Sponsorlu Bağlantı

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Kene Isırması - Kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı - Kene ısırığı

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Kene Isırması - Kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı - Kene ısırığı

  Sponsorlu Bağlantı

  Kene Isırması - kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı - kene ısırığı

  Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım’da, sonra 1956 yılında Kongo’da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır.

  Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

  Virüs ile bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

  Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sinekler gibi hemen sokup kısa sürede kan emişini bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkartmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışmalı ya da bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.

  Hastalık oluşması ve bulguları:
  Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir. Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.

  Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.
  İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
  Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
  Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.

  Tedavi: Diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı olmayıp daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır.
  Erken dönemde başlanılan destek tedavi daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanılan tedavi ve ağır seyredebilen hastalık öldürücü olabilmektedir.
  Hastalığa karşı aşı çalışması yürütülmekle birlikte henüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir.

  Korunma:
  Hastalık, kenelerin sokması sonrası salgıladıkları sıvıyla, kenelerin çıkartılırken ezilmesi sonucu çıkan sıvı ve kanıyla veya kene sokması sonucu virüsü alıp hasta olmuş hayvanların kan ve salgıları ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle:
  Mera ve meskenlerde yerleşik keneler kan emerek beslenirler. Hayvanları kenelerden uzak tutarak kenelerin yayılmaları engellenmelidir.

  Yeşil ve piknik alanlarına gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır.

  Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık
  sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.
  Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde keneyi çıkartmak için fazla zorlamamalı, halk arasında yaygın olduğu şekliyle sigara veya kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya diğer kimyasal maddeler uygulanmamalıdır. Bu maddeler kenenin daha erken aşamada kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.

  Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde eldiven takarak ve bir cımbız ile kene vücuda yapışık ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola sallanarak bir vida gibi çıkartılmalı veya bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.
  Hasta kişiler ile temasta vücut sıvıları aracılığıyla bulaşma olabileceği unutulmamalıdır. 2. #2
  AdministratoR

  Standart Kene ısırması durumunda ne yapmalıyız?

  Kene ısırması durumunda ne yapmalıyız?

  Keneyi çıkarmak gerçekten özel tecrübe istiyor. Bunu tecrübeli kişiler özellikle sağlık personelinin çıkarmasında fayda var. Neden? Şundan dolayı. Eğer kene vücudumuza yapışmış olduğu noktadan yanlış bir manevra yapılırsa kene kusabilir, parçalanabilir, başı kopabilir ve kenenin bu kanı, ifrazatı o bölgedeki cildimizden vücudumuza geçebilir. Bu da hastalığın oluşmasına yol açmış olur.

  Öncelikle doktora ya da sağlık merkezine başvurun

  Onun için en kısa sürede mutlaka doktora, bir sağlık merkezine gitmek gerekiyor. Nasıl çıkarmak gerektiği konusunda şöyle izah edebilirim: Öncelikle keneye özel bir penset bu bir cımbız da olabilir, cildimize en yakın noktasından kene tutulmalı, dik bir şekilde yani 90 derece açıyla tamamen yukarıya fakat bir çiviyi çıkarır gibi sağa sola manevralarla yukarıya kaldırarak çekilmesi gerekiyor.

  Keneyi tutar tutmaz çekmeyin, vantuzlarını serbest bırakmasını bekleyin

  Burada bir önemli nokta da şu keneyi cımbız ya da pensetle tutar tutmaz çekmemeli. Önce tutmalı, tutunca kene uyarılıyor ve cilt içerisindeki vantuzlarını serbest bırakıyor ve bunu müteakiben de hemen söylediğim manevrayla yukarıya çekmek gerekiyor. Kenenin üzerine alkol dökmek, yağ dökmek, sigara söndürmek yanlış olur. Çünkü kenenin kusmasına sebep olur, parçalanmasına sebep olur bu da hastalığın bulaşmasına zemin hazırlamış olur.

  Çıkartmadan önce vücut hareket edebilir ama o bölgeyi korumak gerekiyor. Yani herhangi bir şey kenenin yapıştığı yere temas etmemeli, vurmamalı, çarpmamalı. Bu çok önemli çünkü aksi halde kenenin parçalanması söz konusu olabilir ki bu da bulaşıcılığı artırır.

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nde vücut kene vasıtasıyla virüsle karşılaştıktan sonra yaklaşık 3 ile 13 gün arasında herhangi bir belirti meydana gelmiyor.

  Hastadaki belirtiler yaklaşık 3 ile 13 gün arasında süren kuluçka dönemi bittikten sonra görülmeye başlar. Belirtilerin başında yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, hastada bulantı, kusma, ishal ve vücutta dişeti kanamaları, mide bağırsak sistemiyle ilgili kanamalar, iç organ kanamaları, çok yaygın olarak dışardan görülecek şekilde cilt altı kanamaları gibi çeşitli kanamalar gelir.

  Kuluçka döneminden sonra cilt altı kanamaları çok yaygın

  Çok yaygın kanamalar meydana gelebiliyor ve bulantı kusma da bu kuluçka dönemi bittikten sonra ortaya çıkabiliyor. Cilt altı kanamaları sadece bu hastalığın belirtisi değil. Diğer bazı virüsler de buna sebep olabiliyor. Ayrıca kanama diatezi bozukluğu dediğimiz vücuttaki pıhtılaşma sistemiyle ilgili lösemi gibi hastalıklar böyle durumlarda da cilt altı kanamaları meydana gelebilir.

