Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
10 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

  Sponsorlu Bağlantı

  BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...  İLİMİZİN BİTKİ ÖRTÜSÜ:
  İlimizin bitki örtüsü iklim özelliklerine, arazinin yapısına göre değişiklikler gösterir. Dağların alt eteklerinde genelliklemaki türü yeşillikler kaplı olup biraz daha yamaçlara çıkıldıkça kestane, ıhlamur, meşeliklerle kaplıdır. Uludağ'ın 1200 m.den yukarılarında köknar, karaçam ve ardıç ağaçları yer alır. Keles yöresinde genellikle meşelikler ve karaçamlar görülür.
  Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi yörelerinde zeytinlikler geniş bir alanı kaplamaktadır. Bu bölgelerin yükselen yamaçlarında kayın, meşe, köknar, kavak ve çınar ağaçları vardır. İlimizin kıyıdan uzak alanlık kesimlerinde otsu bitkiler de yer almaktadır.
  İnegöl ve çevresinde vadi yamaçlarında makilikler ve karaağaç türleri kaplı olup, dağ yamaçlarında yine köknar ve çam ağaçları yer almaktadır.
  Özet olarak ilimizin ormanlarında karaçam, kızılçam, sarıçam, köknar, ardıç, meşe, kayın gürge, kestane ve çınar ağaçları bulunur.
  Fundalıklarında ise yabani zeytin, incir, kızılcık, böğürtlen, üvez, defne ve benzeri bitkiler yer almaktadır.
 2. #2
  Administrator

