Sponsorlu Bağlantı

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci

  Sponsorlu Bağlantı

  Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci


  EDİMSEL KOŞULLAMA

  Edimsel davranışla ilgili olan koşullanmaya edimsel koşullama yada ‘R’ (Response:tepki) tipi koşullama adı verilmektedir.’R’ tipi koşullama adı verilmesinin nedeni ise bu tür koşullamada pekiştirmenin tepkiye bağlı olarak yapılmasıdır.Diğer bir deyişle,bu koşullamada tepki önemlidir. Tepki doğru olduğu taktirde pekiştirici uyarıcı verilmektedir. Örneğin; Skinner deneyinde edimsel davranış olarak maniveleya basma davranışını kullanmıştır.Aç olan hayvan manivelaya basma davranışını göstererek yiyeceği elde etmiştir.Böylece manivelaya basma davranışı tekrar edilerek güçlenmiştir. Bu durumda, pekiştirmeyle ilişkili olan şey, uyarıcı durumunda olan manivela değil,tepkidir; yani manivelaya basma davranışıdır. Koşullanan tepki, klasik koşullamada olduğu gibi pekiştirici uyarıcıya karşı yapılan tepki değildir.Edimsel koşullamada pekiştirici uyarıcı, yapılan tepkinin sonucunda ortaya çıkmaktadır.Edimsel koşullama büyük ölçüde Thorndike’ın etki yasasından kaynaklanmıştır.Skinner’in ‘R’tipi ya da edimsel koşullama ile Thorndike’nın araçsal koşullaması yakın bir benzerlik göstermektedir.
  Skinner ve Thorndike bir çok bakımdan aynı görüşte olmakla birlikte bazı bakımlardan da aralarında önemli farklılıklar vardır.Örneğin; Thorndike öğranma deneylerinde,organizmanın çözüme ulaşma süresini hangi değişkenlerin etkilediğini ele alırken,Skinner tepki oranındaki artışı hangi değişkenlerin etkilediğini araştırmıştır. 2. #2
  AdministratoR

  Cevap: Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci

  EDİMSEL KOŞULLAMA SÜRECİ

  Skinner, edimsel koşullama çalışmaları için ses ve ışık geçirmez çevreden yalıtılmış ‘Skinner kutusu’ adı verilen bir araç kullanmıştır. Bu ses geçirmez kutuda , hayvana manivelaya bastığında belli bir miktar yiyecek veren bir mekanizma vardır. Aynı zamanda manivela, hayvanın kutuda bulunma süresi içinde manivelaya basma sayısını grafik olarak çizen bir kaydetme sistemime bağlıdır.Böylece, belli bir zaman içinde yapılan tepki sayısı tutarlı bir deneysel ortam içinde belirlenmekte ve insan denekle hiç temas etmemektedir.
  Manivelaya basma davranışının koşullandırılması aşağıdaki basamaklarda gerçekleştirilmiştir.

  1.Yoksunluk (Deprivation) Denek olacak hayvan bir yoksunluk programına tabi tutulur. Eğer pekiştireç olarak yiyecek kullanılacaksa hayvana deneyden önceki birkaç gün 23’er saatlik peryotlarla yiyecek verilmez.Pekiçtireç olarak su kullanılacaksa da hayvan aynı şekilde susuz bırakılır.Bu yolla Skınner, hayvanı güdülemek için başvurmadığını söylemektedir.Ona göre yoksunluk sadece belli bir durumda gösterilecek performansla ilişkilidir.Bir başka deyişle,yoksunluk yoksunluğu gidermek içim gerekli olan performansı etkilemekte,performansı yükseltmektedir.

  2.Besleme Mekanizması (Magazine Training) Eğitimi denek birkaç gün yoksunluk programına tabi tutulduktan sonra Skinner kutusuna konulur. Deneyi yapan kişi dışarıdan bir düğmeye basarak periyodik bir şekilde besleme mekanizmasını harekete geçirir. Böylece hayvan yiyecek kabını yanı başında olmadığından emin olur. Besleme mekanizması dışarıdan harekete geçirilirken düğmeye basma hafif bir ses meydana getirir ve arkasından da yiyecek gelir. Dolayısıyla hayvan giderek düğmeye basma sesiyle yiyeceğin gelmesi arasında bir ilişki kurar.Bu durumda düğmenin çıkardığı ses, birincil pekiştireç olan yiyecekle ilişkilendirilerek ikincil pekiştireç haline gelmektedir.Ses, aynı zamanda hayvan için gerekli tepkiyi yaptığı taktirde yiyecekle pekiştirileceğinin bir işaretide olmaktadır.


