Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: YDS Çalışma Stratejileri - YDS Çalışma Taktikleri

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni YDS Çalışma Stratejileri - YDS Çalışma Taktikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  YDS Çalışma Stratejileri - YDS Çalışma Taktikleri

  YDS Çalışma Stratejileri

  SORU : İngilizceyi nasıl çalışırsak daha başarılı oluruz?
  Yaklaşık dokuz ay devam edecek YDS’ye hazırlık sürecinde “Nasıl bir yöntemle çalışmalıyım?” sorusunun cevabını bilmek size pek çok yanlıştan dönmeyi ve en ideali yakalamayı sağlayacaktır. Bu yazımızda işte bu önemli sorunun cevabını bulacaksınız.
  İlk aylarımı ÖSS’ye hazırlanarak geçirsem, sonraki aylar YDS’ye hazırlanmaya yeter demek de çok yanlıştır. Çünkü bu sınavın özelliği olarak, adayların uzun bir süreç boyunca belli becerilerini geliştirdikten sonra sınava girmeleri başarı getirebilir. Bu beceri ise (ilerleyen satırlarda bunu anlatacağız) uzunca bir süre okuma (reading) yaparak geliştirilebilir. Yani her zaman elinizde sabit bir kitap (bu gramer kitabı olabilir), devamlı onu çalışarak günleriniz geçmemelidir. Bu yeni çalışma yöntemi 2000’lerin dilbilimcilerinin savunduğu düşüncedir. Siz artık 1970’lerin taktikleriyle Dilden hazırlanamazsınız.
  Bu kez de “1970’lerle 2000’lerin tarzı arasında ne fark var?” diyeceksiniz. 1970’lerde hedef bol bol gramer çalışarak, dilbilgisini öğrendikten sonra okumaya başlamaktı. Ama düşünün, siz anadilinizi önce gramer çalışarak mı, yoksa bol bol dinleyip okuyarak mı öğrendiniz? İşte 2000’lerin tezi bu; yabancı dil de ana dil gibi aynı yöntemle öğrenilir.
  Bunu kabul ettikten sonra İngilizce çalışmaya başlayabilirsiniz. İngilizce öğrenmek işi bugüne kadar çevrenizde gördüğünüz yöntemlerle zor olacaktır. İngilizce’yi doğru şekilde kullanabilir hale gelebilmek için 2000’lere damgasını vuran dil teorilerinin yönelişlerine uymak gerekir.
  Günümüzde artık “acquisition – learning difference (edinim-öğrenim farkı)”, dilcilerin çok büyük bir kısmı tarafından kabul edilmektedir. Edinme, insanların birşeyleri üretebilmelerinin, ancak yeterli miktarda input (girdi) almaları ile mümkün olabileceği anlamına gelir. Yani bir çocuk nasıl anadilini konuşmaya başlamadan önce 1-2 yıl çevresindeki sesleri dinlemekte, daha sonra konuşmaya başlayabilmektedir, aynen öyle de bir yetişkin herhangi bir dilde birşeyler üretebilmek, söyleyebilmek için bir süre dinlemeli/okumalıdır. Bu şekilde davrananlar bir zaman sonra farkında olmadan okunan kaynaklardaki kelimeleri hatırlayabilmekte, farklı kaynakları anlayabilmektedir.
  Acquistion’la edinilen bir birikimin sonucu olarak kelimeler, orijinal cümleler üretilebilmektedir. Learning ise ezbere ve tekrara dayalı öğrenmedir. Gramer de dilin yapısı olduğundan görünür bilgidir. Dolayısıyla öğrenilen (ezberlenen) bir gramer konusu kısa bir süre sonra unutulabilmektedir. Bunu çevrenizde kolaylıkla görebilir, kendiniz de farkedebilirsiniz. Bunun önüne geçmeniz mümkün değildir. Engellemenin tek yolu o gramerin aklınızda kalması sonucunu verecek olan İngilizce kaynaklarla içli dışlı olmaktır. Bunun ne anlama geldiğini şöyle örnekleyebiliriz; ömründe gramer dersi almamış bir İngiliz’e “You can choose —— book you want” cümlesinde boş bırakılan yere ne gelmesi gerektiğini sorsak bunun “whenever” değil de “whatever/whichever” olacağını düşünme ihtiyacı hissetmeden kolaylıkla söyleyecektir. İşte bu acquisition’ın sonucudur. Benzer şekilde, İngilizce öğrenenler de edinmeye ağırlık vererek kendilerini geliştirebilirler.
  Şimdi gelelim YDS’ye. Bu sınavda sorulan 100 sorudan sadece 25 civarındaki soru sizden saf gramer bilgisi isteyecektir. Fakat şunu savunmuyoruz: Gramer çalışmadan da bu iş başarılır. Hayır! Gramer de şart, ama adayların asıl zorlandığı “Reading” diye sınıflayabileceğimiz, okuma hızı geliştirmeyi ve anlama becerisi kazanmayı gerektiren soru tiplerinde olmaktadır.
