Sponsorlu Bağlantı

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kampçılık Nedir? Nasıl Kamp Kurulur? Kamçılık Kuralları?

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Kampçılık Nedir? Nasıl Kamp Kurulur? Kamçılık Kuralları?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kampçılık Nedir? Nasıl Kamp Kurulur? Kamçılık Kuralları? Kamp Nasıl Yapılır?


  Kampçılık

  KAMP NEDİR?

  Karadeniz bölgesine gittiğinizde Fırtına Deresi'nin benzeri olmayan uğultusu sizi her yerde takip edecek; çıktığınız yaylalarda odun ateşinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamaycağınız, bölgeye has köy yemeklerini tur arkadaşlarınızla paylaşacaksınız. Kamp süresi sona erdiğinde ve dönüş için hazırlıklar başladığında siz çoktan tur arkadaşlarınızla bir sonraki gezi için sözleşmiş olacaksınız.

  Günübirlik doğa turlarının tadı damağınızda kaldıysa, doğayla daha fazla iç içe olmak ve bunu yaparken de işin içine biraz macera katmak istiyorsanız size bu tür aktiviteler düzenleyen acentelerin turlarından birine katılmanızı önerebiliriz. Bu turlar programlarına göre isimlendiriliyor. En önemli ayrım dağcılık sporunu içinde barındıran kamplarla bu tür aktiviteleri programlarına almayan kamplar arasında. Dağcılık sporunun ön planda olduğu turlarda katılımcıların bu sporla ilgili bir eğitim almış olmaları gerekiyor. Sadece eğitim amaçlı düzenlenen bu tarz turlar var. Onlardan birine katılarak bu sporla ilgili teorik ve tabii en önemlisi pratik bilgiler alabilirsiniz. Dağcılık sporu teknik bilgi ve malzeme gerektiren bir spordur. Ne tür malzemeler gerektiğini ve bunların nasıl kullanıldığını bilmek zorundasınız.

  Öte yandan dağcılık sporunu programına almayan kamplar; herkesin katılabileceği, teknik bilginin gerekmediği, fakat belli bir miktarda teknik malzemeye ihtiyaç duyulan (Örn: Çadır, uyku tulumu vb.) turlardır. Fakat bir çok acente bu tür malzemelerin tamamına yakınını karşılamakta ve bu malzemelerin kullanımı için ayrı bir ücret talep etmemektedir. Bu malzemelerin listesi gidilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Acentenizin rehberlerinden bu konuyla ilgili bilgi almayı unutmayın. Size düşen yürüyüş ayakkabılarınızı, sırt çantanızı ve "Kısa ve Önemli Bilgiler" başlığı altında sıralayacağımız malzemeleri yanınıza almak. Şunu unutmayın ki bu tür turlarda tamamen doğayla başbaşasınız. Çadırda uyuyacak, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarınızı doğanın sunduğu imkanları kullanarak gidereceksiniz. Birçok insan bu şartları duyunca biraz çekinerek bu turlara katılmakta, daha sonra yaşadığı bu küçük çaplı maceradan çok etkilenerek bu turların müdavimi olmaktadır.

  KAMP NASIL YAPILIR?

  Genellikle hafta sonu düzenlenen kamplar, bayram ya da diğer resmi tatiller değerlendirilerek daha uzun süreli de olabiliyor. Seçilen kamp yerleri daha önce rehberler tarafından belirleniyor. Yani organizasyonun her aşaması planlı ve bilinçli. Seçilen kamp yerleri genellikle su kaynaklarına yakın ve zemin açısından çadır kurmaya elverişli bölgeler. Kamp yerleri kurulurken katılımcıların da bu faaliyetlere katılması sağlanıyor, amaç tura katılanların kendilerini mümkün olduğunca doğaya yakın hissetmelerini sağlamak.

