Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Doğal Afet El Kitabı Deprem Sırasında ne Yapmalı

 1. #1
  ModeratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Doğal Afet El Kitabı Deprem Sırasında ne Yapmalı

  Sponsorlu Bağlantı

  Doğal Afet El Kitabı Deprem Sırasında ne Yapmalı


  Doğal Afet El Kitabı Deprem sırasında ne yapmalıdır

  Doğal Afet El Kitabı Deprem sırasında ne yapmalıyız

  “Doğal Afet El Kitabı”nda, deprem sırası, öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler tüm ayrıntısıyla anlatılıyor.

  Bursa'nın merkez Nilüfer İlçe Belediyesi tarafından hazırlanan “Doğal Afet El Kitabı”nda, deprem sırası, öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler tüm ayrıntısıyla anlatılıyor.

  Nilüfer Belediyesi, Türkiye'nin ve özellikle Marmara Bölgesi'nin deprem riski altında bulunduğundan hareketle vatandaşlara yol gösterici olması amacıyla Doğal Afet El Kitabı hazırladı.

  Taşınması kolay, konuların resimlerle anlatıldığı 47 sayfalık kitapta, deprem sırası, öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, dikkat edilmesi önemle vurgulanan hususlar, yapılacak planlamalar ayrıntılarıyla anlatılıyor.

  DEVRİLME VE DÜŞME RİSKLİ EŞYALARDAN UZAK DURMALISINIZ
  Kitabın “Deprem Sırasında” başlıklı bölümünde, şu bilgilere yer veriliyor:

  “Kuvvetli bir deprem olduğunu hissettiğinizde, eğer mümkünse düşebilecek eşyalardan korumak için yakınınızda bulunan masa ve benzeri bir eşyanın yanında olmalısınız.

  Kitaplık, pencere ve duvara takılmış raf sistemleri gibi devrilme ve düşme riski bulunan eşyalardan uzak durmalısınız.

  Eğer yanında bulunduğunuz masa veya benzeri cisim, sarsıntının etkisiyle kıpırdamaya başlar ve hareket ederse onu tutun ve onunla birlikte siz de yer değiştirin.

  Pencerelerden uzak durun. Büyük bir deprem anında camlar patlayarak etrafa sıçrayabilir.

  Eğer stadyum ve sinema gibi bir mekandaysanız, koltuğunuzda kalın ve ellerinizle başınızı koruyun.

  Açık alandaysanız, boş bir alana geçin, ağaç, bina, elektrik kabloları ve direkleri gibi cisimlerden uzaklaşın.”

  DİĞER BAZI UYARILAR
  Deprem sırasında araçla hareket halinde olanların, sakince yolun kenarına yanaşması ve kontağı kapatması önerilen kitapta, üst geçit, gerilim hatları ve direklerden uzak durulması gerektiğini belirtiliyor.
  Mutfakta bulunanların deprem anında buzdolabı, fırın ve mutfak dolaplarından uzaklaşmasının iyi olacağının ifade edildiği kitabın

  DEPREMDEN SONRA
  “Depremden Sonra” bölümünde ise şu önerilerde bulunuluyor:
  “Sakin olun ve çevrenizdekileri sakinleştirin. Yangın kontrolü yapıp gaz kaçaklarına karşı tedbirli davranın.

  Gaz, su ve elektrik hatlarını kontrol edin. Gaz kaçağı varsa kibrit, çakmak, el feneri, cep telefonu ve diğer elektrikli aletleri kullanmayın.
  Eğer telefonlar çalışıyorsa acil olanlar dışında tüm aramaları erteleyin.”

  ACİL DURUM, AİLE VE EV PLANI
  Kitabın, deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin anlatıldığı “Acil Durum, Aile ve Ev Planı” başlıklı kısmında ise şu bilgiler yer alıyor:

  “Her odadaki güvenli noktaları tespit edin ve aile fertlerine bunları bildirin.

