzerlerinde ise kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır.


  GÜMÜŞ KAHVALTI TAKIMI  Gümüşten yapılmış bu takımın takımın, ağız kenarları kabartma motifli, şekerliği ise iki kulpludur. Sütlük ve kremalık kapaksız olup takımın diğer parçaları kapaklıdır. Kahvaltı takımı kare tabanlı ve yuvarlak ağızlıdır. Kremalık ise yuvarlak tabanlıdır.  KAHVE FİNCANI  Poselenden yapılmış ve zemin rengi beyaz olan, küçük kahve fincanıdır. Tabağının kenarları ve fincan ağzı sarı yaldız süslüdür. Fincanın gövdesinde eski yazıyla "G.M.K." harfleri verdır. Bohemiya marka Çekoslavak yapımıdır.


  ŞEKERLİĞİ  Türkiye İş Bankası Şişe ve Cam Fabrikası' nca 29 Kasım 1935 tarihinde Atatürk' e hediye edilen şekerlik mavi renkli camdandır. Kapağı üzerinde profilden görünümlü Atatük' ün kabartması bulunmaktadır. Manevi Evladı Prof. A. AFETİNAN tarafında Anıtkabir Müzesi' ne hediye edilmiştir  ŞEKER MAŞASI  Gümüş şeker maşasının her iki yanında yaprak motifleri şeklinde kabartma işlemeler bulunmaktadır. Bir tarafı üzerinde bulunan yaprak motifinin içinde ise, içiçe geçmiş "M.A" harfleri yazılıdır.


  İÇKİ TAKIMI  Yuvarlak gövdeli sarı renkli camdan yapılmıştır. Ortasında "K.A." harflerinin olduğu büyük kapaklı kâsesi ve bir düzine kulplu bardağı bulunmaktadır. Kâse ve bardaklar kesme camdandır. Takımın kepçesinin yerleşe bildiği kapak kenarında bir yivide bulunmaktadır.


  İÇKİ SÜRAHİ VE KADEHLERİ  Rus Mareşali Voroshilov' un Atatürk' ü 1933 yılında ziyaretinde hediye ettiği bir sürahi ve altı kadehli içki takımıdır. Gümüş üzerine mine işlemeleri olan, bu takımın aralarında sentetik akomarin, yakut ve topaz taşlardan süsleri bulunmaktadır. Sürahi ve kadeh ayakları altıgen şekillidir. Gövdeleri ise altıgen şişkin karınlıdır. Sürahi dar bayunlu olup kapağı zincirle ağız kenarına bağlıdır.


  BİRA KUPASI  Pembe cam ve beyaz porselen yapılmış yuvarlak kupa tabağı ve ince uzun bira kupasıdır. Kapığı ve kulpu yaprak ve çocuk başı kabatmalıdır. Kupun dışı renksiz ve içi kırmızdır.


  KADEH VE BARDAK SETİ  Çeşitli şekil ve ebatlarda, dördü ayaklı olmak üzere altı adet cam içki kadehi ve bardağından oluşmaktadır. Ağıza yakın kısmı şerit şeklinde yaldızla işlenmiştir. Atatürk'ün Manevi Kızı Sabiha Gökçen Tarafından Anıtkabir Müzesi'ne bağışlanmıştır.
  RedBuLL likes this.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  Mavi Admin

  Cevap: Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesu

  Özel Kolleksiyonları SİGARA KUTUSU  Yeşil mermerden yapılmış, kapağı üzerinde dört şerit halinde süs amaçlı madeni çubukların bulunduğu bir sigara kutusudur.


  KİBRİT KUTUSU  Altından yapılmış olan bu kutunun alt ve üst tarafına iki bant içinde siyah mineler baklava şeklinde motif olarak işlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal isiminin kısaltılmışı "G.M.K."armasının bulunduğu kutudur.


  SİGARA TABLASI  Pirinçten yapılmış, at başı şeklinde sigara tablasıdır.  BASTON VE KIRBACI
  BASTONU
  Ahşap üzerine siyah renkli ve altın işlemelidir. Sap kısmı ve gövdenin başlangıcı altın işlemelidir. uç bölümünde altın halka geçirilmiştir. KIBARCI
  Altın saplı, kırbaç kısmı kemik olup, üzerinde meşin ve altın şerit sarımlıdır. Ucundaki vurma yerinde altın kısım bulunmaktadır.