  Eğer herhangi bir turla değil, kendi grubunuzla kamp yapmayı düşünüyorsanız ve bu dağcılık tarzında değil daha çok şehir yaşamından bir kaçamak niteliğindeyse unutmamanız gereken en önemli şey, kamp için seçtiğiniz bölgenin jandarmasına kamp yapacağınızı bildirmek. Bu hem sizin güvenliğinizi sağlayacak, hem de gerekli prosedüre uymuş olacaksınız. Ayrıca, "Unutmamanız Gerekenler" bölümümüzde kamp yeri seçimi, gerekli malzemeler gibi konularda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  Çadır kurmak, odun toplamak, ateş yakmak bir ekip halinde çalışıp birçok ihtiyacınızı doğadan karşılamak şehir hayatında birçoğumuzun pek rastlamadığı bir yaşam biçimi. Kısa süre de olsa bu yaşam biçimini tatmak sizi rahatlatacak; şehir hayatının getirdiği stresten, gürültüden ve kalabalıktan bir an olsun uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Gün içindeki faaliyetler gidilen yerin özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Akdeniz bölgesine düzenlenen bir turda bu bölgenin benzeri olmayan tarihi kentlerini gezecek, doğal güzelliklerinin keyfine yapacağınız yürüyüşlerle varacaksınız. Karadeniz bölgesine gittiğinizde Fırtına Deresi'nin benzeri olmayan uğultusu her yerde sizi takip edecek, çıktığınız yaylalarda odun ateşinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamayacağınız bölgeye has köy yemeklerini tur arkadaşlarınızla paylaşacaksınız. Kamp süresi sona erdiğinde ve dönüş için hazırlıklar başladığında siz çoktan tur arkadaşlarınızla bir sonraki gezi için sözleşmiş olacaksınız.

  KAMP YERLERİ

  Çadır ya da karavanla tatile çıkmaktan hoşlananlar ya da ekonomik olduğundan dolayı bu tarz tatil seçeneğine ilgi gösteren tatilciler için hazırlanan bu bölümde çeşitli kamp yerleriyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Her hangi bir tura bağlı kalmadan kendi olanaklarınızla ulaşacağınız bu bölgelerde değişik olanaklarla karşılaşabilirsiniz. Kimi kamp yerleri ziyaretçilerinin sıkıntı çekmemsi amacıyla çadırla ya da karavanla konaklamaya uygun hale getirilmiştir. Yapacağınız bir ön araştırma sonucunda tatilinizi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

  GÖKOVA

  Muğla-Marmaris devlet karayolu üzerinde ve Muğla'ya 30 Km. uzaklıktadır. Gökova Körfezi, derin kaya plajları dinlenme yerinin güzellikleridir. 60 çadırlık kamp yeri ve 10 adet bungalow kapasitelidir. Ayrıca günlük kullanıma hizmet veren kırgazinosu, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, sıhhi tesis kompleksi, otopark, masa, ocak, çeşme vb. tesisler geliştirilmiştir. Mayıs-Ekim arası yoğun kullanım mevsimidir.

  KARATAŞ-KUMLUK

  Adana ilinin Akdeniz sahilindeki Karataş ilçesine 2 Km. uzaklıkta bulunan dinlenme yerimizde tabii bitki örtüsü olan çam türleri yanında, kumul hareketlerini önlemek için yapılmış okaliptus ve Kıbrıs akasyası ağaçlama sahaları bulunmaktadır. Otopark, masa, ocak, içme suyu, alışveriş ünitesi, kırgazinosu, sıhhi tesis kompleksi, vb. tesisler mevcut olup, 90 çadır-karavan kapasitesi vardır. Mayıs-Ekim arası en uygun kullanma mevsimidir.


  ÇAMKORU

  Ankara-İstanbul devlet karayolunun 100.Km.sinden güney-batıya ayrılan 8.5 Km.lik asfalt bir yola ulaşılan dinlenme yeri. 25 Hektarlık bir alanı kapsar. Çam ormanlarının oluşturduğu bir dokuya sahiptir. Büfe, yağmur barınağı, wc, çeşme, masa ve serbest oyun alanları geliştirilmiştir. Mayıs-Eylül arası yoğun kullanım mevsimidir.

  TAVŞANBURNU

  Aydın-Söke-Didim karayolu üzerindedir. Söke'ye 50 Km.dir.Kızılçam, fıstıkçamı ve maki topluluklarından oluşan bitki örtüsüne sahiptir. Milet harabeleri ve Apollo anıtı dinlenme yerinin yakın çevresindeki diğer ilgi noktalarıdır. 88 çadır yeri, kır kahvesi, içme suyu, ıhhi tesis kompleksi, masa, ocak, büfe, otopark gibi tesisler geliştirilmiştir. Dinlenme yerinin kapasitesi 1500 kişi / gündür. Temmuz-Eylül arası ise yoğun kullanım mevsimidir.

