Sponsorlu Bağlantı

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kızamık - Kızamık Bulaşıcı mıdır? Kızamık Bulaşır mı?

 1. #1
  Aşk Meleği
  Sponsorlu Bağlantı

  Kızamık - Kızamık Bulaşıcı mıdır? Kızamık Bulaşır mı?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kızamık

  İnsan alyuvarları

  Eritrosit, kanda en fazla bulunan hücre tipidir ve omurgalı hayvanlarda akciğer veya solungaçlardan vücut dokularına oksijen taşımasının başlıca aracıdır. Alyuvar veya kırmızı kan hücreleri olarak da bilinen eritrosit sözcüğü Yunanca erythros (kırmızı) ve kytos (oyuk) kelimelerinden türemiştir. Eritrosite sahip çoğu canlıda oksijen taşımakta kullanılan molekül hemoglobinken bazı canlılarda (yumuşakçalar gibi) bakır ihtiva eden hemosiyanin bulunur.

  Kırmızı kan hücreleri, eritrositler, ilk kez 1658 yılında Jan Swammerdam tarafından tanımlanmıştı. Bu işi için basit bir erken dönem mikroskobu kullanmıştır.


  * 1 Omurgalı hayvanlarda eritrositler
  * 2 Memelilerde eritrositler
  o 2.1 İnsan eritrositleri
  * 3 Eritrositlerle ilgili hastalıklar

  Omurgalı hayvanlarda eritrositler

  Eritrositler büyük oranda hemoglobin ihtiva ederler. Hemoglobin moleküllerine akciğerler veya solungaçlarda oksijen bağlanır. Böylece içinde oksijen bağlı hemoglobin taşıyan eritrosit vücuttaki dokulara oksijeni ulaştırabilir. Hemoglobin ayrıca karbon dioksitin de bir kısmını taşır. (İnsanlarda oksijenin %2'si ve karbon dioksitin çoğu kan plazmasında çözünmüş olarak taşınır.) Benzer bir protein olan miyoglobin ise kaslarda oksijen depolamaya yarar.

  Eritrositlerin rengi hemoglobindeki hem grubundan gelir. Tek bir eritrosit saman rengindedir, fakat bir aradayken eğer hemoglobine oksijen bağlıysa parlak kırmızı renkte, eğer hemoglobine oksijen bağlı değilse mavimsi-mor renkte gözükürler.

  Memelilerde eritrositler

  Memeli eritrositleri bikonkav disk (iki tarafından basık daire) şeklindedir. Eritrositlerin yapım yeri yassı kemiklerin iliğidir. Kemik iliğinden ayrıldıktan sonra memeli immatür (tam gelişmemiş) eritrositleri çekirdeğe sahiptir (bölünme yetenekleri vardır) ve hemoglobin içermezler. Fakat gelişme süresinde eritrosit çekirdeği kaybeder ve hemoglobin içerir. Gelişme sona erdiğinde eritrosit çekirdeğin yanı sıra tüm organellerini kaybetmiştir. Çekirdekleri olmadığı için DNA da ihtiva etmeyen eritrositler bölünemezler (Omurgalı hayvanların nerdeyse tümünün eritrositleri çekirdeklidir). Mitokondrilere de sahip olmayan memeli eritrositleri, fermantasyon (mayalanma) yaparak, glikozun glikolize edilmesiyle (glikozu glikolitik fermentlerle parçalama) enerji üretirler. Bu reaksiyon sonucunda laktik asit oluşur. İki taraftan basık yassı şekilleri (bikonkav disk) ve hiçbir organele sahip olmamaları oksijen taşınması konusunda onları etkin ve avantajlı kılar. Hiçbir organele sahip olmadıkları ve bölünemedikleri için memeli eritrositleri uzun bir süre yaşayabilirler. Ortalama yaşam süreleri 120 gündür.

  İnsan eritrositleri

  Ortalama bir insan eritrositinin çapı 6-8 µm'dir.Normal eritrosit hacmi 80-100fl dir. Tek bir insan eritrositi yaklaşık 270 milyon hemoglobin molekülüne sahiptir, her bir hemoglobin molekülü dört hem grubuna sahiptir. Oksijeni bağlayan hem grubudur, her hem grubu bir oksijen molekülü bağlar, yani her hemoglobin molekülü dört adet oksijen molekülü bağlayabilir. Dört tane oksijen molekülü bağlayan hemoglobin tamamen doymuştur ve oksihemoglobin olarak adlandırılır. Oksihemoglobin parlak kırmızı renktedir. Oksihemoglobin bağladığı 4 oksijen molekülünden bir veya daha fazlası kaybederse, deoksihemoglobin olarak adlandırılır. Deoksihemoglobin koyu kırmızı renktedir. Venöz kanda (toplardamalardaki kan) daha fazla deoksihemoglobin bulunur, bu nedenle venöz kan arteryel kandan (atardamarlardaki kan) daha koyu renktedir.

