Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Röpörtaj Röpörtaj Nedir? Röpörtaj Nasıl Yapılır? Röpörtaj Hakkında Röpörtaj Tanımı

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Röpörtaj Röpörtaj Nedir? Röpörtaj Nasıl Yapılır? Röpörtaj Hakkında Röpörtaj Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Röpörtaj Röpörtaj Nedir? Röpörtaj Nasıl Yapılır? Röpörtaj Hakkında Röpörtaj Tanımı
  RÖPORTAJ

  Bir Muhabirin belli konudaki sorularına görüşme yoluyla yanıt aramasıdır. Yüz yüze ya da telefonla yapılabildiği gibi dolaylı olarak yazılı da gerçekleştirilebilir. İnternet üzerinden de röportaj yapılabilmektedir. Bu yöntemle röportaj yapılan kişinin kişisel görüşlerine başvurulur.


  RÖPORTAJ NASIL YAPILIR?

  Habercilik, doğru soruları sorarak, doğru yanıtlar alıp bunları kamuoyuna duyurma sanatıdır ama işin ilk adımı, bilgileri toplamadır. Bunun yöntemlerinden biri de röportajdır.
  İster yüz yüze, ister telefonla, isterse de yazılı yapılıyor olsun röportaj yapmanın genel ilkeleri şöyle sıralanabilir :
  §Röportajdan önce mutlaka yeterli bilgileri toplamaya özen gösterilmelidir. Konu hakkında ve görüşmenin yapılacağı kişi hakkında edinilecek bilgileri içeren “ön çalışmanın” iyi yapılması röportajın sağlıklı geçmesinin ilk şartıdır.
  §İkinci adım soruların hazırlanmasıdır. Sorular genel hatlarıyla bir yere not edilebilir. Bu sorular yeni bilgiler almaya yönelik, eldeki bilgileri doğrulatmaya yönelik ya da daha önce yayımlanmış bilgileri yalanlamaya yönelik olabilir. Sorular karşı bir tavrın ifadesi olmamalıdır ve kendi görüşlerinizi içermemelidir. Röportajdan önce en az beş sorunun hazırlanması uygundur.
  §Kişisel görüş ya da siyasal eğilimler olaylara soğukkanlı, nesnel ve tarafsız bakılmasını engellememelidir.
  §Görüşmeye küçük bir selamlaşma ve sohbetle başlanır. Doğrudan konuya girilmemelidir.
  §Görüşmeye başlanıldığında öncelikle kimliğinizi doğru bir şekilde tanımlamanız gerekmektedir. Kim olduğunuzu ve amacınızı açıkça belirtmeniz önemlidir.
  §İlk sorudan başlayarak önemli olanın soru sormak değil, sorularınıza yanıt almak olduğunu unutmamalıdır.
  §Haberin, sorulara verilen cevaplarda oluşacağı bilinerek soru sormaktan korkulmamalıdır.
  §Bunun için öncelikle daha genel sorulardan başlayıp karşınızdakini sizi tanımasına ve size açılmasına fırsat tanınmalıdır.
  §Daha özel sorular görüşmenin ortalarına saklanmalıdır ki, meydana gelecek ilişkinin üzerine bunlara daha samimi cevaplar verebilsin.
  §Kaynağın yanıtlamaktan kaçındığı sorularda ısrarcı ya da zorlayıcı olunmamalıdır. Bu soru belki daha sonra başka bir ifade biçimiyle de sorulabilir. Bu durumlarda kaynağı rahatlatmak da bir başka tek*niktir.
  §Kendi duygu ve düşünceleriniz görüşmenize ortak edilmemelidir. Bir görüşme, asla bir tartışma değildir, karşınızdakinin fikirlerini öğ*renmek için sizin isteğinizle gerçekleştirilmektedir.
  §Resmi değil, ama argo da olmayan saygılı bir dil ve üslup kullanma*ya dikkat edilmelidir.
  §Kaynağa kendinden ve istediği şeylerden söz etmesine fırsat veril*melidir. Ancak konuşmanın odak noktasından fazla uzaklaşmasına da izin verilmemelidir. "Bu söyledikleriniz çok ilginç ama benim asıl öğrenmek istediğim şey..." gibi bir ifadeyle konunun dağılmasını önlenmelidir.
  §Konu ve röportaj üzerindeki yönlendirme elinizde olmalıdır. Kayna*ğın, yönlendirmeyi eline geçirmesine sorularla engel olunmalıdır. Aksi takdirde, röportajda istenilen hedefe ulaşılamaz; görüşülen ki*şinin kendi söylemek istediklerine mahkum kalınır.
  §Sorular ve cevaplan unutulmamalıdır. Cevabına ulaşamadığı düşü*nülen soru başka bir ifadeyle yeniden sorulmalıdır.
  §Görüşmede adı geçen kişi ve kurumlara cevap hakkı doğuracak du*rumlarda kaynağa, bu sözlerini bir daha doğrulatmak ve teyit için bir kez daha sormakta yarar vardır.
  §Görüşmenin sonunda gerginliği önleyecek ve mutlu sonla bitirecek sorular sorulmalıdır. Sizi doğru ve iyi hatırlamasına yardımcı olacak sorularınız olması iyi olacaktır.
  §Bilgi alınabilecek başka kaynaklar olup olmadığının da sorulması gereklidir.
  §Görüşmenin nasıl haber yapılacağına ilişkin sözler söylenilmemeli ve verilmemelidir.
  §Görüşme, yeniden görüşme dilekleri ve teşekkürlerle tamamlanmalıdır. Bir telefon numarası ya da kartvizit alınması unutulmamalıdır.
  §Bazı kaynaklar, "Röportajı yazdıktan sonra bir de ben okuyayım. Yanlış bilgi olmasın!" isteğini iletebilirler. Gazetecilik etiği içinde, hiçbir haber, ilgili kaynağına gösterilip onay alınma mecburiyetinde değildir. Habercinin de yazdığı haberi yayımlanmadan önce haber kaynağına göstermesi, kaynağın haber üzerinde etkide bulunmasına yol açabilecek sakıncalar doğurabilir. Bu tur durumlar genellikle, görüşme sırasında kendi söylediklerine güvenmeyen kişiler tarafın*dan öne sürülebilmektedir. Eğer haber kaynağı, kendine güven soru*nu yaşıyorsa, o taktirde kendisinden yazılı olarak bilgi alma, eş de*yişle yazılı röportaj yapma yöntemi önerilebilir.
  HABERCİNİN GÖREVİ NEDİR?

