Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yüksekliğinin Sebepleri ? Yüksek Tansiyon Nedenleri

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yüksekliğinin Sebepleri ? Yüksek Tansiyon Nedenleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Tansiyon Neden Yükselir?


  Tansiyon nasıl ve neden yükselir?

  Vücudumuzdaki damarlar şu kısımlardan yapılmıştır :

  1, Atardamarlar
  . - Büyük, duvarları kalın damarlar olup kalbten çıkan kam vücudun muh*telif kısımlarına taşırlar.

  2. Arterioller
  (ufak atardamarlar). - Atar*damarların en ufak dallarına arteriol denir. Bunlar çıplak gözle görülmezler. Duvarları et*ten yapılmış olduğundan büzüşüp daralabilir veya genişliyebilirler.

  3. Kapiller
  (kıl damarları.) - Ufak damarlar en sonunda ufacık, kıl gibi kollara ayrılırlar. Burada kan artık nabazan etmez. kularla besleyici maddelerin mübadelesi ve rüntü maddelerinin alınması bu kıl damarlara vasıtasiyle olur.

  4. Toplardamarlar.
  - Kanı kalbe geri getiren karakandamarlarıdır. İçlerinde pis »kan vardır. Elin üzerinde gördüğünüz mavi damarlar banlardır. Şimdi şu tarifden anlaşılacağı veçhile kalb bir pompadır, atardamarlar bu pompadan çı*kan hortum, arterioller hortumun ucundaki musluk veya fiskiye ve kıl damarları da fîskiyeden dışarı akan ince su demetidir. Şimdi luğu kıstığımızı f arzedelim ne olur:
  a. tan dışarı akan su miktarı azalır,
  b. Hartan içindeki tazyik artar. Şayet pompa daha fazla çalıştırılırsa hem hortumun içindeki tazyik da*ha fazla artar, hem de fıskiyeden dışarı çıkan su miktarı, musluk açık olduğu gibi normal kalır.
  İşte tansiyon yüksekliğinde durum böyledir. Ufak atardamarlar (arterioller) mıştır, kıldamarlarına az kan gider, taba da beslenemez, bunu yenmek için kalb fazla Mr tazyik altında çalışır ve daralan damarlardan normaldeki gibi yeter kan geçmiye başlar. Uzun müddet işler böylece yeni bir düzene girmiş olur. Fakat kan tazyikinin yüksek olarak sebat etmesi birçok hâdiselere sebep olabilir. Damar*lar fazla tazyik altında kalınca sertleşmiye baş*lar. Sertleşen damarlardan bâzısı tıkanır ve o damarın beslediği doku yeter kan, oksijen ala*maz. Kalb fazla yük altında kalınca yorulur, sonunda kifayetsizliğe uğrar (nefes darlığı, uy*kusuzluk). Böbrekler bozulur vazife göremez. Gözlerdeki damarların sertleşmesi görmeği bozar. Beyin damarları sertleşirse beyinde ka*nama, tıkanma yapabilir. Damar sertliğinin de*recesi ve yaygınlığı şunlara’tâbidir:
  1. Tansiyon yüksekliğinin derecesi,
  2. Tansiyon yüksek*liğinin ne zamandanberi devam ettiği,
  3. Damar*ların bu yüksek tazyike mukavemet kabiliyeti.

  Tansiyon yüksekliğinin kabaca dört dev*resi vardır :

  1. Prehipertansiyon (tansiyon yüksekliğin*den önceki) devre. - Bakarsınız tansiyon kızma, heyecanlanma, yorulma ile çok yükselir. Fa*kat umumiyetle normaldir. Bu gibi kimselerin hemen %75 inde sonradan tansiyon devamlı su*rette yüksek kalır.
  2. Oynak tansiyon devresi. - Tansiyon her zaman için on dördün üstünde olmakla beraber bir seviyede durmaz, bir gün 15, öbür gün 20 dir …Nadiren 12-13 e bile iner.
  3. Sabit Tansiyon devresi. - Tansiyon artık bir seviyede sabit kalır. Bir türlü aşağı inmez.
  4. İhtilât devresi. -Başlıca üç yerde ihtilâl görülür : a. Kalbte. Böbreklerde, c. Beyinde. 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yüksekliğinin Sebepleri ?

  Tansiyon Yüksekliğinin Sebepleri  Tansiyon yüksekliğinin sebepleri
  Tansiyon yüksek*liğinde esas mekanizma, ufak atardamarların daralması ve kalpten çıkan damarların önün*de bir engel teşkil edişidir. İşte bu damar da*ralmasının bir çok sebepleri vardır: böbrek hastalıkları, anadandoğma kalp hastalığı, be*yin uru, iç ifraz bezlerinin hastalığı, zehirlenmeler, v.b. Fakat pratikte rastladığımız tansi*yon yüksekliklerinin %95 inde gözle görünür hiçbir sebep mevcut değildir. İşte ne kalb has*talığına, ne böbrek hastalığına, ne de herhangi bir açık hastalığa bağlı bulunmayan cinsten tansiyon yüksekliklerine biz, esası tansiyon yük*sekliği, veya bünyevî tansiyon yüksekliği diyo*ruz. Halk arasında buna asabî tansiyon, yük*sekliği denmektedir. Esasî tansiyon yükseklik*lerinin çoğunda sebep, irsiyettir. Bu gibi kimse*lerin ana, baba veya amca, dayılarında, teyze*lerinde hemen muhakkak surette tansiyon yüksekliği bulunur; yahut da tansiyon yüksekliğinin farkında olunmamıştır da felçli, kalbli, ani*den ölen kimseler vardır.
  Bu gibi ailelere mensup kimselerde tan*siyon yüksekliği ekseriyetle erken yaşta baş*lar. Ailede tansiyon yüksekliği bulun*ması çocuklarda da muhakkak surette tansiyon hastalığının teşekkül edeceğini göstermez. Ai*lesinde hiç kalb veya tansiyon yüksekliği has*talığı bulunmadığı halde kendisinde kalp veya tansiyon hastalığı bulunan kimseler pek çoktur. Eskiden tansiyon hastalığının sebebi damar sertliği zannedilir ve tansiyonun, sertleşmiş, daralmış damarlardan kanın geçebilmesi için muavazavî olarak yükselmiş olduğu sanılırdı halbuki bu gün damar sertliğinin tansiyon yük*sekliğinin sebebi olmayıp bilâkis neticesi oldu*ğu anlaşılmış bulunuyor. Tansiyon yüksekliği sırf yaşlılık hastalığı değildir; bebeklerde, 20 yaşlarındaki kimselerde dahi bulunabilir; fa*kat en çok 30 yaşından sonra, ekseriya 40-50 arasında göze çarpar. Tansiyon yükselişinde sinir sisteminin, asa*biyetin çok büyük rolü vardır. Kızdığınız, hırs*landığınız veya yorulduğunuz zaman kalbinizin küt küt attığını ve sanki damarlarınızdaki kan tazyikinin fırladığını hissedersiniz. Hakikatte de böyledir. Sinirlenme, öfke, uykusuzluk, siyonu birden yükseltir.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yüksekliğinin Sebepleri ? Yüksek Tansiyon Nedenleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.11, 13:16
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.05.11, 17:01
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.01.11, 01:59
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.12.10, 01:40
 5. Gebelikte Tansiyon Yükselmesi - Hamilelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi
  By mehmet__ibili in forum Hamilelik & Gebelik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.08, 17:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.