Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Karamürsel Hadiseleri

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Karamürsel Hadiseleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Karamürsel Hadiseleri


  İSTİKLAL SAVAŞINDA

  Karamürsel İngilizler tarafından 25/Haziran/1920 de işgal edilmişti. Yani Yunan ordusunun Balıkesir üzerinden yapmakta olduğu taarruz zamanıdır. Sabahleyin erkenden şehrin önüne demirleyen dört büyük harp gemisi ile bir kaç torpido, şayak fabrikasının şarkı ile Karamürsel’e yirmi dakika mesafedeki Küçükderenin garbına 800 kadar asker çıkarmış, kasaba, asker tarafından sarılmış; işgal kumandanı, debboy binasında halkı toplayarak: ( Milli kuvvetler buraya gelecek olursa bunları, İngilizler vuracaklardır. Sükunetle yaşayınız ) diyor. Üç saat sonra askerlerini tekrar gemilerine bindirerek dönüyor. Yalnız Küçükdere civarına çıkarılan kuvvetlere on kişilik bir çetemiz ateş ediyor. Bazı İngilizleri yaralıyor.

  İngiliz deniz kuvvetlerinin bu hareketi, başlamak üzere bulunan Yunan taarruzuna yardım için Bursa’dan bu istikamete kuvvet çekmek maksadı ile yapıldığı aşikardır. Nitekim, ilerde göreceğimiz veçhile bu hareketler ve askeri çıkarmalar; Mudanya ve Gemliğe dahi aynı tarihlerde bir kaç defa yapılmıştır.

  Temmuzun on birinde bir İngiliz torpidosunun himayesinde ve Ereğli istikametinde kara yolu ile 400 mevcutlu bir yunana taburu öğleden evvel Karamürsel’e geliyor. 36 saat burada kalıyor. Bu müddet zarfında yunan askerleri kasabada ve civar köylerde bir çok çapulculuk yapıyorlar ve Akçat köyünden Jandarma oğlu Halil, Keleş oğullarından Mehmet Şükrü, Boşnak Beşer’in oğlu Nazif adlı üç Türkü ve eskiden Rum’dan dönme bir Müslümanı öldürüyorlar ve 29 kişiyi de beraberinde alıp götürüyorlar.

  Temmuzun 18 inde İstanbul’dan gelen araba vapuru ile 400 mevcutlu bir yunan taburu Karamürsel’e çıkarılıyor ve üç gün kaldıktan sonra defolup gidiyorlar.

  23/Birinciteşrin/1920 Cumartesi günü Yunanlılar, üçüncü defa olarak Karamürsel’e gelmişlerdir. Kaymakamlık vekilliği yapan Yalovalı bay Refik Yunanlıların geleceğinden haberli olduğu için sabahleyin kasabada tellal dolaştırıp halkın kaçmayarak yerlerinde kalmalarını, Yunanlılardan fenalık gelmeyeceğine tellal bağırttığı için, halk kasabada kalmış ve dağlara çekilmemiştir. Öğle zamanı, Yalova’dan araba ile gelen Yunan komutanı, hükümete gitmiştir. Beş on dakika sonra, Merdigözlü Davit adında bir Ermeni, kasabanın yirmi kilometre kadar cenubundaki sırtlarda yunan askerlerinin, çetelerle muhabereye tutuştuğu haberini verince, ahali korkusundan, sokaklardan dağılarak evlerine kapandılar. Saat 18’de Yalova istikametinden bir Yunan piyade taburu ve Pazarköy istikametinden dahi bir piyade taburu ile dört dağ topu Karamürsel’e geliyorlar. Karamürsel kasabasını müdafaa maksadı ile terzi laz Mevlut efendi komutasında toplanmış olan 85 mevcutlu bir çete, Tepeköy-Karamürsel’in bir bucuk kilometre cenubundaki Tekke ve Yalakdereye giden şosenin cenubundaki zeytinlik hattını işgal ederek müdafaa etmiş ve güneş batıncaya kadar müdafaada devam ederek Yunan askerleri geceleyin mevzilerini terk ile şehre çekilmişlerdir. Bu esnada iki torpido gelerek milli kuvvetleri bombardımana başlamış olduğundan, çete dahi geriye çekilmiştir.

