Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Peygamberimizin Kişilik Özellikleri - Peygamberimizin Kişilik Özellikleri Nelerdir

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Peygamberimizin Kişilik Özellikleri - Peygamberimizin Kişilik Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantı

  Peygamberimizin Kişilik Özellikleri


  PEYGAMBERİMİZİN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
  En yüce ahlâka sahip olduğunda; yüzyıllar boyunca, dost ve düşman, herkesin üzerinde birleştiği tek bir insan vardır:
  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselam.
  Zaten o, yeryüzünde bulunuş maksadını, "güzel ahlâkı tamamlamak" olarak ifade ediyordu. Onu en son elçisi olarak insanlığa gönderen Yüce Allah da, Peygamberimizde bizim için "en güzel" örneğin bulunduğunu haber veriyor.
  Eğitimde güzel örneklerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Büyükler kendi yaşayışlarında ne kadar iyi örnek olurlarsa, küçüklerin iyiye ve güzele yönelmesi o kadar kolay ve rahat olur. Güzel örnek olmak ve güzel örnekleri tanıtmak, gençliğe yapılabilecek en büyük hizmetlerden biridir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin örnek alabilecekleri en mükemmel insan Peygamberimizdir. Peygamberimizin ahlâkını rahatlıkla kendimize örnek alabiliriz, taklit edebilir, ahlâkımızı güzelleştirebiliriz.
  Peygamberimizin ahlâkını ne kadar öğrenirsek hayatta o kadar başarılı olur ve mükemmele ulaşabiliriz.

  AHLAKTA MÜKEMMEL ÖRNEK

  Güzel ahlak adı altında toplanan tüm güzel vasıfları örnek insan olarak en mükemmel şekilde yaşayan insan hiç şüphesiz Peygamberimizdir (a.s.m.) O’nun ahlakı o kadar yücedir ki, Bizzat Cenab-ı Hak, O’na hitaben şöyle buyurur “Muhakkak Senin için tükenmeyen bir mükafat vardır. Çünkü Sen pek yüce bir ahlak üzerindesin” (Kalem süresi 4)
  Nitekim, Hz. Aişe Efendimizin ahlakından örnek almak isteyen Sahabilere şöyle buyurmuştur: “Siz Kur’an’ı okuyor musunuz? O’nun ahlakı Kur’an’dır” Peygamberimizin hayatından her tabakadan insanlar örnek alacak yönler bulabilir. Bizatihi insan olarak O’nun hayatından alacağı sayısız fazilet ve güzellikler yanında, kendi mesleğini ve cemiyetteki yerini ilgilendirecek pekçok derside alabilir. Çünkü O’nun hayatı her yönüyle örnektir.

  PEYGAMBERİMİZİN AHLAKİ HUSUSİYETLERİ

  Peygamberimizin ahlakının en mühim bir hususiyeti, Allah vergisi oluşudur. Allah, O’nu kusursuz, eksiksiz, mümtaz bir şekilde yaratmıştır. O’nu terbiye eden, edep ve ahlakın en seçkin özellikleriyle süsleyen Yüce Rabbidir.

  peygamber(sav)'in anlatılan özellikleri  Yüce Allah'ın "Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlak üzerindesin." (Kalem Suresi, 4) ayetiyle üstün ahlakını bildirdiği Resulullah (sav)'ın ahlakını ve davranışlarını örnek almak tüm müminler için önemli bir sorumluluktur. Peygamber Efendimiz (sav)’in şemailinin anlatıldığı bu yazı dizisinin hazırlanmasındaki amaç da bu sorumluluğun bir görevi olarak, onun çeşitli kaynaklarda aktarılan bu güzel özelliklerini inceleyip, yaşamından günümüze öğütler çıkarmaktır.


  Günümüzde insanlar, özellikle de gençler birçok insanı kendilerine örnek almakta, onların tavır ve konuşmalarına, üsluplarına, giyim tarzlarına özenmekte, onlar gibi olmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu insanların büyük bir çoğunluğu doğru yolda olmadığı gibi, tavır ve ahlak güzelliğine de sahip değildirler. Bu nedenle insanları doğru olana, en güzel ahlak ve tavra özendirmek önemli bir sorumluluktur. Bir Müslümanın, tavrına ve ahlakına özenmesi, benzemek için çaba göstermesi gereken kişi ise, kuşkusuz Hz. Muhammed (sav)'dir. Yüce Allah bu gerçeği bir ayetinde şöyle bildirmektedir:


  “Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır.” (Ahzab Suresi, 21)


  Bu yazı dizisinin bir amacı da Peygamberimiz (sav)'i birçok yönüyle tanıtmak, onun Kuran’da övülen ahlakını örnek alan insanlardan oluşan bir topluluğun ne kadar üstün özelliklere ve güzelliklere sahip olacağını göstererek, Allah’ın izniyle insanları Peygamberimiz (sav)'in titizlikle uyduğu İslam ahlakına özendirmektir.


