Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Olay Öyküsü Nedir? Olay Öyküsü Nasıl Yazılır?

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Olay Öyküsü Nedir? Olay Öyküsü Nasıl Yazılır?

  Sponsorlu Bağlantı

  Olay Öyküsü Nedir? Olay Öyküsü Nasıl Yazılır?


  OLAY ÖYKÜSÜ NASIL YAZILIR?

  Klasik öykünün temeli olaydır. Okuyucuların merak duygusunu harekete geçirmeyi amaçlayan bu öykü türü günümüzde yerini durum öykülerine ve bilinçakışı tekniğiyle yazılan öykülere bırakmaya başlamıştır.

  Klasik öykü şu ögelerden oluşur:

  1. Olay örgüsü:

  Belli bir zamanda, belli bir yerde ortaya çıkan durumlara, oluşlara olay denir. Bir olayın gelişim sürecinin neden-sonuç ilgisine bağlanarak anlatılmasına da olay örgüsü denir. Her olayın bir oluşum süreci, gelişimi ve sonucu vardır. Öyküde bunlar serim, düğüm, çözüm olarak adlandırılır.

  Serim:

  Her olayın bir çıkış nedeni vardır. Bu neden saplantı, kıskançlık, öfke, özlem ya da bir tutku olabilir. Serim bölümünde bu olay, okuyucunun ilgisini kamçılayacak biçimde sergilenir. Öykülerde anlatılan olaylar gerçekle ne kadar benzeşse bile bir kurmacadır. Kurmaca, yazarın olayları kendi amacına göre değiştirerek şekillendirmesidir. Bu açıdan bakılınca kurmaca hem gerçekle bağlantılıdır hem de gerçekdışıdır. Yani kurmaca metinlerde bir tutam yalan bulunur.

  Kurmaca metinlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de gerçeklik duygusu uyandırmaktır. Yaratılan kahramanların düşünme biçimleri, aile yaşantıları, yaşadıkları çevre, alışkanlıkları, dillerine dolayıp sürekli yineledikleri sözler... birbirini bütünler nitelikte anlatılmalı. Okur, kendini o dünyanın içinde hissetmelidir. Böyle yapay bir dünya oluşturmaya atmosfer yaratma denir. İyi yazılmış öykülerde okuru kendi dünyasına çeken bir atmosfer vardır.

  Öykülerde işe yaramayan hiçbir ayrıntıya yer verilmemelidir. Öykü gereksiz olanı kaldıracak kadar geniş değildir. O yüzden sadece olayla ilgili olan ayrıntılara yer verilmelidir. Çehov “Girişte duvarda asılı bir tüfekten söz ediliyorsa o tüfek öykünün sonunda mutlaka patlamılıdır.” sözüyle bu durumu çok iyi anlatmıştır..

  Öyküde olay başlangıçtan sona doğru ilerleyen bir çizgi biçiminde yazılabilir (A’dan Z’ye). Kimi öykülerde serim bölümü yerine öykünün sonu yazılır ve sonrasında bu sona nasıl gelindiği anlatılır (Z’den A’ya). Kimi öykülerde de öykünün en heyecanlı bölümünden başlanıp sona doğru giden bir çizgi izlenir (P’den A’ya). Yazar seçtiği sıralamaya göre anlatımını şekillendirir. Yazar, Okuyucusunun öyküde ilerledikçe olayları kavramasını sağlayacak şekilde satır aralarını doldurur.  Öyküye betimlemeyle başlamak çok sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yüzden günümüzde pek tercih edilmemektedir. Diyaloglarla öyküye başlamak genelde tercih edilir. Bu yöntem gerçekli duygusu yaratma amacıyla kullanılır. Tabi söz konusu edebiyat olunca hiçbir şey kesin kural olarak algılanmamalı. Bugün doğru kabul edilen bir kural sonraki zamanlarda geçerli olmayabilir.

  Düğüm: Serim bölümünde dile getirilen olayın yoğunlaştırıldığı bölümdür. Olaylar etki-tepki, neden-sonuç ilişkilerine göre şekillenir. Okuyucuların neler olacağını merak ettiği, gerilimin en yüksek olduğu bölümdür.

  Çözüm: Olayın bittiği bölümdür. Bu bölümde merak yaratan tüm durumlar yanıtlarını bulur. Her şey açıklığa kavuşur. Her şeyin açıklığa kavuşması birden bire değil, ağır ağır gerçekleşir. Bu durumda okuyucular anlatılanlara daha kolay inanır.  2. Yer (uzam, mekan) ve zaman: Yer öyküde olayların geçtiği fiziksel, toplumsal ortamdır. Bu ortam bir köy, kasaba, kent, ev, iş yeri, sınıf, dağ, bahçe, sokak... olabilir. Öykülerde gerçeklik duygusu yaratmak için genelde köy, kasaba, kentler gerçek adlarıyla verilir. Yazar bu yerleri kendi algısına göre betimler. Bu yüzden öyküdeki yerler gerçeklikle örtüşmeyebilir.

  Öyküde anlatılan olaylar belli bir zaman dilimi içinde geçer. Bu zaman dilimine öykünün zamanı denir. Bir saat, bir gün, bir yıl, yaz, kış, ilkbahar, akşamüstü, gece, gündüz... öykünün zamanını oluşturabilir. Bunda belli bir sınır yoktur ama romanlardaki gibi, yıllara yayılmış bir olay uzun uzun anlatılmaz.  3. Kişiler (kahramanlar): Öykülerde anlatılan olaylar belli kişilerin başından geçer. Bu kişilere öykünün kahramanları denir. Her öykünün bir başkahramanı bulunur. Başkahramanın dışında bulunan kişilere yan karakterler (kahramanlar) denir. Öykü kahramanlarının okurun gözünde canlanması için fiziksel ve ruhsal betimlemelerinin iyi yapılması gerekir. Olaylar karşısındaki tutumları, tepkileri uyumlu olmalıdır.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Olay Öyküsü Nedir? Olay Öyküsü Nasıl Yazılır?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06.02.14, 14:15
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.02.11, 22:35
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.11.10, 02:19
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.05.09, 23:10
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26.11.08, 14:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.