  SAATİ  Üç adet altın beşibirlikten yapılmıştır. Kapağının ön yüzünde ay yıldız olup eski yazıyla da, "Ankara 23 Nisan 1336 (1920)" yazısı bulunmaktadır. Kapağın içinde ise yeni harflerle "G.M.K." işlidir. saatin dış alt kısmında ise defne yaprağıdan çelenk içerisinde Osmanlıca yazı ile "Türkiye Cumhurreisi 1929" yazılıdır. Saat "Audemors Riquet and CO" markalı İşviçre malıdır.  ALTIN CEP SAATİ  Dış kapağı estetik bir şekilde dal ve bitki motifleri ile şekillendirilmiş altın cep saatidir. Dal motifleri arasında 69 adet pırlanta taşla işlenme yapılmış, Saniye göstergeside bulunan bu saat "C.H.F. Tissot Fils Locle" markalıdır. Saatin kutusunun kapağı içerisinde "Oscar Fresard Lausanne Meme Maison A Luceme" yazılıdır.
  Şapkaları ŞAPKASI  "Leon Premier de Paris" markalı çevresi parlak siyah kumaşla sarılmış siyah fötr şapkadır.  MELON ŞAPKASI  Törenlerde giyilen siyah renkte melon şapkanın iç kısmında "G.M.K.", "Lincoln Bennet" ve "F. Collara İstanbul" yazısı bulunmaktadır.
  Ayakkabı ve Kemeri AYAKKABISI  Deri ve süetten yapılmış siyah renkli olup, içlerinde orijinal kalıbı bulunmaktadır.


  POTİNİ  Mareşal üniforması ile kullandığı siyah rugan renkli, arkası mahmuzlu, yanları lastikli olup içlerinde orijinal kalıbı bulunmaktadır.


  KEMERİ  Manevi kızı Sabiha GÖKÇEN tarafından Anıtkabir Müzesine bağılanmış olan bu kemer, gri örgü elastik deri bir parça ile metal tokaya geçirilmiştir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 3. #3
  Mavi Admin

  Cevap: Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesu

  Giysileri MAREŞAL ÜNİFORMASI  Üniforması : Haki renkli yünlü kumaştan yapılmıştır.

  Şapkası : Kahverenkli siperlikli şapkanın çevresindeki bant ve önündeki arma sim işlemelidir.
  Ceketi : Apoletleri ve rütbeleri sim işli, dört cepli, sırma kuşam takımının tokasında çelenk içinde ayyıldızlı kabartması vardır. Pantolon : Yan taraflarında belden paçaya kadar inen, pantolonun her iki yanında 4 cm. genişliğinde kırmızı renkli şerit bulunmaktadır.  YELEĞİ  Dört düğmeli iki yan cebi bulunan koyu bej renkli yünden ve el örmesidir.


  ROPDÖŞAMBR  Mavi lacivert çizgilerin krem zemine oturtulduğu şal yakalı ve kuşaklı iki gögüs cebi bulunan yün kumaştan yapılmış sabahlıktır.

  PİJAMASI  Yakası, kol ağızları ve cep kapakları yeşil ana zemini beyaz ipek dokuma desenli düğmeleri sedef, kuşağı püsküllüdür.

  KAŞKOLU  Ucu siyah beyaz püsküllü, ham ipekten yapılmış ve ortasında "G.M.K" harfleri işlenmiş olup, "A. Sulka Company" markalıdır.

  GÖMLEĞİ  Açık krem renkli yakasız ipek, önde dört düğmesi, kol ağızlarında karşılıklı düğme ve ilikleri, ensede yaka takılabilmesi için, bel hizasında ise pantolonun bağlanabilmesi amacıyla iki ilik bandı bulunmaktadır. Sol göğüs üzerine dairesel olarak içi içe geçmiş "G.M.K." harfleri işlenmiştir. "KEMALAT Yani D. GRAMMATİKA" etiketi dikilmiştir.


  PAPYON KRAVAT  Kendinden çizgili beyaz pike kumaştan yapılmıştır.  GÖMLEK YAKASI  Ham ipekten takma gömlek yakasıdır. Yakaların iç kısmına kırmızı ipekle "G.M.K." harfleri işlenmiştir.  ELDİVENİ  İçi kuzu, dışının üst kısmı kurt kürkünden , aya kısmı derinden yapılmıştır.


  MENDİLİ
  "K.A."(Kemal Atatürk) harfleri işlenmiş olduğu beyaz ipek kumaştan yapılmıştır.  ÇORABI  Krem rengi üzerine kahverengi kare motifleri bulunan kışlık çoraptır.


  TAKIM ELBİSESİ  Takımı dokumasında kahverengi damarlı bej renkte tweed kumaştan yapılmıştır.

  Ceketi : Bej renk astarlı, mendil cepli, yan cepleri spor dikişli, açık kahvernkli üç düğmelidir.
  Pantolon : Golf kesim belden askı düğmeli, arkadan bel ayarlama kemerlidir. Yelek : Sırt kısmı bej, iç kısmı beyaz renkli astar kumaştandır.  PALTOSU  Siyah yün kumaştan, yakası ve içi samur kürklü siyah renkli altı düğmeli kruvazedir.


