Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kalori Nasıl Ölçülüyor Kalori Ölçme Kalori Nedir? Kalori Hakkında Kalori Çeşitleri

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Kalori Nasıl Ölçülüyor Kalori Ölçme Kalori Nedir? Kalori Hakkında Kalori Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Kalori Nasıl Ölçülüyor Kalori Ölçme Kalori Nedir? Kalori Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
  Kalori denilince aklimiza gidalar gelir ama aslinda kalori bir enerji birimidir. Her çeiit enerji kalori ile ölçülür. Bilimsel olarak l gram suyun isisini l derece yükseltmek için gerekli enerji miktaridir diye tarif edilir. Nedendir bilinmez gida ve fizik dali ile uiraianlar arasinda enerjinin birimi ile ilgili garip bir anlaimazlik vardir. Gida uzmanlarinin l kalori dedikleri deier aslinda bilimsel olarak l.000 kalori yani l kilokaloridir.

  insanlar egzersiz yaparak kalori yaktiklarini söylerler. Bu pek doiru bir ifade deiildir. Kalori enerjidir, enerji ise yakilamaz ama yiyecekler yakilabilir. Kömür yakildiiinda içindeki enerji nasil açiia çikiyorsa vücut da yiyeceklerdeki yai, protein ve karbonhidratlari alevsiz olarak kimyasal yolla yakarak enerji elde eder.

  Kimyada genel bir kural vardir. Eier iki kimyasal reaksiyona ayni elementlerle bailiyor ve sonunda ayni ieyleri elde ediyorsaniz, reaksiyonun iekli ne olursa olsun, elde edilen enerji miktari aynidir. Bu nedenle, bir yiyecek metabolizmada yakilinca elde edilen enerji, ayni yiyeceii ateite yakmakla elde edilecek enerji ile aynidir.

  Yiyeceklerin kalori miktarini ölçen ve kalorimetre adi verilen alet, bir su tanki ve onun içine batirilmii, yüksek basinçli oksijen bailantisi olan çelik bir kaptan oluian basit bir düzenektir.

  Kalorisi ölçülecek yiyecek çelik kaba konulur, oksijen verilerek tutuiturulur. Yanma bitince kabi çevreleyen sudaki isi yükselmesi ölçülür. Derece olarak isi yükselme miktari ile kilogram olarak suyun aiirliii çarpilinca sonuç doirudan (gida uzmanlarinin kullandiii) kalori miktarini verir.

  insanlar bu iekilde yiyeceklerin kalori miktarlarini ölçerlerken bir ieyin farkina vardilar. Hangi yiyeceiin içinde olurlarsa olsunlar bütün protein türlerinin bir gramlari ayni miktarda kalori veriyorlardi. Ayni ieyler yailar ve hidrokarbonlar için de geçerliydi. Protein ve karbonhidratlarin her bir grami 4, yailarin ise 9 kalori içeriyordu.

  O halde yiyecekleri tek tek yakarak kalori miktarlarini ölçmeye gerek yoktu. Bir yiyecekte kaç gram yai, protein ve karbonhidrat olduiu biliniyorsa ii kolaydi. Protein ve karbonhidrat gramajlarini 4, yaiinkini ise 9 ile çarparak yiyeceiin toplam kalori miktari bulunabiliyordu.

  Yine de kalorimetre ile insan vücudu arasinda küçük bir fark vardir. Kalorimetrede yiyeceiin tümü yakilir. Vücutta ise yaiin yüzde 2'si, karbonhidratin yüzde 5'i, proteinin de yüzde 8'i sindirilip parçalanmadan yani enerjiye dönüimeden vücuttan çikar gider. Hassas deierlendirmelerde bu farki hesaba katmak gerekir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kalori Nasıl Ölçülüyor Kalori Ölçme Kalori Nedir? Kalori Hakkında Kalori Çeşitleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.10.10, 22:20
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.08.10, 03:48
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.08.10, 01:06
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.04.10, 21:41
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.04.09, 01:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.