Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: ÖSS Çalışma Stratejileri - ÖSS Çalışma Taktikleri

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni ÖSS Çalışma Stratejileri - ÖSS Çalışma Taktikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  ÖSS Çalışma Stratejileri - ÖSS Çalışma Taktikleri


  ÖSS Çalışma Stratejileri

  Türkçe
  SORU : Türkçe dersinden ağırlıklı olarak soru gelebilecek konular nelerdir?
  2006’dan itibaren uygulanmaya başlanan “yeni sınav sistemi”nde ÖSS iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm’de şimdiye kadar yapılan ÖSS’lerdeki konulardan soru sorulmakta ve bu Bölüm’de Türkçeden 30 soru yer almaktadır. Bu sorular daha önceki ÖSS’lerde olduğu gibi, “Anlam Bilgisi, Dilbilgisi, Anlatım Bozuklukları, Yazım Kuralları, Ses Bilgisi ve Noktalama İşaretleri” konularından gelmektedir. II. Bölüm’deki Edebiyat - Sosyal Testi’nde ise 17 sorusu bulunmaktadır; bu soruların tümü Türk ve Dünya edebiyatı konularından gelmektedir.

  SORU : Türkçe dersini nasıl çalışırsak daha başarılı oluruz?
  Her derste olduğu gibi, Türkçede de bilgi çok önemlidir. Öncelikle konuyu bilmek ve iyice kavramak gerekir. Özellikle dilbilgisi konuları iyice öğrenildikten sonra sorular çözülmelidir. Bu nedenle konuyu öğrenmeden çözülen soruların bir faydası yoktur. Ayrıca konuları sırasına göre takip etmek gerekir. Bir konuyu öğrenmeden daha ileriki bir konuya geçmemek gerekir. Çünkü önceki konularda yer alan bilgiler, sonraki konuları öğrenmede büyük etkiye sahiptir.
  Yorum gerektiren sözcük ve cümle anlamıyla paragraf bilgisi konularında ise durum biraz farklıdır. Bu konularda okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneği önemlidir. Anlama ve yorumlama gücünü kazanmanın yolu ise elbette çok kitap okumaktan ve bol soru çözmekten geçer. Özellikle paragraf sorularında, çıkmış ÖSS sorularını çözmek büyük önem kazanmaktadır. Çıkmış ÖSS sorularını çözmek sıkıcı gibi görünse de, bu soruların sağladığı katkı hiçbir zaman göz ardı edilemez.
  Edebiyat soruları da bilgiye dayalıdır. Edebiyat konularını öğrenmeden sorularını çözmek mümkün değildir. Edebiyat konularına çalışırken, geçmiş ÖYS’lerdeki Edebiyat sorularını mutlaka çözmelisiniz.
  Bütün bunları göz önüne alarak çalışma yönteminizi belirlemeniz gerekir. Her öğrencinin anlama ve bilgi düzeyi farklı farklıdır. Öyleyse her öğrenciye ayrı bir yöntem gerekir. Elbette bu yöntemi size vereceğimiz genel özellikler arasında sizler seçeceksiniz.
  Özetle;

  Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır. Kendinize göre bir çalışma programı belirleyin.
  Türkçe konuları birbirinin devamıdır. Bir konuyu anlamadan diğerine geçmeyin.
  Çıkmış sorular çıkabilecek soruların aynasıdır. İşe, çıkmış soruların çözümünden başlayın.
  Türkçe sorularının çoğu, anlama dayalıdır. Çok kitap okuyarak, bol soru çözerek anlama yeteneğinizi geliştirin.


  Matematik
  ÇALIŞMA STRATEJİLERİ
  SORU : Matematikten ağırlıklı olarak soru gelebilecek konular nelerdir?


  Yukarıdaki tabloda ÖSS sorularının konulara göre dağılımı verilmiştir.

