Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kayserinin Tarihi Yerleri

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Kayserinin Tarihi Yerleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Kayserinin Tarihi Yerleri


  Kapadokya Krallığının ve Bizanslıların şehre hakimiyeti döneminde kurulan Kayseri'nin kalıntıları yer almaktadır. Asri mezarlığın üzerindeki tepe Erciyes'e doğru hafif bir meyille yükselmektedir. Şehir, o yıllarda burada yer almış . Türklerin buraya hakim olmasıyla da bu yerleşim alanı terkedilmiştir. Şimdi burada eski medeniyetin kalıntıları bulunmaktadır. Daha çok erozyona uğrayarak toprak altında kalan bu ören yerinde zaman zaman yapılan kazılarda, o döneme ait çeşitli eserlere rastlanmaktadır.

  KÜLTEPE ÖRENYERİ


  Kayseri-Sivas Karayolunun 20. Km.'sinde yolun biraz kuzeyinde yer almaktadır. Yüksekliği 22 metre ve eni 500 metreyi bulan bir höyük tepe ile onun etrafını çeviren Karum adı verilen aşağı şehirden ibarettir. 1930'lu yıllarda burada Batılı Arkeologların başlattığı kazılar, 1948 yılından bu yana Türk Bilim adamlarınca sürdürülmektedir. Kazılarda höyükteki en eski yerleşim Geç Kalkolitik Çağ ''M.Ö. 3000-2500'' olduğu, onu Eski Tunç, Hitit, Frig, Hellenistik-Roma çağlarının takip ettiği anlaşılmıştır.

  Karum sahası, höyüğün M.Ö. 1950-1650 yıllarında Anadoluya ticaret maksadıyla gelen Assurlu tüccarlar tarafından iskan edilmiştir.

  Höyük (Kaniş ve Karum) alanında ortaya çıkarılan büyük dini ve resmi yapılar, evler, dükkanlar ve atölyelere ait mimari kalıntılar burada


  Günümüzde açık hava müzesi olarak sergilenmektedir. Burada, yani aniş-Karum'da çıkarılan tabletlerin sayısının 14 bini bulduğu, bunlarda özellikle ticari, ekonomik ve siyasi çalışmaların mektuplarla dile getirildiği görülmüştür.


  SOGANLI ÖRENYERİ


  Kayseri-Adana Karayolu üzerinde bulunan Yeşilhisar ilçesine bağlı ilçeye 15 km. mesafede Soğanlı köyünün içerisindedir.  Ürgüp-Göreme, Ihlara ve Zelve vadilerinin benzeri tabii oluşum ile kaya kilise ve mağaralarının bugünkü köy evleriyle iç içe girdiği bir yerleşim yeridir.  Bir vadi içerisinde yer alan Soğanlı, M.S.IV.yüzyıldan itibaren Hristiyanlığın Kappadokia'daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini VII.-VIII.yüzyıllarda da sürdürmüştür. Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı ve çevresinde peribacalarının çok güzel örnekleri vardır. Buranın en önemli özelliği; 50'ye yakın kaya kilisesi ve mağaranın varlığıdır.


  4.Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın Kapadokya'daki merkezlerinden biri olmuş, 7. ve 8. Yüzyıllarda bu önemini sürdürmüştür. Elliye yakın kilise ve mağara vardır. Bugünkü adıyla, Balıklı, Yılanlı, Gök, Tokalı, Karabaş, Kubbeli, Geyikli ve St. Barbara kiliseleri burada en önemlileridir. Bu kiliselerin hepsinde Hz. isa ve Havvarilerinin resimleri yer almaktadır.


  Kurşunlu Camii


  1576 yılında, Ahmet Paşa tarafından,Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Ahmet Paşa, Şam beylerbeyi iken emekli olarak istanbul1a gelip yerleşen ve soyu Halid Bin Velide dayanan bir devlet adamıdır. Kendisine, Tomarza ve havalisi tahsis edilmiştir. Caminin kubbesi ve üzerine kurşun döküldüğü için halk arasında,


  ''Kurşunlu Cami'' diye tanınmaktadır. Dört büyük ayak üzerine oturan yüksekce kubbesiyle merkezi bir mekana sahiptir. Kapısı kuzeyde bir tanedir, taç kapının mekana sahiptir. Kapısı kuzeyde bir tanedir, taç kapının portalindeki işlemeleri oldukça güzeldir. Kitabesinde, ''Şerh-i zilhicce'de urmuşsun anın bünyadın / Dilerim haşre kadar sahibine ola dua / 0Idu ma'mur-u vilayet dedim ana tarih / Yapalı Kayseri'de Camiin Ahmet Paşa.'' (Bu binanın tcmeli zilhicce ayında atıldı. Dilerim dünya durdukça sahibine dua edile. Bu tarihte bu şehir mamur oldu. Bunu Ahmet Paşa

  Kayseride yaptırdı.) Meydanm batı kesimindeki Mimar Sinan Parkı içerisinde yer alan cami, halen hizmettedir.

  Sultansazlığı - Kayseri Sultansazlığı


  Sultan sazlığı, İç Anadolu Bölgesinde Kayseri il sınırları içerisinde Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunmaktadır.  Alanın kuzeyi Erciyes dağı (3916 m), doğusu Develi, Akpınar, Çiçekliyurt dağlarıAladağlar (ort 3373 m) ve Elmalı dağlarıKartalkaya (1958 m) ve İncil dağlarıyla (1759 m) çevrilidir. (2074-2057 m), Güneyi Toros silsilesine bağlı (2235 m) ile Batısı • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kayserinin Tarihi Yerleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kayserinın Tarihi Yerleri
  By mavi_su in forum Kayseri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.04.12, 01:10
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.10.11, 04:31
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.11, 19:10
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.05.11, 01:55
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.04.09, 21:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.