Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Mayoz Bölünme Evreleri - Mayoz Bölünme Aşamaları Nelerdir Biyoloji Konu Anlatımı

 1. #1
  Senior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Mayoz Bölünme Evreleri - Mayoz Bölünme Aşamaları Nelerdir Biyoloji Konu Anlatımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Mayoz Bölünme Evreleri - Mayoz Bölünme Aşamaları Nelerdir Biyoloji Konu Anlatımı

  Mayoz Bölünme
  Eşeyli olarak üreyen canlıların kromozom sayılarının sabit kalması mitozdan farklı bir hücre bölünmesi ile olur. Bu bölünmede kromozom sayısı yarıya iner. Bölünme sonrasında her biri n sayıda kromozom içeren gametler meydana gelir. Bu bölünme genel olarak eşem hücrelerinde görülür.

  mayoz bölünmede hücre kromozom sayısını bir defa arttırdıktan sonra iki defa bölünme geçirir. Bunlar mayoz I ve mayoz II olarak adlandırılır şimdi bunları ayrı ayrı görelim.

  Mayoz I

  Mitotik bölünmede olduğu gibi profaz, metafaz, anafaz ve telofaz evrelerinden oluşmuştur ancak en büyük fark profaz evresinde görülür.

  Profaz I

  DNA ipliklerinin kısalıp kalınlaşmaya başlaması ile başlar.Bu evre sınırları kesin olmayan 5 evreye ayrılıp incelenir. Bu evreler;

  A)LEPTOTEN: Kromozomların mikroskopla seçilebildikleri andan itibaren başlar. İki eş kromatid birbirine sarılı halde bulunur.Ayrıca kromatidler üzerinde ‘cromomere’ denilen ve koyu boyanan bölgeler fark edilir.

  B)ZİGOTEN: Biri andan diğeri babadan gelen ve birbirlerine benzeyen homolog kromozomlar yan yana gelerek eşleşmeye başlarlar Bu eşleşme bir uçtan diğer uca doğru devam eder.Bu evrede her biri iki kromatid taşıyan iki kromozomun yan yana durmasıyla sanki canlı n sayıda kromozom taşıyormuş görülür.Görülen bu yapıya ‘tetrad’ denir.

  C)PAKİTEN: Homolog kromozomların eşleşmesi tamamlanır ancak kromozomlar kısalmaya devam eder.Ayrıca bu evrede kromozomlar arasında genetik madde alışverişi olur buna crossing-over denir. Bu olay homolog kromozomların birbiri üzerine çakışan (kiyazma ‘chiasma’) kısmında gerçekleşir.

  D)DİPLOTEN: tetrat’takı homolog kromozomlar birbirinden ayrılmaya başlar.Ancak kiyazma bölgelerinde ayrılma olmaz ve kiyazmalar uca doğru kaymaya başlar.

  E)DİAKİNEZ: Kromozomlar son halini alır çekirdekçik kaybolur çekirdek zarı parçalanır.

  Metafaz I

  Çekirdek zarının kaybolması, sentriollerin kutuplara çekilmesi ve iğ ipliklerinin oluşması metafazı başlatır.Bu arada kromozomların sentromerleri ekvatoral düzlem üzerinde olacak şekilde gelişi güzel dizilirler.

  Anafaz I

  Tetradlar iki diata ayrılırlar ve her diat sentriyolü önde olmak üzere kutuplara giderler. Kiyazmalar birbiri üzerinden kayarak ayrılırlar.bu evrede indirgenme(redüksiyon; kromozom sayısının yarıya inmesi)bölünmesi olur.Yani oğul hücrelere giden kromozom sayısı ana hücreninkinin yarısı kadardır.Ayrıca crossing-over nedeniyle kutuplar giden kromozomlar ana hücrenim kromozomlarına benzemezler.

  Telofaz I

  Telofazda oluşan hücrelerde ya kromozomlar spirallerini çözer ve çekirdek zarı oluşur kromozomlar interfaz evresine dönmeye başlar yada kromozom yapısı değişmeden ikinci bölünme evresine geçer.

  Profaz II

  Birinci bölünmenin telofazı ile ikinci bölünmenin arasında bir dinlenme devresi olmadan çekirdek zarı parçalanır. Birinci iğ iplikçiklerinin doğrultusuna dik yeni iğ iplikçikler oluşur.

