Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
8 sonuçtan 6 ile 8 arası

Konu: Dövme Nedir? Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yaptırmanın Sakıncası Zararları Varmıdır

 1. #6
  Moderator

  Standart Cevap: Dövme Nedir? Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yaptırmanın Sakıncası Zararları Varmıd

  Dövme Türk Dil Kurumumuzda "Vücut derisi üzerine iğne vb. sivri bir araçla çizilmek ve içine renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim." olarak açıklanmıştır. Sözlükte dövme bu şekilde geçer fakat yeterli değildir.

  Bizlere göre
  Dövme, vücuda uyumlu boya maddelerinin bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlarla insan vücudu üzerine işlenen motif yada desendir.
  Dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belkide süs ya da gösteriş amaçlıdır. Ama dövmenin çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme sanatı ya da yöntemi olduğu kesin.

  Dövme
  makinesi ve bütün parçaları paslanmaz cerrahi çelik olmak zorundadır. İğneler de aynı metaldan üretilmeli ve tek kullanımlık olmalıdır. Dövme yaparken kullanılan pota ve eldivenlerde tek kullanımlıktır. Gerçek dövme boyaları Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) onaylı ve vücuda uyumluluğu test edilmiş ve onaylanmış boyalardır. 2. #7
  lug
  lug çevrimdışı
  Moderator

  Standart Cevap: Dövme Nedir? Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yaptırmanın Sakıncası Zararları Varmıd

  Dövme vücudun üzerinde iğne veya sivri uçlu bir alet yardımıyla deri altına renkli boyalarla enjekte edilerek oluşan resim, şekil, obje veya yazıların genelidir.
  Dövmeler uygulanırken genel de kullanılan boyanın ana maddesi istir. Bununla birlikte içerisin de çivit, kavrulup dövülmüş kemik tozu, antimuan tozu, farklı bitki özleri, safran ve kına kullanılır. Kullanılan malzemelerden dolayı dövme yapılan bölge de kırmızıya yakın bir ton olur.Dövme yapılırken işlem sırasın da acı verir. Kimilerine göre acı hafif gelsede bir çoğuna göre büyük bir acıdır. Aslında biraz da dövmeci nin elinin hafifliğine de bağlıdır. Bütün bu sebeplerden ve bakımından dolayı dövme mevsimi olarak ilk bahar uygun olabilir. Dövme, teninize göre uyumlu boyaların bu işlem için kullanılan cerrahi metal aletlerle ten üzerine işlenen resimler, yazılar ve objelerdir. Dövme nin anlamı olan tattoo kelimesinden Tahiti lisanından tautau ’dan geçmiştir. Dövmeler kimi zaman sevdikleri kişilerin birbirlerinin baş harflerini yazdırmak için, kimi zaman bağlı bulundukları gruplara ait olduklarını göstermek için, kimi zaman da fark edilmek, kendini göstermek, aykırılığını kanıtlamak isteyen kişilerce kullanılır.
  20. yüzyılın başlarından itibaren, özellikle kaptanların ve gemiler de çalışanların yaptırmasıyla tanınmaya başlamıştır.

 3. #8
  AdministratoR

  Standart Cevap: Dövme Nedir? Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yaptırmanın Sakıncası Zararları Varmıd

  Dövme nedir? Nasıl Yapılır?

  Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlere denir Dövme yapımında değişik yöntemler kullanılır Bir tür dövmede sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan dilekler boyayla doldurulur Açılan deliklerden boyaya batırılmış iplik geçirilerek de dövme yapılabilir


  Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yaparlar Bazı topluluklarda dövmenin hastalıklara ve kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancı da yaygındır Bazı toplumlarda dövmenin yapılış amaçlarından biri de kişinin ait olduğu grubu belirtmek ya da yaşadığı topluluk içindeki konumunu göstermektir

  Dövme yapma geleneği hayli eskidir İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı Eski Yunanlılar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlardı Hıristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine Hz İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır

  Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular 18 yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau’dan almıştır Dövme 20 yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır Ama hijyene önem verilmediği ve AIDS gibi bazı hastalıkları bulaştırdığı gerekçesiyle dövme yapmaya yasal sınırlamalar getirilmiştir • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Dövme Nedir? Dövme Nasıl Yapılır? Dövme Yaptırmanın Sakıncası Zararları Varmıdır


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 137
  Son Mesaj: 19.05.12, 00:50
 2. Cevaplar: 128
  Son Mesaj: 22.04.12, 00:24
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.06.11, 08:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.09.10, 13:16
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.06.10, 22:12

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.