  Ayna, cam, asılı objeler, şömine, yüksek mobilyalar gibi tehlikeli noktaları belirleyin. Ara sıra ev içi tatbikat yaparak, tespit ettiğiniz güvenli noktaları kendiniz ve çocuklarınızla test edin.

  Mutlaka ilk yardım eğitimi alın. Acil durumda aranacak numaraların bir listesini yapın.

  Gaz, elektrik ve su hatlarının nasıl kesileceğini öğrenin.
  Acil durumlar için yiyecek, su, ilaç, ilk yardım kiti, çeşitli gereç ve giysi stoklayın. Yanıcı ve boya gibi parlayıcı maddelerin bulunduğu kapları alçak raflara koyun.

  Antibiyotik, çocuk ilaçları, ağrı kesici, göz damlası, soğuk algınlığı ve öksürük ilacı, alerji ilacı, kulak ve burun damlasının ev ve iş yerlerinde bulundurulmasında fayda var. Stokladığınız ilaçların tarihlerini kontrol edin.”

  Kitapta ev ve iş yerlerinde bulundurulmasında faydalı olacağı belirtilen eşyalar, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, çorap, il ya da ilçenin haritası, banka cüzdanı, sağlık karnesi, el feneri ve yedek pil, küçük radyo, tuvalet kağıdı, sıvı el sabunu, diş macunu, diş fırçası, iş eldiveni, küçük ebatlı balyoz, balta ve kürek, plastik çöp torbası, kamp çadırı, uyku tulumu, nakit para, kurutulmuş yiyecek, su ve yedek giysi olarak sıralanıyor.

  “SU STOKLAMAYI UNUTMAYIN”
  İçme suyu bulamamanın, tehlikeli ve ölümcül olabileceğine dikkati çekilen kitapta, ayrıca şu öneriler de yer alıyor:

  “Büyük bir deprem ve doğal afeti izleyen günlerde, şehir içme suyu şebekesi zarar görmüş ve içme suları kirlenmiş olabilir. Böyle bir durumda temiz içme suyu çok önemlidir. Bir haftalık bir süre için kişi başına ortalama 22 litre su depolamak yeterli olacaktır. Evde evcil hayvan varsa onu da bu hesaba katmak gerekir. Suların serin ve karanlık ortamda 6 ayda bir değiştirmek üzere stoklanması mümkündür.

  AYDINLATMAYI UNUTMAYIN
  Herhangi bir doğal afet veya acil durumdan sonra en önemli ihtiyaçlardan biri aydınlatmadır. Özellikle depremden sonra kesinlikle kibrit, çakmak, mum ve gaz lambası kullanılmamalıdır. Mümkünse küçük bir jeneratör edinmekte fayda vardır. Kişisel kullanımınız için el feneri gibi daha küçük aydınlatma ekipmanları tercih etmenizde fayda olacaktır.
  Yiyecek temini, su kadar önemli bir durumdur. 7 günlük bir kampa hazırlanırmışcasına stoklama yapmayı unutmayın.”
  Deprem sırasında bilinmesi ve uygulanması gereken kurallar

  Uzmanlar deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundular.  Deprem sırasında hayatta kalmak için bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması gerektiğini belirten uzmanlar, şu bilgilere yer verdiler:

  "Deprem öncesi yapılacak hazırlıklar, deprem anı ve sonrası uyulması gereken kurallar:

  BİNA İÇİNDEYSENİZ

  Deprem sırasında sakin olup, paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın, koşmayın. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir. Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa, bu yolu saptayın. Bu yöntem sadece giriş altı, giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir. Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terk edebilmek açısından çok önemlidir. Daha önce yaşanan depremlerden elde edilen istitastiki verilere göre, binalarda yıkıma yol açan unsur, hissettiğiniz ilk sarsıntı değil, binanın rezonansa girmesidir. Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız, kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından uzak durunuz. Asansör bir tuzaktır.

