Sponsorlu Bağlantı

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolları

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolları

  Sponsorlu Bağlantı

  Domuz gribi nedir? Domuz gribiBelirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolları Nasıl korunabiliriz ve önlem alabiliriz?
  Domuz gribi ile ilgili en önemli 6 soru! Meksika ve ABD’den sonra Avrupa’ya da sıçrayan hastalığın ülkemizde de görülmesinden büyük endişe duyulan "domuz gribi" nedir, nasıl bulaşır, nasıl korunuruz? İşte merak edilenler... 15224

  Tüm dünyada paniğe yol açan Domuz gribi salgınında ölenlerin sayısı 200’e yaklaşmak üzere. Meksika ve ABD’den sonra Avrupa’ya da sıçrayan hastalığın ülkemizde de görülmesinden büyük endişe duyuluyor. Bu nedenle Kadıköy Şifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin İzat Liceoğlu Domuz gribi ile ilgili en çok merak edilen soruları cevaplandırdı.

  1. Domuz gribi nedir? Domuz etinden geçer mi?


  Domuz gribi domuzlarda aralıklı salgınlara sebep olan İnfluenza tip A’nın sebep olduğu bir solunum yolu hastalığı. İnsanlar arasında görülmesi olağan değil ancak olabilir. Geçmişte insanlarda görülenin aksine şimdi tespit edilen domuz gribinin (influenza A/H1N1) çok daha bulaşıcı olduğu bildirilmekte. Domuz eti veya diğer gıdaların yenmesiyle bulaşmaz.  2. Belirtileri nelerdir?


  Belirtileri mevsimsel grip hastalığına benzer. Ateş, öksürme, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme, halsizlik gibi. Bazı kişilerde ishalle birlikte kusmanın da görülebildiği bildirilmekte. Ölümler akciğer enfeksiyonu ve solunum yetmezliğine bağlıdır. Ancak hastalık mevsimsel grip hastalığı gibi yaşlılar, altta yatan hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlarda daha kötü seyretmektedir.  3. Bulaşma yolları nelerdir?


  İnsandan insana öksürme, hapşırma yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin ellerinden de bulaşma olabilir. Kişi hastalandıktan ancak henüz şikayetler başlamadan 1 gün öncesinden şikayetlerinin başlamasından itibaren 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. Gençlerde ve çocuklarda bulaştırıcılık daha uzun sürebilir. Yani kişiler hasta olduklarını henüz bilmiyorlarken bulaştırıcılıkları başlamıştır. Virüs yüzeylerde bir süre canlılığını sürdürebilir. Bu nedenle ortak kullanım alanlarında bulunan masa, kapı kolları gibi yüzeylerden temasla bulaşabilir.  4. Tedavisi var mı?


  Virüsün oseltamir ve zanamivir isimli ilaçlara hassas olduğu biliniyor. İlaç hastalıktan korunmada ve oluşan hastalığı hızlı atlatmakta etkilidir. Tedavi için kullanıldığında, şikayetlerin başlamasından sonraki 2 gün içinde ilacın başlanması gerekmekte. Ancak bu salgından önce bildirilen domuz gribi vakalarının ilaçsız da iyileştiği, belki her vakada ilaç kullanımının gerekmeyebileceği bildirilmekte.  5. Nasıl korunabiliriz ve önlem alabiliriz?


  Hastalık için şu anda mevcut bir aşı yok.


  • Korunmada ilk ve en önemli yöntem el yıkamak. Su ve sabunla 15 - 20 saniye süreyle ve sık el yıkamak hastalık riskini azaltabilir.


  • Alkol bazlı el dezenfektanı içeren jeller ve mendiller el yıkayamadığımız durumlarda alternatif olarak kullanılabilir.


  • Vücudumuzu sağlıklı tutmak: Yeterli uyku, stresten uzak kalmak, düzenli ve sağlıklı beslenme, bol sıvı almak


  • Hasta kişilerle yakın temastan kaçınmak.  6. Hasta kişiler ne yapmalı?


  Domuz gribinin görüldüğü bölgelerde bulunanlar ateş ve gribal şikayetleri olduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir. Test veya tedavi gerekliliğine sağlık kuruluşu karar vermelidir.


