Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Ege Bölgesi Fiziki Ekonomik ve Coğrafi Özellikleri

 1. #1
  Aşk Meleği
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Ege Bölgesi Fiziki Ekonomik ve Coğrafi Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Ege Bölgesi Fiziki Ekonomik ve Coğrafi Özellikleri

  Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir.

  İlkçağ'dan beri bölgede yerleşim bölgeleri mevcuttur. Günümüze kadar ayakta kalan Efes gibi antik kentler mevcuttur. Bölge, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli savaşlarına sahne olmuştur. Kütahya ve Afyon bu savaşların geçtiği illerden bazılarıdır.
  İlleri

  İl merkezleri baz alındığında Ege Bölgesi sınırları içinde yer alan iller şunlardır:

  * İzmir
  * Manisa
  * Aydın
  * Denizli
  * Kütahya
  * Afyonkarahisar
  * Uşak
  * Muğla

  Ege Denizi'nin yerinde eskiden Egeid karası bulunmaktaydı. Bu kara parçasının çökmesi sonucunda bugünkü adalar ve yarımadalar meydana geldi. Bölge dağları kıyıya dik uzandığı için kıyı girintili-çıkıntılı, Enine Kıyı Tipidir. Kıyıda birçok körfez, koy, yarımada ve buruna rastlanır. Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük, Gökova başlıca körfezleridir. Reşadiye, Bozburun, Dilek ve İzmir - Karaburun başlıca yarımadalarıdır. Ege kıyıları girintili-çıkıntılı olduğu için en uzun kıyımızdır. Muğla, 1.100 km. kıyı şeridi ile en uzun kıyıya sahip ildir.


  Dağları

  Asıl Ege Bölümü faylanma hareketlerine uğradığı için Kaz Dağı, Madra Dağı, Yunt Dağı,Onur Dağı hasar gördü.

  Ovaları

  İç Batı Anadolu Bölümünde yazilkova Platosu, Tavas- Çivril Banaz-Örencik ovaları vardır. Asıl Ege Bölümünde horstlar arasında kalan grabenler birer alüvyon ovasıdır. Bunlar Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ovalarıdır. Bunlar aynı adı taşıyan ve bol alüvyon taşıyan, akarsuları tarafından oluşturulmuştur. Akarsuların döküldükleri yerlerde de delta ovaları da oluşmuştur.

  Akarsuları

  Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes nehirleri başlıca akarsularıdır. İç kısımlarda Susurluk ve Sakarya nehirlerine ait kollar da bulunmaktadır.

  Göller
  Marmara, Bafa, Serçin ve Azap gölleri bulunmaktadır

  Sanayi

  Sanayi bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada gelir. Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından büyük farklılık vardır. Asıl Ege Bölümü sanayi bakımından daha gelişmiştir. Zaten bölgenin en büyük ve gelişmiş kenti İzmir de bu bölümde yer alır. İzmir sanayisi, fuarı, ve ihracat limanı ile önemli bir kentimizdir. İzmir’de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır.İzmir'de otomotiv,madeni eşya,kimya,seramik,dokuma,çimento,sigara ve zeytinyağı,Edremit ve Ayvalık'ta zeytinyağı,Aydın,Denizli ve Manisa'da dokuma,Uşak'ta şeker,dokuma ve deri,Afyonkarahisar'da şeker,çimento,kağıt ve mermer,Uşak,Gördes,Kula,Demirci ve Simav'da halıcılık sektörleri vardır.

  Bölge ekonomisine ayrıca hidroelektrik,termik santraller ve jeotermal enerji santralleri de katkı sağlar.

  Yatağan-Muğla, Tunçbilek-Kütahya, Soma-Manisa'da termik santraller vardır. Türkiye'nin tek jeotermal santrali Sarayköy, Denizli'de bulunmaktadır. Bölgedeki hidroelektrik santralleri arasında Demirköprü (Demirci, Körübaşı, Salihli-Manisa), Adıgüzel (Güney-Denizli) ve Kemer (Bozdoğan-Aydın) sayılabilir. İzmir, Türkiye'nin en büyük ihracat limanıdır.

