Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Alphonse Daudet Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Alphonse Daudet Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı

  Sponsorlu Bağlantı


  Fransız yazarı (1840-1897).  Alphonse Daudet, Nimes'de bir tüccar ailenin çocuğuydu. Oldukça avare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşında öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Paris'te kendi halinde bir gazeteci olan ağabeyi Ernest'in yanına gitti. Ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesi. Sevdalı Kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. Asıl başarıya, güneydeki gençliğinin ve başkente gelişinin hikâyesi olan Küçük Şey (1868) ve özellikle Provence yöresini sade bir dille canlandıran eğlendirici masallar derlemesi olan Değirmenimden Mektuplar (1869) ile kavuştu.

  Taraskon'lu Tartarin, Tartarin Alpler'de, Taraskon Savunması ve Taraskon Limanı ile, Daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünyası yaratmıştır. Böylelikle, karikatüre yakın gülünç bir güney folklorunun doğmasına katkıda bulunmuş oldu.


  Daudet'in «Değirmenimden Mektuplar»ı yazdığı söylenen, Arles dolaylarındaki Fontvieille değirmeni.


  Alphonse DAUDET (1840-1897)


  Fransız öykü ve roman yazarı Alphonse Daudet yapıtlarıyla büyüklerin olduğu kadar çocukla*rın da ilgisini çekmiştir. Güney Fransa'nın Nimes kentinde doğan Daudet'nin çocukluğu sıkıntılar içinde geçti. Sıkıntıları cılız bedenin*den, alıngan yaradılışından ve ailesinin içinde bulunduğu geçim sıkıntısından kaynaklanı*yordu. Gençliğini öğretmenlik, gazetecilik ve tiyatro yazarlığı yaparak geçirdi. Paris'e yer*leştikten sonra bir şiir kitabı yayımlayan Daudet, asıl ününü Değirmenimden Mektup*lar (1866; les Lettres de mon moulin) adlı öykü kitabıyla kazandı. Bu öykülerinde do*ğup büyüdüğü yerlerin doğal güzelliklerini, pırıl pırıl güneşli havasını, insanlarını şiirsel bir dille anlatmıştı. Ardından, gençlik anıla*rından yararlanarak bir dizi öykü ve roman yazmaya koyuldu. Bir Çocuğun Hayatı (1868; Le Petit Chose), Taraşkonlu Tartarin (1872; Les aventures prodigieuses de Tartarin de Ta-rascon), Pazartesi Hikâyeleri (1873; Contes du lundi), Fromont jeune et Risler aîne (1874; "Genç Fromont ile Büyük Kardeş Risler"), Jack (1876), Sapho (1884) gibi başlıca yapıtla*rıyla geniş bir okur kitlesi kazandı.
  Oyunlar da yazan Daudet'nin en sevilen oyunu Şehirli Kız (1872; L'Arlesienne) beste*ci Georges Bizet tarafından bestelenmiş, ope*ra olarak da sahnelenmişti.
  Alphonse Daudet'nin yapıtları duygulu bir insanın yaşadığı ve düşlediği şeyleri konu alır. Daudet kitaplarını yaşamının belgeleri ola*rak tasarlamıştı. İnce duygulara, düş gücüne, yaşamının acılı ve zor yanlarına iyimser bak*maya, içtenliğe ve yaşama sevincine önem
  vermiş, bunları dile getirmek istemişti. Uzun süre Paris'te yaşamasına karşın, doğduğu yörenin toplumsal yaşantısı ve coğrafyası bü*tün yapıtlarına egemendir. Yaşamının son dönemini, ortaya çıkan hastalığının acılarını dindirmek çabaları içinde geçirdi. Güney Fransa'nın pırıl pırıl güneşini, doğasını düşleyip yazarak sıkıntısından kurtulmaya çalışı*yordu. Ama hastalığı aman vermedi ve 1897'de Paris'te öldü.
  Alphonse Daudet Doğalcılık (Natüralizm) Akımı'na bağlı olmakla birlikte değişik bir bakış açısı olan yapıtlarında insanların duygu*larına seslenir. Çevresini, kahramanlarını canlı betimlemelerle anlatma*sı, kahramanlarının duygu ve düşüncelerini ustalıkla yansıtması onu Fransız romancıları*nın en büyüklerinden biri yapmıştır. Taraskonlu Tartarin, Jack gibi unutulmaz tipler yaratan Daudet'nin Jack adlı romanından yapılan televizyon filmi dizi film olarak ülke*mizde de gösterildi. Alphonse Daudet'nin yapıtları 1890'dan bu yana Türkçe'ye de çevrilmiş ve çok sevilerek okunmuştur.


  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Alphonse Daudet Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Jet Li Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.10.08, 18:13
 2. Des'Ree ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.10.08, 21:47
 3. Alphonse Mucha Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.10.08, 22:54
 4. Alphonse Elric ( Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı )
  By Sword_of_HeLL in forum Masal Kahramanları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.10.08, 17:05
 5. X-Men Kimdir - X-Men Hakkında - X-Men Biyografisi - X-Men Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Süper Kahramanlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 17:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.