  Peygamber Efendimiz (sav)’de Tecelli Eden Yaratılış Güzellikleri


  Peygamber Efendimiz (sav)’in Ashabı, bu kutlu insanın dış görünümünün güzelliği ve görenleri hayran bırakan heybetinden nuruna ve duruşundan gülüşüne kadar Allah'ın onda tecelli ettirdiği çeşitli güzellikler hakkında pek çok detay aktarmışlardır. Sayıca oldukça kalabalık olan sahabeler, bu güzellikler hakkında birçok farklı detay vermiş, Peygamber Efendimiz (sav)’le aynı dönemde yaşamamış olan Müslümanlara Allah'ın Resulünü birçok yönüyle tanıtmışlardır. Bazı sahabeler onu genel özellikleriyle tarif ederken, diğerleri uzun ve detaylı anlatımlarda bulunmuşlardır. Bu anlatımlardan bazıları şu şekildedir:


  Peygamber Efendimiz (sav)’in Dış Görünümü ve Güzelliği


  Sahabeleri Peygamberimiz (sav)'in güzelliğini şöyle anlatıyorlardı:


  "Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem çok yakışıklı idi. Mübarek yüzü ayın on dördündeki dolunay gibi parlardı... Burnu gayet güzel idi... Gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. Ağzı geniş, dişleri inci gibi parlaktı... Boynu sanki bir gümüş hüzmesi idi... İki omuzu arası geniş, omuz kemik başları kalın idi..." (Büyük Hadis Külliyatı, Cem'ul-fevaid min Cami'il-usul ve Mecma'iz-zevaid, İmam Muhammed Bin Muhammed bin Süleyman er-Rudani, 5. cilt, İz Yayıncılık, s. 31)


  "Resulullah (sav) beyaz, güzel ve mutedil (yavaş ve mülayim, itidalli) idiler." (Hz. Ebu Tufeyl (ra),G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 519/1)


  Enes b. Malik (ra) anlatıyor:


  "Peygamber Efendimiz (sav) orta boylu idi; uzun da değildi, kısa da değildi; hoş bir görünüşü vardı. Saçı ise ne kıvırcık, ne de düzdü. Mübarek (İlahi hayrın bulunduğu şey, bereketlenmiş, çoğalmış, hayırlı, uğurlu) yüzlerinin rengi ise nurani beyazdı." (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 2. cilt, Hilal Yayınları, Ankara, 1976, s. 7-8)


  Hz. Hasan (ra) naklediyor:


  "Resulullah Efendimiz (sav), yaradılıştan heybetli ve muhteşemdi. Saçları kıvırcık ile düz arası idi; şayet kendiliğinden ikiye ayrılmışlarsa onları başının iki yanına salar, değilse ayırmazlardı. Uzattıkları takdirde saçları kulak yumuşaklarını geçerdi. Peygamber Efendimiz (sav)’in rengi, ezher'ul-levn (pek beyaz ve parlak renk) idi, yani nurani beyazdı. Alnı açıktı. Kaşları; hilal gibi, gür ve birbirine yakındı. Boynu, saf mermerden meydana gelen heykellerin boynu gibi gümüş berraklığında idi. Vücudunun bütün azaları birbiri ile uyumlu olup yakışıklı bir yapıya sahipti..." (a.g.e., s. 18-22-23)


  Bera b. Azib (ra) anlatıyor:


  "… Resullullah Efendimiz (sav)’den daha güzel birini görmedim..." (Sünen-i Tirmizi Tercümesi, Çeviren: Osman Zeki Mollamehmetoğlu, Yunus Emre Yayınevi, İstanbul, IV.cilt, s. 210)


  "Efendimiz (sav) beyaza pembe karışık renkte idi. Gözleri siyah, kirpikleri sık ve uzun idi." (Hz. Ali (ra), G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 2. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, s. 519/4)


  Peygamber Efendimiz (sav)’in hicret yolculuğu sırasında çadırını ziyaret ettiği Ümmü Mabed isimli, cömertliği, iffeti ve cesareti ile tanınan biri, Peygamber Efendimiz (sav)’i tanımamıştır. Ancak Peygamberimiz (sav)'i anlatılanlardan tanıyan eşine, onu şöyle tarif etmiştir:


