Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Temerrüt Temerrüt Nedir? Temerrüt Tanımı Temerrüt Hakkında Temerrüt Genel

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Temerrüt Temerrüt Nedir? Temerrüt Tanımı Temerrüt Hakkında Temerrüt Genel

  Sponsorlu Bağlantı

  Temerrüt Temerrüt Nedir? Temerrüt Tanımı Temerrüt Hakkında Temerrüt Genel
  Temerrüt, hukuk dilinde "gecikme","direnme" gibi sözcüklerle de ifade edilmektedir. Temerrütte borcun zamaninda ifa edilmemesi, ifada gecikilmesi söz konusudur. Borcun zamaninda ifa edilmemesine neden olan kiii alacakli ise alacaklinin temerrüdü; ifanin borçlu tarafindan ödenmesi, zamaninda yerine getirilmeyip böylece borcun ihlaline yol açilmasi halinde borçlunun temerrüdü oluiur.

  Alacaklinin Temerrüdü

  Bununla ilgili koiullar Borçlar Kanunu'nun (BK) 90. maddesinde düzenlenmiitir. Bu konuda aranan koiullar iunlardir: Her ieyden önce borçlu tarafindan borcun ifasi, borç iliikisinde öngörülen zamanda ve yerde gerçek ve eylemli (fiili) olarak, yani usulü dairesinde alacakliya önerilmii olmalidir.

  ifanin gerçekleimesi için alacaklinin yapmasi gereken iiler varsa ve alacaklinin bu iileri savsaklamasi nedeniyle borçlu edimini yerine getiremiyorsa, yine alacaklinin temerrüdü söz konusu olur. Örneiin, edime iliikin bazi özelliklerin alici tarafinda belirlenmesi gerekiyorsa ya da bir yapi yapilmasina iliikin istisna sözleimesinde iniaat ruhsati alma yükümü alacakliya aitse ve alacakli bu iileri yerine getirmezse, yine sonuç olarak alacakli temerrüde düimüi olur.

  Bu koiullarin diiinda borcun ifasinin "imkân dahilinde" bulunmasi da zorunludur. Baika bir deyiile, ifanin imkânsizliii alacaklinin temerrüdünü engeller. Ayrica alacakli kendisine sunulan edimi hakli bir neden olmaksizin reddetmii bulunmalidir. Alacaklinin temerrüdünün doiurduiu sonuçlar iöylebelirlenebilir:

  Tevdi: Borçlu, alacaklinin temerrüdü halinde, alacakliya vereceii ieyi uygun bir yere tevdi ederek, sorumluluktan kurtulabilir. (BK m. 91) Alacaklinin borçlanilan ieyi nereye tevdi edeceiini ifa yerindeki yargiç tayin eder. Yani borçlu, yargica baivurarak tevdi yerinin tayinini ister. Eier verilecek iey ticari eiya niteliiindeyse, yargiç karari olmaksizin da bunu bir ardiyeye tevdi edebilir. Tevdi gerçekleitiiinde borçlu, ieyin hasara uiramasindan ve tevdi giderlerinden sorumlu olmaz. Borçlu tevdi ettiii ieyi geri alacak olursa, o zaman alacak bütün baiimli haklarla birlikte, kesintiye uiramaksizin varolmaya devam eder.

  Satmak hakki: Borcun konusunu oluituran mal, özellikleri, niteliii gereii çok masrafli ise, borçlu önce alacakliyi bu konuda uyararak ve uyaridan (ihtardan) sonra satii için yargiçtan izin alarak söz konusu mali alenen sattirabilir. Malin deieri belirliyse ve satii giderini kaldirmayacak ölçüde azsa, o takdirde açik artirma, hatta ihtar bile yapilmaksizin satii mümkündür. Borçlu satim bedelini tevdi ederek borcundan kurtulabilir.

  Sözleimeden dönme: Edimin konusu bir yapma borcu ise, bu takdirde tevdi olanaii bulunmadiiindan, borçlu sözleimeden dönebilir (akdi feshedebilir). (BK m. 94) Sözleimeden dönme halinde, BK'nin 106-108. maddeleri arasinda düzenlenen borçlunun temerrüdü ile ilgili hükümler burada da örnekseme yoluyla uygulanir.

  Bu temel sonuçlarin diiinda, alacaklinin temerrüdü halinde aiaiidaki hükümler de meydana gelir: Alacakli temerrüde düitüiü andan itibaren, mal borçlunun kusuru olmadan hasara uirar ya da telef olursa, bundan doian zarara alacakli katlanir. Temerrüt tarihinden itibaren, edim için borçlunun yapacaii giderler, özellikle ieyin korunma giderleri alacakliya ait olur. Eier alacakliya ifa öneren borçlu, daha önce borçlu temerrüdüne düimüi bulunmaktaysa, bu öneriyle birlikte temerrütten kurtulur ve temerrüt tarihinden itibaren temerrüt faizi iilemez.

  ifa, alacaklinin reddi gerçekleimeden de imkânsiz hale gelebilir. (BK m. 95) Buna göre:

  ifa alacaklinin iahsina baili bir sebeble ona önerilmezse,

  Borçlu, alacaklinin iahsini bilemiyorsa, borçlu alacaklinin temerrüdünde taninan tevdi ve sözleimeden dönme olanaklarindan yararlanabilir.

