Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Manzum Eser Nedir - Manzum Eserlerin Özellikleri

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Manzum Eser Nedir - Manzum Eserlerin Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Manzum Eser Nedir - Manzum Eserlerin Özellikleri

  Tanzimat Devri Türk Edebiyatı’nda, önce, Fransız şairlerinden yapılan çevi¬rilerde bazı yenilikler görülür. Bunlan daha çok içerikte yaptıktan yeniliklerle, dildeki “sadeleşme” çabalan izler. Sonra şekil yönünden birçok değişiklik ve yeniliklere girişildiği görülür.

  Tanzimat Devri Türk Edebiyatı’nda;

  Ölçü, çoğunlukla aruz ölçüsüdür. Şinasi, Ziya Paşa, Namık Kemal ve Abdülhak Hâmit’in hece ölçüsüyle yazdıktan şiir denemeleri de vardır.
  Uyak, Klâsik Türk Edebiyatı’ndaki değerini yitirmiştir. Şinasi, mesnevi biçiminde kaside yazmış; Recaîzade Mahmut Ekrem, “uyağın göze göre değil, kulağa göre olması” gerektiğini savunmuştur. Şiirlerde tam ve zengin uyaklar kullanılmıştır.
  Nazım birimi, genellikle beyittir. Şinasî’den Abdülhak Hâmit’e kadar anla¬tım bent, beyit ya da dizelerde toplandığı görülmekle birlikte; şairlerin, beyit güzelliği düşüncesinden kurtularak bütün güzelliğine yöneldikleri anlaşılır.
  Nazım şekli olarak, Klâsik Türk Edebiyatı’nda görülen bütün şekiller kullanılmıştır. Ancak bunlarda, kasidelerdeki bazı bölümlerin atılması gibi ufak de¬dikler yapılmıştır. Tanzimat Devri Türk Edebiyatı’nın ikinci döneminde, özellikle Abdülhak Hâmit’le birlikte, nazım şekillerinde büyük ölçüde değişiklik r örülür. Bunların çoğu yeni ve karma şekillerdir.
  Tanzimatçılar en köklü yenilikleri şiirin içeriğinde yapmışlardır.
  Tanzimat şiiri, klâsik konular dışında, hak, adalet, uygarlık, özgürlük, yurt¬severlik gibi temalarla içeriğini genişletmiş; ikinci dönemde, her güzel şeyin onu olabileceği düşüncesiyle daha da çeşitlilik kazanmıştır.
  Böylece Klâsik Türk Edebiyatı’nda “soyut, düşlemsel (hayalî) ve mecazlı” ‘tetikler gösteren şiir, Tanzimat Devri Türk Edebiyatı’nın birinci döneminde toplumla ilgili gerçeklere”; ikinci döneminde ise “somut gerçeklere”, ayrca ölüm, hayat, ruh, dünya, Tanrı gibi fizik ötesi temalara yönelmiştir.
  Birinci dönemdeki toplumla ilgili düşünceleri, ikinci dönemde genellikle e/, romantik duygu ve düşünceler izler; sanat toplum için görüşü, yerini sanat sanat için anlayışına bırakır.
  Dil, Tanzimat şiirinde daima ikilik göstermiştir. Şinasî’nin safi Türkçe dene¬meleri, Ziya Paşa ve Namık Kemal’in hece ölçüsüyle yazdıkları bazı şiirler, sa¬deleşme çabalarına ilk örnekler olarak gösterilebilir. Ancak bu şairlerin yetiştik¬leri ve alışageldikleri “edebî dil” ortamı ile ikinci dönemdeki “sanat” amacı, şiir dilinde bir yalınlaşmayı gerçekleştirememiş; şairler, çoğu zaman süslü ve sanat¬lı söyleyişten kurtulamamışlardır. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Manzum Eser Nedir - Manzum Eserlerin Özellikleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Manzum Hikayenin Özellikleri
  By MaqiwoL in forum Edebiyat & Türkçe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.04.12, 23:41
 2. Halk Hikayesi İle Manzum Hikaye Arasındaki Fark
  By RedBuLL in forum Edebiyat Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.04.12, 16:26
 3. Masal Nedir? - Halk Hikayesi Nedir? - Manzum Hikaye Nedir?
  By RedBuLL in forum Edebiyat Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.03.12, 20:04
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.05.11, 10:44
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.04.11, 17:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.