Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kısaltmaların Yazımı

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Kısaltmaların Yazımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Kısaltmaların Yazımı

  Yer kazanmak, kolaylık sağlamak gibi pratik düşünc-lerle sık sık kullanılan kelimeler, kitap veya dergi baş*lıkları, kişi ve yer adları, kuruluş adları yazıda bir veya birkaç harfle kısaltılır.

  Gerçek kısaltmalar eskiden beri yerleşmiş biçimlerde kullanılır. C (Ceisius), T.C. (Türkiye Cumhuriyeti), P.T.T. (Posta, Telgraf, Tele*fon), s. (sayfa), vb. (ve başkaları, ve benzerleri).

  Gerçek kısaltmaların büyük bir bölümünde kısaltma harflerinden sonra nokta konur. c. (cilt), s. (sayfa), bk. (bakınız), krş. (karşılaştırınız), çev. (çeviren), yaz. (yazan). -

  Buna karşılık ölçü, para ve yönlerin adları noktasız yazılır: cm (santimetre), g (gram), hl (hekto*litre), I (litre), m (metre), mm (milimetre), TL (Türk li*rası), G (güney), K (kuzey), B (batı), KB (kuzeybatı) vb. -

  Sözcüklerde, ansiklopedilerde ve bilimsel ya*yınlarda sık sık kullanılan özel kısaltmalarda noktasız yazılışlar kullanılabilir, s (sıfat), is (isim), Ar (Arapça), Alm (Almanca), Arn (Arnavutça), Far (Farsça), Fr (Fransızca), İng (İngilizce), T (Türkçe) gibi. Ancak, bu özel kısaltmaların listesi ilgili yayınlarda verilir.

  Bi*tişik yazılan kelimelerin kısaltmaları normal olarak bi*tişik yazılır: km (kilometre), cm (santimetre), hl (hek*tolitre), kg (kilogram), mm (milimetre)

  Kısaltılan kelimenin ilk harfi (minüskül, majüskül) nor*mal olarak olduğu gibi muhafaza edilir, s. (sayfa), mal olarak olduğu gibi mhuafaza edilir, s. (sayfa), mm (milimetre), C (Ceisius), vb. (ve başkaları) gibi.-

  Ancak, küçük harfle yazıldığı halde kısaltması büyük harfle yapılan kelimeler de vardır: TL (Türk lirası); GD (güneydoğu), K (kuzey) gibi.

  Birkaç kelimeden oluşan kurum ve kuruluş adları, her kelimesi ilk harfi alınarak kısaltılır. Kısaltma büyük harflerle yazılır. Büyük harflerden sonra normal ola*rak nokta konur: T.C. (Türkiye Cumhuriyeti); T.B.M.M. (Türkiye Büyük Millet Meclisi); P.T.T. (Posta, Telgraf, Telefon); O.D.T.Ü. (Orta Doğu Tek*nik Üniversitesi), B.M. (Birleşmiş Milletler).

  Son yıllarda çok kelimeli kurum ve kuruluş adlarının noktasız kısaltılması yaygın bir hâl almıştır. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi); PTT (Posta, Telgraf, Telefon); AET (Avrupa Ekonomik Topluluğu); ABD (Amerika Birleşik Devletleri), THY (Türk Hava Yolla*rı), NATO (North Atlantic Treaty Organization).

  Ancak, birkaç kelimeden oluşan adları TBMM, (Tür*kiye Büyük Millet Meclisi) veya ABD. (Amerika Birle*şik Devletleri) gibi yalnız son harflerinden sonra nokta kullanarak kısaltmak yanlıştır.

  Birkaç kelimeden oluşan kurum ve kuruluş adlarının kısaltmaları, kullanılan harflerin adlarına göre okunur. PTT (Posta, Telgraf, Telefon yerine pe te te); MTA (Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü yerine me te a); DSİ (Devlet Su işleri yerin de se i); BM (Birleşmiş Milletler yerine be me).

  Kısaltmalardan sonra getirilen ekler, kesme işaretiy*le ayrılır. Ekler, kısaltmanın okunuşuna uyar: PTT'ye; DSİ'nin, BM'de.

+ Cevap Ver
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kısaltmaların Yazımı

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kısaltmaların Özellikleri
  By MaqiwoL in forum Dil Bilgisi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12.05.14, 08:39
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.13, 01:26
 3. Gün ve Ay Adlarının Yazımı
  By MaqiwoL in forum Dil Bilgisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.04.12, 00:18
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.04.11, 03:03
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.03.11, 21:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.