  Standart Cevap: BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

  İLİMİZ BURSA'NIN YERİ
  İlimiz Bursa, yurdumuzun kuzeybatısında, Marmara Bölgesi'nin güneyinde yer alır. Kuzeyden Marmara Denizi, Yalova ve Kocaeli, güneyden Balıkesir ve Kütahya, kuzeydoğudan Sakarya, doğudan Bilecik, batıdan Balıkesir illeriyle çevrilmiştir. Marmara Bölgesini İç Anadolu'ya ve Ege'ye bağlayan bir kavşak noktasındadır.
  İLİMİZ İN YER ŞEKİLLERİ
  İlimiz Bursa'nın yeryüzü şekli engebeli bir yapıdadır. Bursa topraklarının % 17'si ova, % 35'i dağlık, % 48'i de yayladır. Marmara Denizi kıyılarında engebeler azdır, yükseklikler 80 m. İle 125 metre arasında değişmektedir. Uludağ'ın eteklerinde 300 m. Yüksekliğe kadar olan düzlükler yer alır. Bursa'mızı daha iyi tanıyabilmek için, sırasıyla ilimizin dağlarını, yaylalarını, ovalarını, hava durumunu(iklimi), bitki örtüsü, akarsuları, göllerini tanıyalım.
  1- İLİMİZİN DAĞLARI:
  Bursa topraklarının % 35'ini kaplayan dağlar genellikle doğu-batı yönünde uzanırlar. 1000 m. İle 2543 m. Yükseklikler arasında değişmektedir. Dağların yüksekliklerine göre bitki örtülerinin de değiştiği görülür. İlimizin belli başlı dağları şunlardır:
  A)ULUDAĞ:
  Marmara Bölgesi'nin en yüksek dağıdır. (2543 m.) Bursa Ovası'nın güneyini bir duvar gibi sarar. Bursa tarafından yükselişler kademeler halinde olduğu halde, güneye, Orhaneli'ye bakan yamaçlar dik ve kayalıklar halindedir. Kuzey-batıdan, güneydoğuya doğru uzanan Uludağ'ın uzunluğu yaklaşık olarak 40 km. yi bulur.
  İlk çağda Olimpos adıyla bilinen Uludağ'a Bizanslılar zamanında keşişlerin sığınmasından dolayı Keşiş dağı da denilmişse de 1925 yılında Ulu görünümünden dolayı Uludağ adı verilmiştir. Dağın yükseklerinde eski buzulların izlerine rastlanır. Bu buzul izlerinden oluşan Karagöl, Kilimli Göl ve Aynalı Göl yükseklerde oluşan göllerin örnekleri olarak halen ilgi çeker durumdadır. Uludağ'ın kuzeye bakan bölümlerinde Sarıalan yaylası, Kirazlı yayla, Kadı Yaylası ve Sobran yaylaları yer almaktadır.
  Uludağ son yıllarda kış sporlarının yapıldığı çok önemli bir merkez haline gelmiştir. Uludağ ilimizin Teleferik Mahallesi'nden teleferikle önce Kadıyayla, sonra Sarıalan ve daha sonra da Çobankaya'ya kadar gidebilmektedir. Ayrıca karayoluyla bütün piknik alanlarına , dinlenme ve kayak merkezi olan otellere kadar gidilebilmektedir. Dağ turizmi yönünden son yıllarda Uludağ'da yeni tesisler yapılmış olup hizmete sunulmuştur.
  B)KATIRLI DAĞLARI:
  İznik Gölü'nün güneyini sararak Gemlik İlçesi'ne doğru uzanmaktadır. Katırlı Dağları'nın İznik Gölü'nün güneydoğusuna doğru uzanan bölümüne Avdan dağları adı verilir. Katırlı dağlarının en yüksek tepesi olan Üç Kaya Tepesinin yüksekliği 1283 m.dir. Dağın yüksekleri ormanlıkla kaplı olup, kuzey tarafı zeytinliklerle örtülüdür. Güney kısmı Bursa Ovası'na bakmaktadır.
  C)SAMANLI DAĞLARI:
  Gemlik Körfezi'nin kuzeyini bir duvar gibi saran Samanlı Dağları'nın yükseklikleri ortalama 600-700 metre civarındadır. En yüksek bölümü olan Kartaltepe 1602 m. Yüksekliğindedir.
  D)MUDANYA DAĞLARI:
  Gemlik Körfezi'nin güneyinde uzanan dağlardır. Bursa Ovası ile deniz arasında yer alan bu dağların yükseklikleri 500-600 metreyi geçmez. Bu dağlar Kocaçay'ın denize döküldüğü bölüme kadar uzanmaktadır.
  E)KARADAĞ:
  Karadağ Kocaçay'ın denize döküldüğü bölümden başlayarak Bandırma'ya doğru uzanır. Karacabey Ovası ile Marmara Denizi arasında yüksekliği 800 m.yi geçmeyen, aslında Mudanya Dağları'nın bir uzantısı gibi görülen dağlardı. En yüksek tepesi Sarnıçtepe'nin denizden yüksekliği 820 metredir.
  F)DİĞER DAĞLAR:
  Nilüfer vadisinden sonra başlayan ve Uludağ'ın güneyinden uzanan Asarcık dağları ile bu dağların daha güneyinde M.Kemal Paşa'ya doğru uzanan Sincan Dağları ve Orhaneli'nin güneyindeki Gökçedağ fazla yüksekliği olmayan tepemsi dağlardır.


 3. #3
  Administrator

  Standart Cevap: BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...


  2- İLİMİZİN YAYLALARI:
  Akarsularla derin bir şekilde yarılmış üzerinde düzlüklerin belirgin olarak bulunduğu, deniz yüzeyinden yüksek yeryüzü parçalarına yayla denildiğini biliyoruz. İlimizin sınırları içerisinde, kışın hava şartlarının güç olduğu ama yazın ise yaşamaya çok elverişli olan yaylalar şunlardır:
  a)Kadıyayla (Bursa şehrinin hemen üzerinde teleferik istasyonudur.)
  b)Sarıalan Yaylası (Teleferiğin 2. istasyonunun bulunduğu bölümdür.)
  c)Kirazlıyayla, Sarıalan'ın bitişiğinde uzanan yerleşim yeridir.
  d)Otellerin bulunduğu yer en geniş olan yayladır.
  e)Uludağ'ın zirve denilen bölümündeki geniş düzlükte Domaniç Yaylaları doğrultusunda uzanmaktadır.
  f)Keles İlçesi'nin doğusunda bulunan "Kocayayla" çamlıklarla çevrilmiş turistik önemi olan geniş piknik alanına sahip bir yayladır.
  g)Ağaçlıkaya, Paşaçayırı, Arapoturağı ve Yunaklı Yaylaları Uludağ'ın İnegöl
  İlçesi tarafına bakan yamaçlarındadır.

