Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Saros Körfezi

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Saros Körfezi

  Sponsorlu Bağlantı

  Saros Körfezi

  Trakya topraklarinin Ege Denizi’ndeki kiyisi Saros Körfezi, tertemiz kumsallarla kapli bir kiyi serididir. Saros Körfezi Ege’nin belki de en temiz denizine sahiptir. Saroz Körfezi dünya üzerinde kendi kendini temizleyen 3 denizden biridir.


  Trakya topraklarinin Ege Denizi’ndeki kiyisi Saros Körfezi, tertemiz kumsallarla kapli bir kiyi serididir. Saros Körfezi su sirkülasyonunun yüksek olmasi ve sanayilesmemis olmasindan dolayi Ege’nin belki de en temiz denizine sahiptir. Saroz Körfezi dünya üzerinde kendi kendini temizleyen 3 denizden biridir. Hem tuzlu Ege sularinin, hem daha az tuzlu Marmara’nin bütün baliklarini burada bulmak mümkündür. Bu sularda mevsimine göre çipura, lüfer, barbunya, mercan, karagöz, levrek, kefal, ahtapot ve ülkemizde sadece bu yörede bulunan yilan baligi bol miktarda mevcuttur. Saros Körfezi bol balik bulunan sahil yörelerimizin basinda gelmektedir. Ege Denizi’nin kuzeydogusunda yer alan Saros Körfezi'ni, güney ve dogusundan Çanakkale ilinin Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyini ise Edirne ilinin Kesan ve Enez ilçeleri çevreler. Körfezin Gelibolu yarimadasi tarafinda olan güney bölgeleri yerlesime olanak vermez. Çogunlukla yerlesim dogu ve kuzey bölgelerinde yer almaktadir.

  GÖRÜLECEK GEZILECEK YERLER : Önceki yilarda daha çok Trakya insanin bildigi ve tercih ettigi Saros Körfezine artik Istanbul basta olmak üzere ülkemizn 4 bir yanindan insanlara ragbet etmekte. Özellikle Marmara Denizi'nin kirlenmesi sonucunda arayisa baslayanlar, Ege Denizi'nin en kuzeyinde yer alan bakir Saros Körfezi kiyilarina hayran kaliyorlar.

  Kesan üzerinden ulasilan Saros Körfezi yerlesim bölgeleri içinde en çok konaklanan bölgeler ise Enez, Erikli ve Yayla olarak göze çarpmakta. Enez, sadece sahili ile degil, binlerce yillik yerlesim bölgesi olmasindan dolayi antik bölgeleri ve arkeolojik kazi alanlari ve ayrica Manyas Gölünden sonra Türkiye'nin en genis kus barinma alani olan Gala gölü ile ilgi çekmekte. Saros körfezi, bir körfez olmasina ragmen kendi kendini temizlemesi ve etrafinda yogun yerlesimlerin bulunmamasi ile çok uzun yillar belki de hiç bir zaman kirlenmeyecek nadir denizlerden birisi . Yilda üç defa ve ayni zamanda olmak üzere, subat, nisan ve temmuz aylarinin 15. veya 18. günü baslayip, 25. veya 28. günü sona eren körfezin kendi kendini temizlemesi isleminde tabanda soguk su ve yüzeyde sicak suyun yarattigi akintilar körfezi içine atilan tüm artik ve atik maddelerden kurtariyor. Saros Körfezi, 144 çesit balik, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere evsahipligi yapan, su alti zenginlikleri ile dolu ve sualti etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölge. Saros körfezi ayrica; dünyada windsurf sporuna müsait 3 denizden birisi olarak kabul ediliyor. Saros içerisinde en sosyal ve gelen yerli - yabanci turisti en iyi sekilde agirlayabilecek bir tek bölge ERIKLI sahildir. 1974 Yilinda 800 – 1000 arasi bir nüfusa sahip bölge bugün, yaz dönemi içerisinde neredeyse 50,000’i bulmaktadir. Su anda Erikli’de Turizm bakanligina bagli 3 adet Otel, Kesan belediyesi denetiminde 7 adet pansiyon ve apart otel olmak üzere yaklasik 340 yatak sayisina ancak ulasilabilmektedir. Fakat Ev pansiyonculugunun son yillarda asiri ragbet görmesi, gizli yatak sayisini 3000 civarina tasimaktadir. / METIN KAYNAK : saroskorfezi.com

  ENEZ : Enez her yönüyle gezilecek, bir tarihi ve arkeolojik bulgulara ve dogal güzelliklere sahip sirin bir ilçemizdir. Yillardir askeri yasak bölge kapsaminda olmasi nedeniyle turizme açilamayan Enez, bu yil yasak bölge kapsamindan çikarildi. 600 yat kapasiteli Limani, Altinkumu, tarihi ve dogal güzellikleriyle Enez simdi ziyaretçilerini bekliyor.

