Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
6 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURELER

 1. #1
  Senior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURELER

  Sponsorlu Bağlantı

  Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA - Fatiha SURELER Fatiha Duası

  1. بسم الله الرحمن الرحيم
  Bismillāhirrahmānirrahīm
  Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.
  2. الحمد لله رب العلمين
  Elhamdü lillâhi rabbil'alemin.
  Hamd âlemlerin Rabbi,olan Allah'-a-için dir.
  3. الرحمن الرحيم
  Errahmânir'rahim.
  o Rahmân ve Rahimdir,
  4. ملك يوم الدين
  Mâliki yevmiddin.
  Din gününün maliki(sahibi).
  5. اياك نعبد واياك نستعين
  İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în,
  Ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz.
  6. اهدنا الصرط المستقيم
  İhdinessırâtel müstakîm.
  Bizi müstakim/doğru/doğruluğu isteyenin yol(un)a hidayet eyle.
  7. صرط الذين انعمت عليهم غير المغضوب عليهم ولا الضالين
  Sırâtallezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
  Kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; gazaba uğramışların
  ve o sapmışların yoluna değil.
  (Amin)
  Konu Sword_of_HeLL tarafından (16.02.09 Saat 20:20 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Junior Member

  Standart Cevap: Fatiha Duası

  ] tnx saolun

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURE

  mekke döneminde inmiştir. yedi âyettir. kur’an-ı kerim’in ilk sûresi olduğu için "başlangıç" anlamına fâtiha adını almıştır. sûrenin ayrıca, ümmü’l-kitab (kitab’ın özü), "es-seb’ul-mesânî" (tekrarlanan yedi âyet), "el-esâs", "el-vâfiye", "el-kâfiye", "el-kenz", "eş-şifâ", "eş-şükr" ve "es-salât" gibi başka adları da vardır.

 4. #4
  AdministratoR

  Standart Cevap: Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURE

  Fatiha Suresi, (Arapça:سورة الفاتحة) Kur'an-ı Kerim'deki ilk suredir. Mekke döneminde inmiştir. Yedi âyettir. Bu sure, mushaftaki yeri nedeniyle Fatiha ismini almıştır. Fatiha, bir konuyu, bir kitabı veya başka bir şeyi "açan şey" demektir. Başka bir deyişle, Fatiha bir nevi önsözdür. Fatiha Suresi ayrıca ikinci ayetinin başlangıcına binaen Elham olarak anılır. Sûrenin ayrıca, “Ümmü’l-Kitab” (Kitab’ın özü) “es-Seb’ul-Mesânî” (Tekrarlanan yedi âyet)1, “el-Esâs”, “el-Vâfiye”, “el-Kâfiye”, “el-Kenz”, “eş-Şifâ”, “eş-Şükr” ve “es-Salât"2 gibi başka adları da vardır.
  İslamiyet'e göre bu sure, Allah'ın kendi kitabını okumak isteyenlere öğrettiği bir duadır. Okuyucuya şu dersi öğretmek için Kitab'ın en başına yerleştirilmiştir: "Eğer samimi olarak Kuran'dan yararlanmak istiyorsan, Alemlerin Rabbi'ne bu şekilde dua etmelisin."
  Bu önsöz, okuyucunun kalbinde Âlemlerin Rabbi'nden hidayet dileme konusunda kuvvetli bir istek uyandırmayı amaçlar. O halde Fatiha, dolaylı olarak incelemek ve Âlemlerin Rabbi'nin, bilginin tek kaynağı olduğu gerçeğini kabul etmek olduğunu öğretmektedir. Bu nedenle, kişi Kuran-ı incelemeye, ondan hidayet dileyerek başlamalıdır.
  Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası; Kuran ise, Mâbud'un kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kuran-ı onun önüne koyar ve sanki şöyle der: "İşte, benden dilediğin hidayet!"
  Kuran’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye layık bir tek Allah’ın varlığı, onun hâkimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak ona yapılıp ondan yardım isteneceği, bu surede özlü bir şekilde ifade edilir.

  wikipedia.org

  Fatiha Suresi'nin Türkçe Manası

  Arapçası: Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în, İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtallezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
  Türkçesi: Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.

 5. #5
  AdministratoR

  Standart Cevap: Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURE

  Fatiha Suresi'nin ilk ayeti Besmele midir?

  Besmelenin okunuşu: “Bismillahir rahmanirrahim.”
  Anlamı: "Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah'ın adıyla."
  Fatiha Suresi'nin başında bulunan Besmele'nin İslam'da özel bir yeri vardır. Tevbe suresi hariç bütün surelerin başlangıcında bulunmaktadır. Ayrıca Neml suresinin 30. ayetinde de zikredilir. Ancak besmelenin her surenin bağımsız bir ayeti mi yoksa tüm surelerin başında okunan tek bir ayet mi olduğu tartışmalı bir meseledir.
  Geçerli görüşe göre besmele sadece Fatiha suresi ve dolayısıyla da Kur'an'ın ilk ayetidir. Çünkü bu sayede surenin ayet sayısı yediye tamamlanır ve Hicr suresi 87. ayetteki ifade tasdik edilir: "Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi âyeti ve yüce Kur'an'ı verdik" (Hicr, 87). Nitekim Fatiha besmele ile birlikte yedi ayettir, her namaz rekatında tekrarlanır ve ikişerli bir zincir oluşur. Bununla birlikte cemaat ile birlikte namaz kılınırken imam besmeleyi içinden okur, ancak Fatiha Suresi'nin diğer altı ayetini sesli okur.
  Müslim'in, Alâ b. Abdurrahman yolu ile Ebu Hureyre'ye dayandırarak bildirdiğine göre İslam peygamberi Fatiha suresini şöyle açıklamıştır: "Yüce Allah şöyle buyurur: "Ben namazı kendim ile kulum arasında ikiye böldüm. Yarısı bana ve öbür yarısı kuluma aittir. Kulum istediğine kavuşacaktır."
  Kul, "Elhamdü lillâhi rabbilalemin" dediği zaman, Allah, "Kulum bana hamd etti" der. Kul, "Errahmanirrahim" dediği zaman, Allah, "Kulum, bana övgü sundu" der. Namaz kılan kul, "Maliki yevmiddin" dediği zaman, Allah "Kulum benim şanımın yüceliğini ifade etti" der.
  Namaz kılan kul, "İyyake na'budu veiyyake nestein" dediği zaman, Allah, "Bu söz hem bana ve hem de kuluma aittir. Kuluma istediği verilecektir" der. Kul, "İhdinessıratal müstakim, sıratallezine en'amte aleyhim, gayrilmağdubi aleyhim veleddallin" dediği zaman, Allah, "Bu söz tamamen kulumla ilgilidir, ona istediği verilecektir" der."

  wikipedia.org


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Fatiha Duası, Fatiha Suresi,Fatiha HADİS -Fatiha AYET -Fatiha DUA -Fatiha SURELER

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Fatiha Suresi 2. Ayet
  By cohndoe in forum Hadisler & Ayetler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.06.12, 23:16
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.05.11, 18:29
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.05.11, 18:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.05.11, 17:36
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.12.10, 02:34

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.