  Habercinin görevi olayı gerçeğe en yakın bir biçimde aktarmaktır. Bunu yaparken de gereksiz ayrıntıları atmak, ayıklamak, özetlemek, kısaltmak, gerekirse düzeltmek, basitleştirmek, ilginç ve çarpıcı kılmak, daha da anla*şılır hale getirmektir.
  HABER ANLATIMI NEDİR?

  Bir olay hakkında elde edilen bilgilerin, kamunun anlayacağı biçimde ha*ber diline dönüştürülmesidir.
  Haber toplama teknikleriyle elde edilen bilgilerin haber haline getiril*mesi özel bir çalışma alanı oluşturur. Bir haber anlatımı, sözlü ya da yazılı olsun belirli kurallara bağlıdır. Her haberde haber öğelerinin mutlaka bulunması gerekirken, yazma teknikleri değişmektedir.
  KAYNAKLAR

  1.SDÜ Kütüphanesi, TV Program Yapımı ve yönetimi
  2.Habercinin el rehberi • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Röpörtaj Röpörtaj Nedir? Röpörtaj Nasıl Yapılır? Röpörtaj Hakkında Röpörtaj Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.06.11, 15:07
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.11, 17:20
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.11.10, 19:16
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.12.09, 16:12
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.01.09, 23:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.