  "Aydın yüzlü ve güzel yaradılışlı idi; zayıf ve ince de değildi. Gözlerinin siyahı ve beyazı birbirinden iyice ayrılmıştı. Saçı ile kirpik ve bıyıkları gümrahtı (bol, gür). Sesi kalındı. Sustuğu zaman vakarlı (ağırbaşlılık, halim ve heybetli oluş), konuştuğu zaman da heybetli idi. Uzaktan bakıldığında insanların en güzeli ve en sevimlisi görünümündeydi; yakından bakıldığında da tatlı ve hoş bir görünüşü vardı. Çok tatlı konuşuyordu. Orta boylu idi; bakan kimse ne kısa ne de uzun olduğunu hissederdi. Üç kişinin arasında en güzel görüneni ve nur yüzlü olanıydı. Arkadaşları, ortalarına almış durumda hep onu dinlerler; buyurduğu zaman da hemen buyruğunu yerine getirirlerdi. Konuşması tok ve kararlı idi." (Prof. Dr. Ali Yardım, Peygamberimizin Şemaili, Damla Yayınevi, 3 Baskı, İstanbul, 1998, s.48)

 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Peygamberimizin Kişilik Özellikleri - Peygamberimizin Kişilik Özellikleri Nele

  “De ki Ey Muhammed, siz Allah'ı seviyorsanız, bana (Peygamber'e) uyunuz. O zaman Allah da sizi sever ve günahlarınızı bağışlar.”  Peygamberimizin Kişilik Özellikleri


  Dış görünüşüyle ilgili özellikleri:

  1- O, dedesi Hz. İbrahim'in duası, Hz. İsa'nın müjdesiydi.
  2- O, kendisinden bahsederken “Ben Muhammedim” buyururdu.
  3- Diğer bir ismi Mahi'dir. Zira Allah onunla batılı ve küfrün karanlığını gidermiştir. Mahi; kötülüğü yok eden, gideren demektir.
  4- O, cahiliye dönemin de bile -Peygamber olmadan önce de- hiçbir puta tapmadı.
  5- Hayatında -Peygamberlikten önce de- hiç içki içmedi.
  6- Vahiy almadan önce, apaydınlık rüyalar görürdü. Gördüğü rüyalar sonra çıkardı.
  7- İlk zamanlarda -Peygamberlikten önce- yalnızlığı severdi. Hira'ya çekilir, orada kendince ibadet ederdi. İlk vahyini (Alak'ı) orada aldı.
  8- Görenleri etkileyen bir görüntüsü vardı. O'nu gören kendine çekidüzen verme ihtiyacı duyardı.
  9- Üzerinde daima parlak bir ışık yüzünü aydınlatırdı.
  10- Ne garipsenecek kadar uzun, ne de kısaydı. Orta boyluydu.
  11- Başı büyükçeydi.
  12- Yüzü parlak beyazdı.
  13- Sakalı genişçeydi.
  14- Ağzı dengeli genişlikteydi. Hitabet gücü çok fazlaydı.
  15- Yanakları yüzüne uygun yapıdaydı.
  16- Göğsü ve karnı aynı seviyedeydi. Göbeği yoktu.
  17- Boynu uzun ve güzeldi.
  18- Sakal ve bıyıktaki beyaz tüylerin çekilip alınmasını hoş karşılamazdı.
  19- Saç ve sakalındaki beyaz tüyün sayısı 20 civarındaydı.
  20- Tatlı ve güzel bir yüzü vardı.
  21- Yüzü dikdörtgen değil, yuvarlak -dairemsi- bir yapıya daha yakındı.
  22- Göz uçları uzundu.
  23- Avuç içi uzundu. Bu özelliği cömertliğine işaret sayılmıştır.
  24- Yürürken sakin, vakur yürürdü. Dönerken bütün vücuduyla dönerdi.
  25- Daima bir murakabe -düşünce- halindeydi. Gökten çok, yere bakardı.