  GÜZELYALI

  Çanakkale-İzmir karayolu kenarında Çanakkale'ye 15 Km. uzaklıktadır. Yol dinlenme parkı hizmeti verilmektedir. Dinlenme yerinin kullanılan kapasitesi 860 kişi/gündür. Mayıs-Ekim arası ise yoğun kullanım mevsimidir.

  KEFE YAYLASI

  Denizli’ye 34 km uzaklıkta bulunan bu saha orman ve dağ peyzajlarının yanısıra yürüyüş parkurları, çadır ve karavanlı konaklama imkanları, manzara seyir noktaları ile Mayıs-Ekim ayları arasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Karavan kamp alanında 38 ünite, çadırlı kamp alanında ise 193 ünite yer almaktadır

  İNCEKUM

  Antalya-Alanya devlet karayolu üzerindedir. Antalya'ya 120, Alanya'ya 19 Km. uzaklıktadır. Düzenlenmiş 200 çadır-karavan yeri, büfe, kırgazinosu, plaj kabinleri, Anfitiyatro, danışma, kayıt merkezi, sıhi tesis kompleksi ( wc, duş, mutfak, çamaşırhane ) çeşme, masa, ocak, otopark gibi tesisler geliştirilmiştir. Mayıs-Kasım arası en yoğun kullanım mevsimidir.

  TANAY

  İzmir-Çeşme yolu üzerinde Çeşme'ye 8 Km. uzaklıktadır. Kıalçam, Fıstıkçamı ve sahil Çamları dinlenme yerinin doğal bitki örtüsüdür. Kaliteli plajlar ve çevresindeki turistik tesislerin yakınlığı dinlenme yerine olan ilgiyi artırmaktadır. Halen 100 çadır yeri, sıhhi tesis kompleksi, masa, ocak, çeşme, otopark vb. tesisler mevcuttur. Mayıs-Eylül arası en yoğun kullanım mevsimidir.

  ÖZDERE-KALEMLİK

  Seferihisar-Selçuk yolu üzerinde, Özdere'ye 2, Gümüldür'e 5 Km. uzaklıktadır. 66 çadır yeri, gazino-kafeterya, masa, çeşme, wc, otopark vb. tesisleri mevcuttur. Mayıs-Eylül arası en fazla kullanma mevsimidir.

  ÇUBUCAK

  Muğla İlinin Marmaris-Datça ilçe merkezlerini bağlayan devlet karayolu üzerinde, Marmaris'e 23 Km. uzaklıktadır. Denizin hemen kıyısından başlayan ormanları ve plajları sahanın tabii değerleridir. Organize kamp kullanımı yanında günübirlik kulanma tesisleri de geliştirilmiştir. Giriş, danışma, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, 4 adet sıhhi tesis kompleksi, kır gazinosu, çamaşır, bulaşık yerleri, bekçi evi, işçi pavyonu, alışveriş ünitesi vb. tesisler yapılmıştır. Dinlenme yerinde 450 çadırlı kamp ve 1000 kişi/gün piknik hizmeti verilmektedir. Mayıs-Eylül ayları en yoğun kullanım mevsimidir.

  FAYDALI BİLGİLER:

  Kamp yapmaya karar verdiniz. Unutmamanız gerekenler neler? Eğer bu tür aktiviteler düzenleyen acentelerden birinin turuna katılıyorsanız, onlar sizi yanınıza neler almanı gerektiği konusunda bilgilendireceklerdir. Ama yine de aşağıda verdiğimiz kısa bilgiler aklınızda bulunsun. Belki bir haftasonu ailenizi, sevdiklerinizi alıp kendi turunuzu kendiniz düzenlemeye karar verirsiniz.

  Eğer kendi başınıza kamp yapmaya karar verdiyseniz, kamp yapacağınız bölgenin jandarmasına mutlaka bildirin. Yolculuğunuzu planlarken bir malzeme listesi hazırlayın ve o listede şunları mutlaka bulundurun:

  - Sırt çantası

  - Günlük çanta veya bel çantası

  - Çadır

  - Kazıklar

  - Uyku tulumu

  - Uyku tulumu iç astarı

  - Şişme veya kapalı hücreli köpük mat (uyku tulumunun altına serilir ve yerden soğuk hava gelmesini engeller)

  - Fener

  - Yedek pil

  - Yedek ampul

  - Mumluk ve mumlar

  - Temizlik malzemeleri (sabun, tuvalet kağıdı, diş macunu ve fırçası vb.)

