Sponsorlu Bağlantı

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Oniks Taşının Özellikleri Yapısı Hakkında ( Damarlı Akik Taşı Oniks )

 1. #1
  Senior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Oniks Taşının Özellikleri Yapısı Hakkında ( Damarlı Akik Taşı Oniks )

  Sponsorlu Bağlantı

  Oniks Taşının Özellikleri Yapısı Hakkında ( Damarlı Akik Taşı Oniks )

  Silis minerallerinden akikin bir türü olan oniks yarı değerli bir taştır. Akik, kalsedon ya da kadıköytaşı olarak adlandırılan geniş bir mineraller gru*bunun üyesidir. Karneliyen ve helyotrop (kantaşı) gibi değerli taşları da içeren kalse-donlar özellikle mücevher yapımında kullanı*lır. Oniksi öbür kalsedon türlerinden ayırt eden özelliği, birbirini izleyen siyah ve beyaz renkli şeritleri olmasıdır. Aynı taşın kahve*rengi ya da kırmızı şeritli türüne ise sardoniks denir.
  Bu ilginç renkli şeritli yapısı nedeniyle oniks çok eski zamanlardan beri kuyumculuk*ta ve vazo gibi küçük süs eşyalarının yapımın*da kullanılmaktadır. Çoğu kez oyularak işle*nir. İki tür oyma mücevher vardır; bunlar oymanın yapılış tarzına göre adlandırılır. Ka-mayö ya da karne denen türde, taşın zemini oyulur ve desen ya da figür taşın yüzeyinde bir kabartma halinde kalır; intaglio denen türde ise bu işlemin tam tersi gerçekleştirilir ve desen ya da figür oyularak hazırlanır. Oniks daha çok kamayö yapımında kullanılır; çünkü, oniksteki iki renk oymacıya, bunların birinden motifte, ötekinden ise zeminde ya*rarlanma olanağını verir. Kamayölerin çoğu broşlarda (takı iğne) kullanılır. En nitelikli oniksler Hindistan ve Güney Amerika'da çıkarılır.
  Benzer görünümü nedeniyle zaman zaman oniksle karıştırılan bir kalsit (kristal yapılı kireçtaşı) türü vardır. "Oniks mermeri" de*nen bu malzeme çok daha büyük cisimlerin yapımında kullanılır. Eski Mısırlılar, Yunanlı*lar ve Romalılar tapınaklarının yapımında oniks mermerinden de yararlanmışlardır. Pek çok İslam ülkesinde sütunları bu malzemeden yapılmış camiler bulunur. Cezayir, Fas ve Mısır'da zengin oniks mermeri yatakları vardır.  Oniks veya Damarlı Akik (İngilizce karşılığı olan Onyx de sıklıkla kullanılır), yarı değerli bir taş türüdür. Oniks ismi Asur dilinde "yüzük, halka" anlamına gelen sözcükten türemiştir. Kuvars'ın kriptokristalin bir türü olan oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır. Katmanların renkleri oldukça değişkendir ve beyazdan siyaha kadar birçok farklı renkte olabilir. Bir oniks türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarıdır. Saf siyah oniks pek yaygın bulunsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Bazen kalsit gibi farklı taşlara da hatalı bir şekilde oniks dendiği olmuştur. Oysa örneğin kalsit, onikse oranla çok daha yumuşaktır ve daha yaygın bulunur. Kimyasal formulü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına göre sertliği 7'dir. 2. #2
  AdministratoR

  Yeni Cevap: Oniks Taşının Özellikleri Yapısı Hakkında ( Damarlı Akik Taşı Oniks )

  Oniks Taşı Nedir ve Faydaları Nelerdir

  Kaygı azaltıcı, Kadın/erkek kutuplaşmasını dengeler ve ilikleri kuvvetlendirir. Kontrol ve denge unsuru bir taş olan Oniks, bağımlılıklardan da kurtulmaya yardım eder. Değerli bir taştır ve kişinin konsantrasyonunu sağladığı gibi nazara karşı da kullanılır. Kimi yerlerde zaman zaman “Ayrılık Taşı” diye de nitelendirilir. Çok çeşitli renkleri olan oniks, kişinin hangi konuda enerji desteğine ihtiyacı varsa onu sağlayan bir taş olarak da bilinir. Gelecek kaygılarını yok ettiği gibi kişilerde farkındalığı da sağlar.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Oniks Taşının Özellikleri Yapısı Hakkında ( Damarlı Akik Taşı Oniks )


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Onyx (Oniks) Taşı Özellikleri
  By sarisya in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15.02.13, 13:03
 2. Oniks Taşı - Oniks Taşının Faydaları
  By RedBuLL in forum Şifalı Taşlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.05.12, 21:59
 3. Akik Taşının Renklerine Göre Özellikleri
  By RedBuLL in forum Şifalı Taşlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.05.12, 18:30
 4. Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları
  By RedBuLL in forum Şifalı Taşlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.05.12, 17:57
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.03.11, 23:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.