Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Atatürk'ün Yapmış Olduğu Devrimler

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Atatürk'ün Yapmış Olduğu Devrimler

  Sponsorlu Bağlantı

  Atatürk'ün Devrimleri-Atatürk'ün Yapmış Olduğu Devrimler-Atatürk Devrimleri

  Atatürk'ün Çağdaşlaşma Metodu:


  Atatürk, çağdaşlaşmada denemelerin ve kendi gözlemlerinin ışığında değişik bir metot uygulamıştır. O'na göre, çağdaş medeniyetin ortağı olmak, bu medeniyeti yaratan unsurları ile beraber almakla mümkündür. Atatürk, eskilerin ıslahatcı ve telifci metotlarına itibar etmemiştir. O'na göre, çağdaş dünyada "neyin ne kadar alınacağı" ve "bu alınmada sınırın ne olması gerektiği" tartışması hem yersiz ve hem de faydasızdır. Çağdaşlaşmanın tek bir yolu vardır, o da çağa damgasını vuran ve rakipsiz olan batı medeniyetini bilimi, kültürü, teknolojisi, hayata bakış tarzıyla almaktır. Bunu gerçekleştirmenin yolu bilim ve fenni rehber edinmekten geçmektedir.
  Atatürk, Türkiye'nin iki yüzyıllık açığını kapatmak için adeta zamana karşı savaşır. Batı dünyasının yüzyıllar boyu elde ettiği birikimleri, yani Rönesans, Reform, Büyük Fransız İnkılâbı ve sanayî inkılâbının verilerini kısa bir zaman süreci içinde Türk toplumuna mal etmeyi hedef alan sistemli bir strateji uygular.
  Atatürk'ün çağdaşlaşma atılımları, Batıya rağmen batılılaşma şeklinde kendinî gösterir. Atatürk'ün bu konulardaki ilham kaynağı nazari ilkeler veya doğmalar değildir. Türk çağdaşlaşması veya Atatürk Rönesansı diyebileceğimiz bu hareket tarihin derinliklerinden gelen sürecin hassas Türkiye jeopolitikliğinin zaruretleri, Türk toplumunun beklentileri ve ülkenin ihtiyaçları ışığında şekillenmiştir.
  Bilim ve fennin rehberliğinde yürütülen inkılâplar, ancak laik bir ortamda gelişebilirdi. Dolayısıyla laiklik Atatürk çağdaşlaşmasının başarı anahtarı vazifesi görmektedir.
  Atatürk'ün çağdaşlaşma atılımlarını yapabilmesi için ülkede barış ve huzurun sağlanması gerekli idi. Büyük önderin "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkeleri ile uygulanan akılcı politika bunu sağlamıştır.
  Atatürk, çağdaşlaşmanın kuru bir Batı taklitçiliğine dönüşmemesi ve çağdaşlaşmanın millî değerlerle bezenmiş bir sentez haline gelmesi için ciddi tedbirler almıştır. Yeri geldiği zaman değinileceği gibi, çağdaşlaşma ile millî kimliğin belirginleşmesi, Türk kültürünün halk kaynağından kendi öz değerleriyle beslenip çağdaş medeniyet içinde yerini alması amaç edinilmiştir.
  İnkılâp hareketleri, devlet eliyle yukarıdan aşağıya doğru yürütülmekle beraber, bunları halka benimsetmek, onların siyasî, sosyal ve kültürel hayata katılmalarını sağlamak için önlemler alınmıştır. Özellikle toplumun yarısını oluşturan kadınlara eşit haklar tanınmış, böylece nüfusun yarısının sosyal ve kültürel hayata aktif bir şekilde katılmaları hedeflenmiştir. Yukarıda belirtilen Atatürk'e has farklı bir metod ve yaklaşımla inkılâplar ele alınmış, zaman ve zeminin uygunluğu dikkate alınarak aşama aşama birbirlerini tamamlayacak şekilde sistemli ve kararlı olarak yürütülmüştür.
  Bunların gerçekleşmesi çağdaşlaşma yolundaki engelleri ortadan kaldırmak, artık hayatiyetini kaybetmiş olan kurumların yerine çağın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni kurumlar oluşturmakla mümkündü. Bunların en başında gelenler, rejimin hukukî mevzuatını yeniden düzenlemek, Tanzimat'tan beri sürüp giden kültür ikileşmesin önlemek, din ve devlet işlerini ayırmak suretiyle devleti laikleştirmek, Türk toplum hayatının çağdaşlaşmasını önleyecek engelleri kaldırmak gibi.


  ATATÜRK DEVRİMLERİ

  Atatürk askeri bir dahi ve karizmatik bir lider olduğu gibi, aynı zamanda büyük bir devrimcidir. O dönemde, Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve kültürel açıdan gelişmiş toplumların aktif bir üyesi olabilmesi için, modernize edilmesi gerekmektedir.