  Hastalığın mevcut olduğu durumda yatak istirahati, bol sıvı almak mevsimsel grip hastalığında olduğu gibi önerilir. Başka insanlara bulaştırmamak için kalabalık ortamlara girmemek, yaşlı ve çocuklardan uzak kalmak, öksürme ve hapşırma sırasında mendille ağız ve burunu kapamak ve sonrasında mendili atmak.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  Domuz gribi belirtileri  Domuz gribinin domuzlarda aşısı var fakat insanda görülen bu grip türünün aşısı yok. Aslında neden domuz gribi dendiği de muamma. Domuz gribi denen bu bulaşıcı hastalığın belirtileri şunlar:
  Domuz gribi belirtileri dönemsel zatürre ile çok benzerlik göstermektedir ve bazen ölümlere bile neden olabilmektedir.
  Bu belirtiler arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme, yorgunluk, ishal ve kusma gibi belirtiler sayılabilir. Bu virüs ayrıca zaten bireyde var olan kronik hastalıkları daha da kötüleştirebilir.

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  Domuz gribi nedir? Domuz gribiBelirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolları Nasıl korunabiliriz ve önlem alabiliriz?

  Domuz gribi yok, önlem şart


  EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Çağrı Büke, Türkiye'de şu ana kadar domuz gribi vakasıyla karşılaşılmadığını belirti, “Ancak Türkiye'de de hastalığın görülme olasılığı, seyahatin bu kadar kolaylaştığı günümüzde, diğer ülkeler kadar olup, burada asıl önemli nokta alınacak enfeksiyon kontrol önlemleri sayesinde hastalığın hiç yayılmaması ya da olabildiğince sınırlandırılmasıdır” dedi.
  Domuz gribinin belirtilerinin her sene grip mevsiminde görülen insan gribi yakınmalarından farklı olmadığını açıklayan Prof.Dr. Büke, “Grip virüsü bulaştıktan sonra hastalık belirtileri en erken bir günde, en geç 4-5 günde ortaya çıkar. Kuru öksürük, boğaz ağrısı, özellikle yüksek ateş, şiddetli kas ve eklem ağrısı ile baş ağrısı çok tipiktir. Domuz gribinde olgularda ishal, bulantı ve kusma yakınmaları da bulunabilir. Yine hastalık şiddetli ve alt solunum yolu yakınmaları ile de başlayabilir. Olguların çoğu bir-iki haftada tamamen iyileşirler. Bunun yanı sıra özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve altta bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı olan kişilerde hayatı tehdit eden komplikasyonlar gelişebilir. Pnömoni yani zatürree, gribin en ölümcül komplikasyonudur” diye konuştu.
  Domuz gribinin, domuzlar arasında yıl boyunca salgınlara neden olan İnfluenza A virüsleri tarafından oluşan, domuzların solunum yolu enfeksiyonu olduğunu açıklayan Prof.Dr. Büke, “Bugüne kadar insanlara domuz gribi virüsünün bulaştığı ve insanlarda hastalığa yol açtığı saptanmıştır. Ancak insanlarda bu düzeyde bir salgına hiç rastlanmamıştır. 2005- Ocak 2009 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde sadece 12 kişide domuz gribine rastlanmasına karşın 21 Nisan 2009 tarihinde Meksika'dan başlayan domuz gribi 3 Mayıs 2009 tarihi itibarı ile toplam 17 ülkeye yayılmış ve kesin tanı alan olgu sayısı 787'ye ulaşmıştır. Şu an domuz gribi olarak adlandırılan salgına yol açan virüs, İnfluenza A H1N1 dir” dedi.
  Grip virüsünün insan dışında, su kuşları, kümes hayvanları, domuz, at ve kanatlı kuşlarda da hastalığa neden olduğunu açıklayan Prof.Dr. Büke, “Su kuşları, kümes hayvanları, kanatlı kuşlar ve domuzların grip virüsleri insanlara bulaşabilmektedir. Gribe neden olan virüse karşı daha önce hastalığı geçirerek ya da aşı ile bağışıklığın oluşmadığı kişilerde hastalık insandan - insana bulaşmakta ve böylece salgınlar oluşabilmektedir. 21 Nisan 2009 tarihinde Meksika'da domuzlardan insanlara bulaşan İnfluenza A H1N1 virüsü de insanlar için yeni bir grip virüsü olup bulaşıcı özelliğe sahiptir. Dolayısı ile daha önceden hastalığı geçirerek ya da aşı ile bağışıklık hiç oluşmadığından, hasta kişilerden sağlıklı insanlara bulaşarak hastalığa neden olmaktadır” diye konuştu
  Domuz gribinin bulaşma yolunun her grip mevsiminde karşılaştığımız grip türlerinin bulaşma yollarına benzer şekilde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Büke bulama yollarını şöyle anlattı:
  “Erişkin yaş grubunda hastalığın bulaştırıcılığı hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün önce başlamakta ve hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra 7 güne kadar sürebilmektedir. Bu süre çocuklarda 10 günü bulmaktadır. Yine ağızdan aksırma, öksürme ile etraftaki cansız cisimlere yapışan grip virüsü iki saat bazen daha uzun süre canlılığını devam ettirebilmektedir. Bulaşma yolları; Domuzdan insana doğrudan solunum yolları aracılığı ile bulaşma, iki metrelik mesafede hasta insanın ağız ve burnunu kapatmaksızın aksırması, öksürmesi sırasında ağızdan çıkan virüs içeren damlacıkların duyarlı kişinin solunum yollarından girerek bulaşması, grip virüsü ile kirlenmiş el ya da cansız eşya ile ellerin temas etmesi sonrası ellerin temizlenmeden buruna ve göze teması aracılığı ile bulaşma, kapalı, havasız ve güneş ışınından yoksun kapalı ortamlarda hasta kişiden aksırma öksürme sırasında çıkan grip virüsünün partikül halinde havada asılı halde yayılması ile duyarlı bir kişinin solunum yolundan alınması ile olmaktadır. Türkiye'de şu ana kadar domuz gribi vakasıyla karşılaşılmadı. Ancak Türkiye'de de hastalığın görülme olasılığı, seyahatin bu kadar kolaylaştığı günümüzde, diğer ülkeler kadar olup, burada asıl önemli nokta alınacak enfeksiyon kontrol önlemleri sayesinde hastalığın hiç yayılmaması ya da olabildiğince sınırlandırılmasıdır.”