  SORU : Matematik dersini nasıl çalışırsak daha başarılı oluruz?
  “Bana çözmem için bir soru sorulsa ve 1 saat süre tanınsa, tanınan sürenin 45 dakikasını soruyu okumaya ve anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolu geliştirmeye, kalan zamanı da çözmeye ayırırım.” diyor ünlü bilim adamı Albert Einstein.
  Çocukluğumuzdan beri öğrenme konusunda aldığımız birçok nasihat da bu doğrultuda değil midir? Öğretmenlerimizin, “Çocuklar; soruyu anlamak çözmenin yarısıdır.” sözü halâ kulaklarımızdadır. Kaldı ki Einstein bu oranı % 50’den % 75’e çıkartarak “soruyu anlamanın” önemini vurgulamıştır.
  Gelelim Matematik öğrenmeye...
  Öğrenmenin ilk adımı “Kişinin bilmediğini farketmesidir.” Bilmediğini farkedemeyen kişiler hayatları boyu cahil kalmaya mahkûm olurlar. Hatta diyebiliriz ki “İnsanın bilmediği konuları hissetmesi, bildiği konuların büyüklüğü nispetindedir.”
  Şimdi size bir soru; düşünün ve doğru cevabı verin.
  Matematiksel geçmişinizi biliyor musunuz?
  Aşağıdakilerden kendinize uyanı belirleyin:

  İşlem kabiliyetim az ve konuları anlayamıyorum.
  İşlem kabiliyetim iyi, fakat konulara yabancıyım.
  Konuları anlıyorum, fakat işlem kabiliyetim az.
  İşlem kabiliyetim iyi, hem de konuları biliyorum; fakat çok yanlış yapıyorum.
  Matematiğim mükemmel, geliştirmek istiyorum.

  Bu kurallardan hareketle bilmediklerimizi öğrenmeye, öğrendiklerimizi de geliştirmeye başlayabiliriz.

  İşlem Kabiliyetim Az Ve Konuları Anlayamıyorum
  Nasıl ki alfabenin harflerini bilmeyen kişi okuyamaz, yazamaz, Matematiğin temel kurallarını bilmeyen öğrenci de Matematik konularını anlayamaz.
  İki kare farkının açılımını (x2 – y2 = (x – y) (x +y)),
  Tam kare açılımını ((x + y)2 = x2+ 2xy + y2),
  bilmeyen öğrenciden Matematik konularını anlaması beklenemez. Matematiğin alfabesi de bu tür bağıntılardan oluşur.
  Demek ki önce Matematiğin temel özelik ve özdeşliklerini öğrenmek gereklidir.
  Bunun için aşağıda adlarını sıraladığımız konuları ele almalısınız.

  Rasyonel Sayılar ve İşlemleri,
  Üslü - Köklü İfadeler,
  Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler.

  Bu konuları çalışmanız için Dergimiz’nin ilgili sayılarıyla birlikte GÜVENDER YAYINLARI ÖSS Matematik - 1 kitabını tavsiye ediyoruz. Anlayamadığınız konuları, çözemediğiniz soruları okul veya dersanenizdeki öğretmeninize mutlaka sorunuz.

  ■ İşlem Kabiliyetim İyi, Fakat Konulara Yabancıyım
  İşlem kabiliyetinizin iyi olması, Matematik konularını öğrenebileceğinizi gösterir. Çünkü, bir binanın sağlamlığı temelinin sağlam oluşu nispetindedir. Sizin vakit geçirmeden yapmanız gereken şey, hiç bilmediğiniz konulardan değil de, az bildiğiniz konulardan çalışmaya başlamaktır. Eğer konuyu az-çok biliyor ve konu üzerinde işlem yapabiliyorsanız, bu konuları tam anlamıyla öğrenme yolu açıktır.
  Sonuç olarak, önce kendinizi eksik gördüğünüz konuları ele alın ve tamamlayın, daha sonra hiç bilmediğiniz konulara çalışın.
  Böyle bir çalışmayı Dergimiz’nin ilgili sayılarıyla birlikte GÜVENDER YAYINLARI Matematik Serisi kitaplarından yapabilirsiniz.

