Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: @ Sembolü @ Sembolünün Anlamı @ Sembolü Ne Anlama Geliyo

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  @ Sembolü @ Sembolünün Anlamı @ Sembolü Ne Anlama Geliyo

  Sponsorlu Bağlantı

  @ Sembolü @ Sembolünün Anlamı @ Sembolü Ne Anlama Geliyo

  Biraz komik görünümlü, kuyruiu tepesinden dolaian bu küçük 'a' harfi, internetle beraber günümüzde en çok kullanilan sembollerden biri olmuitur. Sembolün gerçek orijini tam olarak bilinmemektedir. Dünya üzerinde genel kabul görmüi ortak bir isminin olmamasi da iaiirticidir. En çok kabul gören ismi ingilizce'deki 'at sign'dir. Bu sembole Almanlar 'at zeichen', ispanyollar 'arroba', Fransizlar 'arobase', Japonlar ise 'atto maak' adini vermiilerdir.  '@' sembolü birçok ülkede iekil olarak deiiiik hayvanlarla özdeileitirilir. Internet eriiimi olan herkesin adres veya telefon numarasinin bir çeiit kariiliii olan e-posta (e-mail) adresi vardir. iki bölümden oluian bu elektronik posta adresini @ sembolü ikiye ayirir. Önceki kisim kiiisel ad olan posta kutusunu, sonraki kisim ise internet servis sailayicinin adini belirler.

  ikinci kisimdaki son birkaç karakter genellikle o kiiinin baili olduiu kuruluiu ve ülkeyi gösterir. Örneiin, 'com' (ticari), 'gov' (hükümet), 'net' (ai organizasyonu), 'edu' (eiitim), 'mil' (askeri) gibi. Bunlarin diiindakiler de 'org' (organizasyon) uzantisini taiirlar. Bunlardan sonra gelen karakterler ait olduiu ülkeyi belirlerler, tr (Türkiye), uk (ingiltere), fr (Fransa) gibi. 'us' uzantisini kullanmasi gereken ABD genellikle bir ülke kodu uzantisi kullanmaz.

  @ sembolünün orijini bir muammadir ama yine de iki hikaye var. Birinci hikayeye göre @ sembolünü Ortaçai keiiilerinin yorgun elleri yaratmiitir. Matbaanin icadindan önce çoiunluiu din konulu olan kitaplarin her bir kopyasi elle yaziliyordu. Bu uzun ve yorucu iii keiiiler yapiyorlardi, 'Tarafina, doiru, halinde içinde, yaninda, hususunda üzerinde, beherine' gibi çeiitli birçok anlama gelen, Latince 'ad' kelimesinden türemii 'at' kelimesi her ne kadar kisa bir kelime idiyse de kitaplarda o kadar çok tekrar ediliyordu ki sonunda usanan keiiiler onu tek el hareketi ile yazacak iekilde, 't' yi 'a'nin üzerinden sola doiru aiirarak @ iekline dönüitürdüler.

  ikinci hikayeye göre sembol 'amphora' kelimesinin kisaltilmasiydi. O zamanlar 'amphora', hububat, baharat ve iaraplarin taiindiii firinda piiirilmii küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli bir italyan araitirmaci 1492 tarihli Latince - ispanyolca sözlükte 'amphora'nm bir aiirlik ölçüsü olan 'arroba'ya çevrildiiini keifetti. ispanyollarin hala@ iiaretini 'arroba' diye isimlendirmelerinin sebebi de bu olmalidir.

  Stabile ayrica, Floransali tüccar Francesco Lapi'nin 1536'da yazdiii bir mektupta @ iiaretini kullandiiini da tespit etti. iiaret ayni zamanda uzak mesafeler arasi ticareti belirtmek için de kullaniliyordu ama 18. yüzyilda kullaniliii birim baiina bir fiyati göstermek içindi. Örneiin, tanesi 5 Peni'den 10 portakal alinsa '10 portakal @ 5 Peni' ieklinde 'her biri' anlaminda yaziliyordu.

  @ iiareti ilk olarak 1885'te yazi makinelerinin ilk örneii olan Underwood'un klavyesinde kullanildi. E-posta adresinin bir parçasi olarak ise ilk olarak 1977 yilinda Roy Tomlinson tarafindan kullanilmiitir. Tomlinson'un amaci ise kimsenin adinda bulunmayan ve kariiikliia yol açmayacak bir iiareti kullanmakti.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  @ Sembolü @ Sembolünün Anlamı @ Sembolü Ne Anlama Geliyo


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Aksarayın Sembolü
  By lug in forum Aksaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.04.12, 01:37
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.01.11, 18:01
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.03.10, 20:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 22:17
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.05.09, 02:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.