  3.Manivelaya Basma (Lever Pressing): Bu aşamada hayvan artık Skinner kutusunda kendi başına bırakılır. Hayvan besleme mekanizmasını harekete geçirecek olan manivelaya basar.Bu sırada meydana gelen ses hayvan için hem yiyecek kabına ulaştığının bir işareti haline gelir hem de demir kola basma davranışını pekiştirir.Edimsel koşullanma ilkelerine göre,manivelaya basma davranışı,yiyecekle pekiştirildiğinden tekrarlanma eğiliminde olur.

  Kaynak:Gelişim Öğrenme ve Öğretim Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU Sayfa:154,155.

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci

  EDİMSEL KOŞULLAMA İLKELERİ

  Edimsel koşullamanın iki temel ilkesi vardır. Bunlar:

  1.Pekiştirici uyarıcıyla izlenen tepkiler tekrarlanma eğilimindedir.

  2.Pekiştireci uyarıcılar, edimsel davranışların meydana gelme oranını ya da olasılığını artırır.

  Yukarıda da belirtildiği gibi edimsel koşullamada önemli olan nokta;davranış ve onun sonuçlarıdır. Dikkatli bir gözlemle, bir davranışın sık olarak ortaya çıkmasında, davranışın sonuçlarını büyük ölçüde etkili olduğunu görebiliriz. Organizma pekiştirilen davranışı daha sık gösterir.Pekiştirilmeyenden ise vaz geçer.

  Kaynak:Gelişim Öğrenme ve Öğretim Prof. Dr. Nuray SENEMOĞLU Sayfa:156

 4. #4
  AdministratoR

  Standart Cevap: Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci

  EDİMSEL KOŞULLANMA

  Edimsel Davranış:

  Kollarını havada serbestçe hareket ettiren bebek, beşiğinde asılı olan nesnelere dokunduğunda,nesneler sallanır ve ses çıkar.Asılı nesnelere dokunan bebek, çevresiyle işlevsel bir ilişkide bulunmaya başlar.Yani, edimsel davranışta bulunur.Asılı nesnelerin sallanması ve çıkan sesler,bebeğin eliyle asılı duran nesnelere dokunmasının sonucudur. Bebeğin gözlenmesi sürdürüldüğünde, beşikte asılı nesnelerin varlığında, bebeğin kollarını sağa sola sallamalarında artışlar gözlenir. Bebeğin,asılı nesnelerin varlığında göstermiş olduğu el kol hareketleri,edim ya da edimsel davranış olarak isimlendirilir.Belli uyaranların varlığında oluşan ve sonuçları olan davranışlara,edimsel davranış denilmektedir.
  Edimsel davranış çizgili kas,yani istemli kas kontroluyla ilgilidir.Problem çözme , konuşma,yürüme, yemek yeme, birine vurma,ağlama ve konuşma gibi davranışlar edimsel davranış örnekleridir.Edimsel davranış,davranışın önceki oluşumunun sonuçlarıyla ya da etkileriyle tekra olma olasılığı olan herhangi bir davranıştır.Edimsel davranış dinamiktir ve çevreye olan etkisine bağlı olarak sürekli değişiklik göstermektedir.Kısaca edim tepkinin fiziksel şeklini ve topoğrafyasını betimini ve kontrol değişkenleriyle olan ilişkilerini tanımlamaktadır.
  Edimsel davranışı kontrol eden uyaran olayları,edimi anında izleyenlerdir.Yani,bebeğin nesnelere dokunacak şekilde el ve kollarını hareket ettirmesini anında izleyen uyaranlar, nesnelerin sallanması ve ses çıkarmalarıdır.İzleyen uyaran,otomatik olarak edime yol açmaz.Ancak,bir kez edimsel davranış oluştuktan sonra, edimsel davranışın tekrar oluşması,davranışın sonuçlarına,izleyen olaylara bağlıdır.Ayrıca edisel davranışın sonuçları sadece edimin değil, bir dizi edimsel davranış öncesi koşullarınıda tanımlama işlevini görür.Örnekte, nesnelerin bebeğin dokunacağı mesafede asılı olması bebeğin nesnelere değecek şekilde oluşan el kol hareketlerinin tekrar oluşma sıklığı,el kol hareketlerinin sonuçları olan çıkan ses ve sallanmaların etkisine bağlıdır.Edimsel davranışın ileride olma olasılığını, sonuçların yada izleyen olayların etkilerini belirlemektedir.

  Kaynak sınıfta Davranış Yönetimi Prof. Dr. Mehmet ÖZYÜREK Sayfa:41

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Edimsel Koşullama - Edimsel Koşullama İlkeleri - Edimsel Koşullama Süreci


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.07.12, 00:03
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.05.11, 05:13
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.11.10, 22:38
 4. Edimsel Koşullama Edimsel Koşullama Nedir? Edimsel Koşullama Örnekleri Hakkında Bilgi
  By Sword_of_HeLL in forum Psikoloji & Sosyoloji & Felsefe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.10.10, 14:02
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.09, 14:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.