  Nüfus ve yerleşme

  2008 sayımına göre bölgenin nüfusu 9,299,322 milyondur. Nüfus yoğunluğu km²’ye 96 kişidir. Bu Türkiye ortalamasına biraz üstündedir. En yoğun nüfuslu ikinci bölgedir. Kentsel nüfus daha fazladır (% 61). %65 olan Türkiye ortalamasına yakındır. Nüfus kıyılarda, alüvyal ovalarda yoğunlaşmıştır. İç kesimlere gidildikçe yükseltinin artması ve iklimin setleşmesi nedeniyle nüfus yoğunluğu azalır. Buralarda da nüfus maden işletmelerinin çevresine ve ovalara toplanmıştır. Kıyıda Menteşe Yöresi de dağlık alan olması nedeniyle az nüfuslanmıştır. Nüfus artış hızı binde 16’dır. (Türkiye binde 18,3).

  Ekonomi

  Tarım

  Bölgenin batısında bulunan verimli tarım alanlarında iklim şartları da elverişli olduğu için ticari tarım ürün çeşitliliği fazladir. Yetistirilen ürünler;

  * Tütün: Kıyı ovalarında yetiştirilir. Ülke üretiminin %65’ini yetiştirir. Birinci sıradadır.
  * Pamuk: Asıl Ege Bölümündeki alüvyal ovalarda ve özellikle güneye yakın bölgelerde yetiştirilir. Ülke üretiminin %40'ını sağlar. ikinci sıradadır.
  * Zeyitin: Kıyı kesiminde, özellikle Edremit Körfezi çevresinde yetiştirilir. Birinci sıradadır.
  * İncir: En çok Büyük Menderes vadisinde yetiştirilir. Birinci sıradadır.
  * Turunçgiller: En çok Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyı bölümünde yetiştirilir.
  * Üzüm: En çok Gediz Vadisi'nde yetiştirilir. Ülke üretiminin %35’ini sağlarken birinci sırada yer alır. Alaşehir, Sarıgöl ve Turgutlu üzümü meşhurudur.
  * Haşhaş: İç Batı Anadolu'da Afyon, Uşak ve Kütahya çevresinde kontrollü olarak yetiştirilir.
  * Şekerpancarı: İç Batı Anadolu Bölümü'nde
  * Tahıllar: Ege kıyılarında

  Hayvancılık

  Büyük kentler çevresinde (Izmir-Manisa-Denizli) kümes hayvanciligi, Mugla, Aydin, İzmir, Manisa çevresinde arıcılık, kiyilarda balikçilik(Bodrum-Marmaris kiyilarinda sünger avciligi da yapilir), Mentese yöresinde kil keçisi yetistiriciligi gelismistir. Ayrica seker fabrikalari ile büyük kentler çevresinde büyük bas hayvancilik, iç kesimlerde de koyun yetistiriciligi gelismistir.

