Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Telepinu Efsanesinin Hikayesi, Telepinu Efsanesi Nedir, Telepinu Efsanesi Hakkında

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Telepinu Efsanesinin Hikayesi, Telepinu Efsanesi Nedir, Telepinu Efsanesi Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Telepinu Efsanesinin Hikayesi,
  Telepinu Efsanesi Nedir,
  Telepinu Efsanesi Hakkında


  Telepinu Efsanesi

  Telepinu, büyük Fırtına Tanrısı'nın oğludur. Bolluk ve bitki tanrısıdır. Telepinu kaybolduğu zaman ocakta ateşler sondu. Tapınaklarda tanrılar bunaldı. Ağıllarda koyunlar boğuldu. Ahırlarda sığırlar oldu. Koyun, kuzusunu; inek, danasını bıraktı.

  Telepinu, kaybolduğu zaman; tarladan ekinleri beraber götürdü. Artık arpa, buğday bitmez oldu. Koyunlar, sığırlar ve insanlar çiftleşmez; gebeler doğurmaz oldular. Ağaçlar kurudu, filizler çürüdü, kaynaklar kesildi.

  Ülkeyi kıtlık burudu. İnsanlar, tanrılar, açlıktan kıvrandılar. Büyük Güneş Tanrısı, bir ziyafet hazırladı. Bin tanrıyı çağırdı. Yedilerse de doymadılar, içtilerse de kanmadılar.

  Bunun üzerine fırtına tanrısı oğlu Telepinu'yu araştırdı. Telepinu ise kızarak kaçmış, bütün iyi şeyleri beraberinde götürmüştü.

  Büyük tanrılar, küçük tanrılar Telepinu'yu aramaya çıktılar. Güneş Tanrısı, kartalı öncü gönderdi ve "Git yüksek dağları, dereleri, yamaçları araştır." dedi. Kartal gitti. Telepinu'yu bulamadı. Geri döndü. Güneş Tanrısı'na: "Kudretli tanrı! Telepinu'yu bulamadım." dedi.

  Fırtına Tanrısı, Baştanrıça'ya: "Ne yapalım? Açlıktan öleceğiz." dedi. Güneş Tanrıçası, Fırtına Tanrısı'na: "Ne istersen yap, Telepinu'yu aramaya kendin git." dedi.

  Fırtına Tanrısı, Telepinu'yu aramaya gitti. Onun şehrindeki evinin kapısını çaldı. Fakat o, evde değildi. Kapı, açılmadı. Kendi evine dönerek tahtına oturdu.

  Tanrıça, kartalı bir daha gönderdi. Ona: "Git Telepinu'yu ara!" dedi. Fırtına tanrısı, tanrıçaya: "Büyük tanrılar, küçük tanrılar onu aradılar; fakat bulamadılar. Bu kartal mi onu bulacak? Bunun gözü keskinse onların gözleri de keskindir." dedi.

  Tanrıça, yine kartalı gönderdi: "Git, yüce dağları ara, tara!" dedi. Kartal, uçtu, yüce dağları araştırdı, bulamadı. Şu haberi getirdi: "Ben, onu bulamıyorum.".

  Tanrıça, bu defa Arı'yı gönderdi: "Git Telepinu'yu sen ara! Bulursan onun ellerini, ayaklarını sok! Onu al getir. Mum al, onu yıka, temizle ve bana getir." dedi.

  Fırtına Tanrısı, Tanrıça'ya dedi ki: "Büyük tanrılar, küçük tanrılar onu aradılar; fakat bulamadılar. Bu Arı mı onu bulacak?"

  Tanrıça, Fırtına Tanrısı'na dedi ki: "Sen Arı'yı bırak. O, gidip onu bulacak."

  Arı, oradan uçtu. Aramaya başladı. Her tarafı dolaştı. Irmakları, kaynakları araştırdı. Sonunda Telepinu'yu uyurken buldu. Telepinu, acele evine geldi. O zaman ocaklara ateş geldi, ağıllara koyun, ahırlara sığır doldu. Ana, çocuğunu; koyun, kuzusunu ve inek, danasını doğurdu.

  Kaynak: "Türk Mitolojisi", Murat Uraz. Düşünen Adam Yayınları • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Telepinu Efsanesinin Hikayesi, Telepinu Efsanesi Nedir, Telepinu Efsanesi Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.04.11, 23:17
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.04.11, 23:13
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.05.09, 17:43
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.05.09, 17:32
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.09, 18:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.