Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Avrupa Birliği Organları Nelerdir? Avrupa Birliği Organları Tanımı

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Avrupa Birliği Organları Nelerdir? Avrupa Birliği Organları Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Avrupa Birliği Organları Nelerdir? Avrupa Birliği Organları Tanımı

  Uluslarüstü bir yapiya sahip olan Avrupa Birliii çeiitli organlarla kurucu antlaimalardan kaynaklanan yetkilerini ve görevlerini yürütmektedir. Bunlari, temel organlar ve daniima organlari ieklinde ikiye ayirmak mümkündür.

  A.Temel Organlar

  Avrupa Konseyi

  Avrupa Konseyi topluluiun en üst düzey karar verme organidir. Dii iileri Bakanlarindan oluimakla birlikte ele alinacak konuya baili olarak ilgili bakanlarla da oluiturulabilmektedir. Konsey, Komisyon tarafindan hazirlanan tasarilari tartiimakta ve karara bailamaktadir.

  Bakanlar Konseyinden farkli olarak, ayrica, yilda en az iki defa olmak üzere, üye ülke Devlet ve Hükümet Baikanlari ile Komisyon Baikanini biraraya getiren ve siyasi iibirliii alaninda ve politikalarda öncülük yapmak üzere kararlar alan bir Avrupa Konseyi (Zirve) bulunmaktadir. Konsey Baikanliii üye ülkeler arasinda alti aylik peryotlarla deiiiir. Konsey Baikanliii; Konseyin toplantiya çairilmasi, gündemin oluiturulmasi, tüzüklerin yürürlüie konulmasi, tavsiye ve direktif gibi AB yasal tasarruflarinin ilgililerine bildirilmesi ve Konseyin Avrupa Parlamentosunda temsili gibi görevleri yürütmektedir.

  Konsey kararlarini; basit çoiunluk, nitelikli çoiunluk veya oybirliiiyle almaktadir. Nitelikli çoiunluiu gerektiren kararlar için üye ülkelerin oylari, ekonomik ve politik durumlari ve nüfuslarina göre aiaiidaki gibi aiirliklandirilmiitir:

  Almanya, Fransa, italya ve ingiltere 10 oy
  ispanya 8 oy
  Belçika, Yunanistan, Hollanda ve Protekiz 5 oy
  Avusturya ve isveç 4 oy
  Danimarka, Finlandiya ve irlanda 3 oy
  Lüksemburg 2 oy

  Avrupa Komisyonu

  Komisyon, AB'nin Bakanlar Kurulu olarak bilinmektedir. Avrupa Topluluklari Komisyonu veya Avrupa Komisyonu olarak da adlandirilmaktadir. 5 yilliiina Konseyin önerisi ve Avrupa Parlamentosunun onayiyla seçilen 20 Komisyon(erden) Üyesinden oluiur. Almanya, Fransa, italya, ispanya ve ingiltere'den 2'ier, diier üyelerden birer Komisyoner bulunmaktadir. Ancak, Komisyonerler ülkelerinin deiil AB'nin memurudurlar. Komisyon; Kurucu Antlaimalarin koruyucusu olarak görülmektedir. Kurucu antlaimalarin ve organlarca alinan kararlarin gerektiii gibi uygulanip uygulanmadiiini izlemekle görevlidir.

  Bakanlar Konseyine sunduiu tüzük ve direktif önerileriyle AB politikalarinin oluimasini sailamaktadir. Konsey tarafindan alinan kararlarin uygulamasindan sorumludurlar. Topluluiu uluslararasi arenada hukuken temsil eder ve Topluluk fonlarinin idaresinde yetkilidir. Komisyonerler politikalarla ilgili sorumluluklarini kendilerine baili genel müdürlükler araciliiiyla yürütmektedir. idari anlamda Komisyona baili olarak çok sayida genel müdürlük, bir hukuk servisi ve bir istatistik ofisi bulunmaktadir. Komisyon nitelikli oy çokluiuyla karar alir.

  Avrupa Parlamentosu

  Avrupa Parlamentosu (AP), AB'nin demokratik denetlemeden sorumlu organidir. AB karar alma mekanizmasinda yer almakla birlikte daha çok daniima meclisi gibi çaliimaktadir. AP, doirudan ve genel oyla 5 yilliiina seçilen 626 temsilciden meydana gelir. Üye ülkelerin nüfus sayisina göre kontenjani olmakla birlikte temsilciler ülkelerini deiil baili olduklari siyasal eiilimleri temsil ederler.