  3- İLİMİZİN OVALARI:
  Çevrelerine göre çukurda kalan, çoğunlukla alüvyonla örtülü, eğimi az geniş düzlüklere ova dendiğini biliyoruz. İlimiz verimli ovaları yönünden zengindir. Bursa topraklarının % 17'sini ovalar kaplamaktadır. Ovaları bulundukları yer ve özelliklerine göre incelemekte yarar vardır.
  A)BURSA OVASI:
  Uludağ'ın kuzey yönünü kaplayan Bursa Ovası, Katırlı dağlarına kadar uzanmaktadır. Genişliği 392 km2 dir. Alüvyonlu, humuslu topraklarla örtülü olması nedeniyle çok verimlidir. Ova son yıllarda yerleşim alanı ve sanayi kuruluşları nedeniyle büyük ölçüde ekim alanlarını kaybetmektedir. Kestel ve Gürsu taraflarında genellikle bahçecilik yapılmaktadır. Bursa Ovası'nın Uludağ'a yakın yamaçlarında makiliklerle kaplıdır.
  B)İZNİK OVASI:
  İznik Ovası yaklaşık olarak 100 km2 bir alana sahip olup, genellikle İznik Gölü'nün doğusunda uzanmaktadır. Verimli bir ovadır.
  C)ORHANGAZİ OVASI:
  Gemlik Körfezi'nin kuzeydoğusunda, İznik Gölünün batı kesiminde yer alan Orhangazi Ovası oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Büyüklüğü ortalama olarak 170 km2 dir.
  D)YENİŞEHİR OVASI:
  Yenişehir Ovası şehrin doğusunda İznik Gölü'ne kadar uzanan 155 km2 lik bir alanı kaplar. Verimli topraklarında özellikle sebzecilik yapılmaktadır.
  E)İNEGÖL OVASI:
  İnegöl Ovası diğer ovalardan daha yüksektedir. Rakımı 300-350 m. Civarındadır. Ovanın alanı 150 Km2 dir. Genellikle meyvecilik ve sebzecilik yapılmaktadır.
  F)KARACABEY OVASI:
  Karacabey İlçesinin etrafında bulunan Bursa İli yönünde uzanan Ova, 180 Km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Ovada sebzecilik yapılır. Soğan üretimi en fazla yapılan yerdir.
  G)MUSTAFAKEMALPAŞA OVASI:
  Karacabey Ovası'nın güney kesiminde, Bursa ilinin batısında uzanan düzlüklerdir. 180 km2lik bir alanı vardır. Ovada genellikle sebzecilik yapılmaktadır.

  4- İLİMİZİN HAVA DURUMU (İKLİMİ):
  İklim, belli bir yerin değişik zamanlar içerisindeki hava olaylarına denir. Bunlar hava sıcaklığı, havanın nemi, yağış durumu, rüzgar ve basınç olaylarını içerir.
  İlimizin iklimi, Marmara Denizi ve İznik gölü çevrelerinde Akdeniz İkliminin özellikleri görülür. Buralarda yazın sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Ancak hava sıcaklıkları Akdeniz Bölgesine göre biraz daha serin geçer denebilir.
  İlimizin güney kesimleri olan Keles, Orhaneli ve Harmancık tarafları yüksekte oluşları ve denizden uzak kalışları nedeniyle yaz sıcakları aşağılara göre daha az ve kısa sürer, fakat kışları daha da sert geçer.
  İlimiz Bursa'da Ocak ayı sıcaklık ortalaması: 5,3 derece Temmuz ayı ortalaması 24,2 derecedir. Kış aylarında sıcaklığın (-8,12) dereceye kadar düştüğü görüldüğü gibi, yazları 35-40 derecelere kadar çıktığı da görülür.
  İlimizde yağışlar ortalama yıllık 456,2 mm ile 1217,4 mm. Arasında değişmektedir. En çok yağış Uludağ'ın yamaçlarında görülmektedir. Uludağ'ın üzeri yer yer yazları da buzla kaplıdır.