  Çok fazla bilgi içeren ve bu konuda yüzlerce sorunun ve seçeneğin okunmasını gerektiren Reading bölümü, okuma becerisini geliştirememiş adayları bunaltmakta ve soruların tamamını cevaplayamadan (yeterli süre verilmiş olsa da) pes etmelerine sebep olmaktadır.
  Dilden hazırlanmak demek en başta elinize geçen her soruyu çözmek demek değildir. Önemli olan plansızlık içinde çok soru çözmek değil, bir plan dahilinde az dahi olsa taktik geliştirici sorularla ilgilenmektir. Bunun için önce altyapı olarak gramer bilginizi oluşturmalı ya da geliştirmelisiniz. Bunu ise bu tarzda gramer konularını ayrıntıya girmeden sizin gereksiniminiz kadar veren Güvender Yayınlarından “Revealing Advanced Grammar” kitabından öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme işini kolaylaştıracak bir şey vardır ki pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. İşte o şey bolca okumaktır. Okumak, okuma kabiliyet ve hızınızı artıracaktır. Bolca okuyarak bu kabiliyetinizi geliştirirken aynı zamanda gramer ve cümle yapılarını da sıkça gördüğünüzden farkına varmadan bunları öğrenmiş olacaksınız. Yani ezberden öte, o yapıları edinmiş, kazanmış, kendi malınız yapmış olacaksınız. Diğer bir deyişle o yapılar gerek duyulduğunda zihninizden istem dışı, otomatikleşen bir tarzda ortaya çıkacak ve ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  Peki okumayı (reading) nasıl yapacağız? İçeriği küçük parçalar veya paragraflardan oluşan bir kitaptan yararlanmanız gerekecektir. Bu kitapta şuna dikkat edeceksiniz: Sorular açık uçlu yani boşluk doldurma şeklinde değil, çoktan seçmeli olmalıdır. Bu konuda da yine Güvender Yayınlarından “Deep Into Meaning” adlı kitaptan yararlanabilirsiniz. Gazete-dergi okumak yerine düzeyi “level/stage” olarak ayarlanmış hikaye kitapları okuyarak okuma hızınızı geliştirip, küçük metinlerden ve onlarla ilgili klasik olmayan sorulardan oluşan kitapları da çalışarak okuduğunu anlama becerinizi geliştirebilirsiniz.
  Grameri halledip, okuma becerisini kazandıktan sonra veya tüm bunları yaparken YDS tarzı soruları da çözmeye başlayabilirsiniz.
  Kitap piyasasında gerçekten YDS standartında yazılmış kitap bulmak çok kolay olmamaktadır. Önerimiz YDS için hazırlanmış kitapların içeriğine göz atarak gerçekten o sınava hitap ediyorsa almanızdır. Bunun yanında KPDS için hazırlanmış kitapları da sadece (KPDS’ye hitap eden) belli bölümlerini hariç tutarak amacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Deneme çözme ihtiyacınızı yine Güvender Yayınlarından “Quiz Master” ve “Double Your Score” adlı kitaplarla tavsiyelerimiz doğrultusunda karşılayabilirsiniz. Zaten her Zirve Dergisi’yle birlikte 100’er soruluk bir YDS denemesi de alacaksınız.
  Bir şey daha belirtmekte yarar var; YDS tarzı soruları çözmeye başlamadan önce Güvender Yayınları “YDS Soru ve Çözümleri” kitabı yardımıyla geçmişte çıkmış soruların nasıl sorulmuş olduğunu araştırarak ve çözümlerini de detaylı şekilde görerek bir ön hazırlık yapmanızda fayda vardır.
  Son olarak bir şey belirtelim: Yıl boyunca evinizde kendi kendinize çalışırken takip edeceğiniz çalışma alanlarına verilmesi gereken ağırlık derecesi şu şekilde olmalıdır.

  SORU : Tavsiye edebileceğiniz kaynaklar nelerdir?
  Güvender Yayınlarından;

  Revealing Advanced Grammar
  Deep Into Meaning
  Double Your Score (15 YDS Denemesi)
  YDS Soru ve Çözümleri
  Quiz Master
  Quiz Master - Plus
  Questions and Answers
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  YDS Çalışma Stratejileri - YDS Çalışma Taktikleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:49
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:43
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:22
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 12:20
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.11, 01:03

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.