  Eritrositlerin hücre zarı her bireyde değişen özel proteinler içerir. Bu proteinler sayesinde insan kanları, ABO diye adlandırılan kan gruplarına ayrılır.

  Eritrositlerle ilgili hastalıklar

  Eritrositler ile ilgisi bulunan kan hastalıklarından bazıları:

  * Anemi, vücutta yeterli eritrosit veya hemoglobin bulunmamasıdır. Eritrositlerin veya hemoglobinlerin anormal olduğu durumlarda da anemi gelişebilir.

  * Demir eksikliği anemisi
  * Orak hücre anemisi
  * Talasemi (Akdeniz anemisi)
  * Sferositoz
  * Pernisyöz anemi
  * Aplastik anemi
  * Hemoliz


  * Polisitemi

  * Polisitemi vera 2. #2
  Mavi Admin

  Kizamik Hala Önemini Koruyor !

  Kizamik Hala Önemini Koruyor !


  Kizamik, asi ile önlenebilen hastaliklar arasinda en çok çocuk ölümüne neden olan viral bir hastaliktir. Beslenme bozuklugu ve A vitamini eksikligini artirarak vücut direncini düsüren kizamik, diger öldürücü hastaliklarin ortaya çikmasini kolaylastirmaktadir. Hastalanan her 100 kisiden 6-20'si orta kulak iltihabi, ishal ve zatürree, bin kizamiklidan birinde beyin iltihabi ortaya çikmaktadir. Yaz aylarinda nadiren görülen kizamik, özellikle soguk kis aylarinda hastaliga yakalanma açisindan tepe noktasina ulasmaktadir. Türkiye'de her 3-4 yilda bir büyük salginlara neden olan kizamik özellikle mart ve nisan aylarinda en fazla olgu sayisina ulasmaktadir. Yilda 8-30 bin arasi olgu bildirilen ülkemizde, kizamik geçiren ortalama her 100 çocuktan 3'ü yasamini yitirmektedir. Oysa kizamigin son derece etkin, ücretsiz ve uygulamasi kolay bir asisi vardir. Hastaligin kaynagi insandir. Bulasma kizamiklilardan, direk damlacik yoluyla olur. Ayrica hastalarin kullandigi çatal, biçak, bardak gibi esyalar, kisa bir sürede saglamlar tarafindan kullanilirsa bulasma olabilir. Kizamik virüsü, tükrük damlaciklarinda iki saat canli kalabilir. Hastaligin kesin tanisi, hastalarin klinik görünümü ve bir kizamik hastasiyla temas öyküsü ile konur. Hastaligin kuluçka süresi 9-10 gündür. Hastaligin tipik belirtileri, nezle, ates, öksürük, gözlerde kizariklik ve isiktan rahatsiz olma, halsizlik ve istahsizliktir. Ates, aksamlari titreme ile 39- 40 dereceye yükselir sabah düser. Göz kizarmis ve iltihaplidir, hasta isiga bakamaz. Olgularin %95’inde hastaligin 2. gününde agiz içinde olusan “Koplik lekeleri” direk tani koydurucudur. Nezle, öksürük ve ates ile geçen 3-4 günden sonra ates düser ve iyilesme oldugu zannedilebilir. Fakat bu düsüsü izleyen saatlerde ciltte ufak pembe kirmizi makülopapüler döküntü olarak bilinen lezyonlar ortaya çikmaya baslar. Kulak arkasindan, alindan ve saçli deri ile normal derinin birlesme yerlerinden çikmaya baslar. Ates tekrar yükselir, nezle ve göz lezyonlari siddetlenir. 24 – 48 saat sonra döküntüler tüm vücuda yayilir. Döküntüler 2-3 gün içinde ilk çiktigi yerden itibaren sönmeye baslar, 5-7 günde tamamen kaybolur ve yerini kepeklenmeye birakir. Kizamikli çocuklar döküntünün görülmesinden en az 4 gün sonrasina kadar okuldan uzak tutulmalidir. Özel bir tedavisi yoktur ancak bulgulara yönelik destekleyici tedavi sözkonusudur. Ancak 9.-15. aylarda yapilan asi ile %99 koruyuculuk saglanir. Asilanmamis veya yapilan tek doz asiya yanit vermemis çocuklar kizamiga karsi duyarli kalmakta ve Türkiye'de kizamik virüsünün yaygin olarak dolasmasina neden olmaktadir. Okul çagi çocuklari arasinda da kizamiga duyarlilik yüksektir ve okul salginlari kizamik salginlari arasinda önemli bir yer almaktadir. Çocuklarin, geçmiste kizamik geçirdigi düsünülse bile “Okul Asi Günleri” sirasinda tekrar asilanmasi gerekmektedir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kızamık - Kızamık Bulaşıcı mıdır? Kızamık Bulaşır mı?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.05.12, 23:46
 2. Kızamık Aşısı Dönemi - Kızamık Aşısı Zamanı
  By RedBuLL in forum Çocuk Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.05.12, 22:01
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.05.12, 00:18
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.08.10, 12:19
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.06.09, 19:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.