  - Pratik mutfak malzemeleri (plastik tabak, kaşık, çatal, termos, kibrit/çakmak, çaydanlık, tencere, tava vb.) Ayrıca matara, çakı, yürüyüş ayakkabısı, yedek ayakkabı, yağmurluk, yedek giysi ve kişisel malzemelerinizi unutmayın. Yaz aylarında yanınıza mutlaka güneş kremi, havlu, mayo, şapka, güneş gözlüğü alın. Kış aylarında ise yanınıza aldığınız giysilerin kış şartlarına uygun, sizi ısıtacak giyisiler olmasına özen gösterin. Küçük bir not olarak şunu da söyleyelim ki gideceğiniz yöreye göre yanınıza alacağınız malzemelerde değişiklik olabilir. Eğer acente turuna katılıyorsanız geziden önce acentenizden mutlaka bu konuda yardım isteyin.

  Çadırlarda evinizdeki konforu bulamayacaksınız. Unutmayın ki amaç sizi şehir hayatından olduğu gibi uzaklaştırmak. Doğayı ve onun şartlarını seveceksiniz.

  Yanınıza fotoğraf makinesi ya da kamera almak ve böyle değişik ve güzel bir günde fotoğraf çekip yaşadığınız olayları kameraya çekmek isteyebilirsiniz. Bu sizin için güzel bir hatıra olacaktır. Yalnız küçük bir uyarıda bulunalım bu malzemeleri taşırken dikkatli olmalısınız. Yürüyüşler sırasında dere içinden geçerken ya da küçük kayaların üzerinde yürürken iki elinizi de kullanmanız sizin güvenliğiniz için önemli. Bu tür durumlarda kendi güvenliğinize gereken önemi vermelisiniz. Fotoğraf makinasının ya da kameranın dengenizi bozmasına izin vermeyin.
 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Kampçılık Nedir?Nasıl Kamp Kurulur?Kamçılık Kuralları?Kamp Nasıl Yapılır?

  Kampçılık

  Kampçılık, bütün dünyada ilgi gören bir açık hava etkinliğidir. Doğayı yakından tanıma olanağı sağlayan kampçılıkta çoğunlukla çadırda yaşanır. Kampçılık deneyimi, küçük yaşlarda izcilik benzeri uğraşlar sırasında öğ*renildiği gibi, daha ileri yaşlarda, dağlarda ya da bir deniz kıyısında kurulan kamplarda da edinilebilir. Birçok ülkede, turistler için özel kamp yerleri vardır. Böylece, insan her za*man yanında bir çadır taşımak zorunda kal*maz, kamp yerinde isteyene çadır verilir.
  Çadır kurmak, yemek pişirmek için ateş yakmak, çadırı temiz ve düzenli tutmak, çadır sökmek gibi temel kampçılık becerilerini öğ*renmek zevkli bir uğraştır. Bu konularda kampçılık örgütlerinin verdiği bilgi ve öğütle*rin yanı sıra, yararlı kitaplar da vardır.
  Kampçılıkta iyi bir yer seçimi çok önemli*dir. Uçurum ve bataklık kenarlarında ya da yağmurda ağaçlardan su damlayabileceği için ağaçların altına çadır kurulmamalıdır. Düz bir alanda ve temiz içme suyu sağlanabilecek bir yerde kamp kurulur.
  Bir sırt çantasına kolayca sığan en küçük çadırlar yürürken ya da tırmanırken kolayca taşınabilir. Tabanlı ve daha büyük çadırlar da vardır. Çadırda hiçbir zaman doğrudan doğ*ruya yerde yatılmaz. Yere bir şilte, battaniye ya da şişirme yatak konur. Yaz için ince uyku tulumu, öbür aylarda ya da dağlardaki kamplarda kalın uyku tulumları kullanılır.
  İlk geziye çıkılmadan önce çadırın kurul*ması ve sökülmesi iyice öğrenilir. Kamp ateşleri suyla söndürülür, külleri toprakla örtülür.
  Kampçılıkta fazla giyecek ya da araç gereç taşınmaz. Başlıca araçlar el lambası, ip, ilk*yardım çantası ve yemek pişirmek için gerekli kap kaçaktır.
  Çadırın binlerce yıllık bir geleneği vardır. Kuzey Afrika'da ve Arabistan'da Bedeviler hâlâ çadırlarda yaşadığı gibi, dünyada çadır yaşamını sürdüren başka topluluklar da var*dır. Araştırmacılar ve dağcılar, yeryüzünün en elverişsiz ve uzak yerlerinde kamp kurma*yı göze alır.
  Bugün otomobillerin arkasına takılan kara*vanlarla ya da içi bir odaya dönüştürülmüş minibüs tipi taşıtlarla daha eziyetsiz bir kamp*çılık yaygınlaşmaktadır. Karavanın içinde fı*rın, duş, tuvalet, hatta televizyon gibi bir evde bulunan hemen her şey vardır.  Temel Britannica

 3. #3
  ModeratoR

  Standart Cevap: Kampçılık Nedir? Nasıl Kamp Kurulur? Kamçılık Kuralları?

