Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 4/6 İlkİlk ... 23456 SonSon
30 sonuçtan 16 ile 20 arası
Like Tree9Likes

Konu: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. #16
  Administrator

  Standart Cevap: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilinmesi Gerekenler / Kulakların Bakımı  Vücudunuz çalışırken, kulaklarınız fazla dikkat çekmez. Dişleriniz gibi fırçalanmaya yada tırnaklarınız gibi kesilmeye ihtiyacı yoktur. Kulaklarınızın bütün ihtiyacı düzenli olarak yıkanmaktır. Duşta yada banyoda vücudunuzu köpükler içinde dinlendirirken, kulaklarınızı sabun ve suyla yıkayabilirsiniz.

  Kulak kiri ve nasıl temizlenmesi gerektiği konusunu merak edebilirsiniz. Gerçekten de kulak kiri tiksindirici gelmekle birlikte bir amaca hizmet eder. Kulak kanalınız, kulak kirini kulağınızı korumak için yapar. Bu oluştuktan sonra yavaşça kulağınızın girişine doğru yol alır.Yıkadığınızda ortadan kalkar yada dışarı akar.

  Eğer isterseniz, kulağınızın girişini yıkama beziyle yavaşça temizleyebilirsiniz. Kulağınıza temizlemek amacıyla küçük şeyler sokmanız sakıncalıdır. Bunları kulağınıza sokarken zarar görmesine yol açabilirsiniz. Temizleme çubukları sokmak da iyi bir fikir olmayabilir. Kulak kirini sıkışıp kalabileceği yerlere itebilirsiniz. Temizleme çubuğuyla kulak kanalını zedelerseniz bu kulak iltihabına neden olabilir. Kulağınıza kesinlikle sivri uçlu şeyler sokmayın, çünkü bu kanamaya ve ciddi hasara yol açabilir. Eğer kulağınızın çok fazla kirlendiğini düşünüyorsanız, nasıl temizleneceği konusunda anne yada babanıza danışın.

  DELİK KULAKLARIN BAKIMI

  Delik kulaklar hoş görünebilir fakat çirkinleşmemesi için onlara iyi bakmalısınız. Kulaklarınızı ilk deldirdiğinizde, iyileşene kadar küpeleri çıkartmayın. Eğer çıkartırsanız delikler kapanacaktır. Aynı zamanda yeni delinmiş kulaklarınızı enfeksiyondan korumalısınız. Kulaklarınıza dokunmadan önce elinizi yıkamalısınız.Koruyucu alkol kullanmak ta mikropları uzak tutabilir.Bir yetişkinin yardımıyla bir temizleme çubuğunu alkole batırabilir ve küpeler kulağınızdayken deliklerin etrafını her iki taraftan alkolleyebilirsiniz. Ve küpeleri birkaç defa çevirerek, alkolün her tarafa yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  Eğer kulaklarınızdan birinin enfekte olduğunu düşünüyorsanız, annenize yada babanıza söyleyin. Enfekte olmuş bir kulak memesi şişebilir, kırmızı, sıcak ve acı verici olabilir ve cerahat denilen bir sıvı akabilir. Kendi kendine geçmesini beklemeyin çünkü enfeksiyon yayılabilir ve sizi hasta edebilir.

  YÜZÜCÜLER İÇİN TAVSİYELER

  Bazen, yüzmek, yüzücü kulağı denilen bir olaya neden olur. Dış kulağınız enfekte olduğunda şişkinliğe ve acıya neden olur. Bu kulak kanalınıza su kaçtığında gerçekleşir. Cildi tahriş eder ve bakterilerin cilde akın etmesine yol açarak enfeksiyona neden olur. Yüzücü kulağı olduğunu düşünüyorsanız, babanızın yada annenizin doktor çağırması gerekir. Özel kulak damlaları bundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  Yüzücü kulağı olmaktan kurtulmak için yüzdükten sonra kulaklarını kurulamalı ve başınızı her iki yana sallayarak fazla suyun dışarı çıkmasını sağlamalısınız. Tekrar, ailenizin yardımıyla birkaç damla alkol ile kurulayabilir ve nemini alabilirsiniz.

