Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Olaylar

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Olaylar

  Sponsorlu Bağlantı

  Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Olaylar

  Peygamber Efendimizden (s.a.v) Örnek Olaylar

  Peygamberimizden örnek olaylar!..

  Bir öğrenci sorusunu şöyle sordu: Öğretmenim Peygamberimiz'den örnek olaylar yazıp getirmemi istedi.

  Babam da örnek olayları sizden dinlememi tavsiye etti. Bana Peygamberimiz'in örnek ahlakından birkaç olay anlatabilir misiniz, yazıp okula ***üreceğim. "Öyle ise dinle!" diyerek anlattıklarımı sizlere de arz ediyorum.

  1- Peygamberimiz çok mütevazı idi. Misafirlerine bizzat kendisi hizmet eder, ikramda bulunurdu. Bir gün çölden biri gelip, "Kim bu insanların büyüğü?" diye sordu. O sırada misafirlerine kâselerle süt dağıtma hizmetinde bulunan Efendimiz adama, "Bu insanların büyüğü bunlara hizmet edendir!" buyurdu. Bu sözüyle hem büyüklerin insanlara hizmet edeceğini ifade etmiş, hem de aradığı kimsenin kendisi olduğuna işarette bulunmuştu.

  Bir yolculuk dönüşünde herkes hurmalıkta istirahate çekilmiş dinlenirken bazıları onlara yemek hazırlamak üzere harekete geçmişlerdi. Biri 'Ben yemek yapayım.', biri 'Ben su getireyim.', derken biri de 'Ben de ateş yakayım.', deyince Efendimiz de, 'Öyle ise ben de odun toplayayım.' buyurdu. Biz bütün işleri yaparız, siz istirahetinize bakın deyince de verdiği karşılık şöyle oldu:

  -Bilirim ki sizler bu hizmetleri yaparsınız, ama başkaları hizmet ederken ben seyirci kalmaktan üzülürüm. Sözünü şöyle bağladı: "Ben hizmet edilen değil, hizmet eden olmayı severim!" Bundan sonra kalkıp odun toplayarak bizzat hizmete katıldı...

  2- Bir gün bir sepet hurma getirip:

  -Buyur ya Resulallah turfanda hurma, dediler. Peygamberimiz, "Hurmalar oldu mu ki?" diye sordu. Hayır, olmadı; ama bizim bahçemiz sıcak bir dere içinde bu yüzden ilk hurma bizde erişir. Kimse yemeden size getirdik ki en önce siz yiyesiniz turfanda hurmayı. Peygamberimiz uzakta oynayan çocukları gösterdi, "***ürün bu turfanda hurmaları şu oynayan çocuklar yesinler. Ben komşularımın yemediğini yemem. Ne zaman komşularımız da hurma yemeye başlarsa işte o zaman ben de gönül rahatlığı içinde hurma yiyebilirim." buyurdu.

  3- Peygamberimiz yoksullara yardım etmeyi çok severdi. Yine bir gün davet ettiği muhtaçlara önceden hazırladığı yardımı sırayla dağıtmış, alanlar da dağılıp gitmişlerdi ki, tam o sırada bir başka yoksul uzaklardan koşarak gelip kendisine verilecek bir şey kalmadığını anlayınca üzülmüştü. Peygamberimiz üzülen bu yoksula, "Üzülme." dedi: "Sana da bir çare bulabiliriz." Bulduğu çareyi de şöyle açıkladı: "Buradan doğruca Medine çarşısına git, ihtiyaçlarını satan dükkanlara gir, ne lazımsa al, sonra da de ki: "Mal benim, borç Resulüllah'ındır! Yeter ki çocuklarını sevindir, sen de üzülme!"

  Adam 'Olur mu böyle bir şey?' demek isteyince, Efendimiz onu dükkanlara doğru yönlendirirken tembihini tekrarladı. "Unutma!" dedi, "Mal benim borç
  Resulüllah'ın, diyeceksin. Mal sana, ödemesi bana ait olacaktır." buyurdu.

  4- Peygamberimiz faydalı icat ve teknolojik buluşlar kim tarafından bulunursa bulunsun sahip çıkılıp Müslümanların hizmetinde kullanılmasını ısrarla tavsiye ederdi.

  Bir gün bir sahabesi Şam'daki Hıristiyanlardan aldığı içi zeytinyağı dolu bir kandili getirip mescide asmıştı. O günlerde Müslümanlar Medine'de böyle bir kandili henüz yakmamışlardı. Gelen cemaat bunu Şam'daki Hıristiyanlardan aldığını öğrenince, 'Müslümanların mescidine Hıristiyan'ın yaptığı kandili mi asıyorsun? Resulüllah gelince seni azarlar', demeye getirmişlerdi.

  Az sonra Efendimiz (sas) gelip dumansız, külsüz yanıp ışık veren kandili görünce, 'Kim getirdi bunu?' diye sordu. Oradakiler getireni göstererek "Şam'da Hıristiyanlardan alıp getirmiş." dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz kandili getiren sahabesine tebessümle bakarak şöyle dua etti: "Sen bizim mescidimizi aydınlattın, Allah da senin kabrini aydınlatsın!" Sonra da sözlerine şunu ekledi: "İnsanlığa faydalı olan şeyler müminin kaybettiği malı gibidir. Nerede ve kimde bulursa bulsun hemen sahip çıkarak getirip Müslümanların istifadesine sunmalıdır!"


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Olaylar

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 9 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4,89 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Şiirler
  By MyLoVe in forum Hz.Muhammed (SAV)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 13:42
 2. Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Bilgi
  By MyLoVe in forum Hz.Muhammed (SAV)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 13:37
 3. Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı İle İlgili Yazılar
  By MyLoVe in forum Hz.Muhammed (SAV)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 13:32
 4. Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı ile İlgili Hadisler
  By MyLoVe in forum Hz.Muhammed (SAV)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 12:58
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.06.12, 12:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.