  Kamp Malzemeler Nelerdir?
  İlk sırada yanınıza almanız gereken malzemeler;


  - Harita (tercihen su geçirmez bir kılıf içinde)
  - Pusula (mümkünse ek olarak bir adet GPS)
  - Ekstra giyecek
  - Ekstra yiyecek ve su
  - İlk yardım çantası
  - Kafa feneri ya da fener (yedek pilleriyle)
  - Kibrit (su geçirmez bir kutuda)
  - Ateş başlatıcı (kibriti destekleyici)
  - Bıçak (ya da çok amaçlı çakı)
  - Güneş gözlüğü
  - Güneş kremi
  - Su filtresi (ya da suyu dezenfekte etmek için başka bir yöntem)
  - Düdük
  - Bivak torbası ya da space blanket

  1950`ler ve 60`larda dağcılık ile ilgili yayınlarda da bu malzemeler yer alıyor. Zaman içinde çevre faktörleri, listeye güneş kremi ve su filtresi gibi malzemelerin de eklenmesine neden olmuştur. Günümüzde listede GPS de değerlendirilmesi gereken bir malzeme. Bu ihtiyaç listesi ülkelere ve yerlere göre değişiklik gösterebiliyor.


  Harita


  Bulabildiğiniz her zaman yanınızda bölgenin topoğrafik bir haritası olmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde şu anda topoğrafik haritaların kullanımı kısıtlı olduğu için haritalar ancak kopya olarak bulunabilmektedir.


  Pusula


  Doğa koşullarında insanın yönünü şaşırması oldukça kolaydır. Pusula, harita okuma yeteneğiyle birleştirildiğinde doğru rotada kalmanızı sağlar. Peki GPS sistemleri acaba pusulaların yerini alacak mı? Şimdilik bu pek mümkün gözükmüyor. Standart GPS sistemleri belirli bir hızla hareket etmediğiniz sürece size kuzeyi gösteremez. Geleneksel bir pusula çok hafiftir ve GPS sistemleri gibi çalışmak için pile gereksinim duymaz.


  Eğer sık sık doğaya çıkıyorsanız, çeşitli kulüplerin Doğada Yön Bulma programlarına katılmayı düşünebilirsiniz.


  Ekstra giyecek


  Doğada hava koşulları hızla değişebilir. Çantanızda ekstra giysi bulundurmak bu yüzden her zaman önem taşır. Kaybolmanız durumunda bu ekstra giyecekler geceyi geçirmenize yardımcı olacaktır. Yün ya da polar bir bere çok hafiftir ama soğuk gecelerde ısı kaybını büyük ölçüde önler. Çoraplarınız ıslandığında yedek çoraplar gerçekten büyük önem kazanacaklardır. Koşullara göre yanınızda rüzgarlık ya da yağmurluk bulundurmak gerçekten hayat kurtarıcı olabilecektir.


  Ekstra yemek ve su


  Yanınızda her zaman en azından bir günlük ekstra yemek taşıyın. Çikolata ya da kuru meyve gibi pişirilmesi gerekmeyen yiyecekler çoğu durumda daha faydalı olacaktır.


  İlk Yardım Çantası


  Önceden doğa kullanımı için hazırlanmış ilk yardım çantaları çoğu durumda kendi hazırlayacağınız bir çantadan daha kapsamlı olacaktır. Hazır bir çanta alsanız bile antanın içeriğini kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin.


  Kafa feneri ya da fener


  Doğa koşullarında iyi bir ışık kaynağı vazgeçilmezdir. Yedek pil ve ampul taşımak her zaman akıllıca olacaktır. Kafa fenerleri ile ellerinizi daha rahat kullanabileceğiniz için tercih nedeni olmalıdırlar. Fenerinizi çantanızda kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun ve çanta içinde kendi kendine açılmasını önleyecek şekilde yerleştirin.


