Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Aile içi şiddetin takibi için şikayet aranmaz.

 1. #1
  Senior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Aile içi şiddetin takibi için şikayet aranmaz.

  Sponsorlu Bağlantı

  Anayasa Mahkemesi, basit tıbbi müdahalelerle giderilebilecek ölçüdeki yaralama suçlarında üçüncü kişiler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılabilmesi için şikayet şartı aranırken, üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı işlenen aynı nitelikteki yaralama suçunun şikayet olmaksızın doğrudan takip edilmesinin ve cezanın yarı oranda artırılarak verilmesinin Anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

  Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanununda yer alan basit yaralama suçlarına ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği yönünde 34 ayrı yerel mahkemenin yaptığı başvuruyu inceledi.

  KARAR OYÇOKLUĞUYLA ALINDI
  Başvuruyu oyçokluğuyla reddeden Mahkeme, söz konusu yasa maddesinin anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

  Yerel Mahkemeler, yasanın maddesinin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvuruda, aile yakınlarının üçüncü kişilere göre söz konusu yasa maddesi nedeniyle daha ağır cezalara çarptırıldığını, şikâyetten vazgeçme hakkının sınırlandırılmasının aile içi şiddetin artmasına neden olduğunu, bu durumun aile birliğini bozduğunu, etkili eylemde bulunan kişilerin iki defa cezalandırılma sonucuyla karşı karşıya kaldığını, evlilik birliği dışında yaşayan çiftler arasındaki basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek yaralamaların şikâyete bağlı olması nedeniyle eşit korumanın sağlanamadığını ve aynı şekilde TCK'nın cezanın miktarı, mağdurlar üzerindeki sosyal ve psikolojik etkisi ve benzer yönleriyle yaralama suçundan daha ciddi bir suç olan aile içi cinsel saldırı suçunun takibi şikâyete bağlı olduğu halde, basit yaralama suçunun resen takip edildiği belirtilerek, Kuralın Anayasanın Başlangıcı ile 14 ayrı maddesine aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiğini ileri sürmüştü.

  34 farklı yerel mahkemenin hem takibin re'sen yapılmasına hem de cezanın yarı oranda artırılarak verilmesine ilişkin yaptığı iptal başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi,oyçokluğuyla başvurunun reddine karar verdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve üç üye karşı oy kullanandılar.

  İŞTE, KILIÇIN AİLE İÇİ ŞİDDETE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ?
  Kılıç ve karşı oy kullanan üyeler Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli karşı oy yazılarında şu görüşleri dile getirdiler:

  Aile içi şiddeti önleme ve bu nedenle de caydırıcı önlemler alma (yaptırımlar öngörme), işaret edilen suç ve ceza siyasetinin doğal sonucu olarak kabul edilebilir. Aile içi şiddetin hoşgörülmesi hukuken asla tasvip edilmemekle birlikte, bu fiillerin faillerine öngörülecek ceza ve bunun yargılama yöntemi bakımından, şikâyetin geri alınması ya da uzlaşma olanaklarından yoksun kılınma suretiyle, hiçbir zaman geri dönüşü olmayacak şekilde faillerin mahkum edilmesi halinde, bunun aile içi şiddeti önlemede olumlu katkısı olacağı düşüncesi yerinde değildir. Aile içinde baskı olmaksızın birbirini affetmenin veya bağışlamanın olamayacağının varsayılarak, bu varsayıma hukuki sonuçlar yüklenmesi Anayasanın 2. maddesine aykırıdır. Diğer bir deyişle, aile bireylerine ve yakın akrabalara şikâyet etme ve şikâyetten vazgeçme hakkının tanınmamasının Anayasanın 2. ve 5. maddelerinde belirtilen toplum huzuru ve yine 2. maddesinde belirtilen adalet anlayışı ile bağdaştırılması mümkün değildir.

  Yakın aile üyelerine karşı basit de olsa yaralama fiilini işleyen aile mensubunun cezasının yarı oranında artırılması, yasa koyucunun bu konuda öngördüğü amaca elverişli bir yaptırım mahiyetinde ise de; aynı suçu işleyen üçüncü kişilere karşı soruşturma açılmasının şikâyete bağlı tutulması, aile bireylerinin ise bundan mahrum bırakılması şeklinde beliren yasakoyucu takdirinin, ailenin huzurunu sağlama bakımından bir değerlendirmeden yoksun oluşu, bilakis bu kuralla ailenin huzurunun onarılmaz biçimde yaralanacağı gerçeği karşısında, Anayasanın 41. maddesine aykırı düştüğü açıktır. Gerçekten, şikâyetten vazgeçme imkânının tanınmaması aile içinde yargıya yansıyan durumların, tarafların barışmaları, şikâyet ve cezalandırma iradelerinin artık olmamasına karşın, aile huzurunun bozulması ve ailenin temeli olan karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı özel alanın zedelenmesi sonucunu doğuracaktır. Bu bakımdan, iptali istenen kuralın ailece bir koruma alanı yaratmadığı gibi yaptırımın sonuçları itibarı ile diğer aile bireylerine de eza getireceği durumunun şikâyet ve Anayasanın 41. maddesi ile uyarlı olmadığı kuşkusuzdur.
  http://img231.imageshack.us/img231/3548/parmakic4.gif • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Aile içi şiddetin takibi için şikayet aranmaz.


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.06.11, 18:37
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.05.11, 22:41
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.05.11, 22:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.03.11, 20:25
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.04.10, 23:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.