  PELERİNİ  Siyah yün kumaştandır. Kumaş kaplı iki düğmesi ve iki cebi vardır.


  MONTGOMERİ  Süet koyu taba renkli kol yaka ve etek uçları örme bej renkli yünden olup, astarı bej koplin kumaştandır. Dıştan kapaklı iki yan cebi olup "Eres-Tailör Made" markalı ve "Marinos-İstanbul" yapımıdır.


  FRAK TAKIMI  Frak siyah renkli yünlü kumaştandır.

  Ceket : Yakası parlak saten kumaş, arkası yırtmaçlı ve uzun, altı düğmelidir.
  Pantalon : Belden askı düğmeli, arkasında kısa bel kemeri olup, pantalon yan dikişleri üzerine siyah sutaşından biye geçirilmişmiştir. Yelek : Yaka kenerları sutaşı dikişli, dört düğmeli siyah renklidir.
  RedBuLL likes this.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 4. #4
  Mavi Admin

  Cevap: Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesu

  Silahları TABANCASI  TABANCASI
  Amerikan yapımı Smith-Wesson markalı, kabzası üstü siyah sert bakalit kaplıdır. Tetik korluğu siyah renklidir. Kahverengi meşin bir kılıfı vardır.

  Manevi kızı ve ilk Türk Kadın Savaş Pilotu Sabiha GÖKÇEN'e verdiği bu silah daha sonra Sabiha GÖKÇEN tarafından Anıtkabir Müzesi'ne bağışlanmıştır.


  KILICI  KILIÇLARI
  İstanbul halkınca "Tercüman-ı Hakikat Gazetesi" aracılığı ile Atatürk'e hediye edilmiş kılıçtır. Kabzasının alt kısmı, kınının alt ve üst kısımları onsekiz ayar altından yapılmıştır. Kınında iki altın bilezik ve bunlar bağlı olan altın iki halka bulunmaktadır. Kılıç kınının diğer kısımları siyah meşinden olup, kabzasının altında bağları bulunmaktadır. Kılıç üzerinde altı adet küçük elmas taş bulunmaktadır.
  Kılıçta Osmanlıca olarak" İstanbul halkınca "Tercüman-ı Hakikat Gazetesi" aracılığı ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlreine hediyedir yasısı ve 12 Rebiülevvel 1341 (12 Nisan 1925)" yazılıdır.

  Yemek Takımları MERMER TEPSİSİ  Yeşil memerden dikdörtgen şeklinde yapılmış, kulpları beyaz nikelajlı metal, tutma yerleri ise yuvarlak mermerden olan, özellikle kahve servisinin ikram edilmesinden zevk aldığı bir tepsidir.

  PORSELEN MEYVE TABAĞI  Resimde görülen porselen meyve tabağından altı adet olup, tabakların kenarlarına ince bant halinde yaldızlı desen, orta kısımlarında ise çeşitli renklerde iri çiçek ve yaprak motifleri işlenmiştir.


  GÜMÜŞ TEPSİSİ  Gümüşten yapılmış yuvarlak tepsinin ortasında çok köşeli geometrik şekiller, kenarlarında ise bitki motifleri bulunmaktadır.


  PEÇETE HALKASI  Gümüşten yapılmış iki adet, silindir şeklindeki peçete halkaların ortasında eski yazıyla birisinde "G.M.K." diğerinde ise "L.G.M.K." harfleri bulunmaktadır.  YUMURTA ALTLIĞI  Gümüş olan yumurtalığın ağız kenarı ve kaidesi çiçek yaprakları şeklinde sekiz girintilidir.  TUZLUĞU  Gümüşten yapılmış ve dikdörtgen biçimli tuzluğun, tek yöne açılan kapağı, kulpu ve dört ayağı bulunmaktadır. Kapağın bir yanında kaşığın durması için yiv yapılmıştır.  MEYVE ÇATALI-BIÇAĞI  Sapları sedeften yapılmış madeni meyve bıçak ve çatalın birer yüzü işlemeli diğer yüzlerinde ise içiçe "M.K." harfleri yazılıdır.
  RedBuLL likes this.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atatürk Atatürk'ün Özel Eşyaları (Resimli Anlatım) Atatürk Eşya Sergisi Aksesuarları

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Atatürk'ün Özel Eşyaları
  By mavi_su in forum Atatürk Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.05.12, 01:45
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.04.09, 17:56
 3. Atatürk'ün Özel Belgeleri-Eşyaları-Madalyaları
  By Sword_of_HeLL in forum Atatürk Genel
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.02.09, 21:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.