Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması - Rahim Neden Alınır? Rahimin Alınması

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması - Rahim Neden Alınır? Rahimin Alınması

  Sponsorlu Bağlantı

  Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması - Rahim Neden Alınır? Rahimin Alınması


  Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması:
  Menapoza yaklaşan kadınlarda tedavi edilemiyen adet problemlerini çözmek için rahim alınmasına histerektomi ismi verilmektedir.
  Her iki yumurtalığın alınması anlamına gelen bilatarel salpingooferektomi, gelecekte oluşabilecek yumurtalık kanseri riskini ortadan kaldırmak için ve uzun vadede ağrı yapabilecek nedbe dokusu oluşumunu engellemek için yapılır.
  Rahim.yumurtalık yolları-Fallop Tüpleri-,yumurtalıkların çıkarıldığı iki işlem bir ameliyatta yapılır.Vagina tepeden kapatılır, boyu değişmez. Operasyon genel yada epidural anestezi altında yapılır ve ortalama 1 saat kadar sürer.

  Ameliyat öncesi idrar torbasına sonda yerleştirilir ameliyatın bitmesinden sonra batına dren konarak küçük kanamaların dışarıya atılmas sağlanabilir.

  Ortalama hastahanede kalma süresi 3-5 gün kadardır. HRT tedavisine başlanabilir. Operasyon sonrası cinsel ilişkede bir sorun yaşanmaz. 2. #2
  LaDy

  Standart Cevap: Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması - Rahim Neden Alınır? Rahimin Al

  Rahmin alınması (Histerektomi)
  Rahmin alınması (Histerektomi)


  Histerektomi, rahim alınması operasyonudur. En sık uygulanma nedenleri tedaviye cevap vermeyen kanamalar, miyomlar, genital organlarda sarkma, kanser ve kanser şüphesidir.

  Hastalığın cinsine göre değişmekle beraber 40 yaş altında kadınlarda çoğu durumda yumurtalıkların bırakılması, 45 yaş üstünde ise yumurtalıkların çıkarılmasında tercih edilmektedir.

  Rahim alınması sonucu adet kanamaları kesilse de gerçekte bu bir menopoza girme durumu değildir. Menopoz yumurtalık işlevlerinin durması olduğundan, yumurtalıklar yerinde bırakılmışsa buradan hormon salgısı devam ettiği sürece rahimi alınmış kadın menopoza girmiş kabul edilmez.
  Hangi durumlarda histerektomi ameliyatı yapılır?

  1. Uterus (rahim) myomları: Histerektomi için en önde gelen neden uterusun (rahimin) myomlarıdır. Endikasyonlar hastanın yaşı ile ilgili olarak değişir. Uterus (rahim) myomları kadınlarda en sık karşılaşılan tümörlerdir ve bu yüzden histerektomilerin çok geniş bir bölümünden sorumludurlar. Myomlar için histerektomi uygulanması kararı genellikle anormal kanama, pelvik ağrı veya bası gibi şikayetlerin tedavi gerekliliğine dayanmaktadır.

  2. Düzensiz kanamalar: Histerektomilerin yüzde 20'sinde endikasyon hormanal nedenlere bağlı düzensiz kanamalardır. Bu tür hastalarda ilaç tedavisi etkili olmazsa veya hasta ilaç tedavisini kabullenemezse ameliyat düşünülür.

  3. Adet ağrılarının şiddetli olması (inatçı dismenore): Adet ağrıları hastanın günlük yaşamını sekteye uğratıyorsa, ilaç tedavisi başarılı olmazsa ve hasta çocuk doğurmak istemiyorsa histerektomi düşünülebilir.

  4. Kasık ağrıları, rahim sarkması, kanser öncesi belirtiler: Uterusdan (rahimden) kaynaklandığı düşünülen kasık ağrıları, rahim ağzında görülen kanser öncüsü lezyonlar, rahimin sarkması olgularında histerektomi yapılabilir.
  5. Doğum kompliksyonları: Acil histerektomiler daha ziyade doğumla ilgili komplikasyonlarda uygulanır. Doğum sonrası rahim kanamasının durdurulamaması (atoni), tamir edilemeyen rahim yırtıkları, bebeğin eşinin-plasentanın ayrılmaması (plasenta acreata ve inkreata) olgularında gerekli olabilir.

  Ayrıca; Endometriozis (uterus içinde bulunması gereken bazal tabakanın uterus dışında bulunması), rahim ve yumurtalık kanseri, iyi huylu yumurtalık tümörlerinde histerektomi yapılabilir.

  Histerektomi kararı nasıl verilir?