  5- İLİMİZİN BİTKİ ÖRTÜSÜ:
  İlimizin bitki örtüsü iklim özelliklerine, arazinin yapısına göre değişiklikler gösterir. Dağların alt eteklerinde genelliklemaki türü yeşillikler kaplı olup biraz daha yamaçlara çıkıldıkça kestane, ıhlamur, meşeliklerle kaplıdır. Uludağ'ın 1200 m.den yukarılarında köknar, karaçam ve ardıç ağaçları yer alır. Keles yöresinde genellikle meşelikler ve karaçamlar görülür.
  Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi yörelerinde zeytinlikler geniş bir alanı kaplamaktadır. Bu bölgelerin yükselen yamaçlarında kayın, meşe, köknar, kavak ve çınar ağaçları vardır. İlimizin kıyıdan uzak alanlık kesimlerinde otsu bitkiler de yer almaktadır.
  İnegöl ve çevresinde vadi yamaçlarında makilikler ve karaağaç türleri kaplı olup, dağ yamaçlarında yine köknar ve çam ağaçları yer almaktadır.
  Özet olarak ilimizin ormanlarında karaçam, kızılçam, sarıçam, köknar, ardıç, meşe, kayın gürge, kestane ve çınar ağaçları bulunur.
  Fundalıklarında ise yabani zeytin, incir, kızılcık, böğürtlen, üvez, defne ve benzeri bitkiler yer almaktadır.
  6- İLİMİZİN AKARSULARI:
  İlimiz büyük akarsular yönünden zengin olmamakla beraber, yeteri kadar akarsuya sahip bulunmaktadır. Bunlar, dere ve çay olarak isimlendirilebilir. Bu dereler, Uludağ'ın çeşitli yönlerinden çıkararak Marmara Denizi'ne dökülür. Bunların başlıcaları şunlardır:
  a)Nilüfer Çayı: Uludağ'ın güney yönünden çıkarak Karacabey Ovası'nda Susurluk Çayı ile birleşir ve Marmara Denizi'ne ulaşır.
  b)Deliçay: Deliçay Uludağ'ın kuzey yamaçlarından çıkan Kaplıkaya ve Balıklı sularının birleşmesiyle bu adı alır. Batıda Gökdere ve Cılımboz dereleriyle birleşerek Nilüfer çayına karışır.
  c)Göksu: Uludağ'dan çıkan Çayırakçe, Karadere, Bedre suyuyla birleşerek Yenişehir Ovasını sulayarak geçerken Göksu adını alır ve Osmaneli yakınlarında Sakarya Irmağına karışır.
  d)Mustafakemalpaşa Çayı:Kütahya'nın Yoncalık mevkiinden çıkarak Tavşanlı'dan geçen Çavdarsuyu Orhaneli yakınlarında Kocasu adını alır. Aynı çaya Dursunbey suyu da katılır. Mustafa Kemalpaşa Çayı (Kirmastı Suyu) Simav yöresinden gelen su ile de birleştikten sonra bu adı almıştır.
  e)Susurluk Çayı: Simav yakınlarındaki Şaphane Dağı'ndan doğan Simav
  Çayı birçok küçük kolla birleşerek Susurluk İlçesi'ne gelir. Buradaki ismi "Susurluk Çayı (Kocadere)" olur. Susurluk Çayı Mustafakemalpaşa Çayı, Karadere, Manyas yöresinden gelen Hanife Dere ve Nilüfer Çayı ile birleşerek Karacabey Boğazı'ndan Marmara Denizi'ne dökülür. Susurluk Çayı ilimizin en büyük suyudur. 321 Km. uzunluğundadır.