  Ahlakına ait özellikleri:

  26- Her karşılaştığıyla selamlaşırdı.
  27- Az ve öz konuşurdu. Gerekmedikçe konuşmazdı.
  28- Boş vakit geçirmezdi. Mutlaka bir şeyle meşgul olur, daha çok ibadet ederdi.
  29- Çok sabırlıydı. Son derece yumuşak karakterliydi.
  30- Her türlü nimeti önemserdi.
  31- Hak uğruna gazaplanırdı. Kendi şahsı için hiç hesap sormamıştır.
  32- Yüzü güleçti. Daimi olarak tebessüm ederdi.
  33- Geceyi üçe bölerdi. Birisini Rabbine ibadet için ayırırdı. Diğer bölümünü ailesine ayırırdı. Son bölümünü ise dinlenmekle geçirirdi.
  34- Evinden çıktığında, dönünceye kadar kendisini (dini hususları) ilgilendirmeyen sözlerden uzak kalırdı.
  35- Birleştirir, insanları kaynaştırırdı. Ayrılıktan, ayırmaktan uzak dururdu.
  36- Bir kavmin ileri gelenine ikramda bulunurdu.
  37- Arkadaşlarının durumunu sıkça sorardı.
  38- Her probleme karşı hazırlıklıydı. Mutlaka çözüm üretirdi.
  39- En değer verdiği insan, başkalarının yükünü hafifleten ve sürekli hayra vesile olan kişilerdi.
  40- Oturuş ve kalkışında sürekli Allah'ı anardı. Hatırlatırdı.
  41- Bir meclise girdiğinde en uygun olan boşluğa otururdu. Ashabına da böyle hareket etmelerini emrederdi.
  42- Cemaatindeki herkesin yararlanacağı şeyler konuşur, her bir insanla özel ilgilenirdi. Kimseyi diğerlerinden ayırmazdı.
  43- Biri kendisine soru sorduğunda mutlaka -yürüyor olsa bile- duraksar ve cevabını gülümseyerek verirdi. Sözlerin en yumuşağıyla hareket ederdi.
  44- O'nun oturduğu meclise, yumuşaklık, hayâ, sabır ve ölçü hâkimdi.
  45- Sokakta, mecliste veya çarşıda sesini yükselttiği görülmemiştir.
  46- İnsanların mahremini ve özel hayatını hiç sorgulamazdı. Merak etmezdi.
  47- Konuştuğunda insanlar başlarına konmuş olan bir kuşu ürkütmek istemezcesine sessizce dinlerlerdi. O susunca insanlar konuşurlardı.
  48- Arkadaşlarının gülüştükleri şeylere O da gülerdi. Arkadaşlarının hayret ettiği şeylere O da hayret ederdi. (Kendini onlardan farklı bir konuma sokmazdı.)
  49- Uzaktan gelmiş ve kitle içinde nasıl konuşacağını veya Peygamber'e nasıl muamele edeceğini bilmeyen kişiye anlayacağı dille konuşur ve onu rahatlatırdı.
  50- Konuşanın sözünü asla kesmezdi.
  51- Her kelimesini üç defa tekrar ederdi. İnsanlar söylediği sözü bir daha asla unutmazlardı.
  52- Konuştuğunda O'nu dinleyen herkes ne demek istediğini anlardı. Halkın diliyle konuşurdu. Ağır, ağdalı, şaşaalı, süslü, yaldızlı konuşmalardan hoşlanmazdı.
  53- Argo olan, sokak dili olan gayriciddi hiçbir kelime konuşmazdı. Her sözü ciddiydi. İnsanlar O'nun hafif sayılacak hiçbir sözünü duymamışlardı.
  54- Düşünerek, ağır ağır ve tartarak konuşurdu. Kelime ve cümleleri birbiri ardınca yuvarlamazdı.
  55- Sesi güzeldi.
  56- Gömlek giymeyi severdi. Beyaz rengi daha çok tercih ederdi. Ancak kırmızı, yeşil gibi renkleri de seçerdi.
  57- Yeni bir elbise aldığında cuma günü giyinmeyi isterdi.

  58- Tırnaklarını kısa tutardı. Bıyıklarını dudaklarının üzerine kadar uzatmazdı.

  59- Vücudundaki fazla tüyleri sık sık giderirdi. Haftada bir, mutlaka belli bölgelerin temizliğini yapardı.

  60- Yola çıktığında, aynasını, tarağını, saç yağını, misvakını, göz sürmesini yanına alırdı. Son derece temiz dolaşırdı. Günde onlarca defa dişini misvakla temizlerdi. Saçını yıkar ve temiz yağla bakım yapardı. Aynaya bakarak saç, sakal ve bıyığını düzene koyardı. Dağınık hali görülmemiştir.

  61- Yastığının içinde hurma dalı ve yaprakları vardı.

  62- Tevhidi sarsacak, putperestliği anımsatacak bütün görüntü, gelenek ve âdetlere karşı hassas davranırdı.

  63- Kendisine ait eşyalarına isim verirdi. Atının adı Murtecez, devesinin adı Düldül, kılıcının adı Zülfikâr, zırhının adı Zü'l fudul'du. Böylece hayvanlara bile bir kişilik -mecazi anlamda- kazandırırdı.


