Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantı

  İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir  Konya
  İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini bağrında taşıyan Konya, adeta bir müze şehir hüviyetindedir. Sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan Konya yetiştirdiği İslam büyükleri ile de tanınmaktadır. Konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır.

  Tarihi İpek Yolu`nun en önemli ticaret ve konaklama kültür merkezlerinden birisi olmuştur.


  Ankara,
  Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti Ankara ilinin merkezi olan şehir, Türkiye'nin en kalabalık ikinci, dünyanın ise en kalabalık kırk beşinci kentidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Türkiye'nin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye'nin kalbi benzetmesi yapılır.Ankara, kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.Ortalama 890 m rakıma sahip olankentin nüfusu, 2000 yılı sayımına göre 3.203.362 kişidir.

  Nevşehir
  Eski bir yerleşim alanı olan Kapadokya, hem toplumsal, hem de kültürel açıdan önemli olaylara sahne olmuştur. Göreme vadisine sığınan Hıristiyanlar'ın yaptığı kiliseler, eskiden Korama adıyla kurulup daha sonra Göreme olarak anılan eski yerleşim yeri yakınında yoğunlaşmıştır. Zelve'de de benzerleri bulunan bu yapıların yer aldığı kesimler açık hava müzesi haline getirilmiştir. Bu yörede tarih içinde ilginç bir dil de oluşmuştur. Yörede oldukça kapalı bir alanda yaşayan Ortodoks Hıristiyanlar zamanla anadilleri yerine Karamanlı Türkçesi denen bir dil geliştirmişlerdir. Şarapçılık ve ticaretle geçinen, Türkçe konuşup Yunan harfleriyle yazan bu halk, Lozan Barış Antlaşması hükümlerine göre Yunan sayılarak Yunanistan'a göç etmiştir.
  Kültürel açıdan önem taşıyan bir başka yerleşim yeri de Bektaşilik'in merkezi olan Hacıbektaş kasabasıdır. Kasabadaki Hacı Bektaş Veli Dergâhı 1964'te müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Çok sayıda ziyaretçi çeken Hacıbektaş kasabasında her yıl Hacı Bektaş Veli'yi anma şenlikleri düzenlenir.
  Yörenin geleneksel el sanatları dokumacılık ve çömlekçiliktir. Her iki el sanatının geçmişi çok eskilere uzanır. Dokumacılık Bizans döneminden beri sürdürülmektedir. Günümüzde eski yaygınlığını yitiren bu el sanatının en önemli türü halıcılıktır. Ayrıca bazı yörelerde, kilim, cicim ve battaniye de dokunmaktadır. Günümüzde halıcılığın yaygın olduğu yerler Avanos ve Ürgüp'tür. Kökleri Hititler'e kadar uzanan çömlekçilik ise eski önemini yitirmiştir. Bugün en çok Avanos ve çevresinde sürdürülen çömlekçilik turistlere yönelik ürünler vermektedir.

  Eskişehir
  geçmişi ve üzerinde yaşayan farklı kimliklere sahip halkı ile gerçek bir anadolu kenti olarak geniş bir konjektöre yayılmış kültürel bir yapıya sahiptir. Türkiye'nin hatta Orta Asyanın her hangi bir yerinde yaşayan biri Eskişehir'de mutlaka ki kendi kültürü ile bağlantılı bir çok şey bulabilcektir... • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri
  By mavi_su in forum Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.05.12, 21:00
 2. Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.04.12, 02:22
 3. Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.04.12, 04:12
 4. İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri
  By mavi_su in forum İç Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.04.12, 14:13
 5. Akdeniz Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?
  By RedBuLL in forum Akdeniz Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.03.12, 00:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.