Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Türk Edebiyatında Masal Örnekleri

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Türk Edebiyatında Masal Örnekleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Türk Edebiyatında Masal Örnekleri

  Kıymetli Tuz (Masal Örneği)

  Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde... Pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşi*ğini tıngır mıngır sallar iken. Tıngır elek, tıngır felek demişler, bu masalı şöyle anlatmışlar.
  Bir varmış, bir yokmuş, evvel zamanda bir padişah ile bunun üç kızı varmış. Bir gün bu padişah kızlarını başına toplamış, beni ne kadar seversiniz? demiş. En büyük kız "Dünyalar ka*dar...", ortanca kızı "Kucak kadar...", küçük kızı da "Tuz ka*dar..." severim demiş.
  Padişah küçük kızın cevabına çok sinirlenmiş, İnsan tuz ka*dar sevilir mi demiş, ardından küçük kızını cellâda teslim et*miş. Cellât, kızı kesmek için dağa götürmüş. Kız cellâda yal*varmış, "Sen de babasın, bana kıyma!" demiş.
  Cellât, kızın yalvarmalarına dayanamamış, onun yerine bir hayvan kesmiş, kızın gömleğini kesilen hayvanın kanına bulayıp padişaha getirmiş.
  Küçük kız yollara düşmüş. Az gitmiş, uz gitmiş, bir köye ulaş*mış. Orada köyün zenginlerinden birine kul köle olmuş, büyü*müş, çok güzel bir kız olmuş. Güzelliği ilden ile dilden dile yayılmış, kısmet bu ya, bir başka padişahın oğluyla evlenmiş. Aradan bir hayli zaman geçmiş, başından geçenleri kocası*na anlatmış, "Babamları yemeğe çağıralım." demiş. Kocası da "Olur." demiş. Gereken hazırlıklar yapılmış, padişah baba*sı ziyafete çağrılmış.
  Kızın padişah babası söylenen ziya*fete gelmiş. Padişah ve beraberindekiler sofraya oturduğun*da yemekler sırayla gelmeye başlamış. Ama kız, aşçısına bü*tün yemeklerin tuzsuz olmasını tembih etmiş. Padişah hangi yemeğe saldırdıysa eli geri gitmiş, yemeklerin hiçbirini yiyememiş.
  O sırada küçük kızı padişahın sofrasından ayağa fırlamış. "Padişahım, duyduğuma göre sen küçük kızını, seni tuz ka*dar seviyorum dediği için öldürtmüşsün." demiş. Padişahın söz söylemesine fırsat vermeden "İşte o küçük kız benim." demiş ve "Bütün yemekleri tuzsuz yaptırdım ki kıymetimi anlayasın." sözlerini eklemiş. Padişah yaptığından utanarak kü*çük kızının boynuna sarılmış, tuzun ne kadar kıymetli olduğu*nu anlamış. Ondan sonra yeni bir dönem başlamış.
  Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.
  İlk paragraf masalın "döşeme" bölümüdür. Burada konuyla İlgisi olmayan klişe sözler vardır.
  2., 3., 4., 5. ve 6. paragraflar masalın "asıl masal" denen ikinci bölümünü oluşturur. Burada masalda ele alınan olay vardır. Bu olay giriş, gelişme ve sonuç bölümleriyle aktarılır.
  7. paragraf ise masalın "dilek" adı verilen son bölümünü oluş*turur. Bu bölüm de genellikle kalıplaşmış sözlerden oluşur. • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türk Edebiyatında Masal Örnekleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 1,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08.03.14, 20:34
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.12.12, 02:21
 3. Türk Edebiyatında Masal
  By MaqiwoL in forum Edebiyat & Türkçe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.12, 23:01
 4. Türk Dünya Edebiyatında Masal Türünün Tarihsel Gelişimi
  By Hırs Adamı in forum Edebiyat Köşesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.04.12, 23:18
 5. Türk Edebiyatında Roman Türk Edebiyatında Romanın Yeri Ve Önemi
  By Sword_of_HeLL in forum Edebiyat & Türkçe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.11.09, 19:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.