  Hastayı bir bütün olarak değerlendirmek lazım

  Burada hastayı bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Yakınlarda bir pikniğe gitmiş mi, bir keneyle temas olmuş mu, bir hayvanla temas olmuş mu? Bunlar araştırılmalı. Ayrıca bu hastalığın diğer belirtileri, yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal gibi bu belirtiler. Bunlar da var mı yok mu? Komple değerlendirerek karar vermek gerekiyor.

 4. #4
  AdministratoR

  Standart Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl tedavi edilir?

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl tedavi edilir?

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin hastalığının aşısı yok. Bunu geçiren kişiler virüse karşı bir bağışıklık kazanıyorlar, tekrar geçirme durumu olmuyor.

  Uzman gözetiminde ilaç tedavisi yapılıyor

  Bu hastalığın tedavisinde ise öncelikli bir semptomatik dediğimiz ishali geçirici, halsizliği geçirici, ateşi düşürücü birtakım ilaçlarla birlikte virüsün sebep olduğu virüsleri öldüren antiviral ilaçlar dediğimiz virüsleri yok eden ilaçlar kullanılabiliniyor.

  Erken teşhis çok önemli

  Örnek ribavirin diye bir ilaç var. Tabi bu hastane şartlarında, hasta yattığı dönemlerde uygulanabilecek ilaçlardan. Bu antiviral ilaçlarla oldukça iyi sonuçlar alınabiliniyor. Ama burada erken tanı, erken teşhis çok önemli. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa başarı o kadar fazla olur.

 5. #5
  AdministratoR

  Standart Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?

  Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?

  850 tür kene var. Keneler arasındaki tüm türler bu hastalığa sebep olmuyor. Bunlar içerisinde yaklaşık 30 türü kene hastalığını meydana getiriyor. Daha doğrusu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını oluşturuyor. Bunlardan da en bariz ve en önemlisi Hyalomma dediğimiz kene türü. Virüsü en çok oluşturan kene türü bu tür.

  Kenelerin larva ve ninfa dediğimiz yavruları normalde 4 ayaklıdır. Erişkinler ise 8 ayaklı, 8 bacaklıdır. Bu hastalığı bulaştırmada 8 ayaklı erişkinler daha çok etkin oluyor. Dolayısıyla 8 bacaklı olan keneler bizim için öncelikli tehlike arz ediyor.

  Dişi ve büyük keneler tehlike arz ediyor

  Erkek ve dişileri yönünden baktığımızda erkeklerinin baş ve vücut kısmı kitin dediğimiz tabakayla tamamen kaplandığı için bunlar çok kan ememiyorlar. Dişide ise sadece baş kısmı kitin tabakasından oluştuğu için dişiler daha çok kan emip daha büyük hale gelebiliyorlar. Dolayısıyla bulaştırma riskleri de daha fazla. Onun için büyük ve şiş keneler bizim için tehlike arz ediyor. Ama türlerini anlamak biraz spesifik bir hadise. Ancak tecrübeli kişiler bunu anlayabilir.

 6. #6
  AdministratoR

  Standart Kene nasıl çıkarılır?

  Kene nasıl çıkarılır?

  Isırılmış kene ile bize gelmiş olan hastanın vücuda yapışık vaziyette olan keneyi çıkartmanın en önemli yollarından birini anlatacağım.

  Öncelikle keneyi çıkaracak olan hekim ya da kişi, tabi ki bunun hekim olmasını tercih ediyoruz, mutlaka eldiven giymek zorunda. Çünkü bunu çıkaran kişiye de bu kene ifrazatı ve diğer dokuları bulaşabilir ve keneyi çıkaran kişiye de bu hastalık sirayet edebilir.

  Kenenin çıkarılması için özel penset dediğimiz cerrahi set var. Bu cerrahi seti açıyoruz, bu cerrahi setin içinde özel kargaburun dediğimiz burnu eğik olan pensetleri tercih ediyoruz. Ama bu imkânlarımız yoksa arazide, piknikte olan bir bölgedeyse çok basit bir cımbızla da bu işi gerçekleştirebiliriz.

  Özel penset seti yoksa cımbız kullanılabilir

  Evet, bu penseti alıyoruz ve kenenin yapışık olduğu noktaya dik bir şekilde kenenin vücut ile temas ettiği en alt noktaya kadar bunu yaklaştırıyoruz. Yani cilde temas ettiriyoruz. En alt noktadan tutmalıyız ki kenenin baş kısmı cildin içinde olduğundan onu bir bütün halinde çıkarabilelim.

  Şimdi burada yapılacak ilk hareket keneye tutar tutmaz çekmeyeceğiz. Önce keneyi pensetimiz ya da cımbızımızla temas edeceğiz. Temas ettiğimiz an bu kene cilt içindeki baş bölgesindeki vantuzlarını çekiyor. Yani dışarıdan uyarı vererek vantuzlarını geriye çekmesini sağlıyoruz.

  Kene yorulup vantuzlarını çekince cilt içine tutunacak bir noktası kalmıyor ve ondan sonra da dik bir şekilde yani dik açıyla bulunduğumuz yüzeye yukarı doğru ama sanki bir çivi çıkarıyormuş gibi sağa sola hareketlerle ama dik doğrultuda bu şekilde çıkarıyoruz.

  Keneyi bütün halinde çıkarmalı

  Burada amaç keneyi tek bir vücut halinde çıkarmak. Yani orada bir başını, bacağını bırakmamamız gerekiyor. Ne kadar bütün halinde çıkarırsak bu hastalığın bulaşma riskini o kadar azaltmış oluyoruz.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kene Isırması - Kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı - Kene ısırığı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.08.09, 01:35
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.04.09, 15:07
 3. Kene ReSimLeri,kene ısırığı resimleri
  By Sword_of_HeLL in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 22:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.