  Şimdi kulaklarınızı suda nasıl mutlu edeceğinizi öğrendiniz, peki ya sıcak havada… Güneş yakarken bir şapka giymeyi yada güneş koruyucusuyla kulakları ovalamayı unutmazsanız kulaklarınız kızarmaz. Soğuk havada bir şapkayla yada kulak bandıyla onları koruyabilirsiniz. Çünkü dışarısı soğuduğunda kulaklarınızı soğuk ısırması kolaylaşır. 2. #17
  Administrator

  Standart Cevap: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilinmesi Gerekenler / Neden Geğiriyoruz?

  Garrrgg! Ağzınızı elinizle kapatıyorsunuz fakat artık çok geç
  Yan masadakiler sizi çoktan duydu bile. Kafanızı önünüzdeki tabağa eğdiğinizde düşünmeye başlıyorsunuz: Bu ses nereden geldi?

  Ağzımızdan çıkmasını engelleyemediğimiz bu geğirti gazdan başka bir şey değildir. Yemek yerken yada bir şeyler içerken sadece yediğiniz şeyleri değil aynı zamanda hava da yutuyorsunuz. Soluduğumuz hava nitrojen ve oksijen gibi gazlar içerir ve bazen yuttuğunuz bu gazların dışarı çıkması gerekir. İşte bu durumda ağzınızdan kaçıverirler. Yani ekstra gaz mideniz tarafından dışarı atılır.

  Bazı çocuklar gazlı içeceklerin daha fazla geğirmelerine sebep olduğunu düşünürler. Sizce sebep nedir? Eğer bu içeceklerin ekstra gaz içerdiklerini düşünüyorsanız haklısınız! İçecekleri gazlı yapan şey ise karbondioksittir. Bazen hızlı şekilde yemek yemek yada içmek geğirmenize sebep olur çünkü bu şekilde midenize ekstra gaz gitmektedir. Aynı şey pipetle kola içtiğinizde de olur.

  Çevrenizde insanlar varken geğirmek durumunda kalırsanız ne olacak? Unutmayın geğirmek sadece bebeklere özel bir durum değil. Ağzınızı kapatıp sessiz bir şekilde işinizi halletmeye çalışırsanız iyi olur. Eğer gazınız sessizliği bozacak kadar büyükse “Affedersiniz” demeniz yeterli

 3. #18
  Administrator

  Standart Cevap: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilinmesi Gerekenler / Okul Yemeği
  Sınıfta oturuyorsunuz ve karnınız guruldamaya başlıyor. Sonunda zil çalıyor ve öğle yemeği vakti…yaşasınnn ! Sınıfta geçirdiğiniz bunca zamandan sonra kafeteryada önlerde olma şansını hak ediyor ve oturuyorsunuz. Rahatlayın ve öğle yemeğinde arkadaşlarınızla birlikte olmanın tadını çıkartın. Fakat bir dakika…Ne yiyorsunuz? Diğer öğünlere göre, öğle yemeğinin kontrolü daha çok çocuklardadır. Yeşil fasulye yemeyi de seçebilirsiniz bir kenara atmayı da. Aynı zamanda dondurma yerine elma yemeyi de seçebilirsiniz.

  Öğle yemeğinde ne yiyeceğinizi seçerken, sağlıklı bir seçim yapmak gerçekten önemlidir. Nedeni şudur: Sağlıklı yiyeceklerden oluşan yemekler size enerji verir, büyümenize yardımcı olur ve sizi hastalıklardan uzak tutar.Okuldaki yemeğinizi, tankınıza doldurduğunuz yakıt gibi düşünün. Eğer yanlış yakıtı koyarsanız, gün sona ermeden enerjisiz kalırsınız. Peki yakıtın doğru çeşidi nedir? Sağlıklı yemek neye benzer? Matematik testinizdeki ölümcül sorudan farklı olarak, bu sorunun bir çok doğru cevabı vardır.

