Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Like Tree1Likes
 • 1 Post By LaDyRoSe

Konu: Kısırlık Tedavisinde Yeni Yöntemler

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Kısırlık Tedavisinde Yeni Yöntemler

  Sponsorlu Bağlantı

  Kısırlık Tedavi Yöntemleri


  Çocuk sahibi olamayan çiftler ilerleyen kısırlık tedavileri sayesinde kucaklarında bebekleriyle yuvalarına dönebiliyor. Kişiye özel bir yaklaşımın benimsendiği tüp bebekte tedavisinde, hamileliğin önündeki engeller uzman bir ekiple değerlendirilip, belirlenen tedavi planı uygulamaya geçiliyor.

  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde belirli bir sürede hamileliğin oluşmaması kısırlık (infertilite) adlandırılıyor. Bu sürenin değerlendirilmesi ve uygun tedaviye başlanması için beklenmesi gereken zamandan yaş önemli bir faktör. Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Kadın Sağlığı Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Aydın Arıcı'ya göre 35 yaşından genç bir kadında 1 yıl denemenin sonunda hamilelik oluşmuyorsa kısırlık şüphesi vardır. Aynı şekilde 35-40 yaş döneminde 6 ay ile 1 yıllık denemenin, 40 yaşından sonra ise 6 aylık denemenin sonunda hamilelik olmuyorsa bunun sebeplerinin araştırılması gerekir.
  Kısırlık 3 Faktöre Bağlı Olabiliyor
  Hamileliğin oluşması için erkek ve kadına ait 3 faktörün sağlıklı işlemesi gerekiyor. Bunlar sperm, yumurta ve spermle turtanın bir araya gelerek oluşturacağı embriyonun tutunup büyüyeceği bir ortam (rahim) olarak sıralanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Merkezi'nden Op. Dr. Ebru Öztürk, kısırlık sorununu yaratan neden veya nedenlerin bu 3 faktöre bağlı sorunlar olarak karşımıza çıktığını söylüyor.
  Sperme bağlı kısırlık nedenleri:
  Kısırlık sorununun yüzde 40'ı sperme bağlı nedenler yüzünden oluşuyor. Spermin hiç olmaması, sayıca azlığı, hareketliliğinin az şekil bozuklukları gibi sorunlar en çok görülen nedenlerden.
  Kadına Bağlı Kısırlık Nedenleri
  Kısırlık nedenlerinin yüzde 20 ile 40'ı da yumurtaya ait sorunlar yüzünden oluşuyor. Bu faktörler arasında yumurtanın hasarlı olması, yumurtlama bozuklukları (örneğin hiç adet olamama ya da düzensiz adet görmeyle belirti veren (polikistik over sendromu), yumurta sayısının az olması, yaşa bağlı infertilite gibi nedenler olabiliyor. Prof. Dr. Aydın Arıcı'ya göre günümüzde sık rastlanan kısırlık nedenlerinden biri, sosyal yapı nedeniyle kadınların bebek sahibi olma yaşını ertelemeleri ve b durumun ilerleyen yaşla birlikte kadında yumurtalık rezervlerinin azalma oluşturduğu kısırlık. Bunun yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tüplerin tıkalı olması ve tüberküloz gibi hastalıklar nedeniyle de kısırlık gelişebiliyor.
  Rahime Bağlı Sebepler
  Bu sorunlar embriyonun rahimde tutunmasını engelleyerek kısırlığa neden olabiliyor. Bunlar; rahimdeki miyomlar, polipler, doğuştan gelen veya uygun olmayan ortamlarda yaptırılan kürtajlar nedeniyle oluşabilen yapışıklıklar olarak gösteriliyor.
  Diğer nedenler: Ülkemizde cinsel ilişki sorunları da (vajinusmus ya da ereksiyon sorunları), kısırlık nedeni olarak uzmanların karşısına çıkan vakalardan. Bunun yanı sıra kısırlık nedenlerinin yüzde 15-20 kadarının nedeni bulunamıyor. Ayrıca yapılan araştırmalar ortaya çıkarıyor ki; çevresel faktörler de kısırlık sorununda çok etkili. Avrupa ve Amerika'da 1940'tan itibaren yapılan analizlerde, endüstriyel toplumlarda sperm sayısının sürekli azaldığı bunun da en büyük nedeninin nükleer atıklar, tarım ilaçları ve tabi ki sigara olduğu ortaya çıkarılmış.
  Tedaviye nereden başlamalı?
  Yaş grubuna göre uzmanların belirlediği sürede hamilelik oluşmuyorsa, çiftte kısırlığa neden olan faktörlerin saptanması için detaylı bir araştırılma yapılması gerekiyor. Sperme bağlı bir neden olup olmadığının araştırılması için erkeğe "spermiyogram" testi, yumurta ve rahime bağlı nedenlerin araştırılması için kadına jinekolojik muayeneyle birlikte ultrasonografi taraması ve hormon testleri yapılıp, tüplerin açık olup olmadığına bakmak için de rahim filmi çekiliyor. Yapılan bu detaylı araştırmalardan sonra çiftte kısırlığa neden olan sorun hakkında net bir bilgiye varılarak, soruna özel ve en basitinden başlanarak kademeli bir tedaviye geçiliyor. Eğer rahimde miyom, yapışıklık gibi sorunlar varsa bunların tedavisi yapılıyor. Kısırlık tedavilerinde özellikle polikistik over sendromu gibi yumurtlama sorunlarında, çeşitli haplar ve ilaçlar kullanılarak yumurtlamanın uyarılması sağlanıyor. Ancak yapılan tedavilere rağmen hamilelik elde edilemiyorsa kısırlık tedavilerinin en son aşaması olan tüp bebek tedavisine başlanıyor. Diğer yandan kadın tüplerinin kapalı olduğu, erkekte de sperm sorunlarının olduğu durumda vakit kaybetmeden direkt tüp bebek tedavisine geçilebiliyor.
  Tüp bebek tedavisinde başarı oranları
  Tüp bebek tedavisinde çiftlere ait üreme hücreleri uygun şartlarda alınarak laboratuarda birleştiriliyor ve daha sonra oluşan embriyolardan en kaliteli olan 2 ya da 3'ü hastanın rahmine yerleştiriliyor ve gebelik testinin pozitif çıkması bekleniyor. Tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarının yaşla birlikte değişiklik gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın Arıcı, 35 yaş altındaki çiftlerde başarı şansının yüzde 65 civarında olduğunu, 40 yaşından sonra kadındaki yumurta rezervinin azalması nedeniyle, şansın yüzde 30-35'lere kadar düşebildiğini hatırlatıyor.
  RedBuLL likes this. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kısırlık Tedavisinde Yeni Yöntemler


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kısırlık Tedavisinde Laparoskopik Yöntemler
  By RedBuLL in forum Kadın Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.05.12, 19:41
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.05.12, 19:13
 3. Kadınlarda Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi
  By superisi in forum Kadın Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.09.10, 22:37
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.04.09, 16:45
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.04.09, 17:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.