  Madencilik

  * Linyit: Türkiye’de en fazla linyitin çikarildigi ve en kaliteli linyitlerin bulundugu bölgemizdir. Linyit yataklari fazla oldugu için termik santraller de fazladir. Bölgede Linyit; Manisa(Soma), Aydin, Mugla (Yatagan ), Kütahya (Tavsanli,Tunçbilek, Seyit Ömer, Degirmisaz) ve Denizli çevresinde çıkarılmaktadır.
  * Demir: Edremit (Kaz dagi) çevresinde çikarilir.
  * Bor Mineralleri: Kütahya-Emet
  * Civa: Izmir, Uşak (Eşme)
  * Tuz: Izmir-Çamalti Tuzlasi
  * Mermer: Afyon, Kütahya, Manisa çevresi
  * Krom: Kütahya, Mugla çevresi.
  * Zımpara taşı: İzmir-Aydin-Mugla çevresi
  * Altın: Bergama-İzmir, Eşme-Uşak
  * Dokuma: Denizli, Aydin (Nazilli) Izmir, Manisa .
  * Petro-kimya: Izmir-Aliaga.
  * Deri-Kösele: Izmir, Manisa, Uşak
  * Şeker: Afyon, Uşak, Kütahya
  * Çini-porselen: Kütahya
  * Çimento: Izmir, Denizli, Afyon
  * Gübre: Kütahya ,Izmir
  * Termik santral: Mugla (Yatagan-Gökova), Manisa-Soma, Kütahya
  * Jeotermal enerji santrali: Denizli-Sarayköy
  * Halı-Kilim: Uşak, Manisa, Kütahya, Mugla-Milas, Denizli-Tavas.
  * Kağıt: Afyon-Çay, Izmir
  * Otomotiv: Izmir
  * Elektronik eşya: Izmir, Manisa, Aydin-Nazilli, Denizli,
  * Mobilya: Izmir-Karabaglar
  * Deterjan: Izmir, Manisa
  * İlaç: Izmir
  * Sigara: Izmir, Manisa-Akhisar
  * Seramik: Kütahya, Manisa
  * Tuğla-Kiremit: Manisa, Aydin
  * Kestane: Aydın

  Nüfus

  Nüfus bakımından illerin sırası şöyledir *:

  1. İzmir = 3,739,353
  2. Manisa = 1,319,920
  3. Aydın = 1,102,919
  4. Denizli = 907,325
  5. Afyonkarahisar = 701,572
  6. Muğla = 760,156
  7. Kütahya = 583,910
  8. Uşak = 334,115

  * Veriler 2008 yılı nüfus sayımı sonuçlarıdır.

  Turizm

  Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi'nden sonra turizm geliri en fazla ikinci bölgedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyılar deniz turizmi açısından zengindir. Bunlardan Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum en ünlüleridir. Bölgede İlkçağ uygarlıklarından ve Türk Devletleri'nden kalan tarihi eserlerde turistlerin ilgisini çeken yerlerdir. Bu tarihi yerler İzmir'deki Efes ve Bergama, Milet, Muğla'da Bodrum Kalesi ve Halikarnas Müzesi, Kütahya'da ki Frig Vadisidir.Seferihisar’daki Teos Antik Kenti, Karagöl ve Sığacık Kalesi'dir. Ulubey-Eşme (Uşak) civarlarında derin vadilerle çevrili dünyanın 2. büyük kanyonları bulunmaktadır.

  Bölge turizminde Denizli'deki dünyaca ünlü Pamukkale' de önemli yer tutar.
  Türkiye'nin Bölgeleri 2. #2
  Özel Üye

  Standart Ege Bölgesi Tanıtımı

  Ege Bölgesi Tanıtımı

  Diğer kıyı bölgelerimizde olduğu gibi Ege Bölgesi de adını komşu olduğu denizden almıştır.
  DAĞLARI: Bölgenin kıyı kesiminde kırıklı dağlar vardır. Dağlar kıyıya dik olarak uzanır. Bunlar kaz, Yunt, Boz, Aydın ve Menteşe Dağlarıdır. Batı Anadolu’da ise Emir, Murat ve Sandıklı dağları bulunur.

  OVALARI: Ülkemizde çöküntü (Graben) ovalarının en fazla görüldüğü bölgemizdir. Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz ve Bakırçay ovaları bu ovalardandır.
  Ayrıca kıyıda Menemen ve Balat delta ovaları vardır.

  AKARSULARI: Doğu-Batı yönünde akışa sahip olan akımları yazları düşen akarsular; Bakırçay, Gediz, Büyükmenderes ve Küçükmenderes’dir. Çöküntü ovaları içinde akan akarsuların yatak eğimleri azdır dolayısıyle akarsular yataklarında Menderes (Büklüm) çizerek akar.