  Metafaz II

  Her oğul hücrenin haploıd (n) kromozomu ekvatoral düzlem üzerinde dizilir. Bu evrede kromozomlar ikili görülür.

  Anafaz II

  Ekvatoral düzlem üzerinde dizilmiş olan diatlar sentromerlerinin uzunlamasına bölünmesiyle birbirinden ayrılırlar. Her kromatid anafaz kromozomu halinde kutuplara çekilir.

  Telofaz II

  Kromozomların helezonları açılır dolayısıyla görünmez olurlar.Çekirdek zarları oluşur sitoplazma bölünür. Böylece bir hücreden 4 tane haploıd hücre meydana gelir.


  Kaynaklar;

  Kalıtım ve evrim

  Prof. Dr. Ali Demirsoy

  Genetik ilkeleri

  Prof. Dr. Bekir Sıtkı Şaylı


  Mayoz Bölünme eşeyli üreyen canlılarda görülen ve üreme hücrelerinin oluşmasını sağlayan bölünme çeşididir. Mayoz bölünmeyi mitoz bölünmeden ayıran çok önemli 2 özellik vardır.


  Mayoz bölünme sonucunda oluşan yeni hücrelerin gen yapısı ana canlının gen yapısına benzemez. Bu olay sayesinde hiçbir canlının(tek yumurta ikizleri hariç) birbiriyle aynı olmaması sağlanır.


  Kromozomların yarıya inmesi sonucu(İnsanda 46 dan 23 e) oluşan yavru hücreler birleştiklerinde(yani ***lenme olduğunda) oluşturdukları yeni canlı(zigot) o türdeki canlılarla aynı kromozom sayısına sahip olur.

  Mayoz bölünme iki bölümden oluşan bir hücre bölünmesidir. 1. Bölümde mayoz bölünmeyi mitoz bölünmeden ayıran tüm olaylar gerçekleşirken 2. bölünme mitoz bölünmenin aynısıdır.

  MAYOZ BÖLÜNMENİN AŞAMALARI

  Mayoz 1  Bu aşamada mitoz bölünmedeki hazırlık aşaması yaşanır. Hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra hücre bölünmesi başlar. Kromozomların oluşmasından sonra homolog kromozomlar yanyana gelerek dörtlü yapıyı oluştururlar.Bu yapıya tetrat adı verilir. Daha sonra anneden ve babadan gelen kromozomlar belirli bir noktadan birbirine değme yaparlar. Bu olaya sinapsis adı verilir. Daha sonra bu kromozomlar arasında gen alış verişi yani crossing-over olayı(parça değişimi) gerçekleşir.
  Daha sonra sentrozomlar kutuplara çekilir ve iğ ipliklerini oluştururlar. Kromozomlar iğ ipliklerine tutunur.


  İğ ipliklerine tutunan kromozomlar ekvator düzlemine gelirler.


  Kromozomlar kutuplara çekilir ve iğ iplikleri kaybolur.


  Kromozomlar tekrar iplik halini alır ve hücre bölünrek 2 tane hücre oluşur.

  Bu olaylar sonucunda oluşan yeni yavrular genetik yapı bakımından birbirinden ve ana canlıdan farklıdır.Ayrıca kromozom sayısıda yarıya inmiştir. Bundan sonra mayoz bölünmenin ikinci aşaması gerçekleşecektir.


  Mayoz 2

  Mitoz bölünmenin aynısıdır sadece hazırlık evresi görülmez. Kromozomlar oluşur , iğ ipliklerine tutunur , sonra ekvatora dizilir, kutuplara çekililerek iğ iplikleri kaybolur. Sonra hücre tekrar bölünür ve 4 yeni hücre oluşur. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Mayoz Bölünme Evreleri - Mayoz Bölünme Aşamaları Nelerdir Biyoloji Konu Anlatımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Mayoz Bölünme Evreleri Konu Anlatımı
  By Neph in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.12.12, 17:33
 2. Mayoz Bölünme Evreleri Konu Anlatımı
  By RedBuLL in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.10.12, 14:22
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.12.09, 22:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.12.09, 13:27
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24.04.09, 15:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.