Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kuranı Kerimin İlk Ve Son Ayetleri Nelerdir?

 1. #1
  Junior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Kuranı Kerimin İlk Ve Son Ayetleri Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  beyler bayanlar kuranı kerimin ilk ve son ayetleri nelerdir?

 2. #2
  ModeratoR

  Standart Cevap: Kuranı Kerimin İlk Ve Son Ayetleri Nelerdir?

  Kuranda İlk Ayet
  Kuranı Kerimin İlk Ayeti Nedir
  Kuranı Kerimde İlk Ayet Hangisidir


  Bismillahirrahmanirrahim'dir.


  Ancak bazı alimler Besmeleleri ilk ayet değil , surelerin açılışını yapan Anahtar-Ayet sayarlar...


  Böyle düşünüldüğünde

  Kuranı Kerimin İlk Ayeti ,Elhamdülillahi Rabbil Alemin 'dir.

  Anlamı ise şöyledir'' Bütün övgüler alemlerin Rabbi olan ALLAH'a dır ''...  Kur'an-ı Kerim'in son inen ayeti hangisidir?  Son inen âyet hakkında ihtilâflar vardır:  1. ''Bugün sizin için dininizi ikmal ettim." ayeti son nâzil olandır, diyenler var. Bu Arefede vedâ haccında nâzil oldu. Süddî der ki: "Bundan sonra helâl ve harama dair nâzil olmamıştır."  Resulullah (s.a.v)'ın Veda Haccında Mâide Suresi'ni okuyup şöyle dediği ri*vayet edilmektedir:

  "Ey insanlar! Şüphesiz ki Mâide Suresi en son nazil olan buyruklardandır. O bakımdan o surede helâl kılınmış şeyleri helâl, haram kı*lınmış şeyleri de haram biliniz."  Ahmed, Tirmizî, Hâkim ve Beyhakî de Abdul*lah b. Ömer'in şöyle dediğini rivayet etmektedir: "Son nazil olan sureler Mâide ve Feth sureleridir." Yine Ahmed, Nesaî ve sahih olduğunu belirterek Beyhakî Hz. Aişe'nin şöyle dediğini rivayet ederler: "Maide son nazil olan suredir. O ba*kımdan o surede helâl bulduğunuz şeyi helâl diye kabul ediniz, haram buldu*ğunuzu da haram biliniz." (Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 3/347.)  2. "Allah'a döneceğiniz o günden sakının."(Bakara, 2/281) son inen âyet budur. Bundan sonra Resulûllah dokuz veya yedi gün yaşadı. Ashab bundan acı haberin yaklaştığını anladı.  3. Son inen sûre "İza cae Nasrullahi Vel-feth" Nasr süresidir. İbni Abbas "En son inen ayet riba, (faiz) ayetidir. En son inen sure, "İza cae Nasrullahi Vel-feth dedi."  4. Berâ'nın sonu, Bakara'nın sonu, diye de rivayetler vardır. "El-yevme ekmeltü" ayeti Hiccetül-Veda'da arefe günü nâzil olduğuna göre son denemez. Meğer ki kemal-i dine dair son âyet denilsin. Süddî'nin dediği gibi, ondan sonra haram ve helâla dair nâzil olmasa da vaaz ve irşada dair nâzil olanlar vardır, Nasr Suresi gibi. Demek son nâzil olan derken de söz rastgele değil, mukayyettir.  İbni Abbas'tan gelen diğer bir rivayete göre «En son inen ayet, «vettaku yevmen, yani öyle bir günden sakınınız ki o günde Allah'a döndürülmüş olacaksınız» (Bakara, 2/281) manasını ifade eden ayet*tir.» El-Bağavi, «Haccet ul Veda yılında «Senden fetva isterler» diye başlayan En Nisa Sûresi'nin son âyeti (yani kelale âyeti) nazil oldu. Ve bu ayete «yaz ayeti» denildi. Sonra Cenab-ı Peygamber (asv), Arefede vakfe*de iken «Bugün size dininizi ikmal ettim» ayeti nazil oldu. Cenab-ı Peygamber bu ayetten sonra (81) seksen bir gün yaşadı. Ondan sonra da «Öyle bir günden sakınınız ki o günde Allah'a döndürüleceksiniz» ayeti nazil oldu. (bk. Lübabut-Te'vil 2-220 Amire 1317 İstanbul) İbni Ebi Hatim Said bin Cübeyr'den rivayet etti: «Bu ayet, bü*tün Kur'an'ın en son nazil olan ayetidir. Bu ayetin nüzulünden dokuz gece sonra, pazartesi günü, Rebiulevvelin on ikinci günü, Resûlüllah vefat etti.(Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, Arslan Yayınları: 3/610-611.)

  Görüldüğü gibi, son inen ayet hakkında görüşler farklıdır. Kemali dine dair, ribaya, helâl ve harama, feraiza ait, kıssa ve haberler hakkında son şudur, demişlerdir. Söz mutlak değil, mukayyettir. Böylece zahiren muhalif görünen rivayetlerin arasını telif ve tevfik mümkündür. Herkesin ilk veya son derken gözettiği bir husus ve cihet vardır.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

+ Cevap Ver
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kuranı Kerimin İlk Ve Son Ayetleri Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kuranı Kerimde Namaz Ayetleri
  By mavi_su in forum Namaz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.07.12, 18:20
 2. Kuranı Kerimde Dua Ayetleri
  By cohndoe in forum Hadisler & Ayetler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.06.12, 11:27
 3. Kuranı Kerimde Şifa Ayetleri
  By cohndoe in forum Hadisler & Ayetler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.06.12, 11:13
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.10.11, 01:13
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.06.11, 23:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.