  ■ Konuları Anlıyorum, Fakat İşlem Kabiliyetim Az
  Konuları anlayabilmek, kültürünüzün o konuyu öğrenmeye yeterli olduğunun göstergesidir. İşlem kabiliyetinizin az oluşu da çok soru çözmediğinizi belirtir. İşlem kabiliyetinizi geliştirmenin en güzel yöntemi bol soru çözmektir.
  Bu sayede hem konuları pekiştirmiş hem de hız kazanmış olursunuz. Biliyorsunuz ki üniversite sınavı belli bir zaman sınırlaması içerisinde yapılmaktadır.
  Bir öğrenci konuları bilse, fakat testleri yavaş çözse üniversite sınavlarında gereken başarıyı gösteremez. İstediğiniz bölümü kazanmak istiyorsanız bol test çözünüz.
  Az sorulu bir çalışmayla, bol sorulu bir çalışmayı; az antrenman yapan bir sporcunun durumuyla çok antrenman yapan bir sporcunun durumunu kıyaslayarak anlayabilirsiniz.
  Böyle bir çalışmayı daha verimli kılmak için GÜVENDER YAYINLARI ÖSS Matematik - 1 Soru BankasI kitabını mutlaka bitirmelisiniz.

  ■ İşlem Kabiliyetim İyi Hem de Konuları Biliyorum; Fakat Çok Yanlış Yapıyorum
  Bu sizin aceleci bir ruh haline sahip olduğunuzu, çalışmalarınızı belli bir sistem çerçevesinde yapmadığınızı gösterir. Size tavsiyemiz bir bilene gidin ve kalan günlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini programlatın.

  ■ Matematiğim Mükemmel, Geliştirmek İstiyorum
  Size tavsiyemiz sistemli çalışmanız, çalışkan insanlarla yarış ortamlarında birlikte olmanız ve Soru Bankaları ile dostluğunuzu ilerletmenizdir.
  Yukarıda Matematik 1 çalışması için ortaya koyduğumuz yaklaşım, benzer şe-kilde Matematik 2 için de geçerlidir. Bununla birlikte, GÜVENDER YAYINLARI ÖSS Matematik - 2 kitabını ve soru bankasını mutlaka bitirmenizi öneririz.


  Geometri
  SORU : Geometri dersinden ağırlıklı olarak soru gelebilecek konular nelerdir?
  ÖSS’de Geometri branşından gelebilecek soruları 5 ana başlık altında toplayabiliriz. Ancak bilinmelidir ki, Geometri branşından çıkabilecek sorular, bu başlıklarda belirtilen konuların karışımı şeklinde de olabilir (Dörtgenlerde, üçgen özellikleri ya da çemberde, dörtgen ve benzerlik özellikleri gibi). Aşağıda Matematik - 1 testinde gelecek Geometri konuları görülmektedir.
  1. Üçgenler (Açılar, üçgende uzunluk ve alan, benzerlik, açı - kenar bağıntıları)
  2. Çokgenler ve Dörtgenler (Çokgenlerin ve dörtgenlerin açı, uzunluk, alan özellikleri, özel dörtgenler)
  3. Çember ve Daire (Çemberde açı ve uzunluk özellikleri, dairede uzunluk ve alanlar)
  4. Noktanın ve Doğrunun Analitik İncelenmesi (Analitik düzlemde nokta ve doğruların durumları, simetri, eşitsizlik, grafik)
  5. Katı Cisimler ve Uzay Geometri (Prizmalar, piramitler, küre, dönel cisimler)
  Sınavın 2. bölümü dediğimiz alan dersleriyle ilgili olan testlerden Matematik - 2 testinde Geometri ile ilgili biraz daha detaylı ve zor diyebileceğimiz sorular gelmektedir. Ancak yeni konular eklenmeyecektir.

  Not : Bu başlıklar altındaki konulardan çıkan sorular, genellikle iç içe olmaktadır. Çemberde dörtgen özelliği, analitik incelemede üçgen özelliği, katı cisimlerde üçgen ve benzerlik özelliği gibi. Yani temel bilgilerin çok iyi bilinmesi gerekiyor.

