Sponsorlu Bağlantı

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir


  Esrar, kenevir otundan (Cannabis) elde edilen maddenin ismidir. Yetiştirilmesi oldukça kolay ve maliyeti düşük bir bitki olduğundan yüzyıllar boyu Anadolu'nun köylerinde alkole alternatif olarak kullanılmıştır. Kenevir, sanayide, keyif verici olarak, eski toplumlarda dinsel ayinlerde, tıp alanında vb. bir çok alanda binlerce yıldır insanların hayatında var olmuştur. Ancak tüm bunlara rağmen halen üzerinde en çok tartışılan konulardan biridir. Bir kesim uyuşturucu olarak nitelerken, diğer bir kesim esrarın uyuşturucu olmayıp, keyif verici bir madde olduğunu ve hatta sigara ve alkolden daha zararsız olduğunu savunur. Esrar üzerine tartışmalar ve savunanların yasallaştırma çalışmaları tüm dünyada sürmektedir. Bir çok ülkede esrar belli miktarda "kullanım amaçlı" olarak serbest bırakılmıştır.

  Kenevir bitkisinin boyu yetiştirildiği yere göre değişir ve bazen 1-2 metreye
  kadar uzar. Liflerinden ip, halat, çuval vb. yapılır. Kenevir bitkisi dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. Esrar dişi kenevirden elde edilir. Esrardaki temel aktif içerik THC (Tetrahidrokannabiol)’dür.

  Esrar Türkiye'de genellikle tütünle birlikte sarılarak içilir. İkinci olarak "kova" daha sonrada "şaşal" olarak isimlendirilen yöntemler gelir. Nargile ile birlikte de kullanılır. Esrar dumanının çekilmesinin dışında kek gibi yiyecekler içerisine katılarak ta kullanılabilir.

  Esrarın tüketilen farklı çeşitleri mevcuttur. Türkiye'de en yaygın tüketilen çeşitleri ot, gubar ve afgandır. Bunlar kenevir bitkisinden farklı işlemler sonucu elde edilir.

  Türkiye'de esrar en fazla ot halinde olarak tüketilir. Olgunlaşmış dişi kenevir bitkisinin kurutularak kullanılmasıdır ve en doğal halidir.


  Bununla birlikte Türkiye'de toz (gubar) olarakta kullanımı yaygındır. Toz esrar (Gubar) Kenevir bitkisinin baş kısımlarının (sömek) çok ince elekten geçirilmesiyle elde edilir. Kınaya benzer ve kalitesine göre farklı renk ve kokulardadır. Toz esrar kullanılmadan önce "basma" olarak nitelendirilen bir işlemden geçirilir. Bu, toz halindeki esrarın nemli kağıt ve aluminyum folyoya sarılarak ateşte ısıtıldıktan sonra, üzerine basınç uygulayarak plaka haline getirilmesi işlemidir.

  Afgan olarak isimlendirilen türüde fazla olmasada kullanılmaktadır. Afgan cam macunu rengi ve kıvamındadır, Afganistan, Fas, Suriye, Pakistan gibi ülkelerde yaygındır ve Türkiye'ye de buralardan gelir. Afgan toz halindeki esrara farklı karışımlar katılarak elde edilir. Zaten afgan çeşidinin tutulmamasının bir sebebi de içinde kimyasal maddelerin bulunabileceği ihtimalidir.

  Dişi kenevir bitkisinin çiçekli tepe kısımlarında reçine denilen koyu bir
  sıvı vardır, buna da reçine esrar denir.


  Türkiye'de esrar kullanımı ve satışı yasaktır. Türkiye'nin belli bölgelerinde kaçak yollardan yetiştirilen kenevir, kurutullarak ya da toz haline getirilerek (gubar) yine kaçak olarak piyasaya sunulur. Türkiye'de yoğun olarak Hatay, Mersin, İzmir/Ödemiş, Samsun/Bafra'da yetiştirilir. Sanayide ve tıpta kullanımı için kenevir bitkisinin ekimi denetimli olarak yapılmaktadır.