  ATLAMAYA KALKMAYIN

  Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz, atlamayı denemeyiniz. Dışarı çıkamayacaksanız ev depremi planını uygulayın. Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Çömelin ya da döşemeye yatın. Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun. Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, mutfak tezgahı , büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak bekleyin. Bu alan bir insanın yaşaması için yeterli olabilmektedir.

  Yaşanan depremlerden elde edilen veriler, mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde, bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır, hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır. Pencerelerden, şöminelerden, sobalardan, veya kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz. Tiyatro, okul, sinema, büro gibi kalabalık yerlerdeyseniz, kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayın. Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi, aynı anda yüzlerce kişinin panik içerisinde koşarak çıkış yerlerinden binayı terketmeleri mümkün değildir. Kendinizi koltuk, sıra gibi yerlerde koruma alın, sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

  BİNA DIŞINDAYSANIZ

  Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin. Herhangi bir nesnenin (araba, balkon) altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir. Araç kullanıyorsanız: Bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler, üst geçitler, tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar, direkler ve enerji nakil hatlarından uzakta kalın.

  Tünel içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz, aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın. Aracınızın içinde durmayın. Aynı yöntemi kapalı bir otoparkta iseniz aynen uygulayın. Araç içinde olduğunuz takdirde, üzerinize düşen bir parça ile ezilme riski taşıyorsunuz. Oysa dışına çıkıp, yanına yattığınız takdirde, üzerinize yıkılacak tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek, ama yok etmeyecektir.

  HAYATTA KALMANIN ALTIN KURALLARI

  Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin. Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun, bir ev depremi planı yapın. Her odada üzerinize bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı gibi güvenli bir yer seçin. Evinizin elektrik gaz, su ve şebekelerini kapatabilmek için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin. Kitaplık, yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın. Yatak odalarınızda, üstünüze kolayca devrilip yaralanmanıza neden olabilecek tablo, gardrop gibi eşyaları sabitleyin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın. Düzenlenen ilkyardım kurslarından ilk yardımı öğrenin. Olağanüstü bir durumda hemen kullanabileceğiniz el feneri, radyo ve yedek pilleri, ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı, iş eldivenini önceden bir çantaya koyup, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Ailenin bağlantı kuracağı şehir dışından birilerini belirleyin

  DEPREMDEN SONRA

  Bulunduğunuz yapı yıkılmamışsa, kontrollü, hızlı ve dikkatli bir şekilde binayı terk edin. Hemen ardından gelebilecek bir artçı şok, o ana kadar yıkılmamış, ancak taşıyıcı elemanlarına zarar vermiş olan binayı yıkabilir. Sarsıntı anında merdivenler bağlantı yerlerinden ayrılmış, tavandan dökülebilecek sıva, beton parçası olabilir. Binadan ayrılırken kapıları dikkatli bir şekilde açın, bu gibi tehlikelerden sakının ve başınızı koruyun. Deprem durduğunda elektrik, gaz, su vanalarını ve yanan ocakları hemen kapatın. Kendinize güvenli bir çıkış yolu arayarak binayı terk edin.

  Olası gaz sızıntıları nedeniyle deprem sırasında olduğu gibi deprem sonrasında da kesinlikle, kibrit, mum, çakmak yakmayın. Parlamalara yol açabilirsiniz. El feneriniz aydınlanma ihtiyacınızı karşılayacaktır. Eviniz hayatınıza zarar vermeyecek ölçüde hasar görüp, sizin dışarı çıkmanıza izin veriyorsa, binayı terk etmeden önce çevrenizdeki seslere kulak verin. Bu sesler, sizden çok daha zor durumda olan insanlara ait olabilir. Sese olan yakınlığınız sayesinde binanın dışından yapılacak bir yardımdan çok daha hızlı bir şekilde göçük altındakileri hayata kavuşturabilirsiniz. Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilk yardım yapın. Cidi şekilde yaralanmış kişileri telaş ve panikle hareket ettirmeyin, güvenli bir yerde yetkililerin gelmesini bekleyin. Özellikle ilk üç gün içerisinde, yetkililer izin vermedikçe, sağlam evlerinize dahi girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir.