  DOMUZ GRİBİ İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

  * Gripli ya da grip şüpheli olup özellikle ağzı açık olarak öksüren, hapşıran, esneyen kişilerden en az 2 m. uzakta durulmalı.
  * Gripli ya da grip şüpheli kişiler başta olmak üzere herkesin öksürürken, hapşırırken ve esnerken ağız ve burunlarını kağıt bir mendil ile kapatmaları konusunda uyarılmalı ve mendillerini çöp kutusuna attıktan sonra ellerini temizlemeli.
  * Gripli kişiler ile temas söz konusu olduğunda ve gerektiğinde maske kullanılmalı.
  * Gripli kişilerin hem diğer kişilere hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla hem de vücut dirençlerini artırmak amacıyla istirahat etmeleri önemlidir.
  * Yine gripli kişilerin vücut direncini artırmak için beslenmelerine dikkat etmeleri, bol sıvı tüketmeleri, proteinden zengin, ayrıca sebze ve meyve ile beslenmeleri önemlidir.
  * Gripli kişiler ile tokalaşılmamalı, sarılıp, öpüşülmemeli, gripli kişiler ile tokalaşılmış, sarılıp öpüşülmüş ise eller buruna ve göze asla değdirilmemeli.
  * Hemen sabun ve su ile 15-30 saniye süreyle yıkanmalı ya da el antiseptikleri ile temizlenmeli.
  * Gripli kişilerin ağzı açık olarak öksürmesi, hapşırması ve esnemesi sırasında etrafta bulunan eşyalara damlacıklar sıçramış olabileceğinden çevrede bulunan eşya, araç ve gereçler dezenfektan maddelerle temizlenmeli.


 4. #4
  AdministratoR

  Standart Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  Domuz gribi nasıl bulaşır/Domuz Gribi Bulaşma Yolları ve Domuz Gribinin Belirtileri  Domuz gribinin bulaşma yolları nelerdir diye bir soru gelebilir aklımıza. Acaba domuz gribi insandan insana nasıl bulaşır? Buyrun uzmanların görüşleri:

  İnsandan insana öksürme, hapşırma yoluyla bulaşır. Hasta kişilerin ellerinden de bulaşma olabilir. Kişi hastalandıktan ancak henüz şikayetler başlamadan 1 gün öncesinden şikayetlerinin başlamasından itibaren 7 gün boyunca bulaştırıcıdır. Gençlerde ve çocuklarda bulaştırıcılık daha uzun sürebilir. Yani kişiler hasta olduklarını henüz bilmiyorlarken bulaştırıcılıkları başlamıştır. Virüs yüzeylerde bir süre canlılığını sürdürebilir. Bu nedenle ortak kullanım alanlarında bulunan masa, kapı kolları gibi yüzeylerden temasla bulaşabilir.

 5. #5
  AdministratoR

  Standart Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  Domuz Gribi nedir? Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.

