Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: KPSS Eğitim Bilimleri Hazırlık Psikoloji Konu Anlatımı

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart KPSS Eğitim Bilimleri Hazırlık Psikoloji Konu Anlatımı

  Sponsorlu Bağlantı

  PSİKOLOJİ
  Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır. Genel olarak insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışların kökenlerini inceleyen bilim dalıdır. Psikoloji davranışla ilgili olarak iki önemli ilişki üzerinde yoğunlaşır ki bunlar “beyin-davranış” ve “çevre-davranış” ilişkisidir. Bu bağlamda psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri incelemektedir.

  Psikolojinin Alt Alanları
  Adli Psikoloji: Yasal konulara ve sorunlara psikolojinin ilkelerini uygulamak üzere hukuk ile psikoloji arasında kurulan ilişkiden doğan bir alandır. Adli psikologlardan bazıları hem psikoloji hem de hukuk eğitimi almışlardır.
  Deneysel Psikoloji: Temel davranışsal süreçlerdeki değişikliklerle ilgilenir. İki önemli alt dal içerir:
  a) Bilişsel Psikoloji: Bilginin işlenmesi, belleğimizde depolanması, depodan geri çağrılması ve problem çözme durumlarına uygulanması gibi bilgi işleme süreciyle ilgilenir.
  b) Fizyolojik Psikoloji: Öğrenme, duyum, algı, performans, motivasyon, bellek, dil, düşünme, iletişim ve problem çözme, yeme, okuma gibi davranışların altında yatan fizyolojik süreçlerin araştırılmasıyla ilgilenir.
  Eğitim Psikolojisi: Eğitim psikolojisi insanların nasıl öğrendiği, etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi, her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemlerin geliştirilmesi, becerilerinin değerlen-dirilmesi, eğitim programlarının düzenlenmesi ve uygulamaya aktarılmasıyla ilgilenir. Eğitim Psikolojisi; Bireyin gelişim özellikleri, öğrenmenin ilke ve kuramlarını inceleyerek, eğitim ortamlarını etkili bir biçimde düzenlemeyi ve öğretme yoluyla öğrenmeyi verimli bir biçimde gerçekleştirmeyi amaç edinen uygulamalı bir bilim dalıdır. (Fidan-Erden)
  Endüstri / Örgüt Psikolojisi: İş yaşamını iyileştirme ve üretimi artırma amacıyla psikolojik ilkelerin çalışma hayatına uygulanmasıyla ilgilenir.
  Gelişim Psikolojisi: Doğum öncesinden başlayarak ölüme kadar uzanan yaşam süresinde insan gelişiminin evreleri, yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenir. Gelişimdeki evrensel nitelikler, kültürel ve bireysel farklılıklar üzerinde çalışır.
  Klinik Psikoloji: Zihinsel, davranışsal ve duygusal bozukluğu (gelişim dönemleriyle ilgili kısa süreli gelişimsel krizlerden, fobi, depresyon, şizofreni gibi daha ağır sorunlar) olan bireylerin değerlendirilmesi, tedavi edilmesi ile ilgilenir.

  Not
  Psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark:
  Psikiyatrist tıp fakültesini bitirip tıp doktoru unvanını aldıktan sonra, 4 yıl psikiyatri uzmanlık eğitimi görür. Klinik psikolog ise doktora yapınca bilim doktoru unvanı alır; tıp eğitimi olmadığı için tıbbi tedavi (ilaç, ameliyat) uygulayamaz. Ayrıca bir hastayı ancak bir psikiyatrist hastaneye yatırabilir.
  Nöropsikoloji ve Psikobiyoloji: Biyolojik sistemler ile zihnin işlevi ve davranış arasındaki ilişkiyi inceler. Beynin biyokimyasal mekanizmaları, beyin yapılarının fonksiyonları, kimyasal ve fiziksel değişikliklerin davranışlara ve duygulara etkisini araştırır.
  Okul Psikolojisi: Okul psikologları özel ya da devlet okullarında çalışır, öğrencilere danışmanlık ve değerlendirme yaparlar.
  Psikometri: Psikolojik bilginin elde edilmesi ve uygulanması sırasında kullanılacak teknik ve yöntemler üzerinde çalışır. Zeka, kişilik, yetenek ve diğer alanlardaki testleri geliştirir.
  Sağlık psikolojisi: Sağlık psikologları, hastalıkların önlenmesi ve sağlığın sürdürülebilmesi için araştırmacı ve uygulamacı olarak çalışırlar.
  Sosyal Psikoloji: İnsanların birbirleri ile nasıl etkileşime girdikleri ve sosyal çevrelerinden nasıl etkilendikleriyle ilgilenir. Bireyleri, grupları ve grup davranışını, tutumları, önyargıları ve bunların oluşumu ile değişimini inceler. Arkadaşlık, ikili ilişkiler, çekicilik ve saldırganlık gibi konular üzerinde araştırma yapar.
  Spor Psikolojisi: Psikoloji ilkelerinin spor ortamına uygulanmasını içeren bir alt alandır. Spor psikologları hem akademisyen hem de uygulamacı olarak çalışırlar.
  Trafik Psikolojisi: Psikoloji ilkelerinin trafik ve yol güvenliği alanına uygulanmasıdır.

  Örnek Soru:
  Aşağıdakilerden hangisi, özellikle sosyal psikolojinin çalışma alanına girer?
  A) Bireyin grup içindeki davranışı, tutumların gelişmesi ve değişmesi
  B) Davranış bozukluklarının tanısı ve tedavisi
  C) Öğrenme ilkelerinin okuldaki öğretimde uygulanması
  D) Davranışlarda yaşa bağlı olarak görülen değişiklikler
  E) Davranışların ölçülmesinde kullanılacak araçların geliştirilmesi

  Çözüm:
  Sosyal psikoloji insanların grup içindeki davranışlarını inceleyen psikoloji alt dalıdır. Davranış bozuklukları ve bunların tedavisi klinik psikolojinin, Öğrenme ilkeleri öğrenme psikolojisinin, davranışta yaşa bağlı değişmeler gelişim psikolojisinin, davranışların ölçülmesi ise psikometrinin konu alanı içerisinde yer alır.
  (Cevap A) • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  KPSS Eğitim Bilimleri Hazırlık Psikoloji Konu Anlatımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. KPSS Eğitim Bilimleri Notları - Öğrenilmiş Çaresizlik
  By MaqiwoL in forum KPSS Eğitim Bilimleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28.12.09, 18:58
 2. Klasik Koşullandırma - KPSS Eğitim Bilimleri Notları
  By MaqiwoL in forum KPSS Eğitim Bilimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.12.09, 18:56
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.12.09, 18:53
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.12.09, 18:53
 5. KPSS Eğitim Bilimleri Testi
  By MaqiwoL in forum KPSS Eğitim Bilimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.11.08, 21:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.