  Histerektomi kararı hasta ve doktorun bir araya gelerek vermesi gereken bir karardır. Birçok hasta için histerektomiye gidiş kararı çok ani olabilir. Hastalar anestezinin ve cerrahinin potansiyel riskleri ile karşılaşırlar. Hasta eğer menopoz öncesi dönemde ise adet görme ve çocuk doğurma yeteneğinin kaybıyla da buna adapte olmak zorunda kalır. Birçok kadının ilgilendiği nokta ameliyatın hastanın dişiliğini kaybetmesine, cinsel doyumu azaltmasına ve kocası ile arasındaki cinsel problemlerin artmasına neden olup olmayacağıdır. Üreme organlarının kaybına ilişkin üzüntü diğer karın içi organlarının kaybına göre fazladır. Hastanın ameliyattan sonra kendini kötü hissetme olasılığını en aza indirmek için ameliyat öncesi bilgilendirme ve hastayı hazırlamak önemlidir. Yapılan araştırmalar histerektominin birçok hastada psikiyatrik bozukluk ve azalmış cinsel fonksiyonlara yol açmadığını göstermektedir.

  Histerektomi nasıl yapılır?

  Histerektomi karından (abdominal) ve vajinal yoldan uygulanabilir. Bu seçim, operasyona neden olan hastalığa, kişinin anatomik yapısına, cerrahın tercih ve deneyimine bağlıdır.

  Histerektomilerin yüzde 75'i abdominal (karın) yolundan yapılır. Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın histerektomi için rahimi yerinde tutan tüm bağlar ve beslenmesini sağlayan tüm damarlar tek tek bulunur, özel aletlerle tutularak kesilir ve bu aletler alınmadan önce özel dikişlerle bağlanır. Bu sırada rahimle yakın komşuluğu olan idrar torbası, idrar boşaltma kanalları ve bağırsakların zarar görmemesi sağlanır.
  Ameliyat sonrası hasta bakımı nasıldır?

  Hastanın idrar yapması zor olabileceğinden idrar sondası ameliyat sonrası 8–24 saat süreyle takılı bırakılır. Ameliyat günü hastanın ağızdan beslenmesi yasaklanır. Bağırsak hareketleri başladıktan sonra sıvı gıdalarla beslenmeye başlanır. Hastanın sindirebileceği şekilde katı yiyecekler diyetine eklenir. Hastanın erken ayağa kaldırılması damar tıkanıklığı ve zatürre riskini azaltır. Dikişlerin tam iyileşmesi için hasta ameliyattan sonraki 6 hafta içinde fazla ağırlık kaldırmamalıdır. Ameliyat sonrası 6 hafta içinde cinsel ilişki tavsiye edilmez. Hasta tam iyileşene kadar araba kullanması tavsiye edilmez. Bunlar dışında hasta kendini iyi hissettiği sürece normal hayatını sürdürebilir.

  Histerektomi ameliyatı geçiren hastalar nelere dikkat etmelidirler?

  İlk ve ikinci hafta çok yorucu aktivitelerden kaçınmalı ve aktivite seviyesini yavaş yavaş arttırmalıdırlar. Ağır kaldırmaktan ve cinsel ilişkiden doktor tarafından söylenecek zamana kadar kaçınmalıdırlar. Banyo, ayakta duş alınmalıdır. Düzenli bir diyet izlenmelidir. İdrar ve gaita yaparken ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Eğer vajinal kanama veya ateş olursa doktora haber verilmelidir.

  Histerektomi sadece rahmin çıkarılmasıdır. Histerektomi ameliyatı olan kadınlar bir daha hiç adet göremez. Cinsel ilişkiyi sağlayan organ rahim değil vajinadır. Histerektomi sırasında vajinaya dokunulmadığı için cinsel ilişki kurulmasında hiçbir farklılık ortaya çıkmaz. Yumurtalıklar bırakıldığı takdirde adet görülmediği halde menopoza ait belirti ve komplikasyonlar oluşmaz. Şayet birlikte yumurtalıklar da çıkarılmış ise operasyon sonrası cerrahi menopoz tablosu gelişir ve hormon replasman tedavisi hemen başlatılmalıdır.

  Op. Dr. Seval Taşdemir


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması - Rahim Neden Alınır? Rahimin Alınması

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4,67 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ev kazaları ve Alınması Gereken Önlemler
  By RedBuLL in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.12, 02:38
 2. Histerektomi ve Yumurtalık Alınması
  By RedBuLL in forum Kadın Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.05.12, 23:01
 3. Günlük Alınması Gereken Kalori
  By RedBuLL in forum Sağlıklı Beslenme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.03.12, 14:08
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.01.11, 03:40
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.11.09, 12:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.