  Kibrit


  Doğada kullanılacak kibritler ya sudan etkilenmeyen tipte olmalı ya da su geçirmez kaplarda saklanamalıdırlar. Yanınıza bol kibrit alın ve kuru kalmalarına büyük dikkat gösterin.


  Ateş başlatıcı


  İsminden de anlaşılacağı gibi bu malzeme hızlı bir şekilde ateş yakabilmenizi sağlar. Olası seçenekler: Plastik bir torbada çıra olarak kullanılabilecek ince dallar, mum, hızlı alev alan katı yakıtlar.


  Bıçak ya da çok amaçlı çakı


  Bıçak ve çok amaçlı çakıların malzeme tamiri, yemek hazırlama, ilk yardım gibi bir çok kullanım alanı vardır. Çakınızda en azından bir katlanabilir bıçak, bir tornavida ağzı, konserve açacağı ve makas olmalıdır. Doğal olarak ihtiyaçlarınız ne kadar karmaşık ise o kadar fazla özelliğe sahip bir çakıya ihtiyaç duyarsınız.


  Güneş gözlükleri


  Basit gözükse de vazgeçilmez bir malzeme. Bazı tıbbi araştırmalar güneş ışınlarının ve UV ışınlarının katarakta sebep olduğunu göstermiştir. Açık havada uzun süre geçireceğiniz zamanlarda güneş gözlüğü kullanın. UVA ışınlarını %97-100 arası filtre eden bir gözlük seçmeye özen gösterin. Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının daha tehlikeli olduğunu unutmayın.


  Güneş kremi


  Doğa koşullarına çıkmadan 15 dakika önce 15 GKF lü ve tercihen sudan etkilenmeyen bir güneş kremi kullanın. Dudaklar için de güneş kremi kullanmayı unutmayın ve gün içinde gerektikçe tekrar kullanın. Daha hassas bir cildiniz var ise daha yüksek koruma faktörlü kremleri seçin.
  Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının çok daha yakıcı olduğunu unutmayın. Dağcılık için minumum 30 GKF lü bir krem kullanın.
  Güneş yanıklarının doğa ortamında çok acı verebileceğini ve güneşe çok fazla maruz kalmanın cilt kanseri riskinizi arttırdığını unutmayın.


  Su filtresi


  Teorik olarak akar sular ve alpin ortamındaki göller dünyadaki en temiz ve taze suya sahiptir. Ne yazık ki gerçek hayatta dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bir çok su kaynağı temiz değil. Temel olarak suyu içilebilir hale getirmek için 3 yolunuz var. Kaynatma, kimyasal dezenfekte ve su filtreleri. Su filtreleri kullanım kolaylığından dolayı tercih edilmelidir.


  Düdük


  Düdüğün çıkardığı ses ağzınızdan çıkan sese göre çok daha uzağa gider. Ayrıca acil bir durumda çaldığınız düdük de ses tellerinizi yormaz. Düdüğünüzü bir iple, çantanızın omuz kolonu gibi bir yerine bağlamanız, ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.


  Bivak Torbası ya da Space Blanket


  Ülkemizde doğa aktivitileri yapılan yerlerin çoğunda düzenli patika sistemleri olmaması ve topoğrafik haritalarını edinmenin zor olması doğa koşullarında kaybolma ve geceyi dışarıda geçirme riskini arttırmaktadır. Arama kurtarma oluşumlarının henüz yurtdışındaki kadar yaygın olmaması nedeniyle de bu tip bir durumda size ulaşılması zaman alabilir. Bu yüzden geceyi dışarıda sağlıklı olarak geçirmenizi sağlayacak su geçirmez bir bivak torbası ya da daha yumuşak iklimler için vücut ısısını geri yansıtan aluminize bir malzeme olan space blanket lar yanınızda mutlaka olması gereken malzemelerdir.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kampçılık Nedir? Nasıl Kamp Kurulur? Kamçılık Kuralları?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Daemon Tools Nasıl Kurulur Nasıl Kullanılır Resimli
  By MaqiwoL in forum Resimli Program Anlatımları
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 23.11.13, 21:35
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.06.11, 01:16
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.04.11, 22:42
 4. Network Nedir? Nasıl Kurulur? Buyurun!
  By MaqiwoL in forum Modem Kurulumları & Ayarları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.01.09, 23:24
 5. Network Nedir? Nasıl Kurulur?
  By MaqiwoL in forum Network & Ağ
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14.10.08, 17:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.