  Meksika’da ortaya çıkan ve toplam olarak 81 kişinin ölümüne neden olduğu sanılan, ABD’de de 10 kadar vakaya rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Domuz gribi hakkındaki bazı bilgiler şöyle:

  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor.
  Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.
  Domuz gribinin bulaşma yolları arasında domuz eti yemek yok. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor

  İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

  Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.
  Domuz gribi için henüz bir aşı geliştirilmiş değil .Peki domuz gribi için nasıl bir tedavi yöntemi izlenecek? ABD’li yetkililer kendi rastladıkları vakalarda Tamiflu ve Relenza adlı ilaçların etkili olduğunu duyurdu. Normal grip aşısıysa tedavide etkili olmuyor. Domuz gribine karşı bir ayrı bir aşı geliştirmeninse aylar alabileceğine dikkat çekiliyor.
  Yeni grip virüsleri ise insan vücudunun bağışık olmaması ve ilaç geliştirmenin süre alması nedeniyle çok çabuk yayılabiliyor. Domuz gribi, genetik açıdan bakıldığında, ilaçla karşı konulabilen H1N1 virüsünden farklılıklar içeriyor.

  Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO’ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. İnsandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen domuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağıza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor

 6. #6
  AdministratoR

  Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  Domuz Gribi Salgını Büyüyor/Domuz Gribine Karşı Önlemlerinizi Alın


  Yeni grip virüsleri ise insan vücudunun bağışık olmaması ve ilaç geliştirmenin süre alması nedeniyle çok çabuk yayılabiliyor.
  1918′deki “İspanyol” gribi de 40-100 milyon kişinin ölümüne yol açtı.
  1968′deki “Hong Kong” gribi dünya genelinde yaklaşık 1 milyon kişinin ölümüne yol açtı.  Korkutmak istemeyiz ama gerçeklerle yüzleşirsek başa çıkması daha kolay oluyor, bu bi gerçek. Domuz gribi de insanlığı tehdit eden hastalıklardan birisi. Dünya genelinde sağlık yetkililerini alarma geçiren domuz gribi, bir solunum hastalığı. Virüs insanlara domuzlardan solunum yoluyla bulaşıyor. WHO’ya göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Domuz gribidomuz gribine karşı doğal bağışıklığımız bulunmuyor. Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yerle temas ettikten sonra burna ve ağıza dokunulması da hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.

  Tedavisinde ise ABD’li yetkililer kendi rastladıkları vakalarda Tamiflu ve Relenza adlı ilaçların etkili olduğunu duyurdu. Normal grip aşısıysa tedavide etkili olmuyor. Domuz gribine karşı bir ayrı bir aşı geliştirmeninse aylar alabileceğine dikkat çekiliyor. Domuz Gribi aşısının anca 2009 sonbaharında çıkacağı belirtiliyor
  Yeni grip virüsleri ise insan vücudunun bağışık olmaması ve ilaç geliştirmenin süre alması nedeniyle çok çabuk yayılabiliyor. domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Domuz Gribi insandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır.

 7. #7
  AdministratoR

  Standart Cevap: Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolla

  DOMUZ GRİBİ NEDİR? DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR ?  Son günlerde, dünyayı panik eden hastalığın ismi Domuz Gribi… Peki bu hastalık nedir? Nasıl bulaşır ? Tedavi şansı varmıdır ? Tüm bu sorulara, bu yazımızda, cevap vermeye çalışacağız.

  Domuz Gribi : Domuzlarda hastalığa yol açan bir mikrorganizma olan, influenza tip A virusunun, insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır. Fakat son günlerde yaşanan domuz gribi vakalarından önce, insanlarda değil de, sadece domuzlarda görülen bir hastalıktı. Ancak, mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak, ortaya yeni bir virüs tipi çıkmış ve( influenza tip A H1N1), insanlarda ölümcül vakaların görülmesine neden olmaya başlamıştır.

  Domuz Gribinin Bulaşma Yolları : Domuz gribi virüsü, solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşabilmektedir.İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzlardan almaktadır. Ayrıca şu anki salgında insandan insana bulaşmanın olduğu düşünülmektedir. İnsandan insana bulaşta yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynamaktadır.
  Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri, kış mevsiminde sıkça yaşanılan grip vakalarıyla, benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virus, insanları, kuşları ve domuzları etkileyen bir genetik özelliğe sahiptir.

  Domuz Gribinin Belirtileri : Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı,yorgunluk/ kırgınlık, üşüme, boğaz ağrısı, öksürük, genel vucut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir.Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir.Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir.Ancak bazı vakalarda hiçbir belirti görülmezken, bazıları ölümle sonuçlanabilmektedir.