  ADILHAN, SAZLIDERE, GÖKÇEDERE : Sirtini ormana dayamis olan Adilhan köyü, temiz havasi denizi, bitki örtüsü ve en önemlisi ahtapotlarin yavrulamaya geldigi sahili ile bakir bir koy. Köy çam, armut, akasya ve zeytin agaçlari ile kapli. Sahilinin, astim ve nefes darligi problemi olanlara iyi gelen bir havasi var. Istanbul’a yakinligi nedeniyle yazlik gibi kullanilan köyde; ata binmeyi, kis aylarinda yaban domuzu ve bildircin avlamayi, yürüyüs, kros, bisiklet ve balik tutmayi seven Robensonlar’a ve dalgiçlara rastlayabilirsiniz. Ama Istanbul’lular Saros’u kesfetmisler ve burayi mesken tutmaya baslamislar bile. Özellikle Sazlidere çevresindeki arsalarin simdiden kapatildigini, villalarin boy attigini görüyorsunuz. Gökçetepe ise tam bir balikçi köyü. Köy girisinde eski Rum smimarisini andiran tas evler, Bizans kale kalintilari var. Sahile yönelince son yillarda "Kayip Cennet" olarak anilan Milli Parklar Genel Müdürlügü Kamp Alani önünüze çikiverir. Günübirlik piknikçiler için sabah saat 7.00’de açilan kapi 01.00’de kapaniyor. Kamp alaninda ahsap masalar, ocaklar ve bir de restoran bulunuyor.

  ÇAM KOKULU HAVA : Burada üç türlü hava var. Biri, iyot ve yosun kokulu deniz havasi; digeri, Kaz Dagi'ndan kopup gelen dag havasi. Çam ormanlari üzerinden dönerken kokusunu da beraber tasiyan orman havasi ise adeta burun deliklerinizi yakarken, bir nevi parfüm gibi adeta üzerinize siniyor. Rüzgar yönüne göre degisen hava (Lodos yada Poyraz) astim ve nefes darligi çekenler için dogal tedavi görevi üstleniyor.

  Sabah 5:30 civari dolasan avcilar önüne karaca da çikiyor. Avcilar, bu sirin güzel gözlü hayvanlar için - Avcinin da kalbi var, kimse vurmuyor - , "Onlar buralarin süsü" diyorlar. Nisan-Mayis aylarinda badem agaçlari bülbüllerin essiz konser verdigi yerler... Yerli bülbül bir yere gitmiyor da. Haziran ayinda, yani dut mevsiminde; "Dut yemis bülbül gibi susuyorsun" sözünü dogrularcasina susuyor, ötmüyorlar. Fakat kus çesisi çok. Camgöbegi, mavi, siyah tirtilli tüyleri olan "Kestane kargasi", kanat alti portakal ve fistik yesili, tüylü, papagan gibi rengarenk "arikuslari" ise, sik görünen kuslardan. Bölgeye Eylül ayinda bildircin akini basliyor. Çernobil'den gelen Karadeniz bildircinlari Kuzey Avrupa'dan gelen bildircinlarla birlesip buradan Afrika'ya göç ediyorlar.