  SORU : Geometri dersini nasıl çalışırsak daha başarılı oluruz?
  Geometri, konularına alışkanlık kazandıkça, soruları daha rahat çözebileceğiniz ve çözdükçe zevk alacağınız bir derstir. Kuralları, sorular üzerinde görmeye ve uygulamaya dayanır. Geometri dikkat gerektiren bir ders olduğundan dikkatin dağınık olduğu zamanlarda çalışılmamalıdır.
  Geometri dersine çalışmayı iki bölümde ele alabiliriz:
  I. Konuları Öğrenme
  II. Test Sorularını Çözme

  ■ Konuları Öğrenme
  Geometri konularını öğrenmede yardımcı olacak ve yol gösterecek bir rehbere ihtiyacınız vardır. Dergimiz bu işlevi en iyi şekilde yerine getirecektir.
  Konuları sırasıyla inceleyip, özelliklerini yazarak tekrar ederseniz öğrenmeniz kolaylaşır. Konuların işleniş sırasını dikkate alınız. Çünkü Geometride bilgiler süreklilik gösterir. Konular birbiriyle yakından ilgilidir. Verilen bilgileri, ilgili örneklerle pekiştirip, bol bol çözümlü örnek inceleyiniz.
  Aynı zamanda, bir bilginin farklı kullanım ve çözüm teknikleri olduğunu görmelisiniz. Bir konuyu öğrendiğinize karar verdiğinizde, o konu ile ilgili cevaplı test çözmeye başlayabilirsiniz. Yanlışlarınız varsa ilgili sorunun ilgili bilgi kısmına bir kez daha göz atınız. Çözümlü örnekleri önce kendiniz çözüp sonra dergi ve kitaplardaki çözümle karşılaştırınız.

  ■ Test Çözme
  Soruları çözerken dikkat edilecek noktalar;

  Soruda verilen bilgileri şekle, doğru aktarabilmelisiniz.
  İstenen sonuca ulaşmak için şekildeki verileri sorgulamalısınız; ne için verilmiş, nasıl kullanabilirim, bu veri ne işe yarar gibi sorular sormalısınız. Bu arada zihninizde, o konunun bilgileri canlanmalı ve bu bilgileri kullanabilmelisiniz.
  Bazen çizgi çizmek gerekebilir. Hangi noktadan ne tür bir çizgi çizmenin daha uygun olduğunu (dikme, paralel, kenarortay vb.) düşünmelisiniz.
  Geometri’de matematiksel işlemler sık sık kullanılmaktadır. Bu yüzden üslü, köklü sayılar, birinci ve ikinci derece denklemler gibi konular yüzeysel dahi olsa bilinmelidir.
  Doğru işlemler ve sadeleştirmeler yaparak sonuca ulaştığınızdan emin olmalısınız.
  Geometri sorularının birden fazla çözüm yolu olabilmektedir. Farklı bir yoldan soruyu çözebiliyorsanız sonuçları karşılaştırınız.

  SORU : Tavsiye edebileceğiniz kaynaklar nelerdir?
  Güvender, Fem, Pianalitik, Zambak, Maltepe ve Körfez Yayınlarının Geometri kitaplarını kaynak olarak kullanabilirsiniz. Unutmayınız ki Geometri dersi bol soru çözmekle öğrenilip pekiştirilir. Denemelerle, konu kavrama testleriyle, zamana karşı soru çözme etütleriyle bu derse en güzel ve verimli bir şekilde çalışmalısınız. Hedefiniz, seviyenize göre, bir öğretim yılı boyunca çözebildiğiniz kadar çok soru çözmek olmalıdır. Çalışmalarınızda başarılar dileğiyle. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  ÖSS Çalışma Stratejileri - ÖSS Çalışma Taktikleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:49
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:48
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:22
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:20
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.11, 01:03

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.