  SATIN ALMAK YA DA ALMAMAK

  Çocukların çoğu öğle yemeklerini paketlettirmeyi yada bir şeyi satın almayı seçer. İyi haber şu ki her iki çocuktan biri sağlıklı yemek yiyebiliyor. Evden paketleyerek getirilmiş bir yemek otomatik olarak okulda satın aldığınızdan daha sağlıklıdır. Çikolatalı kek ve patates cipsi aldıysanız , bu vitaminli bir öğün olmaz. Fakat paketlenmiş bir yemek, eğer doğru seçim yaptınızsa kesinlikle daha avantajlıdır. Sağlıklı ve yemekten zevk aldığınız yiyecekleri seçmeye özen gösterin.

  Eğer yemeğinizi paketlemek istiyorsanız, ailenizden biraz yardım almaya ihtiyacınız olacak. Onlarla, öğlen yemeğinde neler yemekten hoşlandığınızı konuşun, böylelikle onlar bu yiyecekleri alıp, saklayabilirler. Bu onlar için zevklidir fakat siz onların nasıl yaptıklarını izleyebilir ve yemeğinizi kendinizin yapmaya başlayıp başlayamayacağını sorabilirsiniz. Bu büyüdüğünüzü göstermenin iyi bir yoludur.

  SAĞLIKLI BESLENME İÇİN 10 KURAL

  Yemeğinizi paketletseniz de, satın alsanız da aşağıdaki tavsiyeleri izleyin:

  1-Meyveleri ve sebzeleri seçin. Meyveler ve sebzeler vitamin deposudurlar. Tabağınızı renklendirirler, vitamin ve lif açısından zengindirler. Her gün sebze ve meyvelerden 5 çeşit yemeniz sizin için çok faydalıdır. Bir meyve servisi orta boy bir portakal olabilir.

  2-Yağ hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle: Çocukların sağlıklı olabilmesi günlük beslenmeleri sırasında için biraz yağa ihtiyaçları vardır. Bu aynı zamanda kendinizi tok tutmanıza yardım eder. Yağ; tereyağında, zeytinyağlarında, peynir, fındık ve etlerde bulunur. Patates kızartması, sosisli, cheese burger, peynirli makarna ve tavuk kızartmaları yüksek oranlı yağ içeren besinlerden bazılarıdır. Eğer bu yiyecekleri seviyorsanız endişelenmeyin. Hiçbir yiyecek kötü değildir, fakat onları yemek istiyorsanız daha az ve daha küçük porsiyonlarda yiyin. Daha düşük yağlı yiyecekler genellikle fırında ve ızgarada yapılanlardır. En düşük yağ oranlı yiyeceklerden bazıları meyve, sebze ve yağı alınmış süttür.

  3-Bırakın tahıllar saltanat sürsün. Eğer bir yiyecek rehber piramidi gördünüzse, en üstte hububatlar yer alır. Bunlar ekmekler, tahıllar , pirinç ve nişastadır. İyi beslenme hakkında öğrendiklerimize göre tahıllar, işlenmiş tahıllardan çok daha faydalıdır. Fark nedir? Kahverengi pirinç, bütünüyle tahıldır fakat beyaz pirinç değildir.

  4-Mantıklı sıvı tüketmek. Sadece ne yediğiniz değil, içtikleriniz de önemlidir! Süt uzun süre en gözde öğlen yemeği içeceği olmuştur. Eğer sütten hoşlanmıyorsanız, suyu seçin. Meyve sularından ve kolalardan uzak durun.

  5-Öğle yemeğini dengelemek... Eğer tabağınızda değişik yiyecekler yoksa, büyük olasılıkla denge yoktur. Patates kızartmasından iki tane söylemek öğle yemeğinde denge sağlamaz.

  6-Bir çok okul kafeteryasında veya parayla çalışan makinelerde tuzlu yiyecekler, şeker ve kola yer almaktadır. Bunları sevebilirsiniz ancak öğle yemeğiniz olmamalıdır.

  7-Karıştırın... Her gün aynı yemeği mi yiyorsunuz? Eğer yediğiniz bir sosisli sandviç ise bu alışkanlığı değiştirme zamanı gelmiştir. Yeni bir şeyler deneyin. Vücudunuza vitamin sağlayacak yiyeceklerden yiyin.