  7- İLİMİZİN GÖLLERİ:
  İlimizin sınırları içerisinde iki büyük göl vardır. Bunlardan birisi İznik Gölü, diğeri Uluabat Gölü'dür. Ayrıca baraj gölleri ve göletleri de vardır.
  a)İznik Gölü: İznik Gölü, İznik ilçesi ile Orhangazi ilçesi arasında yer alır. 298 km2'lik bir alanı vardır. En derin yeri 80 m.dir. Göl kenarında sayfiye yerleri ve piknik alanları mevcuttur.
  b)Uluabat Gölü: İlimizin İzmir yolu yönünde yer alan Uluabat (Apolyont) gölü 156 km2'lik bir
  alanı kaplamaktadır. Göl kenarları sazlıklar halindedir. Uluabat Gölü'nde balık avcılığı yapılmaktadır. Göl içerisinde adacıklar yer almaktadır. Bu adacıkların en büyüğü üzerinde Apolyont Köyü vardır. Köyden kıyıya bir köprü uzanmaktadır.
  c)Demirtaş Baraj Gölü: Demirtaş bucağının kuzeyinde yapılan barajın oluşturduğu bir göldür.
  d)Doğancı Baraj Gölü: İlimizin içme suyunun karşılandığı baraj gölümüzdür. Keles yolu yönünde Bursa'ya 22 km. uzaklıktaki Doğancı Köyü yakınlarındadır.
  e)Gölbaşı Baraj Gölü: Bursa Ovası'nın doğusunda Erdoğan Köyü yakınlarındadır. Aksu Çayı üzerinde olan baraj gölünden sulamada yararlanılmaktadır.
  f) Hasanağa Göleti: Hasanağa Köyünde yapılan bu gölet Bursa'ya 30 km. uzaklıkta olup,sulamada kullanılmaktadır.
  g)Burcun Göleti: Yenişehir'in Burcun Köyünden geçen Uzundere'nin üzerine inşa edilen bir gölettir. Sulama amaçlıdır.