  Saros Körfezi'nde; üveyik porsuk, tilki, yaban domuzu gibi hayvanlara da rastlaniyor. Bölgede Adilhan Köyü önünde bulunan Kocaçesme, birinci balikçi köyü. Ikinci balikçi köyü ise, Gökçetepe. Köy girisinde eski Rum mimarisini andiran tas evler ve Bizans döneminden kalma kale kalintilari var. Köy meydaninda eski gekenekleri sürdüren güleryüzlü köy sakinleri, dibekte bulgur dövmeye devam ediyorlar. Sahile yönelince son yillarda adi "Kayip Cennet" olarak anilan Orman Bakanligi Milli Park ve Yaban Hayati Genel Müdürlügü'nün kamp sahasini göreceksiniz. Gökçetepe dinlenme kampina sezon içinde kullanamak mümkün. Günübirlik piknilçiler için 07:00'de açilan kapi, 01:00'de kapaniyor. / Metin KAYNAK : sihirlitur.com
  SAROS’DA DALMAK : Körfez deniz turizmi yaninda özellikle balik avcilari ve dalma meraklilari için ideal yerlerdendir. Savastan kalma gemi batiklari baliklar için yuva görevi yaptigindan bölgenin en iyi balik çikan yeridir. Bu nedenle de dalma meraklilarinin yuvalari bozacagindan endise eden yöre balikçilari ve eski sünger avcilari dalmak için yöreye gelenlere yardimci olmaktan pek hoslanmazlar. Ibrice Limani’nda SDWC Dalis merkezi bulunuyor. (Istanbul Tel: 0.212.266 05 23. ) Meraklilarina egitim de veriliyor. / METIN KAYNAK : geziturkiye.com / SAROS'DA DALIS IÇIN : AMFIBYUM

  AKTIVITELER - Av ve Balik Festivali : ENEZ'de her yil Temmuz ayi içerisinde düzenlenen bir Av ve Balik Festivali var. Geçtigimiz yil 19-21 Temmuz tarihlerinde 3 gün süren ve 19.cusu gerçeklestirilen Festivale Komsu ülkelerden de bir çok konuk katiliyor. 3 gün süren FESTIVALIN ILK GÜNÜ Cumhuriyet Meydaninda yapilan açilis töreninde Kaymakam ve Belediye Baskaninin konusmalari, yerli ve yabanci folklor ekiplerinin gösterileriyle festival kortejinin geçisinin ardindan yine ayni meydanda vatandaslara ve konuklara Ekmek arasi balik izgara dagitilir. Ayni gün düzenlenen sergilerin açilisi yapilir. Daha sonra I.Ü. Kamp tesislerinde Prof. Dr. Sait BASARAN ENEZ Kültür Tarihi ve Arkeolojisine iliskin bir slayt gösterisi gerçeklestirilir. Ayni aksam, Cumhuriyet Meydaninda çesitli sanatçilarin katilimiyla eglence programi düzenleniyor. FESTIVALIN 2. GÜNÜ bilek güresi, halka atma oyunu, balik tutma yarisi ve Futbol karsilasmalari, trap atislari, yelken yarislari, plaj voleybolu karsilasmalari, yagli direk bayrak alama yarismasi, yüzme yarismasi düzenleniyor. Aksam yine çesitli sanatçilar ile birlikte havai fisek gösterisi düzenleniyor. FESTIVALIN 3. GÜNÜ Folklor gösterileri ve toplu sünnet söleni yapiliyor. Tekrar yapilan yelken yarislarinin ve çevre gezisinin ardindan Istanbul Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve TEMA ortaklasa organizasyonuyla I:Ü Kamp tesislerinde ÇEVRE PANELI düzenleniyor Aksami çesitli sanatçilarin katilimiyla düzenlenen eglence ve ödül töreninden sonra festival etkinlikleri son buluyor / METIN KAYNAK : ENEZ KAYMAKAMLIGI
  ULASIM

  ISTANBUL'A IKI BUÇUK SAAT UZAKLIKTAKI CENNET
  Erikli'ye Istanbul üzerinden ulasmak için; Silivri'den Tekirdag yönüne dogru devam ederek Malkara ve Kesan geçilir. Kesan'dan Çanakkale yoluna saparak Erikli'ye ulasabilirsiniz. Ayrica Bayrampasa Esenler Otogari Kesan-Gürel yazihanesinden her saat otobüs bulabilirsiniz.
  Çaglar Turizm : 0212 658 08 51 – 0284 225 29 24
  Kesan Gürel : 444 00 80 - 0212 658 34 32 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Saros Körfezi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balinalar Hakkında Bilgi ve Balina Resimleri
  By Di@ßLeSsE in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.12.13, 19:10
 2. Saroz Körfezi Adaları
  By lug in forum Çanakkale
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.05.12, 00:12
 3. Saroz Körfezi Nasıl Gidilir
  By lug in forum Ne Nerede ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.04.12, 18:09
 4. Edremit Körfezi
  By Sword_of_HeLL in forum Türkiyedeki Tatil Yöreleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.03.09, 12:46
 5. Saros Körfezi
  By Sword_of_HeLL in forum Türkiyedeki Tatil Yöreleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.03.09, 17:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.