  8-Tabağınızı silip süpürmeden kalkın. Çünkü öğle yemeği hareketli geçer ve doyduğunuzu düşünmeye zaman bulamayabilirsiniz. Vücudunuzun size ne dediğini dinlemeye çalışın. Eğer tok hissediyorsanız, yemeğe DUR deyin.

  9-Ailenizin size her zaman öğütlediği basit yeme kurallarını izleyin. Ağzınız kapalı çiğneyin, aynı anda hem konuşup hem yemeyin. Çatal ve bıçak gibi aletleri kullanın. Peçetenizi dizinize koyun. Kibar olun. Birinin yemek yemesiyle eğlenmeyin.

  10- Gülerken süt içmeyin! Nerede olursanız olun hiçbir zaman arkadaşlarınız süt içerken komik şeyler anlatmayın. Bildiğiniz gibi onlar gülerken, süt burunlarından gelecektir!

 4. #19
  Administrator

  Standart Cevap: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilinmesi Gerekenler / Saç Hakkında Herşey
  Saç dendiği zaman büyük olasılıkla kafanızdaki saçları düşünürsünüz. Fakat vücudunuzun her yerinde dudaklarınız, avuçlarınız ve ayak tabanınız gibi yerler hariç saç vardır. Vücudunuzun bazı yerlerindeki tüyleri görmek kolaydır, kaşlarınız, saçlarınız ve kollarınızdaki gibi... Fakat diğer tüyler örneğin, yanağınızdaki gibi, hemen hemen görünmezdir. Nerede olduğuna bağlı olaraktüylerin farklı görevleri vardır. Kafanızdaki saçlar başınızı sıcak tutar ve kafatasınız için bir yastık görevi görür. Gözlerinizdeki kirpikler gelen güneş ışığının bir kısmını engeller ve tozların içine kaçmasını önlerler. Kaşlarınız ise terinizin gözünüzün içine girmesine engel olur.

  Saç başınızın dışında büyümekle birlikte, kafanızın içindeki çukurlar içeren hücrelerin bulunduğu kökleri iterek dışarı çıkar. yani derinizi iter. Bu hücreler ince kan damarları ile beslenir ve saçınız büyümeye devam eder. Fakat saçınız cildinizin yüzeyine çıktığında artık ölüdür. Vücudunuzda gördüğünüz tüm saç ve tüyler ölü hücreler içerir. Bu neden le saçımızı makasla kestiğimizde acı duymayız. Her saç hücresinde yağ bezleri bulunur. Bunlar yağ üreterek saçın daha parlak ve su geçirmez olmasına yardımcı olur. Ergenlik çağında bu bezler daha fazla yağ üreterek saçın yağlı görünmesine neden olabilir. Şampuanın tam zamanı.

  Saçınızda yüz binden fazla saç teli bulunur. Fakat hergün birazını kayebedersiniz. Saçınızı yıkarken, tararken yada otururken başınızdan hergün 50- 100 arası saç teli düşer. Fakat endişelenmeyin, onların yerini yeni saç telleri alacaktır. Saçınızdaki her bir tel 2 ila 6 yılda uzar. Daha sonra birkaç ay hareketsiz kalır ve daha sonra dökülür. Bu döngü sürekli bu şekilde işler ve saçlarınızın sayısının doğru ve sabit kalmasını sağlar.

  Ne tür bir saçınız var, siyah ve kıvrık mı, sarı ve düz mü, yada diğer çeşitlerden biri mi.? Saçın rengi melanin denilen bir boya maddesinden gelir. Saçın daha açık olması daha az melanin içerdiğini gösterir. Saçı siyah yada koyu renk olan birinin, sarı saçlı birine göre melanin oranı fazladır. Yaşlı insanların saçlarındaki melanin gittikçe azalır ve saçlarının rengi gri yada beyaza döner. Genellikle bir kişinin cilt rengi saç rengiyle benzerlik gösterir. Örneğin sarışınlarının çoğunun cilt rengi de açıktır, koyu renk saçları olanların ise cilt rengi koyudur. Ve genleri unutmamak gereklidir. Bir çocuğun saç rengi aieden bir veya iki kişinin genleriyle belirlenir.