 4. #4
  Administrator

  Standart Cevap: BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

  Yapılan araştırmalar Bursa yöresinin M.Ö. 4000'lerden beri çeşitli yerleşimlere sahne olduğunu göstermektedir. Bu topraklara M.Ö. 13. yüzyıldan sonra Bitinler ve Misler yerleşti. İlk çağda Bitinya ve Misya'nın komşu olduğu bir alanda yer alan yöre M.Ö. 7. yüzyılda Lidya'nın, M.Ö. 546'da da Perslerin egemenliğine girdi. M.Ö. 334'e kadar süren Pers egemenliği boyunca Bitinyalılar kendi yöneticilerini seçme hakkına sahipti. M.Ö. 328'de Bitinya Krallığı kuruldu. Kral Zipoetes döneminde gelişen krallık, oğlu I. Nikomedes zamanında en güçlü haline ulaştı. M.Ö. 230-182 arasında Bithnia kralı olan I. Prusias Bursa kentinin kurucusu olarak kabul edilir. Bursa adının da kentin o zamanki adı Prusa'dan kaynaklandığı sanılmaktadır. M.Ö. 74'te Roma'ya bağlanan Bitinya'nın başkenti Prusa'dan Nikomedia'ya (İzmit) taşındı. M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesinden sonra Bizans yönetiminde kalan Bursa, imparatorluğun Doğu Eyaleti'ne bağlı beş diyosezden Asya Diyosezi sınırları içindeydi.
  Prusa (Προυσα) 1204-1261 yılları arasında Nikaia (İznik)'a bağlı, genelde kale içinde kalmış, fazla büyüyememiştir. Selçuk İmparatorluğu'nun zayıflayıp dağılmaya başlamasıyla kurulan Anadolu Beylikleri içinde zamanla gelişen Osmanlı Beyliği çevredeki Tekfur'ların arazilerini de alarak güçlenmiştir. Bursa 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış, uzun süren kuşatmadan sonra 6 Nisan 1326'da Osman Bey'in oğlu Orhan Bey kenti zaptetmiştir. 1335 yılında başkent Bursa'ya taşınmış ve kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.
  Osmanlılar Bursa'yı aldıklarında kent sadece hisar içinden ibaretken Orhan Gazi şehri hisarın dışına çıkararak Orhan Gazi Külliyesini kurdurtmuştur. Surlar dışında mevcut yerleşmeye yakın, hakim noktalarda cami ,hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bu külliyelerin çevrelerinde konut alanları yaratılmış ve böylece bir yerleşme geleneği başlamıştır. I. Murad Hüdavendigar zamanında (1363) başkent Edirne'ye taşınmıştır. II.Fatih Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinden sonra ise Bursa'nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir.
  Tanzimat sonrası dönemde Hüdavendigar Vilayeti merkezliği yapan Bursa'ya 1900'lü yılların başında Bilecik, Kütahya, Karesi (Balıkesir), Karahisar (Afyon) sancakları bağlı bulunmaktaydı. Milli mücadele dönemlerinde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa, 8 Temmuz 1920'de Yunalılarca işgal edilmiş; 30 Ağustos savaşından sonra Türk birliklerince geri alınmıştır.
  Bursa'da Roma ve Bizans Dönemlerinden günümüze ulaşabilmiş yapı yoktur. Eski kenti çevreleyen surların ilk olarak Bithynialılarca yapıldığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bursa, Osmanlı İmparatorluğunun ilk 200 yıllık döneminde diğer kentlere göre büyük gelişmeler göstermiş, birçok mimari yapı ile süslenmiş, devrinin tanınmış medreseleri ile bilim aleminin merkezi olmuş, canlı bir ticaret şehridir. I.Murad zamanından başlayan Hüdavendigar Külliyesi, I. Beyazıd'ın yaptırdığı Yıldırım Külliyesi, I.Mehmed (Çelebi) döneminde başlayıp II. Murad zamanında tamamlanan Yeşil Külliyesi Bursa'nın mekansal gelişimini etkileyen ve bugünde ayakta duran büyük komplekslerdir. Cumhuriyet dönemiyle birlikte planlama çalışmalarına başlanan şehirde, 1960'lı yıllardan itibaren sanayinin önemi artmış, kentin nüfus ve kentsel gelişimi hızlı bir değişime uğramıştır. Coğrafi konumu, tarımsal, ticari ve sanayi potansiyelinin yüksek oluşu kentin çekiciliğini her dönem korumasını sağlamaktadır.


  Coğrafya


  Coğrafi Konum

  Bursa 40 derece boylam ve 28 - 30 derece enlem daireleri arasında Marmara Denizinin güneydoğusunda yer alan, toplam il nüfusu 2000 Yılı Genel Nüfus Tespit sonuçlarına göre 2.125.140 ile Türkiye'nin 4. büyük kentidir. Bursa ili doğuda Bilecik, Adapazarı, kuzeyde İzmit, Yalova, İstanbul ve Marmara Denizi, güneyde Eskişehir, Kütahya, batıda Balıkesir illeriyle çevrilidir.

  İklim

  Marmara ve Ege Bölgeleri arasında bir geçiş ikliminde yer alan Bursa ilinin iklimi karmaşık bir yapı gösterir. Kuzey kesimde Akdeniz ikliminin Marmara kıyılarına özgü tipi etkili olurken iç kesimlerde İçbatı Anadolu'nun karasal iklimi etkili olur. En düşük hava sıcaklıkları -25°C'yi bulur. Bunun başlıca nedeni Uludağ gibi yüksek bir kütlenin Bursa'nın hemen yanıbaşında yer almasıdır. Yerin karla örtülü olduğu ortalama süre 10 gündür.Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak geçer. Kentte ölçülen en düşük hava sıcaklığı -25,7°C (9 Şubat 1929), en yüksek hava sıcaklığı 42,5°C (21 Ağustos 1945) ve yıllık ortalama sıcaklık 14,4°C'dir. En çok kışın yağış alan ilde yıllık ortalama yağış miktarı 705,8 mm'dir.