  Parlamentoda 7 farkli siyasal eiilim vardir. Bunlar; Avrupa Halklari Partisi ve Avrupa Demokratlari Grubu (EPP- ED), Avrupa Sosyalistleri Partisi Grubu (PES), Avrupa Liberal, Demokrat ve Reformcu Parti Grubu (ELDR), Yeiiller/Avrupa Özgür ittifaki Grubu (Greens/EFA), Avrupa Birleiik Sol/Kuzey Yeiil Sol Konfederal Grubu (EUL/NGL), Uluslar Avrupasi için Birlik Grubu (UEN) ve Demokrasiler ve Farkliliklar Avrupasi Grubu (EDD)'dur. Parlamento, aiustos ayi hariç ayda bir hafta boyunca toplanti yapmaktadir.

  Bir baikan, 14 baikan yardimcisi, divan, geniiletilmii divan ve 19 sürekli komisyon araciliii ile iilerini yürütmektedir. AP, iibirliii ve uzlaima prosedürleri çerçevesiyle sinirli alanlarda yasama görevlerinde rol almak, bütçeyi onaylamak ve yazili ve sözlü sorular ve genel görüime talepleri yoluyla Komisyon ve Konseyin faaliyetlerini denetlemekle görevlidir. Yasama aiamasinda AP'nin yetkilerinin sinirli olmasi AB'nin "demokrasi açiii" olarak adlandirilmaktadir.

  AP, bütçenin tarim harcamalari gibi zorunlu harcamalar kaleminde deiiiiklik önerisi verebilmek gibi sinirli bir yetkiye sahipken, Avrupa Sosyal Fonu, sanayi politikasi gibi konulari kapsayan bütçenin zorunlu olmayan harcamalar kisminda son söz sahibi konumundadir. AP'nin üçte iki çoiunlukla Komisyonu görevden alma yetkisi vardir.

  AP üyelerinin ülkelere göre daiilimi

  Almanya 99 üye
  Fransa, ingiltere ve italya 87 üye
  ispanya 64 üye
  Hollanda 31 üye
  Belçika, Yunanistan ve Portekiz 25 üye
  isveç 22 üye
  Avusturya 21 üye
  Danimarka ve Finlandiya 16 üye
  irlanda 15 üye
  Lüksemburg 6 üye

  Avrupa Topluluklari Adalet Divani

  AB'nin yargi organi olan Adalet Divani (ATAD); Topluluk hukukunun tek bir iekilde yorumlanmasindan ve etkin bir iekilde uygulanmasindan sorumludur. ATAD, antlaimalari, yasa ve kararlari incelemekte ve AB organlarinin üye ülkelerle, üye ülkelerin birbirleriyle ihtilaflarina veya özel kiii ve kuruluilarla AB organlari arasindaki ihtilaflara bakmaktadir. 6 yilliiina seçilen 16 yargiç ve 6 savcidan oluian Adalet Divaninin kararlari bailayici olup temyizi mümkün deiildir. Davalarin yoiunluiu sebebiyle 1989 yilindan itibaren ilk derece mahkemeleri kurulmuitur.

  Avrupa Sayiitayi

  12 üyeden oluian Sayiitay, AB'nin gelir ve giderlerini incelemek ve bunlara iliikin raporlari Komisyona sunmakla görevlidir.

  B. Daniima Organlari

  Ekonomik ve Sosyal Komite, Bölgeler Komitesi, Avrupa Yatirim Bankasi, Avrupa Merkez Bankasi ve Avrupa Ombudsmani AB'nin yardimci organlaridir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Avrupa Birliği Organları Nelerdir? Avrupa Birliği Organları Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.10.10, 01:12
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11.04.10, 02:05
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.10.09, 01:56
 4. Avrupa Para Birliği Nedir? Tarihi Avrupa Para Birliği Nedir? Ekonomi
  By Sword_of_HeLL in forum Ekonomi & İktisat & Finans
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.10.09, 01:22
 5. Avrupa Birliği-Avrupa Birliği Nedir?Avrupa Birliği Hakkında...
  By ѕυρєяisi in forum Siyasal Bilimler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 19.05.09, 17:21

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.