  Bu hallere örnek olarak, alacaklinin gaip olmasi, temyiz kudretini yitirmii bulunmasi ve kendisine bir kanuni temsilci atanmamii bulunmasi, alacaklinin ölmesi üzerine gerçek mirasçinin çekiimelere meydan vermesi, birden fazla kiiinin gerçek alacakli olduklarini iddia etmeleri gibi olaylar verilebilir.

  Borçlunun Temerrüdü

  Borçlu, borcun konusunu oluituran edimi borç iliikisinde öngörülen zamanda yerine getirmediii takdirde temerrüde (gecikmeye) düier. Bu duruma borçlunun temerrüdü (gecikmesi, direnmesi) denir; geciken borçluya da "mütemerrit borçlu" adi verilir.

  Temerrüt faizinin ödenmesinin kusura baili olmadiiini yinelemekle yetinelim. Temerrüdün alacakli yönünden doiurduiu hükümleri, daha doirusu alacakliya sailadiii yetkileri de açiklamak gerekir.

  Borçlar Kanunu, tam iki tarafli sözleimelerde alacakliya daha genii haklar vermii ve borçlunun durumunu daha da aiirlaitirmiitir. Genel olarak alacakli aynen ifa ve gecikmeden doian zararin tazmini ve para borçlarinda ayrica temerrüt faizi isteyebilirken, tam iki tarafli sözleimelerde ek bazi haklara sahip kilinmaktadir. (BK m. 106-108)

  Alim, satim, hizmet, kira, istisna gibi tam iki tarafli bir sözleimede, temerrüt olayinin gerçekleimesinden sonra, alacaklinin, ek olanaklardan yararlanabilmesi için borçluya borcunu ifa için bir süre (mehil) vermesi gerekir. Mehil uygun olmalidir. Uygunluk her somut olayin özelliklerine göre ayri ayri deierlendirilmelidir.

  Mehil, temerrüt için aranan ihtarla birlikte yapilabilir. BK'nin 107. maddesi hükmüne göre, borcun kesin olarak belirli bir zamanda ödeneceii kararlaitirildiii takdirde ya da ifanin artik anlam ve faydasini yitirdiii durumlarda mehil tayinine gerek kalmaz. Mehile kariin ifanin borçlu tarafindan yerine getirilmediii durumlarda alacaklinin sahip bulunduiu yetkiler iunlardir:

  Alacakli, aynen ifa ve gecikme tazminatini, tüm temerrüt hallerinde olduiu gibi isteyebilir.

  Alacakli, ifadan vazgeçtiiini mehil bittiiinde derhal borçluya bildirerek, ifa etmemeden doian zararin giderilmesini isteyebilir. Buna alacaklinin "ifa çikari (menfaati)" denir ve bu olasilikta borç iliikisi varliiini sürdürür. Bu bildirim, mehil tayini ile ilgili ihbar ile birlikte de yapilabilir.

  Alacakli, mehil sonunda sözleimeden dönebilir ve sözleimeye duyduiu güven nedeniyle uiradiii zarari (menfi zarari) talep edebilir. (BK m. 108/II) Dönme yerine yasa ve uygulama "fesih" terimine aiirlik vermektedir. Dönme (fesih) beyani ile birlikte borç ilikisi ortadan kalktiiindan, taraflar verdiklerini sebepsiz zenginleime kurallarina göre iade ile yükümlüdür. (BK m.108/I)

  BK'nin 106-108. maddelerinde yer alan hükümler, bu konuda özel hükümler öngörülmemiise uygulama alani bulacaktir. Örneiin satim sözleimesinde, mali teslim etmii olan saticinin, semeni (satii bedelini) tediyede temerrüde düien aliciya karii bu hakkini ayrica sakli tutmamiisa, sözleimeden dönemeyeceii örgörülmüitür. (BK mü 211/III)

  Kismi temerrüt durumunda ise, BK'nin 106-108, maddeleri hükümleri sadece gecikmeli bölüm için uygulama alani bulabilecekir. Bu husus, Türk Ticaret Kanunu'nun 25/I. maddesinden anlaiilmaktadir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Temerrüt Temerrüt Nedir? Temerrüt Tanımı Temerrüt Hakkında Temerrüt Genel

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.06.11, 07:22
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.05.11, 13:36
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.02.11, 21:57
 4. Anı Anı Nedir Anı Tanımı Anı Hakkında Anı Bilgi Anı Genel
  By Sword_of_HeLL in forum Edebiyat & Türkçe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.09.09, 21:10
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.07.09, 11:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.