  GÖLLERİ: Ege Bölgesi doğal göl bakımından zengin değildir. Bölgenin başlıca gölleri alüvyal set oluşumlu Bafa ve Marmara Gölleridir.

  İKLİMİ: Kıyı kesiminde Akdeniz İklimi görülür. Bu iklim Dağların denize dik uzanmasından dolayı iç kesimlerede kadar sokulur. İç Batı Anadolu Bölümünde ise karasal iklim görülür.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ: Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde maki, iç kesimlerde ise bozkırdır.
  NÜFUS VE YERLEŞME: Ege Bölgesinde çöküntü ovalarının olduğu yerlerde nüfus sıktır. Menteşe yöresinde ise engebeli bir arazi olduğu için nüfus seyrektir.

  TARIM VE HAYVANCILIK: Bölgede zeytin, üzüm, pamuk,tütün, incir (kıyı kesiminde), haşhaş, şeker pancarı, tahıllar (iç kesimlerde) yetiştirilir.
  Menteşe Yöresinde arıcılık, iç kesimlerde küçükbaş hayvancılık faaliyeti önemlidir.

  YER ALTI KAYNAKLARI: Linyit, krom, zımpara taşı, mermer, demir, uranyum, cıva ve bor çıkarılır.

  SANAYİ: Ege Bölgesinin başlıca sanayi kolları: İplik, dokuma, zeytinyağı, alkoloid, şeker fabrikaları, petro-kimya, makine, otomotiv ve çimentodur.

  TURİSTİK YERLER: Efes, Milet, Bergama, Sard, Pamukkale

  Pamukkale

  Milet

  Efes

  Bergama

  Sard

  Ege Bölgesi'nin Genel Özellikleri:

  1. Dağlar denize dik uzanır ve yükselti batıdan do¬ğuya doğru artar.
  2. Ege kıyıları kuş uçuşu olarak en kısa fakat kıyının girintili ve çıkıntılı olmasından dolayı en uzun kıyımızdır (2805 km).
  3. Ege kıyıları girintili çıkıntılı olduğu için enine kıyı tipi görülür. Kıta sahanlığı geniştir.
  4. Ege Bölgesi kıyılarında Akdeniz iklimi, iç kesim¬Ierde ise karasal iklim görülür.
  5. Zeytin, üzüm, haşhaş, tütün ve incir üretiminde 1. sıradadır.
  6. Ege bölgesi krom ve linyit üretiminde 1. sıradadır.
  7. Linyit üretimine bağlı olarak termik enerji üreti¬minde 1. sıradadır.
  8. Türkiye'nin en önemli ihraç limanı olan İzmir bu bölgemizdedir.
  9. Marmara Bölgesi'nden sonra yurdumuzun ekono¬mik bakımdan en gelişmiş 2. bölgesidir.
  10. Yıllık ortalama yağış miktarı 600 - 700 mm ara¬sındadır. Yağışlar en fazla kışın, en az yaz mevsiminde görülür.
  11. Yıllık sıcaklık ortalaması: 16 -17 °C
  En sıcak ay ortalaması : 25 - 27 °C
  En soğuk ay ortalaması: 7 - 8 °C

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ege Bölgesi Fiziki Ekonomik ve Coğrafi Özellikleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Denizli Ege Bölgesi Haritalı Anlatımı Ve Özellikleri
  By angelsss_aylisss in forum Denizli
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 19.12.08, 15:55
 2. Manisa Ege Bölgesi Haritalı Anlatımı Ve Özellikleri
  By angelsss_aylisss in forum Manisa
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19.12.08, 15:49
 3. Aydın Ege Bölgesi Haritalı Anlatımı Ve Özellikleri
  By angelsss_aylisss in forum Aydın
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19.12.08, 15:46
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15.05.08, 13:40
 5. Afyonkarahisar Ege Bölgesi Anlatımı Ve Özellikleri
  By angelsss_aylisss in forum Afyon
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.05.08, 13:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.