  Görüldüğü Yerler ve Tedavi Şekli : Bu virüs, ılımlı bölgelerde sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Birçok ülke, domuz topluluklarını domuz gribine karşı aşılamaktadır. İnsanlarda kullanılabilecek uygun aşı henüz mevcut değildir. Meksika ve Amerikadaki hastaları, Tamiflu ve Relenza adlı antibiyotiklerin şu ana kadar başarıyla tedavi ettikleri görüldü.


 8. #8
  AdministratoR

  Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Domuz Gribi Nasıl Bulaşır? Domuz Gribi Önlemleri

  Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Domuz Gribi Nasıl Bulaşır? Domuz Gribi Önlemleri Nelerdir

  Domuz gribi nedir?


  Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün neden olduğu ve domuzlarda salgınlara neden olan bir solunum hastalığıdır. Domuzlardan insanlara bulaşabilmektedir.

  Domuz Gribinin Belirtileri nelerdir?


  Belirtiler normal insan gribi belirtilerine benzer ve
  • Ateş,
  • Öksürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Vücut ağrıları,
  • Baş ağrısı,
  • Titreme halsizlik bazı vakalarda kusma ve ishal bildirilmiştir. Geçmişte zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalık ve ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

  İnsandan insana nasıl bulaşır?
  Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir. Kişiden kişiye genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşır. Bazen de hasta insanların ağız ve burunlarına temas etme yoluyla da bulaştığı bildirilmiştir. Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir. Hasta kişi, hastalık belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak; hastalandıktan sonraki 7 gün ve daha fazla gün boyunca bulaştırıcıdır. Bu da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını daha henüz öğrenmemişken bulaştırıcı olduğunu göstermektedir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, potansiyel olarak daha uzun süre bulaşıcı olabilir.
  Hastalığa yakalanmamak için ne yapmak gerekir?
  İnsanlar için geliştirilmiş bir aşısı henüz yoktur. Hastalıktan korunmak için rutin önlemleri uygulamak gerekir.

  Bu önlemler:
  • Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kullandığınız mendili hemen çöpe atınız.
  • Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkayınız. En az 15 ila 20 saniye yıkama önerilir. Alkolle temizleme de tercih edilebilir.
  • Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çünkü virüs ellerinizle başka kişilerle tokalaşma yoluyla da bulaşabilmektedir.
  • Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.
  • Genel sağlığınıza dikkat ediniz.
  • İyi uyuyun, fiziksel aktivitelerde bulunun, stresten kaçının, bol sıvı alın ve iyi beslenin
  • Bu hastalıkla kontamine olmuş olabilecek yüzeylere temas etmekten kaçının.
  Seyahat eden kişilere DSÖ neler tavsiye etmektedir?
  Dünya Sağlık Örğütü uluslararası seyahatlerin kısıtlanmasını tavsiye etmemektedir. Her zaman olduğu gibi hasta olan kişilerin uluslararası yapacakları seyahatleri ertelemeleri ve uluslararası seyahat dönüşü hastalık belirtileri görülen kişilerin ise sağlık kurumlarına başvurmaları konularına dikkat etmeleri istenmektedir. Seyahat eden kişilere enfekte olma tehlikesine karşın kalabalık ve kapalı mekânlardan uzak durmaları ve akut solunum yolları enfeksiyonları olan insanlarla yakın temastan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Hasta olan kişilerle temastan sonra ve bu kişilerin bulundukları ortamlarla temastan sonra ellerin yıkanması hastalık riskini azaltacaktır. Ayrıca hasta insanlar hastalığın yayılmasını önleyici uygun davranışlar sergilemeye davet edilmektedir.(Sağlıklı insanlardan uzak durmak, elleri yıkamak ve öksürükle/hapşırıkla bulaşmayı engellemek için kâğıt mendil ve maske kullanmak).

  Domuz Gribinin Tedavisi var mı?
  Oseltamivir veya zanamivir kullanımı domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir.
  Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:
  • Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü
  • Mavimsi cilt rengi
  • Yeterince sıvı alamama
  • Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
  • Huzursuzluk
  • Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
  • Döküntü
  Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:
  • Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
  • Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
  • Ani baş dönmesi
  • Konfüzyon
  • Şiddetli bulantı ve kusma

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Domuz gribi nedir? Domuz gribi Belirtileri nelerdir? Domuz gribi Bulaşma yolları


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.02.13, 01:09
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.09, 02:20
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.11.09, 02:13
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.06.09, 13:06
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18.05.09, 23:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.