Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Batman Gezilecek Yerler

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Batman Gezilecek Yerler

  Sponsorlu Bağlantı

  Batman Gezilecek Yerler

  Batman Turistik Yerler
  Batmanda Görülecek Yerler
  Batman da Nereler Gezilir  Güney Doğu Anadolu Bölgesinde buluna ilimiz on bin yıllık bir kültür birikimine sahiptir. Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaraları, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikası olan il petrol sanayi bölgesi ilede ekonomik değere sahiptir.


  İlçeleri; Kozluk, Sason, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf


  Cami ve Manastırlar; Hızır Bey Camii, İbrahim Bey Camii, Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı


  Kaleleri; Pertükân Kalesi, Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi, Bozikân Kalesi, Kozluk (Hezo) Kalesi, Hasankeyf Kalesi


  Köprüler; Memikan Köprüsü, Batman (Malabadi) Köprüsü, On Kemerli DDY Köprüsü


  Diğer Tarihi ve Turistik Yerleri; Hallan Çemi Höyüğü, Seyyid Bilal Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, Zeynel Bey Kümbeti, Hasankeyf’teki Yol Geçen Hanı,  Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Örenyeri
  HASANKEYF


  Diclenin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir.

  İlçe, sahip olduğu zengin tarihsel yapılar nedeniyle 1981 yılında bütünüyle sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle bu tarihsel yapılar bütünüyle sular altında kalacaktır. Bu konuda çalışmalar Kültür Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.
  Tarihçe: Hasankeyf'in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Şehrin jeopolitik yapısı çok eski bir yerleşim merkezi olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.Bugün bile zaman zaman bazıları mesken olarak kullanılan çok sayıdaki mağaralar, insanların çok eski çağlarda burada yerleştiklerini göstermektedir.
  Mevcut bilgilere göre, Hasankeyf kalesinin kurulması, MS. 4'üncü yüzyıla rastlamaktadır. Bu yüzyıl ortalarında, Diyarbakır çevresini ele geçiren Bizans İmparatoru Konstantinos, bölgeyi korumak amacıyla iki sınır kalesi inşa ettirmiştir. Bu iki kaleden birisi Hasankeyf Kalesidir.Kale, Sasanilere karşı siyasi bir önem kazanınca, daha sağlam bir şekilde yeniden tahkim edilmiştir. Hasankeyf, MS. 639 yılında Emeviler tarafından fethedilmiştir. Bu tarihten sonra; Abbasiler, Hamdaniler. Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ye Osmanlılar hakimiyet kurmuşlardır. Hasankeyf en parlak dönemini Artuklular döneminde yaşamıştır. Merkezde bu dönemden kalan pek çok tarihi eser mevcuttur.
  İklim: Bölgeye hayat veren Dicle Nehri, yörenin iklimini de etkilemektedir. Nehir kış aylarının ılıman geçmesini sağlamaktadır. Ortalama sıcaklık 25° C olup en yüksek ortalama ısı 40-43° C, en düşük ortalama ısı 6-8° C arasında değişmektedir.
  Av Turizmi


  Kentte en çok avlanan hayvanlar tavşan, keklik, bıldırcın, toykuşu, tahtalı güvercin, yabani ördek, kaz, su samuru, sansar, porsuktur. Bunların dışında Raman dağında dağ koyunu, Kozluk-Sason ilçelerinde dağ keçisi bulunmaktadır.


  COĞRAFYA


  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman ilinin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir. Dicle nehri batıdan doğuya akarak il topraklarının içinden geçer. Batman çayı, Batman-Diyarbakır il sınırını çizerek Dicle nehri ile birleşir.

  4000'i aşkın mağaranın bulunduğu bu bölge dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır.
  Batman'da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bölgede yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

  TARİHÇE


  Batman, İluh adlı bir köy iken 1937 yılında bucak olmuştur. Adı 1950 yılında Batman Çayı'ndan dolayı Batman olmuştur. 1957 yılında Siirt iline bağlı ilçe olan Batman, 1990 yılında il olmuştur.


  NE YENİR


  Bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgün çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevranın tadına doyum olmaz.


  NE ALINIR?


  Dokumacılık, parlak ipek sim işlemeli kumaşlar, oya, dantel ve kanaviçe işlemeleri, yün patik, çeşit çeşit renklerde yöreye özgü motifli yün çorap çoraplar yöreden alınabilecek hediyelik eşyalardır.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Batman Gezilecek Yerler


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Van gezilecek yerler
  By lug in forum Van
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.04.12, 01:21
 2. Muş Gezilecek Yerler
  By lug in forum Muş
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.04.12, 00:20
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.03.10, 22:03
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 19:40
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 17:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.