  Esrar Avrupa'ya Doğu'dan gelmiştir. Napolyon 1798-99 yıllarında Arap yarımadasına geçmek için Mısır'da kamp kurduğunda, askerler arasında esrar kullanımının giderek yayıldığını görmüş, bir emirle bunu yasaklayarak kullananların şiddetle cezalandırılmalarını istemiştir. Bütün bu sıkı önlemlere karşın, esrar askerler arasında yayılmaya devam etmiştir. Askerler yurda döndüklerinde, alışkanlıklarıyla birlikte esrarı da Fransa'ya sokmuşlar, ayrıca Orta ve Yakındoğu'ya seyahat eden ya da orada çalışan Fransızlardan bazıları bu maddeyi Fransa'ya dönüşlerinde beraberlerinde getirmişlerdir.

  Zamanla Avrupa'da Cannabis (esrar) başlı başına bir sektör olmuştur. Konu hakkında yapılmış sağlığından, eğlencesine, yetiştirilmesinden, satışına, televizyonundan, müzik gruplarına hatta parti organizasyonlarına kadar bir çok oluşum ve internet sitesi mevcuttur. Özellikle serbestliğin bulunduğu ülkelerde evde kenevir yetiştirmek yaygındır. Evde yetiştirme (indoor) hakkında bilgi içeren bir çok site mevcuttur ve bu sitelerde yetiştirme aletleri ve farklı ırklardan kenevir tohumları satılmaktadır. Avrupa'da esrar genellikle ot şeklinde kullanılır. Pipe, bong gibi ot içmek için materyaller Avrupa'da yaygın olarak kullanılır. Ayrıca Avrupa'da esrarın çok etkili bir çeşidi olan skunkta yaygındır.

  Esrara ilk olarak milattan önce 2700 yıllarında yazılan Çin metinlerinde esrara rastlanmaktadır. Perslerin kitabı olan "Zerdüşt" te esrardan bahsedilmektedir.
  Hint kaynaklarında da yaygın olarak esrar adı geçmektedir.
  Bergamalı Galen de (MS 131-201) kenevirin etkilerinden sözetmiştir.
  Esrarın Arap dünyasına girişi Müslümanlık'tan çok sonra olmuştur. Esrar Uzakdoğu, Çin ve Hindistan'dan gelmiştir. Ibn-i Sina kunnaptan nasıl ilaç yapılabileceğini anlatmıştır. Birçok tarikatta ilaç ve keyif amacıyla kullanılmıştır. Esrar Avrupa'ya ilk olarak gezginlerin seyahatleri, daha sonra ise Napolyon'un seferleri sırasında askerler aracılığıyla girmiş ve çok hızlı bir biçimde yaygınlaşmıştır. Bu bilgilere ayrıntılı olarak nostalji bölümünden ulaşabilirsiniz.

  Esrarın öfori (neşe, keyil) etkisi binlerce yıldır bilinmektedir. Ağrı kesici ve uyku verici etkisi 19. ve 20. yüzyılda keşfedilmiş ve tıpta kullanılmaya başlanmistir.
  Kenevir asırlar boyu tıp için en önemli kaynaklardan biri olmuştur. Esrar, kanser tedavisi sırasında oluşan kusmayı azaltmak, AlDS'li hastalarda iştahı artırmak amacıyla ve glokom
  adı verilen göz tansiyonunun arttığı durumların tedavisinde kullanılmaktadır.


