Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı

 1. #1
  ModeratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı

  Sponsorlu Bağlantı

  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı


  Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı

  Hece vezniyle yazdığı ilk şiirleri, imge zenginliklileri ve müzikal nitelikleriyle dikkat çekmiştir. Bu şiirlerde, Faruk Nafiz ve öteki hececilerden ayrı bir estetik peşinde olmuş, kendine özgü bir sözcük ve kavram dünyası yaratmaya çalışmıştır.
  Bu çabada, Ahmet Haşim ve Edebiyat Fakültesi'ndeki hocası Yahya Kemal Beyatlı'nın sentezciliği, yoğunlaş*ma kaygıları, Haşim'in soyutlama eğilimleri görüldüğü gibi, halk şiiri estetiğindeki alışılmış söyleyiş özellikle*rine de rastlanır.
  Küçük yaşta kaybettiği annesinin yokluğundan duy*duğu acıyı ve kendisini avutacak bir sevginin özlemini dile getirmiştir. Şiirlerinde, içe dönük bir bakışla doğa ile iletişim kurmaya çalışmıştır.
  Şiirlerinde zaman kavramı üzerinde sıkça durmuştur. Onun eserlerinde zaman, basit bir süreklilik göster*mez, çok katlı ve karmaşıktır. "Bursa'da Zaman" şiiri bu olgunun güzel bir örneğidir.
  Şiirlerinde insan ruhuna, özellikle bilinçaltına ve zama*na yer verişiyle, romanlarında işlediği konulara yakla*şır.
  Kişilerin ön planda tutulduğu öykülerinin başkişilerinde kendi iç dünyasını yansıtmış, genelde kişilerin ruh*sal çöküntüsünü, yaşamın gerçeklerinden çok iç ben*liklerine sığınışlarını sergilemiştir.
  Düşünceye sık sık yer veren yazar, genellikle yaşadığı ızdırapları, umutlarını, özleyişlerini ve aşklarını dile ge*tirmiştir.
  Öykülerinde de zaman kavramı üzerinde sıkça duran Tanpınar, geçmişle içinde bulunulan zamanı bilinç-bilinçaltıçatışması biçiminde vermiştir.
  Öykülerinde, geçmişlerindeki kimi olayların etkisiyle akış güçleri dış dünya ile uyumlarını yitirmiş, yaşamla*rı karabasanların, korkulu düşlerin kuyularına yuvarla*nan kişiler çoğunluktadır.
  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sembolist anlatım tarzı ro*manlarına zaman zaman sirayet eder. Ancak o, muh*teva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişele*rini şiire ayırdığı hâlde, sosyal temalar için nesri seç*miştir.
  Romanlarında, zengin hayatların hikâyesinden çok, Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir.
  Medeniyet değiştirme girişimlerinin insanımızı soktuğu çıkmazları araştırırken yaptığı tahliller, insanımız ve toplum yapımız açısından dikkate değer hükümler ta*şır.
  Saatleri Ayarlama Enstitüsü toplumumuzun bu değiş*me süresi içindeki durumunu, fertten yola çıkarak top*luma varan teknikle anlatıyor.
  Sahnenin Dışındakiler, II. Abdülhamit döneminin artık*ları ile II. Meşrutiyette ortaya çıkan XIX. yüzyıl kuşağı*nın okumuş kesiminin romanıdır.
  "Sahnenin Dışındakiler" ile "Saatleri Ayarlama Enstitü*sü"nde de Batı ve Doğu uygarlığı arasında bocalayan Türk toplumunun ironik tablosu çizilir.
  Ölümünden sonra plan ve notlarına dayanılarak bir araya getirilen ve 1987'de yayımlanan "Aydaki Kadın"da da aynı irdeleme vardır.
  İlk romanı Mahur Beste'de dönemlerinin özellikleri, iş ve ev yaşamları, sarayla ilişkileri, alışkanlıkları, merak*ları, tutkuları, felsefeleriyle imparatorluğun son yılların*da yaşayan insanlar sergilenir.
  Huzur'da Cumhuriyet'in ilk yıllarında kişiliğini kabul et*tirmek isteyen okumuş genç kadın ve erkeğin sorunla*rı, yeni toplumsal koşullarla ilişkileri, eski ile yeni ara*sındaki uyum arayışları işlenmiştir.
  Tanpınar'ın edebiyat ve tarih konularındaki inceleme*leri çeşitli dergilerde yayımlanmış, sonra kitap hâlinde basılmıştır
  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı
  By MaqiwoL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.12, 21:46
 2. Ahmet Haşim Edebi Kişiliği - Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Hakkında
  By Di@ßLeSsE in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.06.11, 19:08
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 20.06.11, 22:20
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.02.11, 18:07
 5. Ahmet Hamdi Tanpınar ( Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkında )
  By MaqiwoL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 18.01.09, 16:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.