  Ertesi Pazar sabahı,Yunan komutanı, 15 yaşından yukarı bütün erkekleri hükümet önüne toplayarak bir sıraya dizmiş, sağdan başlayarak her onuncuya isabet edenleri ayırtıp derhal kurşuna dizmiştir. Suçsuz kurşuna dizilenler şunlardır.

  Karamürselli Muhacir Veysel, İstirancalı demirci Remzi, Muhzır oğlu Ahmet, Boşnak Rasim, Viran Ali, Açıkbaş Halil çavuş, Çerkes Bekir, Arnavut Deli Hasan ve adı öğrenilemeyen daha bir arkadaşı, Boşnak aşçı Mustafa ve adı bilinmeyen diğer bir Çerkez. Kasabada bu katillerden sonra Yunan kuvvetleri aynı günde dağınık bir halde bulunan çetelere karşı harekete geçmiş ve üç gün devam eden çarpışmalar sonunda Karapınar-Akçat-Tepeköy hattına kadar ilerleyerek oradaki köyleri yakıp Karamürsel’e dönmüşlerdir. Karamürsel’i üçüncü defa boşalttıkları ikinci teşrinin 2 sine kadar yaptıkları sayısız cinayetler yetişmiyormuş gibi, jandarma subayı Ahmet ve İlyas beylerle, Malmüdürü Murtaza, Müddeiumumi Tevfik, Reji memuru Hakkı ve oğlu Arif, reji odacısı Lütfü ile babası Koltukçu Şakir, Karabey Nazif, şayak fabrikası katibi Arif, koltukçu Boşnak Mehmet oğlu Ali, aşçı Alinin çırağı boşnak Ali’yi ve adı bilinmeyen bir Arnavudu öldürmüşlerdir. Ayrıca da hükümet memurları ve jandarmadan ve ileri gelenlerden 50 kadar zatı tevkif ederek Bursa’ya götürmüşlerdir.

  İşte Karamürsel halkı, İstiklal mücadelesinin bundan sonraki günlerini böylece düşman tarafından katliam edilmiş olan evlatlarının ölümüne ağlamakla geçirmiştir. 29/Haziran/1921 de tekrar bir Yunan kuvveti ( On birinci Manisa Tümeni ) nin Karamürsel’e gelmekte olduğunu gören halk, evlerini barklarını ve eşyalarını terk ederek geriye, dağlara kaçıyorlar, ancak, bir kaç ihtiyar kadından başka kasabada kimse kalmıyor. Yunan askerleri bütün şehre ateş veriyorlar ve şirin Karamürsel’i yakıyorlar... İhtiyar kadınlarda birlikte yanıyor.

  Milli mücadelede Karamürsel halkı vatan müdafaasında gösterdiği büyük hizmeti ve halkın çete teşkilatında yaptıkları faaliyet bütün tafsilatı ile neşretmek, Karamürsel Halkevine düşen bir vazifedir. Burada ( ne olursa olsun ) adında bir gönüllü milis taburunun teşekkül ederek fedakarlık timsali şeklinde uzun müddet Marmara kıyılarında Yunanlılarla çarpışması ve Gökbayrak taburunu yaptığı hizmetler her halde unutulmamak lazımdır. Bu teşkilatın kurulmasında Bursa’daki vali ve komutan ile Müdafaai Hukuk teşkilatının mesaisi de unutulmamalıdır.

  Alınıtı: Karamürsel Hadiseleri sayın Agah Yönsel ve sayın Şemsettin Arkan’ın Karamürsel isimli kitaplarının 235-236-237-238 inci sayfalarından aslına sadık kalınmaya çalışılarak alınmıştır. Her ikisini de saygıyla anıyoruz. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Karamürsel Hadiseleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.05.11, 01:33
 2. Karamürsel Sepet Nedir-Karamürsel Sepeti Ne Demek
  By Lugati't TürK in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.05.11, 11:52
 3. Karamürsel'i Tanıyalım
  By superisi in forum Karamürsel
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14.09.09, 23:55
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.03.09, 00:37
 5. Karamürsel Öyküleri
  By superisi in forum Karamürsel
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 24.03.09, 15:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.