  Mustafa Kemal de bunu yapmış, 1924 ile 1938 yılları arasında, insanlarının kurtuluşu ve hayatta kalabilmesi için yaşamsal öneme sahip olan devrimleri hayata
  geçirmiş; bu devrimler, Türk halkı tarafından büyük bir coşku ilekarşılanmıştır.


  Atatürk Türkiye'yi "Çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak" amacıyla bir dizi devrim yaptı. Bu devrimleri beş başlık altında toplayabiliriz:

  1. Siyasal Devrimler:
  · Saltanatın Kaldırılması (1 Kasım 1922)
  · Cumhuriyetin İlanı (29 Ekim 1923)
  · Halifeliğin Kaldırılması (3 Mart 1924)


  2. Toplumsal Devrimler
  · Kadınlara erkeklerle eşit haklar verilmesi (1926-1934)
  · Şapka ve kıyafet devrimi (25 Kasım 1925)
  · Tekke zâviye ve türbelerin kapatılması (30 Kasım 1925)
  · Soyadı kanunu ( 21 Haziran 1934)
  · Lâkap ve unvanların kaldırılması (26 Kasım 1934)
  · Uluslararası saat, takvim ve uzunluk ölçülerin kabulü (1925-1931)


  Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar
  Atatürk Devrimleri ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadınına yeni haklar tanınmış; kabul edilmiş olan yeni Medeni Kanun gereğince kadınlar da erkeklerle eşit haklara sahip olmuş, resmi görevlere atanmaları, oy vermeleri ve Millet Meclisine seçilmeleri mümkün kılınmış; tek eşlilik ilkesi ve
  kadınlara tanınan eşit haklar, Türk toplumuna bir canlılık kazandırmıştır.


  Kıyafet Devrimi
  Kıyafet devrimi ile birlikte, kadınlar dinsel geleneklerden kaynaklanan çarşafı atıp,modern giysiler, erkekler ise fes yerine şapka giymeye başlamışlardır.
  3. Hukuk Devrimi :
  · Mecellenin kaldırılması (1924-1937)
  · Türk Medeni Kanunu ve diğer kanunların çıkarılarak laik hukuk düzenine geçilmesi (1924-1937)


  Hukuk Sisteminin Laikleştirilmesi
  1920 yılında kurulmuş olan yeni Türkiye Devletinin yeni bir hukuk sistemine de ihtiyacı olduğunu bilen Atatürk, Mecelle, yani din esaslarına dayalı Medeni Kanun yerine İsviçre Medeni Kanununu getirmiş, o dönemde geçerli olan ceza yasasını ise İtalyan Ceza Yasası ile değiştirmiştir. Kısacası Türk Hukuk Sistemi tüm çağdaş gereksinimler ışığında modernize edilmiştir.  4. Eğitim ve Kültür Alanındaki Devrimler:
  · Öğretimin birleştirilmesi (3 Mart 1924)
  · Yeni Türk harflerinin kabulü (1 Kasım 1928)
  · Türk Dil ve Tarih Kurumlarının kurulması (1931-1932)
  · Üniversite öğreniminin düzenlenmesi (31 Mayıs 1933)
  · Güzel sanatlarda yenilikler


  Öğrenimin Laikleştirilmesi
  19. Yüzyıl başlarına dek, Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çeşitli eğitim sistemleri uygulanmıştır. Atatürk, İslami eğitim veren medrese sisteminin, yeni toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini; bu nedenle, batı modellerine benzeyen yeni bir eğitim sisteminin oluşturulması gerektiğini görmüş, böylece önce öğretimin birleştirilmesi (Tevhid-i Tedrisat) kanunu çıkarılıp dini eğitim veren tüm öğrenim kurumları kapatılarak, bütün eğitim işleri Milli Eğitim Bakanlığı çatısında birleştirilmiş, 1933 yılında da bir üniversite reformu gerçekleştirilmiştir.


  Harf Devrimi
  Atatürk'ün gerçekleştirdiği en önemli devrimlerden birisi de, 3 Kasım 1928 tarihinde Arap alfabesinin kaldırılması ve Latin alfabesinin kabul edilmesi olmuştur.


  5. Ekonomi Alanında Devrimler:
  · Aşârın kaldırılması
  · Çiftçinin özendirilmesi
  · Örnek çiftliklerin kurulması
  · Sanayiyi Teşvik Kanunu'nun çıkarılarak sanayi kuruluşlarının kurulması
  · I. ve II. Kalkınma Planları'nın (1933-1937) uygulamaya konulması, yurdun yeni yollarla donatılması
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atatürk'ün Yapmış Olduğu Devrimler

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Atatürkün Afyonkarahisarda Subaylara Yapmış Olduğu Konuşma
  By mavi_su in forum Mustafa Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.12, 21:15
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.12.11, 19:12
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.12.10, 20:16
 4. Atatürkün Yapmış Olduğu ilke ve inkılaplar
  By MaqiwoL in forum Atatürk Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.05.09, 00:06
 5. Mustafa Kemal Atatürkün Yapmış Olduğu Devrimler
  By MaqiwoL in forum Atatürk'ün Hayatı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.12.08, 14:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.