  64- Atları severdi.


  65- Yumuşak ve toleranslı hareket ederdi.


  66- Hiçbir konuda aşırılığı kabul etmezdi.

  Dua ve işleriyle ilgili hassasiyetleri:


  67- Meyve yemeyi severdi. Meyve yerken şöyle dua ederdi: “Allah'ım! bu meyvemizi bereketli kıl”.  68- Medine şehrini severdi. Şöyle derdi Medine için: “Allah'ım! bu şehri bize bereketli kıl”.


  69- Tuvalet ihtiyacı için girdiğinde şöyle dua ederdi giriş kapısında: “Allah'ım! Her türlü şeytanın şerrinden ve kötülüğünden Sana sığınırım”.


  70- Tuvalet ihtiyacından sonra çıktığında şöyle dua ederdi: “Allah'ım! Bizleri her türlü günah ve hatadan dolayı bağışla”.


  71- Oturup küçük abdest gidermeye dikkat ederdi. Ama zaman zaman -yer müsait olmadığında- ayakta küçük su ihtiyacını giderdiği olmuştur.


  72- Dişini temizlemek için sık sık misvak kullanırdı.


  73- Abdestte yıkadığı organlarını üçer kez yıkamayı alışkanlık haline getirmişti.


  74- Abdestten sonra bir havlu -mendil- ile kurulanırdı.


  75- Abdest aldıktan sonra şöyle dua ederdi: “Allah'ım! Günahımı bağışla. Evimdeki geçimim ve esenliğimi genişlet”.


  76- Bazen 5 vakit namazı tek bir abdestle kılardı.


  77- Yıkanması gerekirken -cünüplükten sonra- yıkanmadan uyumak isterse namaz abdesti gibi abdest alır ve uyurdu. Uyanınca yıkanırdı.


  78- Cuma günü boy abdesti alırdı.

  Günlük ibadetleri:


  79- Öğle namazını sıcaklığın hafiflediği saate bırakırdı.


  80- İkindi namazını güneş sararmaya başlamadan kılardı. (Yani öğleyi biraz geciktirir, ikindiyi ise geciktirmezdi.)


  81- Akşam namazını güneş batı ufkunda tamamen kaybolduktan sonra kılardı.


  82- Bazen yatsı namazını geciktirirdi.


  83- Sahabesine ezanı öğrenmelerini söylerdi.


  84- Bazen namaz için ezanı kendisi okurdu.


  85- Sabah namazında “Kaf” suresi gibi sureleri okurdu.


  86- Akşam namazında “Mürselat” suresini okudu.


  87- Yatsı namazında “Tin” suresini okurdu.


  88- Rukudan kalktığında tam doğrulurdu.


  89- Rukuda baş ile belini aynı hizada tutar ve ellerini dizlerinin üzerine koyardı.


  90- Secdede iken kollarını -pazularını- böğründen uzak tutardı.


  91- Bazen namazda ağlardı.


  92- Namaz için tekbir alacağında şöyle derdi:

  “Allah'ım! Beyaz elbiseyi kirlerden arındırdığımız gibi, Sen de beni hatalarımdan arındır. Allah'ım! Beni hatalarımdan kar, dolu ve temiz suyla yıkayarak arındır.”


  93- Rukuda şöyle derdi: “Subbuhun (Yani; Allah'ı her türlü eksiklikten uzak tutarım.) Kuddusun (Allah bütün ayıplardan arınmıştır.) Ey meleklerin ve ruhun Rabbi.”


  94- Secdede şöyle dua ederdi: “Allah'ım Sana secde ettim. Sana iman ettim. Sana teslim oldum. Sen benim Rabbimsin. Şüphesiz benim yüzüm ancak kendisini yaratıp güzelleştiren, O'na duyma ve görme özelliklerini veren tek Allah'a secde eder. Allah ne kadar yücedir. O yaradanların en güzelidir.”
+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Peygamberimizin Kişilik Özellikleri - Peygamberimizin Kişilik Özellikleri Nelerdir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Peygamberimizin Kişilik Özellikleri Maddeler Halinde
  By MyLoVe in forum Hz.Muhammed (SAV)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.06.12, 01:43
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.02.12, 19:41
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 19.02.12, 01:11
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.06.11, 06:55
 5. Kişilik Kişilik Nedir? Kişilik Hakkında Kişilik Bilgisi
  By Sword_of_HeLL in forum Psikoloji & Sosyoloji & Felsefe
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.10.10, 14:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.