Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Büyük Önder Atatür'ün Bir Anısı (Geri Gönderiniz!...)

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Büyük Önder Atatür'ün Bir Anısı (Geri Gönderiniz!...)

  Sponsorlu Bağlantı

  Büyük Önder Atatür'ün Bir Anısı (Geri Gönderiniz!...)

  eri Gönderiniz!... - Padişah Vahdettin, kendi taht ve tacını kurtarmak uğruna, Anadolu’da başlayan Bağımsızlık Savaşı’nın yok edilmesi dahil, düşmanların her isteğini yerine getirerek kendi ulusuna ihanetten çekinmemiştir. Ne ilginçtir ki, Bağımsızlık Savaşı’nın başarıyla sonuçlanacağı kesinleşince aynı Vahdettin, ihanetlerini unutturmak ve tahtını kurtarmak hesabıyla hanedan ailesinden bir şehzadeyi Bağımsızlık Savaşı’nı destekliyor izlenimi yaratmak düşüncesiyle Anadolu’ya gönderme girişiminde bulunma kurnazlığını da göstermiştir.Bağımsızlık Savaşı’nı isyan olarak gören, Atatürk ve arkadaşlarının idamını onaylayan, halkın dini duygularını Halife sıfatıyla sömürerek kardeşi kardeşe düşüren, Sevr Antlaşması’nı kabul ederek Türk yurdunun parçalanması projesine evet diyen Vahdettin’in bütün oyunları Atatürk’ün zeka duvarından geri dönmüştür. Aşağıdaki anekdot bu bakımdan oldukça ilginç bir örnektir.1921 Haziran’ında Ankara’daki Milli Devlet, Birinci ve İkinci İnönü Zaferlerini kazanmış, İngiltere ve Fransa ile görüşmeler yapılmış; varlığını bütün dünyaya tanıtmış bulunuyordu.O zamana kadar saltanatı kurtarmak için düşmana yaranmak ve bu amaçla Türk milletinin zincire vurulmasına bile razı olmaktan başka çare görmeyen padişah şüpheye düştü:
  - Ya milli hükümet bu davayı kazanırsa? O zaman Osmanlı sülalesi suçlu görülmeyecek mi? Her ihtimale karşı bir şehzadeyi Anadolu’ya yollamalı, Milli Mücadelede Osmanlı sülalesinin de payı olduğunu iddiaya hak kazanmalı!...Veliaht Mecit Efendinin oğlu Şehzade Faruk, bir vapura bindirildi; İstanbul’la Ankara arasında en kısa yolun başlangıcı olan İnebolu’ya gönderildi.İleriyi göremeyenler için bir şehzadenin Ankara’ya gelmesi, Türk milletinin hiç olmazsa manevi kuvvetini artırırdı; halbuki saltanat en büyük bela idi.Şehzadenin geldiği Ankara’ya bildirildi; ne yapılacağı soruldu. İçişleri Bakanı şu emri verdi:
  - Şehzadeyi, layık olduğu tören ve saygıyla İnebolu’ya çıkarınız!
  Şehzade Faruk, Anadolu toprağına ayak bastı; onun şerefine İnebolu kasabası bayraklarla donatıldı; her tarafta şenlik havası vardı.Atatürk bunları öğrenince tehlikeyi sezdi; hükümet adına verilmiş ve uygulanmış olan emre rağmen kendi imzasıyla İnebolu’ya şu telgrafı çektirdi:“Şehzadenin hemen vapura bindirilerek İstanbul’a geri gönderilmesi”
  Bu telgraf, mevcut tehlikeyi göremeyen ile ufkun ötesini görenin farkıydı.

  A.N. BANOĞLU, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, s.90-91
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Büyük Önder Atatür'ün Bir Anısı (Geri Gönderiniz!...)

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 1,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27.03.12, 15:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.05.11, 04:50
 3. Futbol Nasıl Oynanır Büyük ATATÜRK'ün Futbolla İlgili Bir Anısı
  By Sword_of_HeLL in forum Atatürk'ün Hayatı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.04.09, 23:39
 4. Önder Paker (Önder Paker Kimdir? - Önder Paker Hakkında)
  By Sword_of_HeLL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.01.09, 18:15
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.10.08, 09:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.