  Tedavi alanından çıkarılıp yasaklanıyor.  1860 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda, bu maddenin uzun süreli öksürükve belsoğukluğu tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Bu araştırmalara dayanarak, 1902 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar ilaç olarak kabul edilmiş, tedavi alanına girmiştir.
  Esrar Birinci Dünya Savaşı sırasında başağrısı, durgunluk, iştahsızlık, zayıflama gibi bedensel-ruhsal yakınmalarda, döl yatağının gevşemesi sonucu görülen kanamalarda ve sara hastalığında ilaç olarak kullanılmıştır.
  1937 yılında esrar Amerika Birleşik Devletleri ilaç kodeksinde yer almış, ancak aynı yıl çıkarılan bir yasayla esrar içeren otuz sekiz ilacın satışı yasaklanmıştır.
  1937 yılına kadar birçok Avrupa ülkesinin ilaç kodekslerinde yer alan esrar içeren ilaçlar yavaş yavaş kodeksten çrkarılmış, satışları yasaklanmıştır.
  Türk ilaç kodeksinde "Herba Cannabis Indica" ve "Extra Cannabis Indica" adıyla yer alan ilaçlar 1940 yılından sonra kodeksten çıkarılmış, satışı yasaklanmıştır.
  1990'lı yıllarda esrarın ve etkili maddesi olan tetrahîdrokanabinolün kesin tedavisi olmayan hastalıklarda ağrı kesici olarak kullanılmasının yararlı olduğuna ilişkin yayınlar yapılmış; yeniden tedavi alanına girmesi, ilaç kodekslerine alınması konusunda öneriler olmuştur.  Esrar Hakkında Diğer Notlar:

  Çin ve Hindistan’da İÖ 3. binden beri kullanılmaktadır. Geçmişte lifleri
  giysi, yay, kağıt yapımında kullanılmıştır.
  Taoizm’de zevk almak için kullanımı yasaklanmıştır.
  Dinsel ve büyü törenlerinde kullanılmıştır.
  Hindu Veda’larında tanrı Siva’nın esrarı bulduğu söylenmektedir.
  11. yy’da Orta Doğu’da Sufiler vecd için kullanıyordu.
  Orta Doğu’da Sabbahiler denilen grup esrarı yoğun biçimde kullanıyordu.
  Devrin büyüklerüne yaptıkları suikastlarla ünlü olan bu grup verilen
  “Ashishin” adı, haçlılar vasıtasıyla batı dillerine “assassin” yani
  suikastçi olarak geçti.
  Doğuda esrar, binlerce yıldır batıda alkolün bulunduğu sosyal rolde
  olmuştur
  Afrika tarihinde de popülerdir. Napolyon’un Mısır’ı almasından sonra esrar
  Fransa’ya yayıldı.
  19. yy’ın ortasında Paris’teki “Club des Hachichins” üyeleri arasında
  Victor Hugo, Alexandre Dumas, Theopile Gautier vardı.
  18. yy’da ABD’de lifleri için yetiştirildi.
  19. yy’da ilaç rehberinde nevralji, gut, tetanoz, hidrofobi, kolera,
  epilepsi, kore, depresyon, histeri, delilik ve uterus kanaması için tavsiye
  ediliyordu. Migren ve morfin bağımlılığı için de öneriliyordu.
  Amerika’da 1920’lerde yasaklandı. Meksikalılar ve cazcı zenciler (Louis
  Armstrong vs) yoluyla popularize olması yasaklanmasında ırkçılığın etkili
  olduğu iddalarını doğurdu.
 2. #2
  Misafir
  Guest

  Icon12 Cevap: Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir?

  Güzel paylaşımınız için teşekkürler,

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir?

  Alıntı Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güzel paylaşımınız için teşekkürler,
  Yorumlarınız için teşekkürler,

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Uyuşturucu Ot Çeşitleri Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Uyuşturucu Madde Çeşitleri Nelerdir
  By Nephthys in forum Bağımlılık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.03.13, 09:28
 2. Uyuşturucu Çeşitleri Nelerdir
  By Nephthys in forum Bağımlılık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.03.13, 09:24
 3. Uyuşturucu Nedir - Uyuşturucu Çeşitleri Nelerdir
  By LaDyRoSe in forum Bağımlılık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.12.11, 15:53
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.05.11, 16:18
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.10.10, 01:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.