  Yüzey Şekilleri

  Bursa ili topraklarının yaklaşık % 35 ini dağlar kaplamaktadır. Dağlar genellikle doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklindedir. Bunlar; Orhangazi'nin batısından Gemlik körfezinin batı ucunda bulunan Bozburun'a doğru uzanan Samanlı Dağları, Gemlik Körfezinin güney yüzünü kaplayan ve Bursa ovasını denizden ayıran Mudanya Dağları, İznik gölünün güneyi, ile Bursa ovasının kuzey kesimleri arasında yer alan Katırlı Dağları, Mudanya Dağlarının uzantısı olan Karadağ ve Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ'dır (2.543 m).
  İl sınırları dahilinde Uluabat (1.134 km2) ve İznik (298 km2) gölleri bulunmaktadır. İlin önemli akarsuları; Mustafakemalpaşa Çayı, Uludağ'ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ'dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Göksu Çayı, Koca Dere, Kara Dere, Aksu Deresidir.
  İl'in sahip olduğu 135 km. kıyı bandının 22 km.lik kısmı kullanıma uygun olup, diğer kısmı değerlendirilememektedir.

  Ekonomi

  Bursa ili, Türkiye ortalamasının üzerinde bir nüfus artışı ile Türkiye'nin en hızlı gelişen kentlerinden biridir. Bu hızlı nüfus artışının en önemli etkeni devamlı olarak göç almasıdır. İlin göç almasındaki en önemli neden ise, Bursa'nın ekonomik açıdan, ticaret ve sanayi açısından çok gelişmiş olmasıdır.
  Bursa, ülke ekonomisine sağladığı katma değer açısından İstanbul, Kocaeli ve İzmir'den sonra 4 ncü sırada yer almaktadır. Türkiye genelinde sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında ise Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli'den sonra 5 nci sıradadır. Bursa ilinin çalışan insan sayısı ve işyeri sayısı bakımından da İstanbul ve İzmir'den sonra Türkiye'de 3 ncü sırada yer almaktadır. Bursa'dan yapılan ihracat Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 15'idir. 2005 yılı sonu itibariyle Bursa'dan yapılan ihracat ile Türkiye'de İstanbul'dan sonra en çok ihracat yapan 2. il olmuştur.
  Vergi gelirleri tahakkuku 2003 yılına göre %74 oranında artarak 3 milyar 984 milyon YTL, tahsilat ise 3 milyar 388 milyon YTL ye ulaşmıştır. 2003 yılında 130.553 olan mükellef sayısı 2004 yılında 136.308'e yükselmiştir.