  ARACINIZA BİNİP UZAKLAŞMAYA ÇALIŞMAYIN

  Yerlere devrilmiş elektrik direklerinden kesinlikle uzak durun ve bunlara temas eden cisimlere dokunmayın. Aracınıza binip şehirden uzaklaşmaya çalışmayın. Yollar kapalı olabilir ve kurtarma-itfaiye-yardım ekiplerinin gelmesini engellersiniz. Çok acil durumlar dışında yakınlarınız haber vermek ya da almak amacıyla telefonunuzu kullanmayın. Zira aşırı yoğunluk nedeniyle telefon şebekesi bloke olur ve acil durumlar için dahi kullanılamaz hale gelir. Fısıltı ve dedikodulara inanmayın, öğrenmek istediklerinizi yetkililerden sorun. Yetkililere ve kurtarma ekiplerine yardımcı olun. Enkaz ve yıkıntılar arasında gelişigüzel dolaşmayın.  İHTİYACINIZDAN FAZLASINI ALMAYIN

  İhtiyacınızdan fazla yardım malzemesini kesinlikle almayın. Unutmayın ki fazladan alınan her yardım malzemesi bir hemşehrinizin ihtiyacının karşılanmamasına neden olacaktır. Yardımlaşma ve paylaşma olağanüstü durumlarda en yüce insani değerdir. Depremden önce yapılacak birkaç basit hazırlık depremden sonraki zor yaşantımızı çok kolaylaştırabilir. Örneğin aracımızın bagajında; bir çadır, uzun müddet bozulmayan yiyecek ve içecekler, fener, ilk yardım malzemesi, giysi, telsiz, battaniye, sıhhi malzemeler gibi eşyaların bulunması organize yardımın gelmesi için gerekli olan 3- 4 gün boyunca bizi çok rahatlatacaktır.

  ENKAZ ALTINDAYSANIZ

  Kıpırdayacak durumunuz varsa ve kesin bir çıkış yolu görebiliyorsanız hareketlenin. Aksi takdirde pozisyonunuzu koruyun ve sakin olun. Fazladan her çaba, size gelecekte gerekli olacak enerjiyi ve suyu tüketecektir. Dışarıdan bir müdahale sesi duyana kadar bağırmaya çalışmayın. Bu enerjinizi zamansız tüketmenize yol açacaktır. Bir ses duyduğunuzda cevap verin ve pozisyonunuzu anlatmaya çalışın. İlerleyen saatlerde dışarıya ses verebilecek bir ses kaynağı yaratma yolu bulun. Tencere benzeri bir metale vurulacak bıçak sapı, sert bir yüzeye vurabileceğiniz diğer sert bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Çünkü saatler geçtikten sonra böyle bir şey edinme gücünü kaybetmiş olabilirsiniz. Kurtarma ekipleri, olay yerine ulaştıklarında bakacakları ilk yer enkaz üzerinde kabarmış bölgelerdir. Kabaran bu bölgeler muhtemel yaşam üçgenlerinin olduğu noktalardır. Buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinesi, çelik para kasası, demir dolap v.b. Böyle bir pozisyona sahipseniz, ilk ulaşılacak kurtarma bölgesindesiniz demektir."


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Doğal Afet El Kitabı Deprem Sırasında ne Yapmalı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Deprem ve Afet Konulu Şiirler - Deprem ve Afet İle İlgili Şiirler
  By RedBuLL in forum Çocuklar İçin Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.04.12, 19:01
 2. Doğal Afet Nedir Afet Çeşitleri Nelerdir
  By RedBuLL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.04.12, 19:38
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28.11.11, 16:58
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28.11.11, 16:49
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.11, 22:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.