  Saçınızla ilgili ana kural temiz tutmaktır. Bazıları saçlarını hergün yıkar, bazıları ise haftada 1yada 2 kere yıkar. Ayrıca saçınız yaptığınız şeylere de bağlıdır, örneğin egzersiz gibi. Saçınızı yıkarken yumuşatıcılı bir şampuan kullanın ve ılık su ile yıkayın. Parmak uçlarınızla köpürtün, Yumuşatıcı saçınızın dolanmasına engel olur ve yumuşak gösterir. Saçınızı bol miktarda temiz su ile durulayın. Bir havluyla nazikçe kurulayın ve geniş dişli bir tarakla tarayın. Kuru yada sılak ne olursa olsun saçınıza nazik davranın, ve nazikçe tarayın yada fırçalayın. Çok sıkı toplamayın yada sıkıca örmeyin ve çekiştirmeyin. Bu kafa derinizi incitecektir. Maşa yada fön kullanıyorsanız dikkatli olun ve ihtiyacınız olduğunda bir yetişkinden yardım alın. Kendinizi yakmak istemezsiniz, değil mi?

  Çok güzel saçlara sahip olmak için iyi beslenmek gerekir. Sağlıklı şeyler yiyin. Bu kulağınıza tuhaf gelebilir ama salında öyle değil. Vitaminli besinler vücudunuzu içeriden dışarı besler!


 5. #20
  Administrator

  Standart Cevap: Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bilinmesi Gerekenler / Sağlıklı Bir Buzdolabı
  Ayda bir buzdolabındaki yiyecekleri kontrol edin ve sizin için yararlı olanları ayırın. Az yağlı,lifli ve şeker oranı az olan yiyeceklerinizin dolabınızda daha fazla yer kapladığından emin olun. Eğer yağlı ve şeker oranı yüksek yiyecekler fazlaysa bunların miktarını yavaş yavaş azaltın.

  Tatlıları ve kışkırtıcı yiyecekleri gözden uzaklaştırın. Sebze ve meyve gibi daha sağlıklı besinler çabuk bozulacağı için onları görüp yemeniz için buzdolabının ön kısımlarında saklayın.

  Buzdolabınızı “daha çok” ve “daha az” seçilecekler olmak üzere farklı bölümlere ayırın. Bunun için buzdolabı raflarını kullanabilirsiniz. Sağlıklı yiyecekleri ön tarafta daha az sağlıklı olanları ise arka tarafta saklayabilirsiniz.

  Yağ oranı yüksek yiyeceklerle az yağlı yiyecekleri yer değiştirin. Yağlı süt yerine az yağlı süt içebilir, pirzola yerine balık, tavuk veye yağsız et yiyebilirsiniz.

  Sağlıklı beslenmeyi renkleri yada kalp şeklindeki etiketleri kullanarak eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yeşili sağlıklı kırmızıyı ise az sağlıklı besinler için kullanabilirsiniz…

  Sağlıklı besinleri çekici hale getirin. Nefis bir sosu sağlıklı yiyeceklerin yanına koyarak yemeğinizi daha çekici hale getirebilirsiniz. Bir dahaki sefere birşeyler atıştırmak istediğinizde büyük olasılıkla sağlıklı besini tercih edeceksiniz.

  Pazardan geldiğiniz zaman sebze ve meyveleri keserek saklama kaplarında saklarsanız acıktığınız atıştıracak birşeyler olur...

  Yiyecekleri porsiyon olarak dondurursanız sağlıklı beslenmeyi kolaylaştırmış olursunuz. Tavsiye edilen bir porsiyon pişmiş etin bir deste oyun kartı büyüklüğünde olduğunu biliyor muydunuz? Makarna içinse bir bardak…

  Muz, üzüm ve portakal gibi meyveleri dilim dilim dondurun. Dondurma yerine geçebilecek ve yerken eğlenebileceğiniz bir seçenek…

+ Cevap Ver
Sayfa 4/6 İlkİlk ... 23456 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sağlıklı Olmak için Neler Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 30 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,57 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.01.14, 17:07
 2. Göz Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz
  By MyLoVe in forum Göz ve Göz Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.06.12, 20:55
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.05.12, 22:01
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20.03.11, 13:16
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.08.10, 15:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.