 5. #5
  Administrator

  Standart Cevap: BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

  Tarım

  Bursa ili toplam 1.081.954 hektar alana sahiptir. Bu alanın 429.850 hektarını tarım yapılan kültür arazisi oluşturmaktadır.Kültür arazisinde iklim şartlarına bağlı olarak hemen hemen her türlü tarım ürünü yetiştirilmektedir.
  Tarımsal arazilerin işletme başına düşen miktarları gözönüne alındığında, Bursa'nın geneli 50 - 100 dekarlık işletme büyüklüğüne sahiptir. İlçe bazında bakıldığında Bursa merkez, Karacabey, Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinin bu sınırın üstünde işletme büyüklüklerine sahip oldukları görülür.
  İlde kıyı ve göller çevresinde sofralık zeytin ve üzüm ile iç kesimlerde verimli ova topraklarında çeşitli sebze ve meyve, daha yüksek dağ ve yaylalardaki arazilerde patates ve çilek tarımı geniş yer tutmaktadır.
  Bursa arazisinin su yüzeyini oluşturan en önemli unsurlar şunlardır:
  İznik Gölü (30.800) Apolyont Gölü (14.663) Akarsu Yüzeyleri (1.466) Baraj ve Gölet Yüzeyleri (2.737)
  İlin genel arazi dağılımı içindeki kültür arazisi 429.850 hektarla toplam arazinin yüzde 39,739 bölümünü oluşturmaktadır.
  1980 ve 1990 döneminde ilçeler itibarı ile tarımsal yapı ve üretim şekli incelendiğinde; Karacabey'in meyve ve baklagil üretimi dışında diğer tüm ürün cinslerinde ilin en büyük üreticisi konumunda olduğu görülecektir. Tarımsal artı değer olarak da son on yıl içinde artış gösteren bu ilçe, bu alanda da yüzde 36 gibi çok yüksek bir değere sahiptir.Karacabey'in yanında kıyı bölgeleri olan Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi gibi ilçeler meyve üretimindeki üstünlüklerini korumaktadırlar.
  İlde polikültür tarım yapılmaktadır. Bursa ilinin büyük tüketim merkezlerine yakınlığından dolayı pazarlama imkanlarının uygun olması, dış ülke pazarlarına yönelik yoğun bir ürün ihracının bulunması, çiftçimizin genel yapısının olumlu katkısının sonucu olarak meyve, sebze ve tarla bitkilerinden standart ve yüksek verimli tür ve çeşit üretimlerinin yoğun olduğu entansif bir tarım uygulanmaktadır.
  Son on yıllık verilere göre, tarla ürünleri ekim alanlarında önemli bir değişiklik olmadığı, buğday, şekerpancarı, fiğ, kuru fasulye, mısır verimlerinde önemli artışlar olduğu görülmektedir.
  Sebze üretimlerinin tamamında artış gözlenmekte olup, bu artışta yaş sebze ve meyve ihracatının giderek yükselmesi domates salça sanayinin değişmesi ve şokla muhafaza tekniklerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanılmasının olumlu katkıları olduğu görülmektedir.
  İlde üretilen toplam su ürünleri üretiminin büyük bir miktarı deniz ürünlerinden oluşmaktadır. İç su ürünleri üretiminin arttırılması için göl ve göletlerde balıklandırma çalışmaları devam etmektedir. Kerevit üretimindeki düşüş bu üretimin yoğun olarak yapıldığı Uluabat gölündeki kirlilik artışı ve hastalık nedeniyle oluşmuştur. Deniz balıkları üretimindeki düşüşün nedeni ise, Marmara denizinde avlanan balık miktarındaki azalmadır.
  Hayvancılıkta genel bir yapı değişikliği görülmemekle birlikte büyükbaş hayvancılığı doğru yönlenme gözlenmektedir. İlin çayır ve mera varlğının yetersizliği nedeni ile özellikle büyükbaş hayvancılıkta yoğun olmak üzere açı ve kapalı ahırlarda entansif yetiştiricilik yaygın durumdadır.

  Turizm

  Turizm potansiyeli açısından Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en önemli merkezlerden olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır. Bursa ve İznik erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür.Türkiye'nin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi Bursa'ya 40 dakika uzaklıktadır ve kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir. Marmara Denizi kıyıları uzun yıllardan beri bütün Türkiye'nin tercih ettiği tatil yöreleridir. Uludağ Milli Parkı günübirlik turizm, kampçılık ve trekking için ideal bir ortamdır. Uludağ etekleri özel araçları ve cip safari ile geziye çıkanlara sihirli güzelliklerini sunar. Pek çok keşfedilecek yer arasında Bursa ilçelerinin tabii güzellikleri, çağlayanları, mağaraları ve otantik Osmanlı köyleri yer alır.Bursa kaplıcaları Roma Dönemi'nden beri kullanılan sağlık merkezleridir. Bursa içinde Çekirge semti bir kaplıcalar merkezidir. Bursa ilçelerinin çoğunda da kaplıcalar yılın her döneminde büyük rağbet görür.İznik ve Uluabat (Apolyont) gölleri yüzme, kano ve sörf gibi su sporları için ideal alanlardır.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  BURSA - BURSA İli - BURSA İli Hakkında Bursan'nın İklimi...

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 8 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4,75 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bursa Coğrafyası-Bursa Coğrafi Konumu
  By ѕυρєяisi in forum Bursa
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.09, 22:49
 2. Bursa Resimleri-Bursa Manzaraları
  By ѕυρєяisi in forum Bursa
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.09, 18:15
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.09, 15:33
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.09, 12:43
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.09, 12:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.