Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Like Tree1Likes
 • 1 Post By misafir

Konu: Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

 1. #1
  ModeratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  Sponsorlu Bağlantı

  Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  Yakar Top Nasıl Oynanır  Yakan top oyunu en az 4 kişi ile oynanır.

  Oyuncular iki guruba ayrılır. Yazı tura ile hangi gurubun önce ortaya geçeceği belirlenebilir. Diğer guruptan da iki vurucu seçilir.


  Vurucular topla ortadaki oyuncuları vurmaya çalışır, ortadaki oyuncular da vurulmamaya çalışırlar. Bir vurucu topu attıktan sonra diğer vurucu da tekrar atar ve böyle devam eder.


  Ortadaki oyunculardan biri topu havada iken hiç yere değmeden tutabilirse bir can kazanır. Yani ekstra vurulma hakkı kazanır.


  Oyuncunun kaç canı varsa o kadar vurulma hakkı vardır.


  Ortada hiç oyuncu kalmayana kadar oyun bu şekilde sürer, ortada hiç oyuncu kalmayınca kenardaki gurup ortaya gelir ve oyun devam eder.


  Fazla can hakkı olan oyuncu vurulan birisini de oyuna tekrar alabiliyor.


  Ortada bir oyuncu kaldıktan sonra o oyuncu 12 atışta vurulmazsa ortadaki grup 1-0 öne geçer ve yeniden oynama hakkı kazanır.


  12 atıştan birinde vurulursa ve can hakkı da kalmadıysa diğer takım ortaya geçer.  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  Yakan Top kuralları


  Yakar top veya yakan top, oyunu sayıları eşit iki grup ile oynanır (en az dört kişi iki kişi bir gruba iki kişi de bir gruba). Sonra ikiye bölünen bir uzunluğu kapsayan iki çizgi çizilir bu çizgiler eşit aralıkta olmak üzere ortadan bir çizgi ile ayrılır. İlk önce yazı tura atılarak topun hangi gruptan başlayacağı seçilir. Sonra herkes istediği sahaya geçer (tabi herkes kendi grubunun sahasına geçer). Her grubun bir kalecisi olur. Kaleciler orta çizginin ayırdığı iki çizgiden birine geçer ama grubunu vurmamak için grubunun olmadığı tarafa geçer. Bu oyunda en önemlisi kimse can veremez vurulan kaleye geçer topu havadan kapan can tutmuş olmaz yere değdikten sonra top size değerse vurulmuş sayılmazsınız vuruldunuzda herhangi bir kişi yere değmeden o topu kaparsa vurulmuş olmazsınız ve kaleciniz topu size yollarken topu tuttuktan sonra yere düşürmüş veya bir yerinize değip topun yere düşmesi sizin oyundan çıkmanızı sağlamaz çünkü kendi kaleciniz. Ve bazı oyunların kuralları farklı oyuna başlarken kurallara belirlemelisiniz sonrakurallar hic değişmez.

 3. #3
  misafir
  Guest

  Yeni Cevap: Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  yakantop nasıl oynanır?kuralları nelerdir? yakantop nasıl oynanır?kuralları nelerdir? yakantop nasıl oynanır?kuralları nelerdir?
  yakantopun oynanışı : yakontop un bir adı yakantop diğer adı ortada sıçandır.bu oyun hız,isabet ve esneklik ister.kızlı-erkekli gruplarla oynandığında ve gruplar adaletli bir şekilde yapıldığında dünyanın en zevkli oyunlrından biri olur.oyuncular yakantop oynarken iki grupba ayrılır.ilk grub 6-7 metrelik bir alana karşılıklı olarak yerleşir,diğer grubun amacı ise ilk grubun ortasından çılgınlar gibi oradan oraya koşmak ve vurdurmaktadır. birinci gruba yeşil,diğerine mavi dersek şöyledir:
  topla oynanan ekip,yani yeşil takım değişik statejiler kullanarak mavi takımı vurmak ve oyun dışına çıkmak isterler.mavi takımın amacı ise vurulmamak ya da ''can alma ''meselesi yüzünden yakan topun en fovori atışı basketbolda ki ''baunce pas''atışı olarak alınır.yeşil takım,mavi takımın bütün oyuncularını oyun dışında bıraktığında roller değişir Mavi takım kırmızı takımın yerine ,Kırmızı takım mavi takımın yerine geçer ve oyun böyle böyle devam eder.fakat oyunda mavi takım komular adlı finalle geçip 7 tur oynanan bu turu geçerse 1puan öne geçer yani durum 1-0 olur. yeşil takım ve mavi takım rolleri değişmez ve mavi takım topa vurulmamaya çalışır,yeşil takımda vurmaya çalışır.yakar top oynanırken karşılık lı iki takım yeşil ve mavi takım olarak adlandırılmaya bilir.bu oyununda yanlış bir söyleniş değildir. her iki grubunda adları farklı diye biliriz(mesela kırmızı takım la mavi takım lila ile mor...vs (vesaile) .) yakontop dışarıda oynan çocuklar için geleneksel çocuk oyunudur.
  yakontop un kuralları:

  1-en az 3 kişiden oynanılır.en fazla 4.

  2-oyuncular iki tane gruba oyrılır ve tekerleme,yazı tura,çamlak çömlek vb(ve başka)gibi şeylerle orta geçen kişi seçilir.seçilmeyen kişi vurucu olur.

  3-vurucular topu alır ve atar orta dakini vurmaya çalışır ,ortadaki vurulmamaya çalışır.

  4-top atılırken ortadaki oyunvulardan biri atılan topu yere tutmadan tutabilir ise 1 can ı olur.can tutmak sınırsızdır tutuğu can her vurulduğunda bir sayı aılır.

  5-eğer 4 kşilikten fazla oynanıyosa 12kişi oynuyosa 6şar lı grub olur ilk altı oyuna gellince çok olduklarından dolayı altı kişi 3 er 3 er girer bu üçlü yandığında diğer üçlü oyunna girer.ve son bir oyuncu kalana kadar oyun böyle devam eder.

  6-ve sonbir oyuncukala komular olan final oyunu başlar.komular (final) ın tuları 7,10 ve 12 olarak değişir.oyun sırasında alınan can lardan biri komulara (finalle ) verdilerse 7 ise 6 ,6ise 5 ,3 ise 2olur. eğer komular oyun sırasında bitiyse zaten komular oyun içi bitip 1-0 yendiklerini gösterir.yenmedilerse komularda (finalde)oynarlar 7 atışın yedisinde üç tane pas hakkı vardır. üç hak havaya atılıp''passsss'' diye bağararak topum yere düşmeden tutması lazım yere düşerse pas sayılmaz ve atılan top 1 seviye öne geçer.(4 se 5)yere deymese sayı olmadan devam eder.7atışta vurulursa vurucu takımı ortaya geçerek ortadaki grup da vurucu olarak kenara geri gider...

  yazıma baktığınız için,gözden geçirdiğiniz için teşekkür ederim
  saygılarımla.......
  RedBuLL likes this.

 4. #4
  ModeratoR

  Standart Cevap: Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  Yakartop

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Atla: kullan, ara

  Yakartop, bir takım oyunudur ve iki takım arasında oynanır. Takımlar en az iki kişiden oluşur.

  Oyun anında takımları atıcı takım ve kaçıcı takım olarak adlandırmak mümkündür.

  Atıcı takımın elemanları, aralarında 15-25 m civarında bir mesafe olan iki çizgiye çekilirler. Kaçıcılar bu iki çizginin arasına yerleşirler.Atıcıların amacı kaçıcı takım elemanlarını elle attıkları topla vurmaktır. Vurulan oyun dışı kalır. Eğer atıcılar diğer takımın tüm elemanlarını vururlarsa tekrar atıcı olurlar. Oyun yeniden başlar. Atıcı takıma bir puan yazılır.Atıcıların attığı top kaçıcılar tarafından tutulursa veya top kaçıcılara değmeden yere değerse takımlar yer değiştirir.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

+ Cevap Ver
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yakan Top Oyunu Kuralları - Yakar Top Nasıl Oynanır

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 30 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,13 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ortada Sıçan Oyunu - Yakan Top Nasıl Oynanır?
  By RedBuLL in forum Çocuklar İçin Oyunlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 15.11.13, 17:59
 2. Yakan Top (Yakan Top Nasıl Oynanır?) Yakan Top Oyunu
  By RedBuLL in forum Çocuklar İçin Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.04.12, 21:21
 3. Körebe Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları
  By RedBuLL in forum Çocuklar İçin Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.04.12, 20:20
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.06.11, 00:27
 5. Beş Taş Oyunu Nasıl Oynanır? Beş Taş Oyunu Kuralları
  By LaDyRoSe in forum Çocuklar İçin Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.01.11, 21:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.